Zeytindalı Operasyonu'nda terör örgütüne son darbe vurulmaya hazırlanıyor. Birliklerimiz Güney'de Cinderesi'ne girerken Kuzey'de Kefircenne, Meşale ve Katme köyünü teröristlerden temizleyerek Süleymanşah Dağı'na ulaştı. Süleyman Şah Dağı, Karadağ ile komşu olan Süleyman Şah Dağı Afrin'in kapısını aralayacak.

Güncelleme: 08.03.2018 10:52

Zeytindalı Operasyonu'nda terör örgütüne son darbe vurulmaya hazırlanıyor. Birliklerimiz Güney'de Cinderesi'ne girerken Kuzey'de Kefircenne, Meşale ve Katme köyünü teröristlerden temizleyerek Süleymanşah Dağı'na ulaştı. Süleyman Şah Dağı, Karadağ ile komşu olan Süleyman Şah Dağı Afrin'in kapısını aralayacak.

İsmail ZELVİ

Süleyman Şah Dağı'nın etrafını teröristlerden temizleyen TSK ve ÖSO birlikleri Meydanköy baraj havzasından Afrin'e 3. Koridoru açtı.

100 yıl önce Türkiye'den İngiliz oyunuyla kopartılan Afrin buram buram Anadolu kokuyor. Afrin'deki 336 köy ile yer isimlerinin tamamına yakını hala Türkçe isimlerle anılıyor. Afrin'e en yakın stratejik dağlardan biri de Süleyman Şah dağı. TSK ve ÖSO dün sabah başlattığı operasyonlarla Kefir cenne, Meşale ve Yeni Katme köylerini terörden temizleyerek Süleyman Şah dağına ulaştı.

Süleyman Şah Dağı'nın teröristlerden temizlenmesiyle Mustafa Namık Paşa'nın kurduğu Afrin merkezi terör unsurlarının işgalinden kurtarılarak gerçek sahiplerine teslim edilecek. Türbesi Rakka'da Fırat'ın ortasındaki bir adada buluna Osmanlı'nın atası Süleyman Şah'ın bu bölgede obasını konaklattığı ve uzun yıllar hüküm sürdüğü biliniyor.

Yer adlarını tamamına yakını Türk ismi

Afrin ve çevresindeki yerleşim yerlerinin tamamına yakını, İngilizler ve Esed'in asimilasyon politikalarına rağmen halen Türkçe isimlerle anılıyor. İşgalciler, Bülbül'e Bilbil, Bey Obası'na Begobashi, Turan Dağı'na, Turandah, Arap Şeyhi'ne Erebsoxo, Kurt kulağı'na kurkulaghı, Kara Baba'ya gerebaba diyerek sözüm ona Türkçe'yi unutturmaya çalışıyorlar. Derviş obası, Şeyh Obası, Dik oba, Meskenli, Umranlı, Dikmetaş, İki dam, Duraklı, Mahmut Obası, Kuran, Kara Dağ, Hacı Hasanlı, Deliyanlı, Çobanlar, Ramazanlı, İki ahır, Meydanlı köyleri de isimleriyle Afrin'de etnik yapıyla uğraşarak işgale yeltenenlere meydan okuyor.

Kutalmışoğlu Süleymanşah

Bölgede bir diğer ünlü Süleyman Şah ise, Kutalmışoğlu Süleyman Şah, Anadolu Selçuklu Devleti'nin kurucusu olan Kutalmış oğlu Süleyman Şah, ise 1045 yılında Horasan'da doğdu. Toroslar'da Türkmen beylerinin lideri oldu. Büyük Selçuklu Sultanı Melikşah tarafından Anadolu Selçuklu Devleti'nin başına tayin edildi. 1085 yılında Halep seferi sırasında Afrin çayı üzerinde Kunahil Mevkiinde Müslim'in kuvvetlerini yenerek Halep'i kuşattı. Halep yakınlarında yapılan savaşta öldürüldü.

Birlikler Süleyman Şah'a dayandı

ÖSO ve TSK birlikleri Afrin'in Kuzey Doğusunda Kefir Cerme, Meşale, Yeni Katme, Meydanköy barajı, Hallibiye köylerini terör örgütünden temizleyerek, Afrin'e giden demiryolunu ve Karayolu'nu denetim altına aldılar. Afrin'in en kritik bölgesi olan Süleyman Şah Dağı'nın etrafını terör unsurlarından temizlediler.

