Trump'ın ne yaptığını bilmez bir hali ruh içinde olduğunu ifade eden Prof. Dr. Emre Gönen, "Türkiye diğer müttefikleri ile birlikte ortak bir tavır belirlemeli, ABD ile konuşacak bir şey kalmadı" değerlendirmesinde bulundu.

Güncelleme: 12.08.2018 10:34

Trump'ın ne yaptığını bilmez bir hali ruh içinde olduğunu ifade eden Prof. Dr. Emre Gönen, "Türkiye diğer müttefikleri ile birlikte ortak bir tavır belirlemeli, ABD ile konuşacak bir şey kalmadı" değerlendirmesinde bulundu.

KORAY TAŞDEMİR

ABD'nin başındaki  Donald Trump'ın sözde bir rahibi bahane ederek Türkiye'ye dolar silahıyla köşeye sıkıştırmak istemesi büyük tepki topluyor. Kendi ülkesinde de Türkiye yaklaşımı nedeniyle muhaliflerin eleştirilerine maruz kalan Trump, uluslararası hukuka ve sisteme ihanet etmekle suçlanıyor. Trump'ın Türkiye'ye yönelik hasmane tutumunun arkasında çok derin nedenlerin yattığı açık bir gerçek olarak ifade edilirken Brunson meselesinin bunu sadece kamufle etmek için kullanıldığı dile getiriliyor. ABD'nin düşmanca ve hukuk tanımaz tavrını Milat'a değerlendiren Bilgi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Görevlisi Emre Gönen, " ABD şu anda ne yaptığını bilmeyen bir yönetim tarafından idare ediliyor. Kendi kurdukları sisteme ihanet ediyorlar. Türkiye diğer paydaşlarıyla görüşmeli, ABD ile konuşacak bir şey yok" diye konuştu.

Büyüttükleri ağaca balta sallıyorlar

Bilgi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Görevlisi Emre Gönen, ABD'nin ne yaptığını bilmediğini söyleyerek "ABD 2. Dünya Savaşı'ndan sonra kendi kurduğu sisteme ihanet ediyor. Şerif kasabayı haraca bağlamak istiyor. 1944'ten itibaren bütün sistem kuruldu. IMF, dünya Bankası kuruldu, Bretton Woods Anlaşması yapıldı, dolara endeksli bir sistem getirildi. Hepsinden önemlisi GATT imzalandı. Bunun temelinde yatan ABD'nin sistemi çok taraflı bir düzene oturmak istemesiydi. Bunu yaptı da. Bu sistem hakikaten dünyada büyük istikrarsızlık oluşturacak sapmaları önlemeye değil ama azaltmaya yaramıştı. Şu anda ABD Dünya Ticaret Örgütü'nün kurallarına aykırı davranıyor" diye konuştu. ABD'nin kendi diktiği, beslediği ve büyüttüğü ağaca balta salladığını kaydeden Gönen, "Dolayısıyla ABD, Türkiye'ye olan bu son derece hasmane ve düşmanca tavrı Rusya ve İran'a da yapıyor" dedi.

ABD kural tanımaz bir halde

Gönen, ABD'nin eski yönetiminin İran'la daha önce beğensin beğenmesin bir anlaşma imzaladıklarını hatırlatarak  "Devletlerde süreklilik esastır, Trump iktidara geldi, 'Ben bu anlaşmayı beğenmiyorum' dedi. Biz de Trump'u beğenmiyoruz ne yapalım? Uluslararası ilişkiler beğenme beğenmeme üzerine kurulmaz. Trump bunları elinin tersiyle itebiliyor. Ne yapacağı belli değil" dedi. 1970'lerde de ABD ile sorunlarımız olduğunu, Kıbrıs konusu olsun, haşhaş ekimi olsun ABD ile çok karşı karşıya geldiğimizi dillendiren Gönen, "Ama bunları o zaman aşmak mümkündü, nihayetinde karşılıklı olarak uluslararası hukuka asgari olarak riayet eden iki ülke vardı. Bugün bambaşka bir durum söz konusu. ABD kural tanımaz bir halde" ifadelerini kullandı.

