PKU hastaları ve aileleleri Yalova Belediyesi'ne çağrıda bulunarak; 'Yalova'da, PKU hastaları için gıda temini zor, belediyemizden bu konuda duyarlılık ve desteklerini bekliyoruz

Güncelleme: 08.11.2017 16:04

PKU hastaları ve aileleleri Yalova Belediyesi'ne çağrıda bulunarak; 'Yalova'da, PKU hastaları için gıda temini zor, belediyemizden bu konuda duyarlılık ve desteklerini bekliyoruz

PKU hastalığı ile mücadele eden bireyler ve çocuklar Yalova'da farkındalık oluşturmak amacıyla bir araya geldiler.

Grup, Yalova'da PKU hastalığına karşı hiçbir duyarlılığın olmadığını söylediler.  9 yaşındaki oğlu PKU hastası olan Kahraman Memiş isimli baba, Yalova'da bu hastalığa karşı duyarlılığın olmadığını belirterek, "Bazı illerde büyük marketler ve belediyeler duyarlılık gösteriyorlar. Ancak ne Yalova Belediyesi'nde ne de büyük marketlerde böyle bir hareketlilik yok" dedi. Enzim eksikliği nedeniyle vücuda yüksek protein içeren gıdaların girmesinin yasak olduğu hastalık olarak bilinen Fenilketonüri (PKU) hastalığı ile mücadele eden kişiler, sosyal medya üzerinden haberleşerek bir araya geldiler. Çeşitli yaş grubundan bir araya gelen kişiler Engelsiz Kafe'de buluştu. PKU hastaları ve PKU hastalarının anneleri evde özel gıdalar hazırladılar. Farkındalık oluşturmayı amaçlayan grup, hastalığa karşı Yalova'daki duyarlılığı konuştular. 'Bu hastalığa yönelik hiçbir çalışma yok'...

PKU HASTALIĞI NEDİR?

9 yaşındaki oğlu PKU hastası olan Kahraman Memiş isimli baba, Yalova'da bu hastalığa karşı duyarlılığın olmadığını belirtti. Konu ile ilgili konuşan baba Kahraman Memiş, şunları söyledi: "PKU, karaciğerde bir enzimin çalışmamasından ya da az çalışmasından kaynaklanan, genetik bir metabolizma rahatsızlığıdır. Enzim eksikliği nedeniyle, vücuda özellikle yüksek protein içeren gıdaların girmesi yasak. Bu yüzden de yaşam boyu proteinden kısıtlı bir diyet söz konusu. Kalıtsal bir rahatsızlık olan PKU'da beslenme diyeti oldukça zor ve bu ürünleri her yerde bulmak mümkün değil. Bununla ilgili bazı illerde büyük marketler ve belediyeler duyarlılık gösteriyorlar. PKU hastaları için hazırlanan ürünleri satıyorlar. Ancak ne Yalova Belediyesi'nde ne de büyük marketlerde böyle bir hareketlilik yok. Yalova'da PKU hastaları için gıda temini konusunda zorlanıyoruz. PKU hastaları, makarna, et ve süt ürünleri, kuruyemiş, kurubaklagil gibi her gıdayı tüketemiyorlar. PKU hastaları için özel üretilen yarım kilogramlık un 15 TL, 250 gram makarna 15 TL. Bunlar dışında besin temin etme noktasında veli olarak zorlanıyoruz. Hem pahalı ürünler hem de her yerde bulunmuyorlar. Devlet büyüklerimizin de bu konuya hassasiyet göstermesi gerekir. Çünkü asgari ücretle çalışan bir vatandaş bu ürünlere kolaylıkla ulaşamaz. Kaldı ki PKU, ömür boyu diyet programı istiyor. Bu hastalıkla mücadele eden aileler ve bireyler adına Yalova Belediyesi başta olmak üzere büyük marketlerden de duyarlılık bekliyoruz."

