Elazığ'da gerçekleştirilen operasyonlarla ruhsatsız bir çok silah ele geçirildi, 9 şüpheli gözaltına alındı.

Güncelleme: 12.03.2018 12:16

Elazığ'da gerçekleştirilen operasyonlarla ruhsatsız bir çok silah ele geçirildi, 9 şüpheli gözaltına alındı.

Erzincan Müftülüğünce 2 yıldır hafızlık eğitimi verilen 4 Suriyeli, Büyük Cami Erkek Kur'an Kursu'nda sertifikalarını İl Müftüsü Yavuz Karabayır'dan aldı.

Eğitimi tamamlanan Suriyeli hafızların bazıları Kilis'te bulunan kampa, bazıları da Suriye'de yaşayan ailelerinin yanına dönecek.

Karabayır, gazetecilere yaptığı açıklamada, Suriye'den iltica eden muhacirlerin çocuklarına yönelik kurs açtıklarını, üç yıldır Suriyeli hocaların bu kişilere eğitim verdiğini söyledi.

Bu sürede 30 Suriyelinin hafız olduğunu belirten Karabayır, "Aynı zamanda Türk talebelerimiz de onlarla kalarak Arapça öğrenme fırsatı buldu. Hafızlıklarını bitirmiş olanlar imtihanlarına katılıp başarılı oldu. Ayrıca bu kursumuz komisyon tarafından da taltif edildi özellikle. Bu manada çok mutlu olduk." dedi.

Suriyeli hafız Muhammed Hasan da Suriye'nin Hama şehrinden geldiğini, ailesinin Gaziantep'in İslahiye ilçesindeki kampta bulunduğunu aktardı.

Erzincan'da kalan hocaları ile telefonla görüştükten sonra hafız olmak için buraya geldiğini dile getiren Hasan, "Burada Kur'an'ı ezberledim. Bu hizmetleri sunan başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve diğer görevlilere, bize eğitim veren hocalarımıza, Diyanet İşleri Başkanlığına teşekkür ediyorum." ifadesini kullandı.

Suriyeli Abdülkadir Bekri de Suriye'den Mersin'e, oradan da Erzincan'a geldiklerini anlatarak, "Kur'an öğretildiğini duyunca hocayı aradım, beni kabul etti çok şükür. Ben de inşallah hafız olacağım. Ondan sonra Suriye'ye döneceğim. Kardeşlerime, arkadaşlarıma Kur'an okutacağım. Türkiye'ye de teşekkür ederim. Başkanımıza da hocalarımıza çok teşekkür ederim." diye konuştu.

Çok Okunanlar

İngilizler Hatay'a göz dikti!

Türkiye'nin Suriye sınırında güvenliği sağlamaya yönelik adımları İngiliz The Economist dergisini rahatsız etti. İdlib'teki gelişmelerin değerlendirildiği makalede "Türkiye, 1930'larda Hatay'ı Suriye'den ayırdı, şimdi sıra İdlib'de." İfadeleri kullanıldı.

Bankalar Birliği duyurdu: Borcu olanlar dikkat!

Türkiye Bankalar Birliği'nden yapılan son dakika açıklamaya göre bankaların üzerinde görüştükleri yapılandırma çerçeve anlaşması imzalandı.

Beklenen logo geldi!

Müşterilerin alış veriş yaparken daha bilincli davranabilecekleri şekilde "Türk Malı" logosu geldi. Uygulama 15 gün sonra başlıyor. Bakanlık yerli üretim logosunu ilk kez gösterdi.

Türkiye dünyada 4. ülke oldu

İlk yerli hibrit lokomotif Almanya'daki dünyanın en büyük demiryolu fuarında görücüye çıktı. Yüzde 40 yakıt tasarrufu sağlayacak lokomotif sayesinde Türkiye dünyada bu teknolojiye sahip 4. ülke oldu.

ODA TV ilahiyatçısı küffarın bile kurmadığı cümlelerle İslam'a saldırdı

Oda TV'nin ilahiyatçı yazarı Cemil Kılıç, yine mübarek Ehlibeyt'in arkasına saklanarak İslam'a saldırdı. Karanlık Oda'nın yazarına göre "İslam ölmüş, katledilmiş, İslam bir facianın dini" imiş. İslam'a ve yılın 365 günü Ehlibeyt muhabbetini ve hürmetini içinde taşıyan ve yaşayanlara, bu bir günü fırsat bilip saldıran ve karanlık düşüncelerini Ehlibeyt'i siper edinerek yaymaya çalışan ilahiyatçı takımına, Müslümanlar ise Allah'ın 2 ayeti ile cevap veriyor.

Bu kategorideki diğer haberler