Batman'da belediye otobüslerini kullanan 3 kadın şoför kentin simgesi haline geldi.

Güncelleme: 08.03.2018 12:14

Batman'da belediye otobüslerini kullanan 3 kadın şoför kentin simgesi haline geldi.

2,5 yıldır direksiyon başında bulunan kadın kaptanlar, 8 Mart'ta da yolları arşınlıyor.

Batman Belediyesinin halk otobüslerinde 2,5 yıl önce şoför olarak göreve başlayan Pelda Gül, Nurhan Epaydın ve Gülşen Güneş kentin simgesi haline geldi. Kentte, üniversite ve havalimanı hattında çalışan kadın sürücüler, trafikte titizlikle ilerlemeleri ve kurallar uymalarıyla vatandaşların beğenisini kazanıyor. Ağır vasıtanın kendilerine hafif geldiği kadın kaptanlar, 8 Mart'ta da yolları arşınlıyor.

"Görenler tebrik ediyor" 

Evli ve bir çocuk annesi Pelda Gül (26), insanların kendilerini güzel karşıladığını belirterek, "Günde 6 saat çalışıyorum. Üniversite hattı üzerinde gidip geliyorum. Her şey yolunda bir sıkıntı yok. İnsanlar gayet güzel karşılıyor. 2,5 yıldır bu işi yapıyorum. Memnunum yolcularda memnun. Görenler tebrik ediyor" dedi.

"Kadınlar yolcular ilgi gösteriyor" 

Kadın yolcuların kendilerine ilgi gösterdiğini anlatan Gül, "Bazı kadınlar yol güzergahlarından gitmememize rağmen seyahat etmek istiyorlar. Çünkü bir kadının sürdüğünü görmek isteyenler oluyor. Kadınlar isterse her şey yapabilirler. Bu erkekler içinde geçerli. Bizler sadece onlara cesaret veriyoruz. Bizleri gördükten sonra yapabileceklerine inanıyorlar, yapabileceklerine bizler de inanıyoruz" diye konuştu.

"Eşim ilk günden destekçim" 

İşe eşiyle beraber başvurduklarını ve ilk günden beri destekçi olduğunu söyleyen Gül, "Eşim ilk günden destekçim. Beraber başvuru yaptık. En büyük destekçim eşim, ona teşekkür ediyorum" ifadelerinde bulundu.

"Kadın isterse her şeyi başarır" 

Havalimanı hattında görev yapan Gülşen Güneş (39), mesleğini bütün kadınlara önerdi. Kızının öğretmeninin tavsiyesiyle işe başladığını anlatan Güneş, şunları söyledi: 
"Öğretmen hanım, 'Belediye'den kadın şoför alımı var. Siz güzel araç kullanıyorsunuz başvurun' dedi. Başvurdum ve bütün kadınlara öneriyorum. Kadın isterse her şeyi başarır. Tavsiye ediyorum. Herhangi bir olumsuz tepki almadım. Yolcular bizi görünce şaşırıyorlar. Bu kocaman otobüsü nasıl kullanıyorsunuz diye. Fark yok, kadın isterse her şeyi becerir. Yollarda kadın şoförler görmek istiyoruz. Biz istiyoruz ki otobüs sektöründe çiçekler açsın. Havaalanı güzergahında çalışıyorum. Batıdan gelen yolcuları karşılıyorum. Dışardan gelen yolcuların çoğu şaşırıyor. Batman gibi bir yerde bayan şoförün olmasına şaşırıyorlar. Aslında Batman çağdaş bir şehir. Bir yolcum vardı. İlk geldiği zaman beni görünce şaşırdı, annesi ile telefonda görüşüyordu. 'Anne Batman'da apartman bile var, hatta inanmayacaksın ama bayan şoför bile var' diye işittim çok şaşırmıştım."

"8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlu olsun" 

Yolcularının güvenli ve temiz yolculuk yapması için her gün görevi bittikten sonra otobüsünü temizlediğini anlatan Güneş, "Yolcularımın daha hijyenik yolculuk yapması için temizliğimizi kendimiz yapıyoruz. Aracımızı temizleyip sonra evimize gidiyoruz. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlu olsun. Umuyorum ki bayanlarımız çok başarılı ve cesaretli olurlar" dedi. 


Nurhan Epaydın (39) da güzel tepkiler aldıklarını belirterek, bütün kadınların kendi ayakları üzerinde durmasını istediklerini dile getirdi.

"Erkeklerden daha dikkatli kullanıyorlar" 

Kadın şoförleri görünce gururlandığını anlatan Deniz Gazioğlu adlı vatandaş ise, şunları kaydetti: 

"Çok gurur verici bir olay. Erkeklerden daha dikkatli kullanıyorlar. Binerken emin ellerde olduğumu hissediyorum. Bize bu hissiyatı da kendileri yaşatıyorlar. Kadın yaşamın her alanında var ve var olmalı. Arkadaşta kendini çok fazla göstermiştir. Kendisini yüzde 100 tebrik ediyorum."

Çok Okunanlar

İngilizler Hatay'a göz dikti!

Türkiye'nin Suriye sınırında güvenliği sağlamaya yönelik adımları İngiliz The Economist dergisini rahatsız etti. İdlib'teki gelişmelerin değerlendirildiği makalede "Türkiye, 1930'larda Hatay'ı Suriye'den ayırdı, şimdi sıra İdlib'de." İfadeleri kullanıldı.

Bankalar Birliği duyurdu: Borcu olanlar dikkat!

Türkiye Bankalar Birliği'nden yapılan son dakika açıklamaya göre bankaların üzerinde görüştükleri yapılandırma çerçeve anlaşması imzalandı.

Beklenen logo geldi!

Müşterilerin alış veriş yaparken daha bilincli davranabilecekleri şekilde "Türk Malı" logosu geldi. Uygulama 15 gün sonra başlıyor. Bakanlık yerli üretim logosunu ilk kez gösterdi.

Türkiye dünyada 4. ülke oldu

İlk yerli hibrit lokomotif Almanya'daki dünyanın en büyük demiryolu fuarında görücüye çıktı. Yüzde 40 yakıt tasarrufu sağlayacak lokomotif sayesinde Türkiye dünyada bu teknolojiye sahip 4. ülke oldu.

ODA TV ilahiyatçısı küffarın bile kurmadığı cümlelerle İslam'a saldırdı

Oda TV'nin ilahiyatçı yazarı Cemil Kılıç, yine mübarek Ehlibeyt'in arkasına saklanarak İslam'a saldırdı. Karanlık Oda'nın yazarına göre "İslam ölmüş, katledilmiş, İslam bir facianın dini" imiş. İslam'a ve yılın 365 günü Ehlibeyt muhabbetini ve hürmetini içinde taşıyan ve yaşayanlara, bu bir günü fırsat bilip saldıran ve karanlık düşüncelerini Ehlibeyt'i siper edinerek yaymaya çalışan ilahiyatçı takımına, Müslümanlar ise Allah'ın 2 ayeti ile cevap veriyor.

Bu kategorideki diğer haberler