Türkiye'nin Irak merkezi hükümetiyle yaptığı, Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi'ni devreden çıkaran petrol mutabakatı ete kemiğe bürünüyor.

Güncelleme: 11.10.2017 08:54

Türkiye'nin Irak merkezi hükümetiyle yaptığı, Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi'ni devreden çıkaran petrol mutabakatı ete kemiğe bürünüyor.

 Irak Petrol Bakanlığı'nın açıklamasına göre Kerkük - Ceyhan'daki paralel petrol boru hattı onarılarak, Irak petrolü doğrudan Türkiye'ye gönderilecek.

Hattın yenilenmesiyle, bir dönem sadece Kürt yönetiminin petrol ihracatında kullanılan hat, merkezi hükümet tarafından aktif kullanılırken, 350 milyon varillik atıl bir ham petrol kapasitesi de pazara ulaşacak.

NASIL ULAŞIYOR?

Irak Petrol Bakanı Cebbar el Luaybi, Kerkük - Ceyhan petrol boru hattının, Kuzey Irak yönetimini baypas edecek şekilde onarılacağını belirterek petrol ihracatının yeniden başlatılması için talimat verdi.

Irak Petrol Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, "Petrol Bakanı, Kerkük petrol boru hattının Salahaddin ve Musul kentlerinden geçerek Türkiye'nin Ceyhan limanına yapılan petrol ihracatının yeniden başlatılması için söz konusu hattın yeniden tamir edilmesi talimatı verdi" denildi. Bakanlığın açıklamasında, paralel boru hattından sevkedilen günlük petrol miktarının günde 400 bin varile çıkmasının hedeflediği bildirildi.

Irak petrolleri, Kürt bölgesinden çıkan da dahil, Kerkük - Ceyhan hattından geliyor. Kerkük - Ceyhan hattı üzerinden Irak'tan Türkiye'ye gelen iki paralel boru hattı bulunuyor.

Boru hattı üzerinden son bir yıl içinde Irak'tan Türkiye'ye taşınan ham petrol miktarı 208 milyon varil. Bunun yüzde 65'i Türkiye'den dünya pazarlarına gönderiliyor. Boru hatlarının toplam kapasitesi ise 553 milyon varil. Ancak bir süredir boru hattı tam kapasitiyle kullanılamıyordu. 345 milyon varillik bir petrol potansiyeli, paralel 2. hattın tam çalışmaması nedeniyle atıl durumda bulunuyordu. Bir dönem tamamıyla Kürt yönetiminin petrol ihracatında kullanılan hat, 2016'da Erbil-Bağdat anlaşmasıyla ortak Irak devletinin denetimine geçmiş durumda.

'ZARARIN NERESİNDEN DÖNÜLÜRSE K\u00c2RDIR'

Enerji Ekonomisi Derneği Başkanı, Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu da gelişmelerle ilgili "Bir referandumla bölge ülkelerinin uyanışına sahne oluyoruz. 2003 yılından bu yana Kerkük - Yumurtalık petrol boru hattının tam kapasiteyle çalışamıyor olması hem Irak, hem de Türkiye için önemli bir kayıp oldu. Zararın neresinden dönülse kardır noktasındayız ve bugün bölge ülkelerinin yeşeren işbirliği sayesinde kaybolan yılların telafi dönemine kapı aralanmış durumda" yorumunu yaptı.

KUZEY IRAK NE YAPACAK?

Kerkük'ün, boru hattının başlangıç noktası olması dışında, petrol yatakları konusunda da özel bir önemi bulunuyor. Irak'ın petrolünün önemli bir kısmı, Kerkük civarından çıkarılıyor. Kerkük petrolleri bir dönem ağırlıklı olarak Kürt yönetiminin kontrolündeydi. 2016'da Kuzey Irak yönetimi ve Bağdat'ın, petrol gelirlerinin anayasaya uygun şekilde bölüşümü üzerinde anlaşmasıyla günlük 150 bin varil Kuzey Irak petrolünün, Irak'ın şirketi SOMO hükümeti üzerinden ihraç edilmesine karar verildi. Bu kapsamda Irak hükümeti ile IKBY, Kerkük'ten çıkarılan petrolün de dünya pazarlarına birlikte satılması ve gelirin paylaşılması konusunda uzlaşmaya vardı. Kerkük'teki petrol sahalarından 2'si IKBY'ye, 3'ü Irak merkezi hükümetine ait Kuzey Petrol Şirketi tarafından işletiliyor. Irak'ın Türkiye'ye doğrudan petrol ihracatına başlamasına Kürt yönetiminin nasıl tepki vereceği merak konusu.

