Kudüs'ün tarih\u00ee ve stratejik önemini gençlerin dünyasına taşımak amacıyla Mukaddes Mekanları Tanıtma ve Kültür Derneği (Burak Derneği) ve Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi işbirliği ile "Şiir Şehir Kudüs" başlıklı şiir yarışması sonuçları açıklandı.

Güncelleme: 14.01.2018 18:09

Kudüs'ün tarih\u00ee ve stratejik önemini gençlerin dünyasına taşımak amacıyla Mukaddes Mekanları Tanıtma ve Kültür Derneği (Burak Derneği) ve Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi işbirliği ile "Şiir Şehir Kudüs" başlıklı şiir yarışması sonuçları açıklandı.

Kudüs'ü gençlerin gündemine taşımak için Burak Derneği ve TYB İstanbul Şubesi'nin işbirliğiyle düzenlenen "Şiir Şehir Kudüs" başlıklı Liseler Arası Kudüs Temalı Şiir Yarışması'nın dereceye girenleri, Üsküdar Bağlarbaşı Kültür Merkezi'nde yapılan muhteşem bir törenle ödüllerine kavuştu.

Kudüs'ün Osmanlı elinden çıkışının 100. yılında, coğrafi, tarih\u00ee ve stratejik önemini gençlerin dünyasına taşımak amacıyla Burak Derneği ve TYB İstanbul işbirliği ile "Şiir Şehir Kudüs" başlıklı bir şiir yarışması düzenlendi.

ŞAİRLER TİTİZLİKLE İNCELEDİ

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bütün lise ve dengi okullardan gelen binlerce şiir, Türkiye'nin önde gelen şairleri tarafından titizlikle incelendi. Bunun sonucunda 1'inci, 2'inci, 3'üncü isimler ve beraberinde mansiyon almaya hak kazanan beş kişi, Üsküdar Bağlarbaşı Kültür Merkezi'nde yapılan törende ödüllerini aldı.

KUDÜS İÇİN YAZDIKLARI ŞİİRLERİ SESLENDİRDİLER

Programın sunuculuğunu yapan Selahaddin Kocaaslan; Sezai Karakoç, Nuri Pakdil, Mehmet Akif İnan ve Cengiz Numanoğlu'ndan şiirlerini seslendirdi. Yarışma jürisinde bulunan usta şairlerimizden Bestami Yazgan, Şeref Akbaba, Nurettin Durman, Hüseyin Emin Özürk ve Özgür Çoban da Kudüs üzerine yazdıkları şiirlerini seslendirdiler.

Burak Derneği Başkanı Adem Yenihayat: "Şiir yarışmasıyla Kudüs ve mescidi aksanın önemi öğrencilerin duygu ve düşünceleri ile dile getirilmiş oldu. Kudüs ve Mescidi aksanın önemi her yönüyle ele alınmalı her zaman gündemde tutulmalıdır.  Dini, tarihi ve siyasi yönlerden oldukça önemli bir yere sahip olan Kudüs, sanat yönünden de ele alınmalıydı bu yarışmayla Kudüs şiir mısralarında tekrar dile getirilmiş oldu. Kudüs ile ilgili şiir yazan bu gençlerin Kudüs'ü tanıtma noktasında önemli katkılar sundular. İnşallah ileriki hayatlarında da Kudüs adına çok daha farklı ve güzel çalışmalar ortaya koyarlar. Kudüs her kesimin gündeminde her zaman tazeliğini koruyan çok önemli bir değerimizdir, Kudüs'ü asla unutmayalım ve gündemden düşürmeyelim." Dedi

Kudüs Bereketini Kalbime Nakşettim

TYB İstanbul Şubesi Başkanı Mahmut Bıyıklı da Kudüs'ü, yazarların şairlerin kaleme alması gerektiğini belirterek, " Kudüs için konuşmaktan çok koşmaya adamalıyız, inşallah özgür Kudüs'e kavuştuğumuz günlerde de özgürlük türkülerinin söylendiği özgürlük şiirlerinin okunduğu programları Rabbimiz bize nasip etsin. Bu projenin başından beri çok yoğun ve yorgun günler geçirdik ama hamd olsun değdi. Adem Yenihayat başkanımızın bir sözü var Kudüs bereketi diye ben o sözü kalbime nakşettim kim Kudüs'le ilgili çalışma yapsa kim Kudüs'e dair adım atsa Rabbimiz ona bir Kudüs bereketi veriyor." dedi

Türkiye Birincisi İstanbul Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesinden

İstanbul Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesinden Abdulkadir öksüz birinci, İstanbul Kartal Anadolu Lisesinden Abdurrahman Varal ikinci, İzmir Urla Anadolu İmam Hatip Lisesinden Merve Büşra Akar üçüncü oldu.

İstanbul Ömer Çam Anadolu İmam Hatip Lisesinden Abdullatif Tırlı, Ankara Kızılcahamam Bizim Anadolu Vakfı Gürcan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesinden Müzeyyen Melike Sağlam, Ankara Tevfik İleri Anadolu İmam Hatip Lisesinden Sümeyye Toprakçı, Balıkesir Bandırma Anadolu Lisesinden Ertürk Ataklı ve Zonguldak Çaycuma Ticaret ve Sanayi Odası Fen Lisesinden Şeyma Akar mansiyon ödüllerini almaya hak kazandı.

