Suriye'nin başkenti Şam'daki kritik noktaların Rusya'nın eline geçtiği iddia edildi. Şam Valiliği ve Baas Partisi'nin bulunduğu Seba Bahrat bölgesiyle hükümet binalarının bulunduğu Kefer Suse'de güvenliği artık Rus askerleri sağlıyor. Moskova, İran destekli Şii milisleri de ülkeden çekilmeye zorluyor.

Güncelleme: 11.06.2018 11:57

Suriye'nin başkenti Şam'daki kritik noktaların Rusya'nın eline geçtiği iddia edildi. Şam Valiliği ve Baas Partisi'nin bulunduğu Seba Bahrat bölgesiyle hükümet binalarının bulunduğu Kefer Suse'de güvenliği artık Rus askerleri sağlıyor. Moskova, İran destekli Şii milisleri de ülkeden çekilmeye zorluyor.

Yeni Şafak'ın haberine göre, uzun dönemdir Suriye'de Esed rejimiyle birlikte hareket eden Rusya ve İran arasında çekişmeler yaşanmaya başladı. Başkent Şam'da İran kontrolündeki kritik noktalar Rus güvenlik güçlerinin eline geçerken, yaşananların Suriye istihbaratında ve ordusunda bölünmeye yol açabileceği değerlendiriliyor.

Suriye'nin başkenti Şam'da kritik noktalarda kontrol el değiştirdi. Rus güvenlik güçleri daha önce İran destekli Şii milisler ve Beşşar Esed'e bağlı Cumhuriyet Muhafızları tarafından korunan Şam Valiliği, Baas Partisi Genel Merkezi, Suriye Borsası ve Merkez Bankası'nın bulunduğu Seba Bahrat bölgesinde devriye görevine başladı. Başbakanlık ve bakanlık binalarının bulunduğu Kefer Suse bölgesinde de güvenlik Rus askerleri tarafından sağlanmaya başladı.

Öte yandan Rus güvenlik birimlerinin, Suriyeli siyasi mahkumların kaldığı en büyük iki cezaevi olan Adra ve Sidnaya hapishanelerine de yerleştiği bildiriliyor.

İRAN'A ÇEKİLME BASKISI

Suriyeli muhaliflerden Yusuf Hamed, Rusya'nın son 20 günde Şam merkez ve sınır hatlarında etkinliğini olağanüstü artırdığını söyledi. Son gelişmeleri değerlendiren Hamed, Kusayr, Zebadani, Kuneytra, Sid Zeynep ve Deraya gibi bölgelerden İran destekli milislerin çekilmesi konusunda Rusya'nın baskı yaptığını belirtti. Hamed, özellikle sınıra sıfır noktalarda İran etkisinin yok edilmeye çalışıldığını ve bu bölgelerde Rusya gözetiminde ordu birliklerinin mevzilendirilmeye başlandığını ifade etti.

ORDU BÖLÜNEBİLİR

Uzun yıllar Suriye istihbaratında üst düzey görev yapan ve 2013 yılında muhalif saflara katılan eski El Muhaberat şefi Ebu Ahmed ise, İran-Rusya çekişmesinin El Muhaberat ve Suriye ordusunda bölünmeye neden olabileceğini ifade etti. İstihbaratta İran etkisinin yoğun olduğunu belirten Ebu Ahmed, halen El Muhaberat'ın başında bulunan Ali Memlük ve Esed'in generallerinden Suheyl Hasan'ın bu süreçte belirleyici iki isim olacağını vurguladı. Rusya'nın Türkiye ekseninde kalmaya çalıştığını belirten Ebu Ahmed, İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ve Esed'in çevresindeki şahinlerin farklı hedefleri olduğunu ve Rusya'ya rağmen Astana sürecinin zıddına bir takım faaliyetler yürüttüğünü kaydetti.

ÇATLAK BÜYÜYOR

Ebu Ahmed, İdlip-Zardana'da yaşanan ve 20 sivilin katledildiği son saldırının da Rusya'ya rağmen düzenlendiğini söyledi. Zardana bombardımanının, Esed'in şahinleri ile Kasım Süleymani çizgisinin açıkça "Biz bildiğimizi yapmaya devam edeceğiz" mesajı olarak okunması gerektiğini belirten Eski El Muhaberat Şefi, Astana sonrası etkinliği yüzde 80 oranında yok edilen Kasım Süleymani cephesinden sürece yönelik farklı provokasyon girişimlerinin devam edeceğini anlattı.