KAYNAKMİLLİYET

Bu besinleri sakın buzdolabına koymayın!
Yerel seçim anketinden bomba sonuç!
Dünyanın en gizemli üssü!
Türkiye'nin en çok satan lüks otomobilleri
Uyuyan güzelin sırrı çözüldü
 İdlib'de sınırlar belirlendi
Yarın İstanbul'da ulaşım yüzde 50 indirimli
Her yerde aday çıkartacağız!
ABD'de 3'lü gövde gösterisi
Her an savaş çıkabilir!
Yandex'le Hepsiburada'dan dev anlaşma!
Türkiye'den dengeleri değiştirecek hamle!
Oktar 'tek tip kedicik' seviyormuş!
Dükkanlar 800 yıllık dua ile açıldı! Bereket olsun...
FETÖ'yü koruyan Almanya DİTİB'i hedefe koydu!
Türkiye'nin EURO 2024 adaylık dosyası açıklandı!
Türk Yıldızları ve THY nefes kesti!
Lavrov'dan İdlib açıklaması! Türkiye ve Rusya...
O ülkenin Cumhurbaşkanı adayı sahte peygamber çıktı!
Teröristbaşından İran'a tehdit: Tüm gücümüzle...
Ortadoğu'yu talan edenlerden İran'a suçlama!
Trump emir verdi! Rusya'ya yeni yaptırımlar...
İbrahim Kalın: YPG'ye destek kabul edilemez

ABD'nin YPG/PKK bölgesine askeri sevkiyatları sürüyor

ABD'nin YPG/PKK bölgesine askeri sevkiyatları sürüyor

ABD, Suriye'de terör örgütü YPG/PKK işgalindeki bölgelere silah, mühimmat ve askeri malzeme sevkiyatına devam ediyor.

YBŞ'li teröristler görüntülendi

Irak'ta terör örgütü PKK'ya bağlı YBŞ (Şengal Savunma Birlikleri) militanları Musul vilayetinin Sincar ilçesinde görüntülendi.

Gökyüzünde muazzam gösteri

TEKNOFEST İstanbul'un ilk gün etkinlikler kapsamında iki Atak taaruz helikopteri alçak uçuş yaparak yöresel harman dalı oyunu figürleriyle festival alanında gösteri yaptı.

Park halindeki arabaya ayı girdi

Kuzey Karolina'da bir ayı park halindeki arabaya girdi. Sürücü koşarak kaçmak zorunda kaldı.

Çok Okunanlar

Erdoğan, Suudi Arabistan'a meydan okudu

Jonathan Ferziger ve Fadwa Hodali Bloomberg'de “Erdoğan, Doğu Kudüs'ün her yerinde” başlıklı enteresan bir yazı yayınladı.

Maliye okulları ses getirecek

Ankara önemli bir tarih olaya ev sahipliği yapacak. Türkiye'nin önemli eğitim kurumlarından olan Maliye Okulu ülkeye mal olmuş birçok kişi kazandırmıştı. Maliye Okulları tarihi anlamak ve anlatmak adına “Maliye Okulu adı yuvasına dönüyor. Asırlık anılar yeniden canlanıyor” sloganı ile okulun bahçesine “Anı Plaketi” çakılacak.

ODA TV ilahiyatçısı küffarın bile kurmadığı cümlelerle İslam'a saldırdı

Oda TV'nin ilahiyatçı yazarı Cemil Kılıç, yine mübarek Ehlibeyt'in arkasına saklanarak İslam'a saldırdı. Karanlık Oda'nın yazarına göre "İslam ölmüş, katledilmiş, İslam bir facianın dini" imiş. İslam'a ve yılın 365 günü Ehlibeyt muhabbetini ve hürmetini içinde taşıyan ve yaşayanlara, bu bir günü fırsat bilip saldıran ve karanlık düşüncelerini Ehlibeyt'i siper edinerek yaymaya çalışan ilahiyatçı takımına, Müslümanlar ise Allah'ın 2 ayeti ile cevap veriyor.

Türkiye AB'ye küçük dilini yutturdu: Bu inanılmaz bir şey!

AB)Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Vinals, 600 binden fazla Suriyeli çocuğun Türkiye'de okula gittiğini belirterek, "Bu inanılmaz bir başarı. dedi.

ABD ordusu zor durumda!

Dünyayı, icra ettiği kanlı operasyonlar ve kirli politikalarla kan gölüne çeviren ABD'nin ordusu zor durumda. ABD Hava Kuvvetleri'nin görev yoğunluğu, teknik sorunlar ve yetişmiş personel eksikliği nedeniyle gelecekteki olası çatışmaların koşullarını karşılamadığı belirtildi.

Bu kategorideki diğer haberler