Zeytin Dalı Harekatı'nı gönülden destekleyen ve son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar dimdik ayakta olduklarını ifade eden Kilis Belediye Başkanı Hasan Kara, "Vatandaşımız ordumuzun ve Cumhurbaşkanımızın arkasında. Kilis halkı bunun bir siyaset meselesi değil, devlet meselesi olduğunun farkında" dedi.

Güncelleme: 09.02.2018 09:35

Zeytin Dalı Harekatı'nı gönülden destekleyen ve son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar dimdik ayakta olduklarını ifade eden Kilis Belediye Başkanı Hasan Kara, "Vatandaşımız ordumuzun ve Cumhurbaşkanımızın arkasında. Kilis halkı bunun bir siyaset meselesi değil, devlet meselesi olduğunun farkında" dedi.

MEHMET GÜNGÖRDÜ/KİLİS

Afrin'de terör örgütü PYD/YPG'ye yönelik olarak başlatılan Zeytin Dalı Harekatı tüm hızıyla sürüyor. Operasyonun başlangıcından beri yüzlerce teröristi etkisiz hale getiren Türk Silahlı Kuvvetleri'nin harekatı planladığı gibi başarıyla devam ediyor. Suriye'yle sınır olan ve zaman zaman terör örgütünce füze atılan Kilis'te ise halkın Mehmetçiğe desteği büyük.

Kilis Belediye Başkanı Hasan Kara, Milat Gazetesi'nden Mehmet Güngördü'ye Zeytin Dalı Harekatı ve halkın harekata olan desteğiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Kilis halkının dimdik ayakta durarak askerinin ve bayrağının yanında olduğunu kaydeden Kara, Kilisli vatandaşların kendi evlerinde ve iş yerlerinde hayatına devam ettiğini ve dimdik durduğunu ifade ederek şöyle konuştu:

Tek vücut ordumuzun yanındayız

"Bütün Kilis ayakta. Bunun en canlı ispatı ise cadde ve sokaklardaki hareketliliktir. Ben her sabah rutin bir şekilde mahalleleri dolaşıyorum ve bütün mahallerde Kilislilerin dükkanlarının dışında oturup sohbet ettiklerini görüyorum.  Hep beraber, yürekten, Afrin bölgesinde devam eden Zeytin Dalı Operasyonu'nda görev alan askerlerimize dua ediyorlar. Tek vücut halinde başta Cumhurbaşkanımızın, hükümetimizin ve ordumuzun arkasındalar. Kadınlarımız askerlerimizin hiçbir ihtiyacı olmamasına rağmen sırf kendilerini evlerinde;  ana ocağında hissetsinler diye onlara yemekler yapıp gönderiyorlar" dedi.

Halkımız Mehmetçiğine sahip çıkıyor

Kışlık atkıdan ev yemeğine kadar birçok malzemenin Mehmetçiğe gönderilmek üzere hazırlandığını ve bu hazırlığa katkı sağlamak isteyenlerin yoğun bir talep gösterdiğine dikkat çeken Kara, "Geçen hafta kadınlarımız kendileri organize olarak Mehmetçiğimize ana şefkatiyle kendi elleriyle yaptıkları sarmaları ve içli köfteleri gönderdi. Geçtiğimiz günlerde çarşıda üç askerle karşılaştım, onlarla sohbet ettim. Bir askerimiz kendilerine ulaştırılan bu yemeklerin fotoğrafını çekip annesine göndermiş ve 'Beni merak etme anne. Bize burada çok iyi bakıyorlar' demiş. Askerlerimizin anne ve babaları evlatlarını merak etmesinler. 7'den 70'e tüm vatandaşlarımız askerlerimize kendi evladı gibi sahip çıkıyor. Bizim vatandaşımız çok fedakardır. Kendisi yemez askerimize yedirir, giydirir, içirir" şeklinde konuştu.

Kürt köylerinden askerimize büyük destek

Kilis'in merkezinden köyüne hiç kimsenin bir yere ayrılmadığının altını çizen Kara, "Martavan diye bir Kürt köyümüz var. Bir televizyon kanalı 'köylüler, köyleri boşaltıyor' diye haber yapınca, Martavan'daki halkımız habere büyük tepki gösterdi.

Yani bırakın evini barkını terk etmeyi operasyona müthiş bir destek ve askerimizi sahiplenme var. Biz, başkomutanımız önderliğinde ordu-millet el ele ciddi bir şekilde terör örgütü DEAŞ'a karşı savaştık. Bugün de PKK/YPG'ye karşı savaşıyoruz" sözlerini kullandı.

Kilis'te vatandaş tek yürek

Kimse 'Kilis vatandaşı Kilis'i terk ediyor' gibi bir algı yaratmaya kalkmasın diye konuşan Kara, "Böyle düşünenleri Kilis'e davet ediyorum. Gelin kendiniz görün. AK Partili, MHP'li, CHP'li ya da hiç parti tutmayan vatandaşımız dahi ordumuzun, Cumhurbaşkanımızın arkasında.

Kilis halkı bunun bir siyaset meselesi değil bir devlet meselesi olduğunun farkında. Özellikle de caddelere, sokaklara çıkarak 'Biz buradayız' mesajı veriyorlar. Bütün evlere, iş yerlerine bayraklar asıldı" dedi.

Muzaffer Amca'nın şehadet duası kabul oldu

Kilis halkının hiç düşünmeden askere gitmeye hazır olduğunu belirten Kara sözlerine şu şekilde devam etti: "Geçtiğimiz günlerde Başbakan Yardımcısı Sayın Recep Akdağ geldi. Çarşıda bayrak dağıtıyorduk.  Yaşlı bir teyzemiz bağırarak 'Ben askere gitmeye hazırım' dedi. 