ŞÜPHELİ ÖLÜMLER

Aralarında 11. Tümen Komutanı General Ali Muhammed El Hüseyin'in de bulunduğu 4 üst düzey askerin geçtiğimiz 20 günlük dilimde şüpheli ölümlerine dikkat çeken Suriyeli muhalif Hamed, sahada tırmanan İran-Rus geriliminin orduya da olumsuz yansıyacağını söyledi. Hamad, Hizbullah'ın Füze Fırlatma sistemlerinden sorumlu ismi ve Hizbullah lideri Hasan Nasrallah'ın yardımcılarından Cemil Hadraç ve İran'ın Suriye'de askeri danışman sıfatı ile görev yapan generallerinden Halil Necat'ın da aynı süreçte şüpheli bir biçimde öldüğünü belirtti.

A 101 indirimli ürünler listesi
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Acun zam yaptı! İşte O Ses Türkiye'de jürinin alacağı maaş
Daha zoru yok! Çok az kişi çözebildi
Romanya için dikkat çeken 15 Temmuz mesajı
Hulusi Akar'dan flaş Münbiç açıklaması
Kaşıkçı'nın 2 şifresi de kırılamıyor
Türkiye'de üretildi: Kaçması imkansız
İttifak görüşmesinin saati belli oldu
Türk heyet Konsolosluk'ta arama yapıyor
Başkan Erdoğan sert çıktı: Hurafeci, cahil...
Trump'tan Cemal Kaşıkçı hamlesi!
Yeni parti kuruyor! Tarih belli oldu
Kral Selman'dan 'Kaşıkçı' talimatı
Putin'in en korktuğu isim serbest!
Muhtarlara yönelik dev operasyon!
Erdoğan gördükten sonra infilak edecek
Hükümet düğmeye bastı! Ucuzlayacak
Son 1 haftada teröre ağır darbe!

Evde lunapark!

Süper babaların süper eğlenceli vakit geçiren çocukları olur

Droneların uçaklara çarptığındaki etkisi!

Ohio Üniversitesi'ndeki bilim insanları, droneların uçaklara çarptığındaki etkisini öğrenmek istediler ve çok fazla hasar bırakabileceklerini keşfettiler.

Türk mühendislerden otomotiv sektörüne 'Platooning' aşısı

Türk otomotiv mühendisleri ilk defa büyük dev firmaların yapmaya çalıştığı Platooning adı verilen özellikle tır ve kamyon gibi büyük araçların sürücüsüz şekilde konvoy gibi gidebilmesini sağlayan yüksek teknolojiyi içeren bir sistem üretti.

Ada görünümlü Pertek Kalesi göz kamaştırıyor

Tunceli'nin Pertek ilçesinde birçok medeniyete ev sahipliği yapan Pertek Kalesi, eşsiz manzarasıyla ziyaretçilerini tarihi yolculuğa çıkarıyor.

Vatandaş satın aldığı ürünü 'cep'ten denetleyebilecek! İşte o uygulama

Ticaret Bakanı Pekcan, HKS uygulamasıyla vatandaşlarımız, satın aldığı meyve ve sebzenin üreticisi, üretim tarihi ve yeri, üreticiden tüketiciye ulaşana kadar alış, satış birim fiyatları gibi her türlü bilgiyi cep telefonundan görebilecek." dedi.

Çok Okunanlar

Sinem Kobal'ın eski aşkı, Arda Turan'ın yakın arkadaşı Mustafa Sirmen kimdir?

İzmit Büyükşehir Belediyesi`nin eski başkanı ve 24. dönem milletvekili Sefa Sirmen ile Kamuran Sirmen'in büyük oğlu Mustafa Sirmen, bu aralar Arda Turan haberleriyle tekrar gündemde. Geçmişte Arda Turan'la yakın arkadaş olan Mustafa Sirmen, Sinem Kobal'la 5 yıl boyunca ilişki yaşamış sonrasında ise Kobal evlilik teklifini kabul etmeiği için ilişkileri bitmişti. Sinem Kobal'la ayrıldıktan sonra Kobal ve yakın arkadaşı Arda Turan'ın birlikte olması üzerine şunları söylemişti; Önce "hayır, kesinlikle olmaz" diyorlardı, şimdi birlikteler. Allah ikisini de mutlu etsin.

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Suudlardan ABD'ye tehdit gibi cevap

Kaşıkçı hadisesi nedeniyle Suudi Arabistan'a tepki göstermesi konusunda üzerinde yoğun baskı oluşan ABD Başkanı Trmup'ın tehdit dolu açıklamalarına Suudi Arabistan yönetiminden de aynı tonda bir cevap geldi. Riyad, ABD'nin Kaşıkçı konusunda atacağı adımlara aynı şekilde cevap verileceği bildirdi.

Kaşıkçı'nın nişanlısından flaş açıklamalar

Evlilik işlemleri için gittiği Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda kaybolan Cemal Kaşıkçı'nın nişanlısı Hatice Cengiz o güne dair çok önemli açıklamalarda bulundu.

Hollandalı dev Türkiye'den çekiliyor

Dünyanın en büyük liman işletmecilerinden Hollandalı APM Terminals'in Türkiye pazarından çekilme kararı aldığı belirtildi.

Bu kategorideki diğer haberler