ABD ile gerilimin tavan yaptığı dönemde Putin, Erdoğan'dan ne bekliyor? Rus uzman Andrey Kortunov hem bu soruya cevap verdi hem de ABD - Rus ilişkilerini bir fıkra ile özetledi.

Güncelleme: 13.04.2018 15:22

ABD ile gerilimin tavan yaptığı dönemde Putin, Erdoğan'dan ne bekliyor? Rus uzman Andrey Kortunov hem bu soruya cevap verdi hem de ABD - Rus ilişkilerini bir fıkra ile özetledi.

Rusya Uluslararası İlişkiler Konseyi Direktörü Andrey Kortunov, Mart'ta dördüncü kez Rusya devlet başkanı seçilen Vladimir Putin'in dış politika önceliklerini Alman DW'ye değerlendirdi, soruları cevapladı. Kortunov,ABD ile Rusya arasında tırmanan gerilimin, Küba füze krizinden sonraki en tehlikeli süreç olduğuna dikkat çekerken, "Putin'in Erdoğan'dan beklentisi, ABD ile çok büyük bir krize yol açmayacak şekilde, yapabileceklerini yapmasıdır" dedi.

RUS FIKRASI

"Bu sabah Akdeniz'de Rusya ve ABD arasında doğrudan bir çatışma yaşanmasına ramak kaldı. 1962 yılındaki Küba füze krizinden sonra en tehlikeli dönemi yaşıyoruz" diyen Kortunov, gelinen noktaya bir Rus fıkrası ile ışık tutmak istediğini söyleyerek şunları kaydetti: "Doktor hastasını arar ve 'sana iki haberim var biri kötü diğeri daha da kötü' der. Hastası 'bana önce kötü haberi söyle" der. Doktor 'sağlığın çok kötü, üç gün içinde ameliyat olmazsan öleceksin' diyince hastası, 'bu kötü bir haberse daha kötü olanı ne' diye sorar. Doktor, 'bugün sana ulaşmaya çalıştığım üçüncü gün' yanıtını verir. İşte biz ABD ile iletişim kurmaya çalıştığımız üçüncü gündeyiz, ama bunu yapamıyoruz. İletişim kanallarımız çökmüş durumda. Soğuk Savaş dönemi ile fark burada. O süreçte iletişim kanalları vardı, oyunun kuralları biliniyordu\u2026"

"Parçalanma süreci başladı, yavaş ilerliyor, halen bir ölçüde dayanıklı, korunması için halen vaktimiz var. Umarım çok geç kalmadan, dünya düzeni parçalanıp yerle yeksan olmadan onu ayakta tutmayı başarabiliriz" diyen Kortunov, "Sizce Trump'ın "füzelerimiz geliyor" tehdidini ne tür adımlar izler? Putin nasıl karşılık verir" sorusuna şu cevabı verdi:

Trump'ın somut olarak ne tür hamlelere hazırlandığını bilmiyoruz. Bildiğimiz Trump'ın ABD'yi bölgede yeniden lider güç olarak konumlandırmak istediği. Bu da geçtiğimiz yıl, Suriye'de -kimyasal silah saldırısı sonrası- yaptığından daha fazlasını yapacağı anlamına geliyor. Geçtiğimiz yıl düzenlediği operasyon öncelikli olarak pedagojik nitelik taşıyordu, Suriye hava üssü sınırlı zarar gördü, zaiyat, kayıp olmamıştı, etkisi çok sınırlıydı. İçinde bulunduğumuzu süreçte sorun şu, eğer 'gerçek patron duruma el koyuyor, Putin ise korkak tavuk gibi kaçıyor' şeklinde algı oluşursa, bugüne kadar bölgedeki politik kazanımları açısından Rusya bunun altında kalmaz\u2026 Trump geçen yıl yaptığından daha fazlasını yapmak zorunda, ama çok daha fazlasını yapacak olursa da Putin yanıt vermek durumunda yani bu denklemde kazanan olmayacak. 

PUTİN ERDOĞAN'DAN NE BEKLİYOR?

Türkiye ile Rusya arasında son dönemde yakınlaşmaya tanıklık ediyoruz. Ama nihayetinde Türkiye NATO üyesi. Gerilimin tırmandığı bu süreçte Putin'in Erdoğan'dan beklentisi nedir?

