Yayınlanan fragmanıyla tepki toplayan 'Uyanış' filminin yönetmeni Ali Avcı FETÖ soruşturması kapsamında hakim karşısına çıktı. Avcı hakkında 22,5 yıla kadar hapis isteniyor.

Güncelleme: 08.03.2018 20:10

Yayınlanan fragmanıyla tepki toplayan 'Uyanış' filminin yönetmeni Ali Avcı FETÖ soruşturması kapsamında hakim karşısına çıktı. Avcı hakkında 22,5 yıla kadar hapis isteniyor.

Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) yönelik yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanan 'Uyanış' filminin yönetmeni Ali Avcı'nın, "silahlı terör örgütü yöneticiliği" suçundan yargılandığı davanın ilk duruşması görüldü.

İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapılan duruşmaya, tutuklu sanık Ali Avcı ve avukatları katıldı.

Duruşmada savunma yapan sanık Avcı, ilk yönetmenliğini Reis filmiyle yaptığını belirterek 4. yönetmenliği olan Uyanış filminin ardından tutuklandığını söyledi.

Hidayet Karaca'ya film yaptığı dönemlerde ticari bir nedenden dolayı çek yazdığını anlatan sanık, "İşlerim bozulunca çek yazdığım birçok medya kuruluşuyla görüştüm. Kimisi indirim yaptı kimisi taksit yaptı ancak sadece Hidayet Karaca'nın kurumu beni icraya verdi. Ben bu cemaat grubunu hep 3Z diye tanımlardım. 'Zeki, zengin ve zümreli' kişilerle irtibat kurarlardı. Üniversiteyi dereceyle bitirince bana Malatya'da Hügem Dersanesi'nde iş teklif ettiler. Birkaç kez maklubelerine, oruç ve iftar programlarına katıldım." dedi.

Adıyaman'da bilinen Molla Ahmet grubuna mensup olduğunu söyleyen sanık, "Böyle bir sülalenin çocuğu olarak burada FETÖ'den yargılanmaktan dolayı\u2026" derken duygusal anlar yaşadı.

Sigara içtiği için dershanede çalıştığı dönemde çalışanlar tarafından çok tepki gördüğünü ileri süren sanık, "Sigaranın dışında, sizin beyninizle yapacağınız çalıştay istemiyorlardı. ÖSS sınavının bittiği gün sigortamı kaldırdılar." dedi.

Sanık, İstanbul'a taşındıktan sonra Eşrefpaşalılar filminin idari işlerini yaptığını belirterek, "Eşrefpaşalıları bıraktıktan sonra, Hidayet Karaca (FETÖ çatı davasının sanığı, kapatılan Samanyolu Yayın Grubu Başkanı) tarafından arandım. İş teklifi alacağım diye gittim. Benden Eşrefpaşalılar 2'nin bütçesini istedi. Götürdüm. Bu bütçeyi Mustafa Yeşil'e (FETÖ üst düzey yöneticisi firari sanık) anlatmamı istedi." diye konuştu.

Reis filmine iki ayrı fragman çektiğini ve bu fragmanın dünya basınında yer aldığını dile getiren sanık, savunmasını şöyle sürdürdü:

"7 Haziran seçiminde Ak Parti tek başına iktidar olmamıştı. Reis filmini 1 Kasım'a yetiştirmeye çalıştım. Fragmanı çektikten sonra, bir araştırma şirketinin sonuçlarına göre kararsız oyların yüzde 3'ünü Ak Parti'ye kaydırdım. Bunun ardından FETÖ'cüler hakkımda karalama kampanyası başlattı. Fragmandan sonra çekimlere başlayacağım tarihin 5'inci gününde benimle alakalı 'Eşrefpaşalıları çekti, şimdi Kasımpaşalılar'ı çekiyor' diye haberler çıktı. Halbuki Eşrefpaşalıları ben çekmemiştim. Haberlere ilişkin yanıtlar verdik. Sonra 5 gün yine geçti ve 'Senin filmden ayrılman gerekiyor' dediler. Reis istemeseydi o projeyi bırakmazdım. Reis'e sevgimden dolayı, 20 bin adet 'One Minute' adlı parfüm ürettim."

Sanık Avcı, dava konusu "Uyanış" filmi fragmanına ilişkin ise şöyle konuştu:

"Adı üzerinde uyanış. Mottosu bir milletin uyanışı. Fragman için birçok resmi kurumdan izin aldım. Köprüde, külliyede, Kısıklı'daki konut üzerinde çekimler yaptık. Tutuklanma nedenim Süperhaber TV, Diken TV ve Cumhurbaşkanımızın geçenlerde bahsettiği ahlaksız trollerdir. Dünyada fragmandan dolayı tutuklanan ilk yönetmen oldum. Fragmanda 'Ne yapsalar boş, göklerden gelen bir karar vardır' sesi geliyor. Bayrak var görüntüde. Bayrak görüntüsü neyin propagandası olabilir. 'Dünya 5'ten büyüktür' sesi geliyor. Bir general, 5 numaralı topu alıp askerin kafasında patlatıyor. Bunun anlamı, 'Ne kadar general olduğuma bakmayın. Benim köküm dışarıdadır.'"