Güney Batı cephesinde ise, Cinderesi tepesi ele geçirilerek, sabahın erken saatlerinden itibaren Cinderesi ilçesinin içine girildi. Onlarca terörist esir alınırken onlarcası da etkisiz hale getirildi.

Bu besinleri sakın buzdolabına koymayın!
Yerel seçim anketinden bomba sonuç!
Dünyanın en gizemli üssü!
Türkiye'nin en çok satan lüks otomobilleri
Uyuyan güzelin sırrı çözüldü
PKK'dan büyük vahşet
Florence kasırgasında ölü sayısı yükseliyor
Bahçeli'den ABD ve Esed'e sert sözler
Sedanur'dan acı haber!
ABD yine aynı türküyü söylüyor
Askeri törene terör saldırısı! Ölü ve yaralılar var
TSK açıkladı! PKK'ya büyük darbe
FETÖ'cü komutan yakalandı
Her gün parkta nöbet tutuyorlar! işte nedeni
Taşıdığı bavullardan yakayı ele verdi
İnstagram'a bakın hangi özellik geliyor
ABD'nin istihbarat bataklığı!
Akdeniz'de gerilim!Yunan gemisine el koydu
Fırsatçılar raftan inmek bilmiyor!
Erdoğan'ın yeni danışmanı belli oldu

Öğrencileri taşıyan midibüs devrildi: 1 ölü, 18 yaralı

Kocaeli Körfez'de ortaokul ve lise öğrencileri taşıyan midibüs devrildi. Kaza sonucunda bir kişi hayatını kaybetti, 18 kişi yaralandı. midibüsteki öğrencilerin TEKNOFEST İstanbul'a gitmek üzere Aksaray'dan yola çıktığı öğrenildi.

ABD'nin YPG/PKK bölgesine askeri sevkiyatları sürüyor

ABD'nin YPG/PKK bölgesine askeri sevkiyatları sürüyor

ABD, Suriye'de terör örgütü YPG/PKK işgalindeki bölgelere silah, mühimmat ve askeri malzeme sevkiyatına devam ediyor.

YBŞ'li teröristler görüntülendi

Irak'ta terör örgütü PKK'ya bağlı YBŞ (Şengal Savunma Birlikleri) militanları Musul vilayetinin Sincar ilçesinde görüntülendi.

Gökyüzünde muazzam gösteri

TEKNOFEST İstanbul'un ilk gün etkinlikler kapsamında iki Atak taaruz helikopteri alçak uçuş yaparak yöresel harman dalı oyunu figürleriyle festival alanında gösteri yaptı.

Çok Okunanlar

Erdoğan, Suudi Arabistan'a meydan okudu

Jonathan Ferziger ve Fadwa Hodali Bloomberg'de “Erdoğan, Doğu Kudüs'ün her yerinde” başlıklı enteresan bir yazı yayınladı.

Abdullah Gül Üniversitesi Spor Kulübü ismi değişti

Kadınlar Basketbol Süper Ligi ekiplerinden Abdullah Gül Üniversitesi Spor Kulübü, isim değişikliğine gitti. 

Şeyhin 'putperestlik' suçlaması o işletmeyi kapattı!

Kuveyt'te bir 3 boyutlu yazıcı dükkanı, bir şeyhin "burada putperestlik yapılıyor" suçlamasının ardından kapatıldı.

'Güler yüz, tatlı kelam, aldandığımı itiraf ediyorum'

Altan kardeşler ve Ilıcak davasında istinaf duruşması görülüyor. İlk savunmayı yapan Nazlı Ilıcak, "Asla cemaat diktatörlüğünü savunamam" dedi. Ilıcak, FETÖ'nün terör örgütü olduğunu darbe girişiminden sonra anladığını belirterek, "Güler yüz, tatlı kelam… Dini faaliyetleri beni cezbetti. Aldandığımı itiraf ediyorum" şeklinde ifade verdi.

İtalya'nın ‘Kangal' isteğine Türkiye'den yanıt!

Sivas Kangal köpeklerinin, İtalya'nın Toskana bölgesinde yaşanan kurt saldırılarının ardından yerel belediye meclisinde görüşülmesi Türkiye'de memnunlukla karşılandı. Kangal üreticisi Hüseyin Yıldız, "Bu köpeklerin yurt dışına çıkması yasak. Sadece Tarım Bakanlığı iznine tabi. Bu izin verilirse köpeklerimizin İtalya'ya gitmesinden gurur duyarız" dedi.

Bu kategorideki diğer haberler