Aynı şekilde Sayın Valimizle dolaşırken 84 yaşındaki Muzaffer Aydemir amcamız bizi dükkanına götürdü ve şehit olmak istediğini söyledi. Allah'ın takdiridir ki 27 saat sonra camide akşam namazını kıldıktan sonra camiye atılan füze sonucu şehit oldu."

Hizmetlerimiz hiç aksamadı

Bölgeye atılan füzelere rağmen hiçbir belediye çalışanının izin istemediğini vurgulayan Kara, Tüm belediye ekipleri 24 saat kesintisiz çalışmaya devam ediyor. İtfaiye ekiplerimiz araçlarda uyuyup uyanıyor ve herhangi bir füze saldırısında hizmet ilavesi ile çalışıyorlar" diye konuştu.

Tarihe tanıklık etmeyi sağlayacağız

Kilis'in tarih ve inanç turizmi açısından önemine dikkat çeken Kara sözlerini şöyle noktaladı:  Bölge terör örgütlerinden temizlendiği takdirde bölgenin tamamında yani Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatı bölgelerinde gidip gezebilecek bir yapı oluşturacağız. Kilis'i herkesin görmesini ve tarihe tanıklık etmesini istiyoruz. Biz tarih kitaplarında son yüzyılın kahramanlık destanı olan Çanakkale'yi okuyoruz. Çanakkale Zaferi bizim için nasıl büyük bir destansa şu an yapılan operasyonunun da bir destan niteliği olması sebebiyle herkesi Kilis'te bu tarihe tanıklık etmeye davet ediyoruz" dedi.

Türkmenlerin imkansızlıklar içindeki yardım bekleyişi sürüyor
Cemal Kaşıkçı için gıyabi cenaze namazı kılındı
El dokuma halısının seri üretimle imtihanı
Humuslu Türkmenlerin imkansızlıklar içindeki yardım bekleyişi sürüyor
Asırlardır doğal yöntemlerle pekmez üretiyorlar

Günün diğer manşetleri

İsrail askerleri Gazze sınırında 40 Filistinliyi yaraladı

İsrail askerlerinin abluka altındaki Gazze Şeridi sınırında düzenlenen barışçıl "Büyük Dönüş Yürüyüşü" gösterilerine müdahalesi sonucu 3'ü ağır 40 Filistinli yaralandı.

Cemal Kaşıkçı için gıyabi cenaze namazı kılındı

Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda öldürülen Washington Post yazarı da olan gazeteci Cemal Kaşıkçı için Fatih Camisi'nde gıyabi cenaze namazı kılındı.

İstanbul Havalimanı için 8 yılda 10 milyon ağaç dikilecek

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, yaptıkları protokol kapsamında İstanbul Havalimanı gibi projelerde bir ağaç yerine 3 ağaç dikilirken, "Ancak burada görevli şirket İGA bir ağaç yerine 5 ağaç dikme özverisini gösterdi." dedi.

MEB, ilkokullarda 'özel yetenek keşfini' başlattı

Milli Eğitim Bakanlığınca, ilkokul, 1, 2 ve 3. sınıf öğrencileri arasından resim, müzik, zihinsel yetenek gibi alanlarda özel yeteneği olan öğrencileri belirleme süreci başlatıldı.

Otobüs şoförü 'pes' dedirtti!

Çin'de otobonda çıkışı kaçıran otobüs şoförü öyle bir şey yaptı ki...

Taksi sürücülerine ceza yağdı!
Kimlikleri tespit edildi
7 Milyon öğrenciyi ilgilendiriyor
'Pazartesi günü açıklıyorum'
Gerekli tedbirler alınıyor
Karanlık odalar intikam peşinde
3 yaşında acılar içinde kaldı
Sorun sadece küfür değil!
Suikast ekibindeki bazı kişiler...
Sınırdışı edilebilir
Kaşıkçı'nın kanına...
F-35'lerle ilgili flaş gelişme!
'Toplam 865 bine ulaştı'
Gezi'nin beyni alındı!
Telefonda görüştüler
Çok Okunanlar

İslam ülkesinden büyük başarı!

Kara günlerde daima Türkiye'nin yanında olan kardeş ülke Katar büyük bir başarıya daha imza attı. Katar Uydu Şirketi (Es'hailSat), "Suhail 2" uydusunu geçen gece ABD'nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral'da bulunan Kennedy Uzay Merkezi'nden Falcon 9 roketiyle fırlattı.

Meteorolojiden yeni uyarı!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından Marmara'nın batısı, Kıyı Ege ve Batı Akdeniz kıyıları için kuvvetli yağış uyarısında bulunuldu.

Alaattin Çakıcı davasında yeni gelişme!

Organize suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı ile irtibatlı olduğu belirlenen 24 şüpheli, 11 ilde düzenlenen operasyonlarla gözaltına alındı.

Yunanistan Türk Akımı'nı istiyor!

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Türk Akımı doğalgaz boru hattının Türk-Yunan sınırı üzerinden devam etmesi ve Yunan toprakları üzerinden Avrupa'ya uzanması için Brüksel'de aktif şekilde çalışma yürüttüklerini söyledi.

Sınırdışı edilebilir

Türkiye'nin terörist başı Gülen için 7 kez yaptığı iade talebine karşı ABD ciddi bir adım atmamıştı. Ancak ABD Başkanı Trump, Gülen'in iadesi için kurmaylarına hukuki çalışma talimatı verirken, FBI da Türkiye'den örgütle ilgili yeni bilgi ve belge istedi. Gülen'i artık ABD'de tutamayacağını düşünen CIA yetkililerinin üçüncü bir ülke aradığı belirtiliyor.

Bu kategorideki diğer haberler