Trump'ın ne yaptığını bilmez bir hali ruh içinde olduğunu ifade eden Prof. Dr. Emre Gönen, "Türkiye diğer müttefikleri ile birlikte ortak bir tavır belirlemeli, ABD ile konuşacak bir şey kalmadı" değerlendirmesinde bulundu.

Güncelleme: 12.08.2018 10:34

Trump'ın ne yaptığını bilmez bir hali ruh içinde olduğunu ifade eden Prof. Dr. Emre Gönen, "Türkiye diğer müttefikleri ile birlikte ortak bir tavır belirlemeli, ABD ile konuşacak bir şey kalmadı" değerlendirmesinde bulundu.

KORAY TAŞDEMİR

ABD'nin başındaki  Donald Trump'ın sözde bir rahibi bahane ederek Türkiye'ye dolar silahıyla köşeye sıkıştırmak istemesi büyük tepki topluyor. Kendi ülkesinde de Türkiye yaklaşımı nedeniyle muhaliflerin eleştirilerine maruz kalan Trump, uluslararası hukuka ve sisteme ihanet etmekle suçlanıyor. Trump'ın Türkiye'ye yönelik hasmane tutumunun arkasında çok derin nedenlerin yattığı açık bir gerçek olarak ifade edilirken Brunson meselesinin bunu sadece kamufle etmek için kullanıldığı dile getiriliyor. ABD'nin düşmanca ve hukuk tanımaz tavrını Milat'a değerlendiren Bilgi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Görevlisi Emre Gönen, " ABD şu anda ne yaptığını bilmeyen bir yönetim tarafından idare ediliyor. Kendi kurdukları sisteme ihanet ediyorlar. Türkiye diğer paydaşlarıyla görüşmeli, ABD ile konuşacak bir şey yok" diye konuştu.

Büyüttükleri ağaca balta sallıyorlar

Bilgi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Görevlisi Emre Gönen, ABD'nin ne yaptığını bilmediğini söyleyerek "ABD 2. Dünya Savaşı'ndan sonra kendi kurduğu sisteme ihanet ediyor. Şerif kasabayı haraca bağlamak istiyor. 1944'ten itibaren bütün sistem kuruldu. IMF, dünya Bankası kuruldu, Bretton Woods Anlaşması yapıldı, dolara endeksli bir sistem getirildi. Hepsinden önemlisi GATT imzalandı. Bunun temelinde yatan ABD'nin sistemi çok taraflı bir düzene oturmak istemesiydi. Bunu yaptı da. Bu sistem hakikaten dünyada büyük istikrarsızlık oluşturacak sapmaları önlemeye değil ama azaltmaya yaramıştı. Şu anda ABD Dünya Ticaret Örgütü'nün kurallarına aykırı davranıyor" diye konuştu. ABD'nin kendi diktiği, beslediği ve büyüttüğü ağaca balta salladığını kaydeden Gönen, "Dolayısıyla ABD, Türkiye'ye olan bu son derece hasmane ve düşmanca tavrı Rusya ve İran'a da yapıyor" dedi.

ABD kural tanımaz bir halde

Gönen, ABD'nin eski yönetiminin İran'la daha önce beğensin beğenmesin bir anlaşma imzaladıklarını hatırlatarak  "Devletlerde süreklilik esastır, Trump iktidara geldi, 'Ben bu anlaşmayı beğenmiyorum' dedi. Biz de Trump'u beğenmiyoruz ne yapalım? Uluslararası ilişkiler beğenme beğenmeme üzerine kurulmaz. Trump bunları elinin tersiyle itebiliyor. Ne yapacağı belli değil" dedi. 1970'lerde de ABD ile sorunlarımız olduğunu, Kıbrıs konusu olsun, haşhaş ekimi olsun ABD ile çok karşı karşıya geldiğimizi dillendiren Gönen, "Ama bunları o zaman aşmak mümkündü, nihayetinde karşılıklı olarak uluslararası hukuka asgari olarak riayet eden iki ülke vardı. Bugün bambaşka bir durum söz konusu. ABD kural tanımaz bir halde" ifadelerini kullandı.

Trump ne yaptığını bilmiyor

"ABD şu anda hukuka hiçbir saygısı olmayan bir yönetim tarafından idare ediliyor" diye sözlerine devam eden Gönen, "Kendi hukukuna da saygılı değil ama bizi asıl ilgilendiren uluslararası hukuka saygılı olmaması. Burada daha derin bir sorun var. Bugün bir sebepten Türkiye'ye tavır alır yarın başka bir nedenden tavır alır yine bu sorunlarla uğraşmak zorunda kalırız" dedi. Gönen, "Bu sorunun çıkışını tam kestiremiyorum. Çünkü ilişkiler hiç bu düzeye inmemişti. Türkiye'nin şu anda ABD'nin dışında farklı paydaşlarla örneğin Avrupa Birliği başta olmak üzere konuşması lazım. ABD ile konuşup anlaşacağımız hiçbir şey yok. Adam ne yaptığını bilmiyor. Diğer müttefiklerimizle konsolide bir tavır belirleyip ondan sonra da tavrımızı göstermeliyiz" şeklinde konuştu.

