Türkiye'den dost ve kardeş ülke Sudan'a yapılan yatırımlara bir yenisi daha eklendi. Sudan'ın Sevakin Adasını Türkiye'ye tahsis etmesinden sonra bir büyük hamlede Türkiye'den geldi. Türk işadamaları Port Sudan'da turizm şehri kuracak.

Güncelleme: 16.02.2018 00:02

Türkiye'den dost ve kardeş ülke Sudan'a yapılan yatırımlara bir yenisi daha eklendi. Sudan'ın Sevakin Adasını Türkiye'ye tahsis etmesinden sonra bir büyük hamlede Türkiye'den geldi. Türk işadamaları Port Sudan'da turizm şehri kuracak.

NEŞAT GÜNDOĞDU/ANKARA

Sudan'daki temaslarına ilişkin açıklamalarda bulunan AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, Türk iş adamlarının Sudan'ın Kızıldeniz Eyaleti'nde turizm şehri kurmak için çalışma yaptıklarını söyledi. Türkiye ile Sudan arasındaki ticari ilişkilerin gelişmesi için özellikle son üç yıldır yoğun bir mesai harcadıklarını belirten Milletvekili Şahin Tin şu açıklamalarda bulundu: "Güçlü tarihi bağları olan iki dost ülke Sudan ve Türkiye'nin geçmişe dayalı kardeşlik ilişkilerini geliştirmek, ekonomik ve ticari ortaklık bağlarını derinleştirmek gayesiyle yaklaşık üç yıldır yoğun bir gayret içerisindeyiz. Sudan Madencilik Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Sudan Merkez Bankasında temaslarda bulunduk. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği Sudan ziyaretinden Türkiye-Sudan arasındaki ticaret hacminin 10 milyar dolara ulaşması konusunda bir hedef koydu. Biz inanıyor ve biliyoruz ki, Afrika pazarını güçlendirecek olan tek ülke Türkiye'dir."

"SUDAN'A BÜYÜK YATIRIM"

Türk iş adamlarının Port Sudan'da turizm şehri kurmak için çalışmalar yürüttüğünü söyleyen Tin sözlerini şöyle sürdürdü: "Kızıldeniz Valisi ile yaptığımız görüşmeler neticesinde, Port Sudan bölgesine 10 bin kişinin yaşayacağı turizm şehri kurulmasını kararlaştırıldı. Bu kurulacak olan şehir Sudan'da bir ilk olacak. Modern şekilde planlanacak ve Sudan'ın dünyaya tanıtımını sağlayacak. Görseli, yapısı Türk mimar ve mühendisleri tarafından yapılacak. Yaklaşık 250 milyon dolarlık bir yatırım olacaktır. Aynı zamanda proje kapsamında Port Sudan kentinin bir dalgıç merkezi haline gelmesi de planlanıyor. Planlanan bu projeler sayesinde Türkiye ve Sudan arasındaki turizm potansiyelinin gelişimini de sağlamış olacağız."

Yapılması planlanan turistik köy projesini memnuniyetle karşıladıklarını dile getiren Kızıldeniz Valisi Ali Ahmed Hamed ise projeye destek vereceklerini söyledi. Hamed; "Sudan ile Türkiye arasındaki stratejik ortaklığı desteklemek ve güçlendirmek için hazırız. Türkiye'nin tarihi Sevakin Adası'nda iyileştirme çabaları da büyük bir övgüyü hak ediyor" dedi.

Türkmenlerin imkansızlıklar içindeki yardım bekleyişi sürüyor
Cemal Kaşıkçı için gıyabi cenaze namazı kılındı
El dokuma halısının seri üretimle imtihanı
Humuslu Türkmenlerin imkansızlıklar içindeki yardım bekleyişi sürüyor
Asırlardır doğal yöntemlerle pekmez üretiyorlar

Günün diğer manşetleri

İstanbul'un millet bahçeleri bugün açılıyor

Hafta sonu 5 millet bahçesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılacağı törenle açılacak. 6 etaplık Zeytinburnu'ndaki Çırpıcı Millet Bahçesi 465 bin metrekare, Baruthane Millet Bahçesi ise 59 bin 719 metrekare alandan oluşmakta.

Çin'de bir lojistik firması

Nasıl bir ayrıştırma...

İsrail askerleri Gazze sınırında 40 Filistinliyi yaraladı

İsrail askerlerinin abluka altındaki Gazze Şeridi sınırında düzenlenen barışçıl "Büyük Dönüş Yürüyüşü" gösterilerine müdahalesi sonucu 3'ü ağır 40 Filistinli yaralandı.

Cemal Kaşıkçı için gıyabi cenaze namazı kılındı

Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda öldürülen Washington Post yazarı da olan gazeteci Cemal Kaşıkçı için Fatih Camisi'nde gıyabi cenaze namazı kılındı.

İstanbul Havalimanı için 8 yılda 10 milyon ağaç dikilecek

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, yaptıkları protokol kapsamında İstanbul Havalimanı gibi projelerde bir ağaç yerine 3 ağaç dikilirken, "Ancak burada görevli şirket İGA bir ağaç yerine 5 ağaç dikme özverisini gösterdi." dedi.

MİT hücre evinde paketledi
Türkiye'ye Milli Takım şoku
Erdoğan'dan Türkçe ezan sözlerine çok sert tepki
Bunu satın alanlar dikkat!
İşte AK Parti'deki adaylık sayısı...
Trump'tan Gülen açıklaması!
Vergi politikası öfkeyi arttırdı
Erdoğan'dan sert çıkış
Emniyet müdürünün kızına ceza yazınca....
Bir garip 'gasp' olayı
Serbest bırakın!
Seçmen seçim kriterini belirledi!
Taksi sürücülerine ceza yağdı!
Bu bir skandal!
7 Milyon öğrenciyi ilgilendiren gelişme
Çok Okunanlar

İslam ülkesinden büyük başarı!

Kara günlerde daima Türkiye'nin yanında olan kardeş ülke Katar büyük bir başarıya daha imza attı. Katar Uydu Şirketi (Es'hailSat), "Suhail 2" uydusunu geçen gece ABD'nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral'da bulunan Kennedy Uzay Merkezi'nden Falcon 9 roketiyle fırlattı.

Meteorolojiden yeni uyarı!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından Marmara'nın batısı, Kıyı Ege ve Batı Akdeniz kıyıları için kuvvetli yağış uyarısında bulunuldu.

Alaattin Çakıcı davasında yeni gelişme!

Organize suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı ile irtibatlı olduğu belirlenen 24 şüpheli, 11 ilde düzenlenen operasyonlarla gözaltına alındı.

Yunanistan Türk Akımı'nı istiyor!

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Türk Akımı doğalgaz boru hattının Türk-Yunan sınırı üzerinden devam etmesi ve Yunan toprakları üzerinden Avrupa'ya uzanması için Brüksel'de aktif şekilde çalışma yürüttüklerini söyledi.

Emniyet müdürünün kızına ceza yazınca....

Tekirdağ Emniyet Müdürü Mustafa Aydın, araba kullandığı sırada telefonla konuşan kızına ceza yazan trafik polisini ödüllendirdi.

Bu kategorideki diğer haberler