Öte yandan jüri özel ödülünü ise İstanbul Kadıköy İmam Hatip Lisesinden Ali Şahin hak kazandı.

Ayrıca dereceye giren öğrenciler ve rehber öğretmenleri ücretsiz Kudüs ziyareti ile ödüllendirildi.

Derecelere göre verilen ödüller şöyle:

-Birincilik Ödülü: Kudüs Seyahati \u2013 3.000 TL

-İkincilik Ödülü: Kudüs Seyahati \u2013 2.000 TL

-Üçüncülük Ödülü: Kudüs Seyahati \u2013 1.000 TL

-Mansiyon Ödülü (7 kişi): Kudüs Seyahati

Programa TYB İstanbul Şubesi Başkanı Mahmut Bıyıklı, İstanbul Milli Eğitim Şube Müdürü Abdurrahman Ensari, USMED Başkanı Said Ercan, Bestami Yazgan, Şeref Akbaba, Nurettin Durman, Hüseyin Emin Öztürk ve Özgür Çoban katıldı.

A 101 indirimli ürünler listesi
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Acun zam yaptı! İşte O Ses Türkiye'de jürinin alacağı maaş
Daha zoru yok! Çok az kişi çözebildi
Trump'ın sözlerine Erdoğan'dan cevap!
Kaşıkçı olayında yeni arama kararı!
Erken emeklilik tartışmalarına noktayı koydu
Suriye'de YPG ile sıcak çatışma!
Sanayi üretimi beklentileri aştı!
TSK ve Jandarma'da dev operasyon
9 saatlik incelemede dikkat çeken detay!
Milyonları ilgilendiren teklif Meclis'ten geçti
Suudilere şok! Savaş uçağı düştü
Patolojik hal almaya başlayan bir 'sıkıntı'
Olayı aydınlatacak ses kaydı ortaya çıktı!
O arabalar artık dizel motor kullanmayacak
2 metrelik kız tedavi kabul etmiyor!
BM'den Kıbrıs açıklaması
Dikkat çeken mesaj: 15 Temmuz'da...

Evde lunapark!

Süper babaların süper eğlenceli vakit geçiren çocukları olur

Droneların uçaklara çarptığındaki etkisi!

Ohio Üniversitesi'ndeki bilim insanları, droneların uçaklara çarptığındaki etkisini öğrenmek istediler ve çok fazla hasar bırakabileceklerini keşfettiler.

Türk mühendislerden otomotiv sektörüne 'Platooning' aşısı

Türk otomotiv mühendisleri ilk defa büyük dev firmaların yapmaya çalıştığı Platooning adı verilen özellikle tır ve kamyon gibi büyük araçların sürücüsüz şekilde konvoy gibi gidebilmesini sağlayan yüksek teknolojiyi içeren bir sistem üretti.

Ada görünümlü Pertek Kalesi göz kamaştırıyor

Tunceli'nin Pertek ilçesinde birçok medeniyete ev sahipliği yapan Pertek Kalesi, eşsiz manzarasıyla ziyaretçilerini tarihi yolculuğa çıkarıyor.

Vatandaş satın aldığı ürünü 'cep'ten denetleyebilecek! İşte o uygulama

Ticaret Bakanı Pekcan, HKS uygulamasıyla vatandaşlarımız, satın aldığı meyve ve sebzenin üreticisi, üretim tarihi ve yeri, üreticiden tüketiciye ulaşana kadar alış, satış birim fiyatları gibi her türlü bilgiyi cep telefonundan görebilecek." dedi.

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Suudlardan ABD'ye tehdit gibi cevap

Kaşıkçı hadisesi nedeniyle Suudi Arabistan'a tepki göstermesi konusunda üzerinde yoğun baskı oluşan ABD Başkanı Trmup'ın tehdit dolu açıklamalarına Suudi Arabistan yönetiminden de aynı tonda bir cevap geldi. Riyad, ABD'nin Kaşıkçı konusunda atacağı adımlara aynı şekilde cevap verileceği bildirdi.

Yeni parti kuruyor! Tarih belli oldu

54. Hükümette Başbakanlık görevini üstlenmiş ve 28 Şubat Darbesinin hedefindeki isim olan merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ın oğlu Dr. Muhammed Fatih Erbakan, yeni kuracağı partinin çalışmalarına hız verdi.

Türkiye karşılıksız kedi bile vermez! 

Ajan Brunson'ın iadesiyle geri adım atıldığını iddia edenlere tepki gösteren Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu, “Türkiye karşılıksız bir kedi bile vermez. Büyük devletler arasında al-ver diplomasileri olur. Türkiye'nin ne kazandığı yakın bir zamanda ortaya çıkacaktır” dedi.

Diriliş Ertuğrul'un yayın tarihi açıklandı

TRT 1'in reyting rekortmeni dizisi ''Diriliş Ertuğrul'' yeni sezonunun başlama tarihi gecikince dizinin hayranları tarafından yeni sezonun ne zaman başlayacağı merak konusu oldu. ''Diriliş Ertuğrul'' dizisi ile ilgili her hafta yeni haber gelişirken, İnternette aramalarda liste başı yeni bölüm fragmanı oldu. Peki Diriliş Ertuğrul yeni bölüm fragmanı yayınladı mı? Yeni sezon ne zaman başlayacak? sorularının cevabı bu haberde.

Bu kategorideki diğer haberler