Özel uzay keşif firması SpaceX, bu sabah Vandenberg Air Force Base adlı Kaliforniya'daki üsten Falcon 9 roketini fırlattı.

Güncelleme: 10.10.2017 12:55

Özel uzay keşif firması SpaceX, bu sabah Vandenberg Air Force Base adlı Kaliforniya'daki üsten Falcon 9 roketini fırlattı.

Force Base adlı Kaliforniya'daki üsten Falcon 9 roketini fırlattı. Böylece şirketin bu yıl uzaya gönderdiği Falcon 9 sayısı da 14'e yükselmiş oldu.

Roket yörüngüye doğru 10 tane iridyum uydusu taşırken, bu da SpaceX'in iridyum taşımak amaçlı üçüncü görevi oldu. Böylece İridium NEXT'in uydu ağının daha da genişletilmesi amaçlanıyor.

SpaceX 14. Falcon 9 Roketi Görevi Başarıyla Tamamlandı

SpaceX aynı zamanda bu görev için kullandığı Falcon 9 roketinin ilk aşama ateşleyicisini de kurtarmayı başardı ve roketin parçaları Pasifik Okyanusu'na iniş yapmış oldu. Tabii görevin aslında temel bir amacı var; müşterilerin uydularını konuşlandırmak. Orijinal fırlatmadan tam bir saat sonra, SpaceX her bir İridium NEXT uydusunun planlanan hedef yörüngeye konuşlandığını dile getirdi.

paceX çalışmalarına devam ederken, 11 Ekim 2017 tarihinde başka bir Falcon 9 gönderimi daha gerçekleşecek. Bu fırlatma da EchoStar ile SES'in ortak, yüksek güçlü iletişim uyduları için olacak ve Florida'daki Kennedy Uzay Merkezi'nden görev başlatılacak. Bunda da SpaceX'in daha önce kullandığı bir Falcon 9 roketi yenilenmiş biçimde gönderilecek.

SpaceX geride bıraktığımız yıllarda roketlerin yeniden kullanımını sağlamıştı ve böylece kalan parçaları ziyan etmek yerine okyanusa düşmesini sağlıyor, ardından yeniden kullanıyordu. Bu şekilde uzay çalışmalarına hız veren firma, milyarlarca dolarlık masraftan da kurtulmuştu.

Bu besinleri sakın buzdolabına koymayın!
Yerel seçim anketinden bomba sonuç!
Dünyanın en gizemli üssü!
Türkiye'nin en çok satan lüks otomobilleri
Uyuyan güzelin sırrı çözüldü
Trump'tan Türkiye'ye 'İdlib' teşekkürü!
Kredi borcu olanlara fırsat!
'Irak ve Suriye'de terör tehdidi devam ediyor'
İngiliz muhalefetinden 'Filistin'i tanıma' sözü!
'İnsanlığın kalbi olması beklenen BM'nin nabzı atmıyor'
Geleceğin mesleklerine ilgi duyan gençlere destek!
30 yıllık 'kedicik'ten müthiş Adnan Oktar iddiası
Yerli zırhlıya mükemmel takviye! Düşmanlar saklanamayacak...
ABD duyurdu: Üç ülkeden de çekeceğiz
FETÖ'cü Öksüz ABD'nin de radarında!
Katil Esed rahat durmuyor! İdlib'de sular yeniden ısındı...
Çin, ABD ile bu şekilde savaşacak! Yatırımlar genişliyor...
İran-AB ilişkileri ABD'ye inat gelişiyor!
AK Parti'den MHP'nin af teklifine flaş yorum
Türkiye bir numara olacak! 13 tane daha geliyor

Türkiye'nin EURO 2024 tanıtım videosu yayınlandı

Türkiye'nin EURO 2024 tanıtım videosu yayınlandı.

Azerbaycan'ın milli mühimmatına ASELSAN aklı

ASELSAN tarafından üretilen lazer güdüm kiti, Azerbaycan'ın geliştirdiği milli mühimmata başarıyla entegre edildi.

İslamiyeti kabul eden Norveç'li genç gözyaşlarını tutamadı

Norveç'te İslamiyete geçen gencin yaşadığı duygu seli ve gözyaşlarının sicim gibi akışı,

OYUN SÖZÜ. Birinci Bölüm: Çanakkale

Bu kazadan sağ çıktı!

Bu kazadan sağ çıktı.

Çok Okunanlar

Kurtlar Vadisi Pusu ne zaman başlayacak?

TV ekranlarının efsaneleşmiş dizisi Kurtlar Vadisi Pusu'nun izleyenleri, merakla başlayacağı tarih bekliyor. Çıktığı ilk günden bu yana sahneleri ve komplo teorileriyle akıllara kazınan efsane dizinin yeni yayın hayatına başlama tarihini sabırsızlıkla bekleyenler için araştırdığımız bu haber tam aradığınız soruların cevabını verecek. Kurtlar Vadisi Pusu ne zaman başlayacak? Neden başlamıyor? KVP yeni sezonda hangi isimle gelecek? KVP'nin konusu ne olacak? gibi sorularınız bu haberde cevap buluuyor.

'Boğazımıza bıçak dayadılar, görüşe olmayacak!'

Çin Ticaret Bakanı Yardımcısı Shouwen, ABD'nin ekonomik saldırıları karşısında görüşme yoluna giremeyeceklerini ifade ederek, "ABD ülkemizin boğazına bıçak dayamışken bu savaşın çözümü konusundaki görüşmeleri sürdüremeyiz" dedi.

Çok sert çıktı: Derhal bırak!

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, "İsrail'e olası barış anlaşmasını tehlikeye atacak siyasetini derhal bırakması çağrısında bulunuyorum. İsrail'in bu yolda devam etmesi yanlış." dedi.

Gelinim Mutfakta yarışmasının birincisi kim oldu? 25 Eylül 2018

Kanal D ekranlarında yayınlanan yarışma programı Gelinim Mutfakta 25 Eylül çeyrek altın ödülü kimin oldu? Ekranların sevilen yarışmasında bu soru yanıtını arıyor. Detayları haberimizden okuyabilirsiniz.

Sedanur cinayetinde şok gelişme!

Sedanur'un cansız bedenine ulaşıldıktan sonra Müge Anlı'nın programına katılan Himmet Uç da çelişkili ifadelerinden dolayı gözaltına alındı. Otopsi raporu tam kesinleşmeyen Sedanur'un cinsel istismara uğradığı tahmin ediliyor.

Bu kategorideki diğer haberler