Esed rejimi kuşatmasındaki Doğu Guta'nın 8 yaşındaki yavrusu Ravan, açlık ve ilaçsızlık nedeniyle 8 kilograma düştü.

Güncelleme: 07.12.2017 16:25

Esed rejimi kuşatmasındaki Doğu Guta'nın 8 yaşındaki yavrusu Ravan, açlık ve ilaçsızlık nedeniyle 8 kilograma düştü.

Suriye'de Beşşar Esed rejiminin ablukasındaki Doğu Guta'da yaşayan 8 yaşındaki Ravan, 8 kilograma kadar düştü. Yetersiz beslenme ve ilaç bulamadığı için bir deri bir kemik kalan küçük kız, beyin felcinden siroza birçok hastalıkla mücadele ediyor.

Esed rejimi ve destekçilerinin 5 yıldır ablukada tuttuğu Doğu Guta bölgesinde, yaklaşık 400 bin sivil yoksulluk, açlık ve zor şartlar altında yaşıyor.

Yeterince uzman doktorun olmadığı Doğu Guta'da, açlık ve ilaç yetmezliğinden yüzlerce çocuk ölümle karşı karşıya.

Doğu Guta'nın Mida beldesinde yaşam mücadelesi veren 8 yaşında ve sadece 8 kilogram ağırlığındaki Ravan, yürüyemez ve konuşamaz duruma geldi.

AA muhabirine kızının durumunu anlatan baba Muhammed Ömer Nasır, kızının 4 yıl önce rahatsızlandığını, zamanla sağlık durumunun daha da kötüleştiğini söyledi.

Nasır, "Kızım 8 yaşında, sadece 8 kilo. Gıdasız, ilaçsız bırakan ablukada beyin felci, böbrek yetmezliği, sinir rahatsızlığı, akut kanama ve sirozla savaşıyor. Kızımı acilen uzman doktorların görmesi gerekiyor." dedi.

Doğu Guta'da kızına bakacak uzman doktorların olmadığını söyleyen Nasır, "Uzman doktor bulunsa bile ilaç bulmak imkansız. Yeterli gıda alabilmesi lazım." diye konuştu.

"Bir an önce buradan çıkartılmalı"

Nasır, abluka şartlarından ötürü Ravan'ın iyileşmesinin zor olduğunu vurgulayarak, "Kızımın bir an önce buradan çıkartılması lazım. Abluka altındayız. Ama ilaç bulmamız lazım. İlaç yok. Olsa da çok pahalı." şeklinde konuştu.

Doğu Guta'da durumun özellikle son 2 yıldır çok kötü olduğunu belirten Nasır, "Kızımın iyileşmesi için Doğu Guta'nın dışına çıkartılarak bir çocuk hastanesinde tedavi edilmesi lazım. Çok hastalığı var. Uzman doktora ihtiyacı var. En önemlisi ilaç lazım." ifadelerini kullandı.

"Artık sadece sütle besleniyor"

Nasır, bir yıl önce kızının durumunun daha iyi olduğunu hatırlayarak, "Bir yıl önce ona gıda temin edebiliyordum. Eskiden işim vardı. Çalıştığımla ona yemek alabilirdim. Ama şimdi her zaman iş yok. Kızımın hurma, elma gibi meyvelere ihtiyacı var. Şimdi bunlar çok pahalı ve buralarda bulunmuyor artık." ifadelerini kullandı.

Çaresiz baba, "Artık sadece sütle besleniyor. O da bir gün var bir gün yok. Hiçbir şey yiyemiyor. Her 20-25 günde bir, burnuna gıda borusu takıp onu besliyoruz." dedi.

Doğu Guta'ya Nisan 2017'ye kadar kaçak yollar, gizli tüneller ve aracı tüccarlar vasıtasıyla kısıtlı gıda girişi sağlanabiliyordu.

Son 8 aydır, rejim ve destekçisi yabancı terörist grupların ablukayı sıkılaştırmasıyla bölgeye gıda maddesi ve ilaç sokmak imkansız hale geldi. 

İşte Orta Doğu'nun en güçlü ordusu
Bu işte bir terslik var diyeceğiniz kareler
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Acun zam yaptı! İşte O Ses Türkiye'de jürinin alacağı maaş
ABD'den flaş Kaçıkçı açıklaması
Sosyal medyadan Cemal kaşıkçı propagandası
Diriliş Ertuğrul 5. sezon fragmanı
Kaçak 419 FETÖ'cünün iadesi istendi
Eski istihbaratçıdan asılsız 'Türkiye' yorumu
Tren kalabalığa daldı! Ölü ve yaralılar var
ABD cami bombaladı!
Konsolosluk çalışanları ilk ifadesini verdi
Ansızın geldiler! Ceza yağdırdılar
Siyonistler fitne için bakın ne yapıyor!
Star Rafinerisi açılışı gerçekleştirildi
En büyük önceliğimiz haline geldi!
Konut satışında Cumhuriyet rekoru!
Japon uzman uyardı! İstanbul depremi...
Kaşıkçı'nın nerede öldürüldüğü tespit edildi!

Nasıl bir fareyse kedi korkudan...

Tuvalete giren fareyi çıkarmak istediler ama hiç umdukları gibi olmadı.

İntihar etmeyi düşünen kadına tavsiye vermek

İntihar etmeyi düşünen kadına tavsiye vermek -Arabam var orada şu taraftan atla

Büyük cesaret!

Eğer uçağı kaçırırsanız, yapmanız gereken yüksek bir yere çıkıp uçağın kapısını hedeflemek...

TSK'nın yeni canavarı ASELPOD...

Hava Kuvvetlerimizin envanterine giren ve ihracatını da gerçekleştirdiğimiz ASELPOD...

Gagauz Özerk Yeri'nde Erdoğan coşkusu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Gagauz Özerk Yeri'nde halka hitabından önce kent meydanını dolduran çok sayıda Gagauz, sevgi gösterilerinde bulundu.

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Cemal Kaşıkçı'yı işte bu yüzden katlettiler!

Suudi gazeteci Kaşıkçı'nın Twitter geçmişi, hiçbir delile gerek kalmadan Suudi Arabistan tarafından neden ortadan kaldırıldığını gösterir nitelikte. Adeta 'sürgün hayatı' yaşayan Kaşıkçı ile ilgili İngiliz gazeteci David Hirst de "Twitter yorumlarına bakan herkes (Kaşıkçı'nın) neden susturulmak istendiğini açıkça görür" ifadelerini kullanmıştı.

MEB'den 'andımız' açıklaması!

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan Danıştay'ın öğrenci andıyla ilgili yapılan açıklamada "Karar kesinleşmedi, hukuki süreç devam ediyor" ifadeleri kullanıldı.

Kaşıkçı üzerinden kirli plan! Hedef: Türkiye

Kayıp Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı olayına ilişkin S.Arabistan yönetiminin yanında yer alan İngiliz basını algı operasyonlarına başladı. İngiltere'de yayın yapan The Times Gazetesi'nin Orta Doğu uzmanı gazeteci Richard Spencer, Türkiye'yi suçlayan bazı yazılar kaleme aldı.

Trump'tan Suud yönetimine gözdağı

Cemal Kaşıkçı hadisesini Suudi Arabistan'a karşı koz olarak kullanıp mümkün olduğu kadar yüksek miktarda para koparmaya çalışan Trump, kendisi üzerinde artan baskıları da fırsata çevirme gayesiyle Suud yönetimine yüklendi. Kaşıkçı'nın öldüğünü düşündüğünü ifade eden Trump, "Sonuçları ağır olur" tehdidinde bulundu.

Bu kategorideki diğer haberler