Trump ne yaptığını bilmiyor

"ABD şu anda hukuka hiçbir saygısı olmayan bir yönetim tarafından idare ediliyor" diye sözlerine devam eden Gönen, "Kendi hukukuna da saygılı değil ama bizi asıl ilgilendiren uluslararası hukuka saygılı olmaması. Burada daha derin bir sorun var. Bugün bir sebepten Türkiye'ye tavır alır yarın başka bir nedenden tavır alır yine bu sorunlarla uğraşmak zorunda kalırız" dedi. Gönen, "Bu sorunun çıkışını tam kestiremiyorum. Çünkü ilişkiler hiç bu düzeye inmemişti. Türkiye'nin şu anda ABD'nin dışında farklı paydaşlarla örneğin Avrupa Birliği başta olmak üzere konuşması lazım. ABD ile konuşup anlaşacağımız hiçbir şey yok. Adam ne yaptığını bilmiyor. Diğer müttefiklerimizle konsolide bir tavır belirleyip ondan sonra da tavrımızı göstermeliyiz" şeklinde konuştu.

Yeni Zelanda'da şehid olan baba oğul toprağa verildi

İstanbul'da rezidansta sır ölüm

Asırlar sonra ibadete açılacak

New York'a yeni kent simgesi

Veliden öğretmene yumruklu saldırı

Günün diğer manşetleri

Vahşi doğada, tedbirsiz uyursanız ölürsünüz.

Y. Zelanda başbakanından örnek davranış! Canlı yayınlanacak

Yeni Zelanda Başbakanı Ardern, Cuma günü 2 dakikalık saygı duruşu yapılacağını ve Cuma ezanının devlet kanalından yayınlanacağını açıkladı.

Kapadokya'da gün batarken

ASELSAN'ın yeni canavarı

Aşırı hız ve sonuçları

Maduro: Bu dizi sayesinde Müslüman olacağım
İçişleri Bakanı Soylu: HDP denilen parti PKK'nın siyasi koludur
Trump'tan yeni provokasyon: Golan Tepeleri İsrail'in
Kurtulmuş: 31 Mart'ta bu densizlere haddini bildireceğiz
Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Bölücü örgüte Kandil'i mezar etmek için bu seçimden güçlü çıkmalıyız'
Ebeveynler dikkat! Bağımlılığın en büyük sebebi...
Tarlayı düzeltirken tarih buldu!
TCDD personel alacak! KPSS şartı yok
İngiltere'de camilere alçak saldırı!
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Eskişehir'e müjde!
Sevindiren gelişme! Dev şirket konkordatodan çekildi
Bakan Dönmez duyurdu: İlk kez bu yöntemle petrol keşfi yapıldı!
İstanbul semalarında hareketli dakikalar! Pilotlar birbirlerini uyarmaya başladı
FETÖ'nün yurt dışına kaçırdığı mal varlığı
Albayrak açıkladı: Hiçbir dönem bu kadar güçlü olmamıştı!

Pentagon Trump'ın DEAŞ iddiasını yalanladı!

Pentagon, ABD Başkanı Donald Trump'ın DEAŞ'ın elindeki son toprak parçasına ilişkin yaptığı son açıklamayı teyit etmedi.

Trump'tan yeni provokasyon: Golan Tepeleri İsrail'in

ABD Başkanı Trump, "52 yılın ardından ABD için İsrail'in Golan Tepeleri üzerindeki egemenliğini tam olarak tanımanın zamanı geldi." değerlendirmesinde bulundu.

Facebook'ta skandal! Katliamı yakalayamamış

Sosyal medya platformu Facebook'un yapay zekasının Yeni Zelanda'da iki camiye yönelik yapılan terör saldırısının canlı yayınını yakalayamadığı ortaya çıktı.

ABD ordusundan S-400 ve Türkiye açıklaması!

ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford, S-400 ile ilgili bir açıklama yaptı. Dunford, "Türkiye ile yaşanan S-400 sorununa çözüm bulunacağımızdan umutluyum ama bu zor bir mesele" dedi.

Dicle nehrinde feribot battı: Onlarca ölü...

Irak'ın Musul kentinden geçen Dicle Nehri'nde tekne battı. Faciada ölü sayısı 72'ye yükseldi.

En Çok Okunan Haberler