AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, sanayinin ham maddesi olan çelik konusunda Türkiye'nin istikrarlı bir şekilde üretimini artırdığını belirterek, "Ülkemiz çelik sektöründe Kuzey Afrika ve Orta Doğu Bölgelerinin en büyüğüdür. Aynı zamanda Almanya'nın ardından Avrupa'da 2'nci sırada yer alan çelik üreticisi konumundayız" dedi.

Güncelleme: 10.02.2018 00:00

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, sanayinin ham maddesi olan çelik konusunda Türkiye'nin istikrarlı bir şekilde üretimini artırdığını belirterek, "Ülkemiz çelik sektöründe Kuzey Afrika ve Orta Doğu Bölgelerinin en büyüğüdür. Aynı zamanda Almanya'nın ardından Avrupa'da 2'nci sırada yer alan çelik üreticisi konumundayız" dedi.

NEŞAT GÜNDOĞDU/ANKARA

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, Türkiye'nin çelik üretimindeki atılımından bahsederek, Dünya'nın demir çelik üretiminde son on altı yılda ortalama 2 kat arttığını ve 2016 yılında toplam 1,6 milyar tonluk bir üretim kapasitesine ulaştığını söyledi.  Türkiye'nin çelik üretim sıralamasında dünyada 2000 yılında 17'nci sırada bulunurken üretimini önemli ölçüde artırdığını söyleyen Tin, 2016 yılında 8'inci sırada yerini aldığını kaydetti. Tin, Ülkemiz çelik sektöründe Kuzey Afrika ve Orta Doğu Bölgelerinin en büyüğüdür. Aynı zamanda Almanya'nın ardından Avrupa'da 2'nci sırada yer alan çelik üreticisi konumundayız. 2017 yılında ham çelik üretimimiz yüzde 13,1'lik oranda artışla 37,5 milyon tona çıkarak rekor kırmıştır" şeklinde konuştu.

"Yerli Ve Milli Projelerimiz İçin Çelik Sektörü Önemli"

Savunma sanayinde kullanılan nitelikli çelik üretim araştırma ve geliştirme çalışmalarını Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız ile Ekonomi Bakanlığımız başta olmak üzere kurumların çalıştığını söyleyen Tin, "Metal sektörü işletmeleri için modern Organize Sanayi Bölgeleri veya İhtisas Endüstri Bölgelerini kurma çalışmalarımız devam ediyor. Bu bağlamda da Denizli Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesini kurma konusundaki çalışmalarımızı da süratle devam ettiriyoruz. Türkiye'nin 2017 yılında çelik ihracatının yüzde 26,4 oranında artış gösterdiğini ifade eden Milletvekili Şahin Tin; "Başta otomotiv sektörü olmak üzere ihracatta rekorlar kırdığımız sanayi ürünlerinin temelini Çelik'in oluşturduğu bilinen bir gerçektir. Bu durum göz önüne alındığında 2017 yılındaki ihracat rakamının 2018 yılında daha da artacağına inanıyorum. 2017 yılında ihracatımız yüzde 10,4 artmıştır. Sanayi ürünleri ihracatımız da yüzde 13,4 oranında artış göstermiştir. Otomotiv ihracatı yüzde 19,5, demir çelik dışı metaller de yüzde 14,6 oranında artmıştır. Çelik ihracatımızın artışı ise yüzde 26,4'tür. Demir çelik sektörü ülkemizin ihracatında otomotiv, hazır giyim sektöründen sonra 3'üncü sırada yer almaktadır."