A 101 indirimli ürünler listesi
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Acun zam yaptı! İşte O Ses Türkiye'de jürinin alacağı maaş
Daha zoru yok! Çok az kişi çözebildi
Trump'ın sözlerine Erdoğan'dan cevap!
Kaşıkçı olayında yeni arama kararı!
Erken emeklilik tartışmalarına noktayı koydu
Suriye'de YPG ile sıcak çatışma!
Sanayi üretimi beklentileri aştı!
TSK ve Jandarma'da dev operasyon
9 saatlik incelemede dikkat çeken detay!
Milyonları ilgilendiren teklif Meclis'ten geçti
Suudilere şok! Savaş uçağı düştü
Patolojik hal almaya başlayan bir 'sıkıntı'
Olayı aydınlatacak ses kaydı ortaya çıktı!
O arabalar artık dizel motor kullanmayacak
2 metrelik kız tedavi kabul etmiyor!
BM'den Kıbrıs açıklaması
Dikkat çeken mesaj: 15 Temmuz'da...

Evde lunapark!

Süper babaların süper eğlenceli vakit geçiren çocukları olur

Droneların uçaklara çarptığındaki etkisi!

Ohio Üniversitesi'ndeki bilim insanları, droneların uçaklara çarptığındaki etkisini öğrenmek istediler ve çok fazla hasar bırakabileceklerini keşfettiler.

Türk mühendislerden otomotiv sektörüne 'Platooning' aşısı

Türk otomotiv mühendisleri ilk defa büyük dev firmaların yapmaya çalıştığı Platooning adı verilen özellikle tır ve kamyon gibi büyük araçların sürücüsüz şekilde konvoy gibi gidebilmesini sağlayan yüksek teknolojiyi içeren bir sistem üretti.

Ada görünümlü Pertek Kalesi göz kamaştırıyor

Tunceli'nin Pertek ilçesinde birçok medeniyete ev sahipliği yapan Pertek Kalesi, eşsiz manzarasıyla ziyaretçilerini tarihi yolculuğa çıkarıyor.

Vatandaş satın aldığı ürünü 'cep'ten denetleyebilecek! İşte o uygulama

Ticaret Bakanı Pekcan, HKS uygulamasıyla vatandaşlarımız, satın aldığı meyve ve sebzenin üreticisi, üretim tarihi ve yeri, üreticiden tüketiciye ulaşana kadar alış, satış birim fiyatları gibi her türlü bilgiyi cep telefonundan görebilecek." dedi.

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Suudlardan ABD'ye tehdit gibi cevap

Kaşıkçı hadisesi nedeniyle Suudi Arabistan'a tepki göstermesi konusunda üzerinde yoğun baskı oluşan ABD Başkanı Trmup'ın tehdit dolu açıklamalarına Suudi Arabistan yönetiminden de aynı tonda bir cevap geldi. Riyad, ABD'nin Kaşıkçı konusunda atacağı adımlara aynı şekilde cevap verileceği bildirdi.

Yeni parti kuruyor! Tarih belli oldu

54. Hükümette Başbakanlık görevini üstlenmiş ve 28 Şubat Darbesinin hedefindeki isim olan merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ın oğlu Dr. Muhammed Fatih Erbakan, yeni kuracağı partinin çalışmalarına hız verdi.

Türkiye karşılıksız kedi bile vermez! 

Ajan Brunson'ın iadesiyle geri adım atıldığını iddia edenlere tepki gösteren Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu, “Türkiye karşılıksız bir kedi bile vermez. Büyük devletler arasında al-ver diplomasileri olur. Türkiye'nin ne kazandığı yakın bir zamanda ortaya çıkacaktır” dedi.

Diriliş Ertuğrul'un yayın tarihi açıklandı

TRT 1'in reyting rekortmeni dizisi ''Diriliş Ertuğrul'' yeni sezonunun başlama tarihi gecikince dizinin hayranları tarafından yeni sezonun ne zaman başlayacağı merak konusu oldu. ''Diriliş Ertuğrul'' dizisi ile ilgili her hafta yeni haber gelişirken, İnternette aramalarda liste başı yeni bölüm fragmanı oldu. Peki Diriliş Ertuğrul yeni bölüm fragmanı yayınladı mı? Yeni sezon ne zaman başlayacak? sorularının cevabı bu haberde.

Bu kategorideki diğer haberler