Fragmanın diğer sahnelerini de kısaca açıklayan sanık Avcı, savunmasına şöyle devam etti:

"Herkes 'Ya darbe olsaydı?' diye konuşuyordu. Herkes, 'Hedef Erdoğan'dı' diyordu. Camide, çarşıda herkes olsaydı ne olurdu sorusunun cevabını arıyordu. Biz de bir sahne yaparak, bir unsuru kestik. Reis namazdaydı. Kafasında silah dayandığı anda sala sesi geliyordu. Sonuçta darbe gecesi salalar okundu bu memlekette. Silah zaten ateşlenmiyor. O aslında bir FETÖ'cü generalin hayali. Fragman, başında ilahi bir düsturla başlıyor, ilahi bir salayla bitiyor. Aslında fragmanın devamı da var ama merak etsinler diye kestim. Bu fragmanın sadece milli ve yerli duyguları yansıttığına inanıyorum. Diken ve Süper Haber TV'nin attığı bir taşla olay tam 8 aydır tutukluluğuma kadar geliyor."

"Ahlaksız trollerin kurbanı oldum" diyen Avcı, "Tutuklanmadan 2 ay önce TRT genel müdürü adayı oldum. Aday olurken, RTÜK'den herhangi bir partiye üye olmamam gerektiği söylenince, AK Parti'den üyeliğimi iptal ettirdim. Toplamda 3 aday vardı. Bir insanda kendine dair en ufak bir şüphe olsa böyle bir adaylığa böyle bir dönemde girer mi? Reis yalakalığıyla suçlanabileceğim halde karşısındaki örgütle suçlanıyorum. Bu ayrı bir azap ve işkence. Beraatimi istiyorum." ifadelerini kullandı.

Sanığın savunmasının ardından, Abdulkadir Yanar adlı kişiye SEGBİS yöntemiyle bağlanılarak tanık ifadesi alındı. Yanar, Avcı'yı Malatya'da üniversite okuduğu dönemden tanıdığını, Avcı'nın 2005-2006 arasında FETÖ bölge sorumlusu olduğunu iddia etti. Avcı'nın sohbet de verdiğini savunan Yanar, bu sohbetlerde ağırlıklı Kur'an okunduğunu, zaman zaman da FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in adının geçtiğini belirtti.

Sanık Avcı ise tanığı hatırlamadığını, birçok yerde sohbet verdiğini ancak terör örgütüyle ilgili sohbet vermediğini öne sürdü. Sanığın avukatları müvekkillerinin beraatini ve tahliyesinin yanı sıra, dava konusu fragmanın duruşma salonunda izlenmesini istedi.

Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, mevcut delil durumu, kuvvetli suç şüphesinin varlığı ve kaçma şüphesini dikkate alarak Avcı'nın tutukluluk halinin devamına hükmetti.

Sanık avukatının, dava konusu fragmanın salonda izlenmesi talebinin bir sonraki duruşmada değerlendirilmesine hükmeden mahkeme heyeti, tanık Fatih Metin hakkında zorla getirme kararı çıkarılmasını kararlaştırdı.

Heyet, eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı ileri bir tarihe attı.

İddianameden

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Ali Avcı'nın, yakalanma tarihinden o\u0308nceki do\u0308nemden beri mevcut delil durumuna go\u0308re ilk olarak tespit edilebildig\u0306i kadarıyla o\u0308rgu\u0308tsel isimlendirilmeyle "Ku\u0308c\u0327u\u0308k Bo\u0308lge I\u0307mamlıg\u0306ı" denen, o\u0308rgu\u0308tu\u0308n amacına uygun bic\u0327imde is\u0327leyis\u0327ini sag\u0306layan, o\u0308rgu\u0308t u\u0308yelerine go\u0308rev veren, emir ve idare yetkisine sahip olan konumuna go\u0308re o\u0308rgu\u0308t faaliyetlerini du\u0308zenleme ve go\u0308revlendirme yetkisini haiz yo\u0308netici vasfında go\u0308rev u\u0308stlenerek, faaliyet yu\u0308ru\u0308ttu\u0308g\u0306u\u0308 anlatılıyor. İddianamede, yakalanma tarihindeki tespit edilebilen o\u0308rgu\u0308tsel konumu, eylemleri, hakkındaki tespitlere go\u0308re tero\u0308r o\u0308rgu\u0308tu\u0308nu\u0308n temel politikasına go\u0308re basın yayın u\u0308zerinden toplumsal algı idaresi alanında sorumluluk u\u0308stlenen ve faaliyetlerde bulunan yo\u0308neticilerinden oldug\u0306u, yakalanma tarihine kadar faaliyetlerine aktif olarak devam ettig\u0306inin anlaşıldığı vurgulanıyor.

