Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile birlikte Milli Savunma Bakanlığının yetkilerinde düzenlemeye gidildi.

Güncelleme: 10.07.2018 09:51

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile birlikte Milli Savunma Bakanlığının yetkilerinde düzenlemeye gidildi.

Silahlı kuvvetler hizmetlerinin tam bir bütünlük ve beraberlik içinde yürütülmesi amacıyla Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı ile sıkı işbirliği ve beraberlik içinde çalışacak.

Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kararnamede Milli Savunma Bakanlığının görev ve yetkilerine ilişkin de düzenlemeler yer aldı.

Buna göre, Milli Savunma Bakanı siyasi, hukuki, sosyal, askeri okullardaki eğitim, mali ve bütçe hizmetlerini yürütecek. Bakan ayrıca Türk Silahlı Kuvvetlerinin Cumhurbaşkanınca kararlaştırılacak savunma politikası çerçevesinde, Genelkurmay Başkanlığı tarafından tespit olunacak ilke, öncelik ve ana programlarına göre, barışta ve savaşta personel teminiyle asker alma hizmetlerini, silah, araç, gereç ve her çeşit lojistik ihtiyaç maddelerinin tedariki hizmetlerini, askeri fabrikalar ve tersaneler dahil harp sanayi hizmetlerini, sağlık ve veteriner hizmetlerini, inşaat, emlak, iskan ve enfrastrüktür hizmetlerini yerine getirecek.

TEFTİŞ YETKİSİ SAVUNMA BAKANINDA

Teftiş, inceleme ve soruşturma hizmetleri de Milli Savunma Bakanı tarafından gerçekleştirilecek. Bakanlık merkez ve taşra teşkilatıyla bağlı, ilgili kuruluşlarında görev alacak personelin güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması Milli İstihbarat Teşkilatı ve Emniyet Genel Müdürlüğü aracılığıyla yapılacak.

BAŞKAN DOĞRUDAN BİLGİ ALACAK

Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlıkları Milli Savunma Bakanına bağlı olacak. Cumhurbaşkanı gerekli gördüğünde kuvvet komutanlarıyla bağlılarından doğrudan bilgi alabilecek, bunlara doğrudan emir verebilecek. Verilen emir herhangi bir makamdan onay alınmaksızın derhal yerine getirilecek.

Milli Savunma Bakanı görevlerini bağlısı Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlıklarıyla Bakanlık merkez ve taşra teşkilatıyla bağlı, ilgili ve ilişkili kurum ve kuruluşları vasıtasıyla yerine getirecek.

Silahlı kuvvetler hizmetlerinin tam bir bütünlük ve beraberlik içinde yürütülmesi amacıyla Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı ile sıkı bir işbirliği ve beraberlik içinde çalışacak. Her iki makam, görev ve yetkileri gereği birbirlerinin bağlısı komutanlık, kurum ve kuruluşlarla diğer makamlar ve kurumlarla yaptıkları önemli ve ilgili yazışmalardan karşılıklı olarak birbirlerine bilgi verecek.

Milli Savunma Bakanlığının hizmet birimleri ise Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğü, Tersaneler Genel Müdürlüğü, Askeri Adalet İşleri ve Kanunlar Genel Müdürlüğü, Askeralma Genel Müdürlüğü, Personel Genel Müdürlüğü, Bütçe ve Mali Hizmetler Genel Müdürlüğü, Lojistik Genel Müdürlüğü, Tedarik Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Genel Plan ve Prensipler Genel Müdürlüğü, Teftiş Kurulu Başkanlığı, Muhabere ve Bilgi Sistem Dairesi Başkanlığı, Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığı, Milli Mayın Faaliyet Merkezi Dairesi Başkanlığı, Teknik Hizmetler Dairesi Başkanlığı, Hukuk Müşavirliği, Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği, Özel Kalem Müdürlüğü ve diğer komutanlıklardan oluşacak.

Bu besinleri sakın buzdolabına koymayın!
Yerel seçim anketinden bomba sonuç!
Dünyanın en gizemli üssü!
Türkiye'nin en çok satan lüks otomobilleri
Uyuyan güzelin sırrı çözüldü
Putin'den teröristbaşına: Sebebi sensin!
ABD'nin teröristleri yine sivilleri hedef aldı!
Yunanistan 'insanlık'tan sınıfta kaldı!
Norveç'ten 'Kaddafi' itirafı! ABD izin vermedi...
ABD'den flaş 'Esad' kararı!
Türkiye'den dev petrol hamlesi! Anlaştılar
İşte Kaddafi'nin vasiyeti!
500 bin çocuk ölümün pençesinde!
TSK'dan teröristleri üzecek 'sınır' hamlesi!
Kamera arkasında 'derbicik' gerginliği
Yeni nefes kredisi geliyor
RTÜK'ten ebeveynleri rahatlayacak karar!
Gazze'deki katliam Siyonistlere boykot olarak dönüyor!
İmamlardan o paylaşıma sert tepki
Aldatan kocasından öyle bir intikam aldı ki!

Başkası alınca ölü numarası yapan köpek!

Hoşlanmadığı insanın yanında ölü numarası yapan köpek.

Köpek bebeği kıskanırsa

Reyhanlı saldırısının planlayıcısı adliyeye sevk edildi

MİT Başkanlığınca yakalanan Reyhanlı'daki bombalı saldırının planlayıcısı Yusuf Nazik, emniyetteki işlemleri tamamlanarak adliyeye sevk edildi.

Seçkin birliğin parolası: Başarmadan dönmek yok

Türkiye'nin en seçkin birlikleri arasında yer alan SAT komandoları, "başarmadan geri dönmek yok" anlayışıyla yerine getirdikleri görevleri için eğitimlerini aralıksız sürdürüyor.

Hürkuş teslimata gün sayıyor

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından özgün olarak geliştirilen ilk milli hava aracı Hürkuş, Türk Hava Kuvvetleri envanterine girmek için gün sayıyor.

Çok Okunanlar

Flaş gelişme: Trump görüşmek istiyor

BM Zirvesi'ne katılacak olan Trump'ın İran Cumhurbaşkanı Ruhani ile görüşmek istediği açıklandıç

100 milyon lira ile kaçan banka müdürü yakalandı

Antalya'da çalıştığı bankadan, döviz bürolarından ve iş insanlarından aldığı 100 milyon lira kayıplara karıştığı öne sürülen banka müdürü İzmir'de gözaltına alındı.

Terörist Gülen'in avanesi bakın ne istiyor

15 Temmuz'un mimarı vatan haini ve bölücü terör örgütü lideri Fethullah Gülen'in avanesi arasında yer alanlardan Hakan Şükür, Türkiye'deki ''af'' tartışmalarına umut bağlamış olsa gerek. Galatasaray'ın Aksihar maçının yorumcularını eleştirerek yorumculuk yapmak istediğini belirten bir tweet attı.

Rusya'dan İsrail'e 'hava sahası' darbesi geliyor!

Rus Senatör Frants Klintseviç, Rusya'nın ileride İsrail Hava Kuvvetleri ile olayların yaşanmaması için adım atabileceğini ve İsrail'e Suriye hava sahasını kapatacak gerekli tüm kaynaklara sahip olduğunu söyledi.

Başkan Erdoğan Rus gazeteye makale yazdı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya'daki "Kommersant" gazetesi için makale kaleme aldı. Erdoğan makalede; "Rusya'nın terör odaklarına karşı Türkiye'nin mücadelesine destek vermesini bekliyoruz." ifadelerine yer verdi.

Bu kategorideki diğer haberler