Putin Türkiye'nin limitleri olduğunu anlıyor. Ancak tarihe baktığınızda, pek çok bölgesel krizde Türkiye'nin çok özel bir pozisyon aldığını biliyoruz. Irak savaşını hatırlayın\u2026 Kanımca Putin'in Erdoğan'dan beklentisi, ABD ile çok büyük bir krize yol açmayacak şekilde, yapabileceklerini yapmasıdır. Gayet tabii kimse Türkiye'nin NATO'dan ayrılmasını beklemiyor\u2026 

Türkiye Rusya yakınlaşması Batı'da kaygıyla izleniyor, ABD, S400 füze savunma sistemi nedeniyle Türkiye'yi yaptırımlarla karşılaşabileceği konusunda uyarıyor\u2026 

Türkiye ile ilişkiler çok karışık\u2026 Türkiye ile Rusya arasında ciddi görüş ayrılıkları yok değil, Suriye, Güney Kafkasya, Dağlık Karabağ, Ukrayna, Kırım'ı düşünün. Ama şu anda yaşanan süreci şöyle ifade edeyim: Gelişmeler Erdoğan ve Putin'i birbirine yakınlaştırıyor. Aynı zamanda siyasal sistemlerde de benzerlikler var. Güçlü, otoriter liderler\u2026 Ayrıca liderler arasında kimyasal uyum var,  birbirlerine güven duyuyor görünüyorlar. Ama asıl ABD politikaları bu iki lideri birbirine yakınlaştırıyor. Bir de şunu düşünün: İran bu resme nasıl dahil oldu? Trump, Obama'ının İran politikalarında değişime gidince İran'ın pek de başka çaresi kalmadı. Nihayetinde şunu söyleyebiliriz: Putin için Türkiye öncelik. Bakın ilk resmi ziyaretini Türkiye'ye yaptı. S400 füze savunma sistemine bakın. Gayet tabii ki bununla NATO'nun gözüne parmağını soktu\u2026

Tırmanan bu gerilim ışığında Batı İttifakı'nın üyesi olarak Türkiye'nin Rusya ile artan işbirliği, özellikle de Suriye konusundaki işbirliği, sürdürülebilir mi?

İşbirliği sürdürülebilir olabilir ama bu işbirliği Suriye'de barışın tesis edilmesi için yeterli değil. Çünkü Körfez tarafından kontrol edilen Riyad grubu olduğu müddetçe, Kürtler ABD tarafından desteklendiği sürece ve İran'ın farklı yaklaşımları sürdüğü müddetçe bir uzlaşıya ulaşmamız güç.

Çok Okunanlar

Maliye okulları ses getirecek

Ankara önemli bir tarih olaya ev sahipliği yapacak. Türkiye'nin önemli eğitim kurumlarından olan Maliye Okulu ülkeye mal olmuş birçok kişi kazandırmıştı. Maliye Okulları tarihi anlamak ve anlatmak adına “Maliye Okulu adı yuvasına dönüyor. Asırlık anılar yeniden canlanıyor” sloganı ile okulun bahçesine “Anı Plaketi” çakılacak.

ODA TV ilahiyatçısı küffarın bile kurmadığı cümlelerle İslam'a saldırdı

Oda TV'nin ilahiyatçı yazarı Cemil Kılıç, yine mübarek Ehlibeyt'in arkasına saklanarak İslam'a saldırdı. Karanlık Oda'nın yazarına göre "İslam ölmüş, katledilmiş, İslam bir facianın dini" imiş. İslam'a ve yılın 365 günü Ehlibeyt muhabbetini ve hürmetini içinde taşıyan ve yaşayanlara, bu bir günü fırsat bilip saldıran ve karanlık düşüncelerini Ehlibeyt'i siper edinerek yaymaya çalışan ilahiyatçı takımına, Müslümanlar ise Allah'ın 2 ayeti ile cevap veriyor.

Erdoğan, Suudi Arabistan'a meydan okudu

Jonathan Ferziger ve Fadwa Hodali Bloomberg'de “Erdoğan, Doğu Kudüs'ün her yerinde” başlıklı enteresan bir yazı yayınladı.

ABD ordusu zor durumda!

Dünyayı, icra ettiği kanlı operasyonlar ve kirli politikalarla kan gölüne çeviren ABD'nin ordusu zor durumda. ABD Hava Kuvvetleri'nin görev yoğunluğu, teknik sorunlar ve yetişmiş personel eksikliği nedeniyle gelecekteki olası çatışmaların koşullarını karşılamadığı belirtildi.

Hadi 20 Eylül 20.30 ipucu: 1992 ABD Basketbol takımın adı nedir?

Türkiye'de çok sevilen 300 binden fazla anlık kullanıcıya ulaşan Hadi yarışması bu akşam 20.30'da yapılacak yarışma için bir ipucu yayınladı. Hadi'nin sosyal medya hesabından yapılan duyuruda 1992'de Barcelona Olimpiyatlarına katılan Amerikan basketbol takımına verilen isim soruldu. Basketbol severlerin rahatlıkla bilebileceği bu sorunun cevabını öğrenmek için haberimizi okumaya devam edebilirsiniz. Hadi yarışmasının ipucuna bakarak soruyu bilmek isteyen kullanıcılar 1992 ABD Basket takımın adı ne? Barcelona Olimpiyatlarına katılan ABD basket takımına verilen isim nedir? Dream Team veya Rüya Takımı kime denir? gibi soruların yanıtını araştırmaya başladı. Detaylar için milatgazetesi.com'u takip edebilirsiniz.

Bu kategorideki diğer haberler