Avcı'dan ele geçirilen harddiskte yapılan incelemede, tero\u0308r o\u0308rgu\u0308tu\u0308yle irtibatını go\u0308sterir, o\u0308rgu\u0308t lideri Fetullah Gu\u0308len'e ait olmak u\u0308zere birc\u0327ok resim ve videonun bulundug\u0306u anlatılarak, şüphelinin rehberinde yapılan incelemede ise Tahşiyecilere kumpas davasının tutuklu sanığı eski emniyet müdürü Bayram O\u0308zbek olmak u\u0308zere u\u0308lke genelinde FETO\u0308/PDY sorus\u0327turmaları kapsamında haklarında adli is\u0327lem bas\u0327latılan birc\u0327ok s\u0327ahıs ile irtibatlı oldug\u0306u belirtiliyor. Avcı'nın 'silahlı terör örgütü yöneticisi' olmak suçundan, 22,5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması isteniyor. 

Bu besinleri sakın buzdolabına koymayın!
Yerel seçim anketinden bomba sonuç!
Dünyanın en gizemli üssü!
Türkiye'nin en çok satan lüks otomobilleri
Uyuyan güzelin sırrı çözüldü
Cumhurbaşkanı Erdoğan TEKNOFEST alanında
PKK'dan büyük vahşet
Florence kasırgasında ölü sayısı yükseliyor
Bahçeli'den ABD ve Esed'e sert sözler
Sedanur'dan acı haber!
ABD yine aynı türküyü söylüyor
Twitter kullanıcıları dikkat! Yeni tespit edildi
Askeri törene terör saldırısı! Ölü ve yaralılar var
TSK açıkladı! PKK'ya büyük darbe
FETÖ'cü komutan yakalandı
Her gün parkta nöbet tutuyorlar! işte nedeni
Taşıdığı bavullardan yakayı ele verdi
İnstagram'a bakın hangi özellik geliyor
ABD'nin istihbarat bataklığı!
Akdeniz'de gerilim!Yunan gemisine el koydu

Öğrencileri taşıyan midibüs devrildi: 1 ölü, 18 yaralı

Kocaeli Körfez'de ortaokul ve lise öğrencileri taşıyan midibüs devrildi. Kaza sonucunda bir kişi hayatını kaybetti, 18 kişi yaralandı. midibüsteki öğrencilerin TEKNOFEST İstanbul'a gitmek üzere Aksaray'dan yola çıktığı öğrenildi.

ABD'nin YPG/PKK bölgesine askeri sevkiyatları sürüyor

ABD'nin YPG/PKK bölgesine askeri sevkiyatları sürüyor

ABD, Suriye'de terör örgütü YPG/PKK işgalindeki bölgelere silah, mühimmat ve askeri malzeme sevkiyatına devam ediyor.

YBŞ'li teröristler görüntülendi

Irak'ta terör örgütü PKK'ya bağlı YBŞ (Şengal Savunma Birlikleri) militanları Musul vilayetinin Sincar ilçesinde görüntülendi.

Gökyüzünde muazzam gösteri

TEKNOFEST İstanbul'un ilk gün etkinlikler kapsamında iki Atak taaruz helikopteri alçak uçuş yaparak yöresel harman dalı oyunu figürleriyle festival alanında gösteri yaptı.

Çok Okunanlar

Erdoğan, Suudi Arabistan'a meydan okudu

Jonathan Ferziger ve Fadwa Hodali Bloomberg'de “Erdoğan, Doğu Kudüs'ün her yerinde” başlıklı enteresan bir yazı yayınladı.

Abdullah Gül Üniversitesi Spor Kulübü ismi değişti

Kadınlar Basketbol Süper Ligi ekiplerinden Abdullah Gül Üniversitesi Spor Kulübü, isim değişikliğine gitti. 

Şeyhin 'putperestlik' suçlaması o işletmeyi kapattı!

Kuveyt'te bir 3 boyutlu yazıcı dükkanı, bir şeyhin "burada putperestlik yapılıyor" suçlamasının ardından kapatıldı.

'Güler yüz, tatlı kelam, aldandığımı itiraf ediyorum'

Altan kardeşler ve Ilıcak davasında istinaf duruşması görülüyor. İlk savunmayı yapan Nazlı Ilıcak, "Asla cemaat diktatörlüğünü savunamam" dedi. Ilıcak, FETÖ'nün terör örgütü olduğunu darbe girişiminden sonra anladığını belirterek, "Güler yüz, tatlı kelam… Dini faaliyetleri beni cezbetti. Aldandığımı itiraf ediyorum" şeklinde ifade verdi.

İtalya'nın ‘Kangal' isteğine Türkiye'den yanıt!

Sivas Kangal köpeklerinin, İtalya'nın Toskana bölgesinde yaşanan kurt saldırılarının ardından yerel belediye meclisinde görüşülmesi Türkiye'de memnunlukla karşılandı. Kangal üreticisi Hüseyin Yıldız, "Bu köpeklerin yurt dışına çıkması yasak. Sadece Tarım Bakanlığı iznine tabi. Bu izin verilirse köpeklerimizin İtalya'ya gitmesinden gurur duyarız" dedi.

Bu kategorideki diğer haberler