SGK hizmet dökümü, sigortalıların prim ve sigorta bilgilerinin bulunduğu belgedir. Hizmet dökümü ile sigortalı gün sayısı, sigortanın hangi günlerde ödendiği bilgilerine ulaşılabilir. SGK hizmet dökümü nasıl alınır? İşte SGK SSK sorgulama ile ilgili ayrıntılı bilgiler...

Güncelleme: 17.04.2018 15:59

SGK hizmet dökümü, sigortalıların prim ve sigorta bilgilerinin bulunduğu belgedir. Hizmet dökümü ile sigortalı gün sayısı, sigortanın hangi günlerde ödendiği bilgilerine ulaşılabilir. SGK hizmet dökümü nasıl alınır? İşte SGK SSK sorgulama ile ilgili ayrıntılı bilgiler...

Sigortalı çalışanlar hangi sigorta koluna bağlı olurlarsa olsunlar (4A, 4B ve 4C) prim günleriyle ilgili bütün sorgulamalarını SGK'nın E Devlet Kapısı üzerinden yapabiliyorlar. Bunun için yapmanız gerekenleri adım adım anlatacağız. Şimdi SGK prim borcu sorgulama nasıl yapılır? şifresiz olarak SGK prim sorgulama işlemi hakkında her şeyi haberimizde bulabilirsiniz...

4A, 4B ve 4C'li olarak çalışan sigortalılar, E-Devlet Kapısı üzerinden sigorta türüne göre istediği prim borcu sorgulamasını ayrıca şifresiz olarak sgk prim sorgulamasını yapabilmektedir. E-Devlet şifresi olan herkes bu hizmetten ücretsiz olarak yaralanabiliyor. Yine e SGK sisteminden bu işlemleri de ücretsiz yapabilirsiniz.

E DEVLET SİSTEMİNDE SGK PRİM BORCU SORGULAMA

E Devlet Kapısı'na giriş yaptıktan sonra "Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama" yani; https://www.turkiye.gov.tr/sgk-gss-borc-dokumu bağlantısına tıkladığınızda adınıza ait bir SGK prim borcu varsa bu ekrandan görebilirsiniz.

Sorgulama yaptığınız tarihe kadar olan toplam prim gün sayısını görmek için de E Devlet Kapısı sistemini kullanabilirsiniz. 4A, 4B ya da 4C olarak bağlı olduğunuz sigorta koluna göre hizmet dökümünüzde, toplam prim sayınız ve aylara bölünmüş detaylı prim durumunu görüntüleyebilirsiniz.

ŞİFRESİZ SGK SORGULAMA

Şifresiz olarak SSK prim sorgulama işlemleri için SGK internet sitesini tercih edebilirsiniz. Bunun için T.C. Kimlik Numaranız, nüfusa kayıtlı olunan il, cilt numarası ve doğum yılı alanları eksiksiz olarak doldurulmalıdır. Güvenlik Kodu alanına ise ekranda verilen harf ve rakamlardan oluşan kodu doğru olarak girmelisiniz. SGK sorgulama işleminin ardından tescil kaydı tespiti, emekli aylık bilgisi, hizmet dökümü, emekli aylığı kesintisi, işgöremezlik ödeme, sağlık provizyon sorgulama, Genel Sağlık Sigortası tescil sorgulama ve isteğe bağlı olarak ödenen 4B prim bilgileri sorgulamalarına kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

SGK HİZMET DÖKÜMÜNDE HANGİ BİLGİLER BULUNUR?

SGK hizmet dökümü, sigortalı kişilerin bağlı bulunan yere göre 4A, 4B ve 4C hizmet dökümü olarak üçe ayrılır. Sosyal Sigortalar Kurumu'na bağlı olanlar 4A hizmet dökümü, Bağ-Kur'a bağlı olanlar 4B hizmet dökümü ve Emekli Sandığı'na bağlı olanlar da 4C hizmet dökümü belgesi alabilirler.

SGK hizmet dökümünde bulunan bilgiler;

- Sigortalıya ait temel bilgiler
- Sigortalının çalıştığı gün sayısı
- Primlerin ödeme tarihleri
- İlk defa girilen işin giriş ve çıkış tarihleri
- Hangi aylarda sigortanın ödendiği bilgisi
- Çalışılan şirket bilgileri

SGK HİZMET DÖKÜMÜ NASIL ALINIR? 