Bozkurt'ta sonbaharın görsel şöleni
Türkmenlerin imkansızlıklar içindeki yardım bekleyişi sürüyor
Cemal Kaşıkçı için gıyabi cenaze namazı kılındı
El dokuma halısının seri üretimle imtihanı
Humuslu Türkmenlerin imkansızlıklar içindeki yardım bekleyişi sürüyor

Günün diğer manşetleri

Mazlumları soyan hırsızlar böyle yakalandı

TSK ve ÖSO'nun Afrin'de halka zulmeden, hırsızlık ve çete faaliyetleri yürüten yaklaşık 300 kişilik suç örgütüne karşı düzenlediği operasyonda çok sayıda kişi tutuklandı. Operasyonda ayrıca yüzlerce silah ve çok sayıda mühimmat ele geçirildi.

Civcivin çocukla imtihanı

Civcivi yakalayan çocuk bakın ne yapıyor?

Onu hiç uçarken gördünüz mü?

Tüyleri ile kendine hayran bırakan Tavuskuşu uçarken de farklı bir görüntü sergiliyor...

Allahu Ekber

Allahumme Salli Ala Seyyidina Muhammedin ve Ala Alihi ve Sahbihi ve Sellim. Mescid-i Haram, Mescid-i Nebevi ve Mescid-i Aksa...

Denizli'de eğitim uçağı düştü

Başkarcı bölgesinde düşen 2 kişilik eğitim uçağını arama çalışması başlatıldı.

FETÖ sanığının itirafı yok artık dedirtti
Deyrizor'da Sunnilere mezhepçi dayatma
O bölgelerde yaşayanlar dikkat!
BM'den flaş Çavuşoğlu açıklaması
O dönemde bedelli yapacaklara kötü haber
AB'de Cebelitarık krizi
Almanya'dan S.Arabistan'a soğuk duş!
Mazlum coğrafyalardan geldiler!
Rusya yeni canavarını test etti!
Fatih Erbakan'dan yeni hamle!
Tüm günlerini beraber geçiriyorlar
TürkAkım projesi için tarihi gün!
TSK 'Karaok' ile ıskalamayacak!
Kral Selman'dan flaş açıklamalar!
Alçaklar çetesine operasyon!
Çok Okunanlar

Al-i İmran Suresi hakkında her şey...

Al-i İmran Suresinin faziletleri nelerdir? Ali İmran suresi ne zaman inmiştir? Al-i İmran Suresi kaç ayettir? Al-i İmran Suresi ile ilgili merak ettiğinniz soruların cevabını bu yazımızda bulacaksınız. 200 ayet olan Al-i İmran Suresi, Medine'de nazil olmuştur. Bu sure ismini 33. ayette geçen "Al-i imran" tamlamasından almıştır.Al-i imran, imran ailesi demektir.

Mevlid Kandili hangi gün? Mevlid Kandili'nde hangi ibadetler yapılmalı? (Kutlu Doğum)

Rebiülevvel ayının 12. gecesinde idrak edilecek olan Mevlid Kandili hangi güne denk geliyor? Peygamber Efendimizin doğum günü ile ilgili rivayetler... Mevlid Kandili'nde hangi ibadetleri yapmalıyız? Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (sav)'in doğum mucizeleri.... Mevlid Kandili ne anlama geliyor? Mevlid Kandili'ne dair merak edilenleri sizler için araştırdık. İşte, o gün hakkında bazı bilgiler...

Türkiye karanlık planları bozdu!

Rusya'nın, ‘Ukrayna ve Kırım benim' dediğinde kimsenin itiraz edemediğine dikkat çeken Ahmet Anapalı, “Ülke olarak çok güçlenip ‘Kerkük, Musul, on iki adalar bizim. İtirazı olan var mı?' dediğimizde ancak Lozan sona erer. Bu yüzden Lozan'ın ömrü Türkiye'nin gücüne bağlı” dedi.

CHP'den bayrağı devraldı

CHP'li Öztürk Yılmaz'ın 'Türkçe Ezan' çıkışının ardından sosyal medyada açıklamalarda bulunan 'Gezi İmamı' İhsan Eliaçık, yeni bir skandala imza attı.

Milat Gazetesi 1. Sayfa

Bu kategorideki diğer haberler