A 101 indirimli ürünler listesi
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Acun zam yaptı! İşte O Ses Türkiye'de jürinin alacağı maaş
Daha zoru yok! Çok az kişi çözebildi
Dikkat çeken mesaj: 15 Temmuz'da...
Hulusi Akar'dan flaş Münbiç açıklaması
Kaşıkçı'nın 2 şifresi de kırılamıyor
Türkiye'de üretildi: Kaçması imkansız
İttifak görüşmesinin saati belli oldu
Türk heyet Konsolosluk'ta arama yapıyor
Başkan Erdoğan sert çıktı: Hurafeci, cahil...
Trump'tan Cemal Kaşıkçı hamlesi!
Yeni parti kuruyor! Tarih belli oldu
Kral Selman'dan 'Kaşıkçı' talimatı
Putin'in en korktuğu isim serbest!
Muhtarlara yönelik dev operasyon!
Erdoğan gördükten sonra infilak edecek
Hükümet düğmeye bastı! Ucuzlayacak
Son 1 haftada teröre ağır darbe!

Evde lunapark!

Süper babaların süper eğlenceli vakit geçiren çocukları olur

Droneların uçaklara çarptığındaki etkisi!

Ohio Üniversitesi'ndeki bilim insanları, droneların uçaklara çarptığındaki etkisini öğrenmek istediler ve çok fazla hasar bırakabileceklerini keşfettiler.

Türk mühendislerden otomotiv sektörüne 'Platooning' aşısı

Türk otomotiv mühendisleri ilk defa büyük dev firmaların yapmaya çalıştığı Platooning adı verilen özellikle tır ve kamyon gibi büyük araçların sürücüsüz şekilde konvoy gibi gidebilmesini sağlayan yüksek teknolojiyi içeren bir sistem üretti.

Ada görünümlü Pertek Kalesi göz kamaştırıyor

Tunceli'nin Pertek ilçesinde birçok medeniyete ev sahipliği yapan Pertek Kalesi, eşsiz manzarasıyla ziyaretçilerini tarihi yolculuğa çıkarıyor.

Vatandaş satın aldığı ürünü 'cep'ten denetleyebilecek! İşte o uygulama

Ticaret Bakanı Pekcan, HKS uygulamasıyla vatandaşlarımız, satın aldığı meyve ve sebzenin üreticisi, üretim tarihi ve yeri, üreticiden tüketiciye ulaşana kadar alış, satış birim fiyatları gibi her türlü bilgiyi cep telefonundan görebilecek." dedi.

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Suudlardan ABD'ye tehdit gibi cevap

Kaşıkçı hadisesi nedeniyle Suudi Arabistan'a tepki göstermesi konusunda üzerinde yoğun baskı oluşan ABD Başkanı Trmup'ın tehdit dolu açıklamalarına Suudi Arabistan yönetiminden de aynı tonda bir cevap geldi. Riyad, ABD'nin Kaşıkçı konusunda atacağı adımlara aynı şekilde cevap verileceği bildirdi.

Yeni parti kuruyor! Tarih belli oldu

54. Hükümette Başbakanlık görevini üstlenmiş ve 28 Şubat Darbesinin hedefindeki isim olan merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ın oğlu Dr. Muhammed Fatih Erbakan, yeni kuracağı partinin çalışmalarına hız verdi.

Türkiye karşılıksız kedi bile vermez! 

Ajan Brunson'ın iadesiyle geri adım atıldığını iddia edenlere tepki gösteren Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu, “Türkiye karşılıksız bir kedi bile vermez. Büyük devletler arasında al-ver diplomasileri olur. Türkiye'nin ne kazandığı yakın bir zamanda ortaya çıkacaktır” dedi.

Diriliş Ertuğrul'un yayın tarihi açıklandı

TRT 1'in reyting rekortmeni dizisi ''Diriliş Ertuğrul'' yeni sezonunun başlama tarihi gecikince dizinin hayranları tarafından yeni sezonun ne zaman başlayacağı merak konusu oldu. ''Diriliş Ertuğrul'' dizisi ile ilgili her hafta yeni haber gelişirken, İnternette aramalarda liste başı yeni bölüm fragmanı oldu. Peki Diriliş Ertuğrul yeni bölüm fragmanı yayınladı mı? Yeni sezon ne zaman başlayacak? sorularının cevabı bu haberde.

Bu kategorideki diğer haberler