SGK hizmet dökümü, turkiye.gov.tr internet sitesinden e-Devlet uygulamasına giriş yapılarak alınır. Kullanıcılar giriş için e-Devlet şifresi dışında; T.C. kimlik kartı, mobil imza, e-İmza ve internet bankacılığı seçeneklerini kullanabilir. e-Devlet şifresi olmayanlar ise, PTT şubelerinden yeni bir şifre temin edebilirler. Şifre, kapalı zarfın içerisinde 2 Türk Lirası ücret karşılığında kullanıcılara verilir. Uygulamaya giriş yapıldıktan sonra, e-Hizmetler bağlantısı açılır. 'Sosyal Güvenlik Kurumu' menüsünden 4A, 4B ve 4C hizmet dökümü bağlantılarıyla SGK Hizmet dökümü sorgulaması yapılabilir. Bunun seçenek dışında, ana sayfada bulunan arama kutucuğuna 'SGK hizmet dökümü ya da Sosyal Güvenlik Kurumu' yazılarak da ilgili işlem yapılabilir. 

e-Devlet ile en fazla yapılan işlem, SGK hizmet dökümü sorgulamadır. Uygulama üzerinden banka ve adres değişiklikleri de yapılabilir. Borç durumu ve emekli aylığı bilgisi öğrenilebilir. 

Bu bilgiler dışında sorgulama ile; optik ve cam çerçeve bilgileri, ilaç kullanım süresi ve muayene katılım payı gibi bilgiler de görülebilir. .

Çok Okunanlar

Maliye okulları ses getirecek

Ankara önemli bir tarih olaya ev sahipliği yapacak. Türkiye'nin önemli eğitim kurumlarından olan Maliye Okulu ülkeye mal olmuş birçok kişi kazandırmıştı. Maliye Okulları tarihi anlamak ve anlatmak adına “Maliye Okulu adı yuvasına dönüyor. Asırlık anılar yeniden canlanıyor” sloganı ile okulun bahçesine “Anı Plaketi” çakılacak.

ODA TV ilahiyatçısı küffarın bile kurmadığı cümlelerle İslam'a saldırdı

Oda TV'nin ilahiyatçı yazarı Cemil Kılıç, yine mübarek Ehlibeyt'in arkasına saklanarak İslam'a saldırdı. Karanlık Oda'nın yazarına göre "İslam ölmüş, katledilmiş, İslam bir facianın dini" imiş. İslam'a ve yılın 365 günü Ehlibeyt muhabbetini ve hürmetini içinde taşıyan ve yaşayanlara, bu bir günü fırsat bilip saldıran ve karanlık düşüncelerini Ehlibeyt'i siper edinerek yaymaya çalışan ilahiyatçı takımına, Müslümanlar ise Allah'ın 2 ayeti ile cevap veriyor.

Hadi 20 Eylül 20.30 ipucu: 1992 ABD Basketbol takımın adı nedir?

Türkiye'de çok sevilen 300 binden fazla anlık kullanıcıya ulaşan Hadi yarışması bu akşam 20.30'da yapılacak yarışma için bir ipucu yayınladı. Hadi'nin sosyal medya hesabından yapılan duyuruda 1992'de Barcelona Olimpiyatlarına katılan Amerikan basketbol takımına verilen isim soruldu. Basketbol severlerin rahatlıkla bilebileceği bu sorunun cevabını öğrenmek için haberimizi okumaya devam edebilirsiniz. Hadi yarışmasının ipucuna bakarak soruyu bilmek isteyen kullanıcılar 1992 ABD Basket takımın adı ne? Barcelona Olimpiyatlarına katılan ABD basket takımına verilen isim nedir? Dream Team veya Rüya Takımı kime denir? gibi soruların yanıtını araştırmaya başladı. Detaylar için milatgazetesi.com'u takip edebilirsiniz.

FETÖ'cülerden şeytani taktik

Terörist başı Gülen ve onla bağlı örgüt olan FETÖ'cülerde taktik bitmiyor. Bursa'da İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından düzenlenen operasyonda, 17 kişi gözaltına alınırken, şüphelilerden İ.K'ya ait araçta yapılan arama sonucu, motor bölümünde yanmaması için alüminyum folyoya sarılmış halde ve ilk yardım çantasındaki pamukların arasında 15 bin 500 dolar ele geçirildi.

ABD ordusu zor durumda!

Dünyayı, icra ettiği kanlı operasyonlar ve kirli politikalarla kan gölüne çeviren ABD'nin ordusu zor durumda. ABD Hava Kuvvetleri'nin görev yoğunluğu, teknik sorunlar ve yetişmiş personel eksikliği nedeniyle gelecekteki olası çatışmaların koşullarını karşılamadığı belirtildi.

Bu kategorideki diğer haberler