- Ağrılı dağcılar, 4 bin 49 metre yüksekliğindeki Süphan Dağı'na yeni rotayı kullanarak zirve tırmanışı yaptı - Türkiye Dağcılık Federasyonu Ağrı temsilcisi Servet Arslan: - "Dumanlı köyünden Patnos Özel İdaresinin yaptığı yolun ardından yeni tırmanış rotası açmış olduk. Bu rotanın kullanımı zaman yönünden avantajlı"

Güncelleme: 07.08.2018 12:32

- Ağrılı dağcılar, 4 bin 49 metre yüksekliğindeki Süphan Dağı'na yeni rotayı kullanarak zirve tırmanışı yaptı - Türkiye Dağcılık Federasyonu Ağrı temsilcisi Servet Arslan: - "Dumanlı köyünden Patnos Özel İdaresinin yaptığı yolun ardından yeni tırmanış rotası açmış olduk. Bu rotanın kullanımı zaman yönünden avantajlı"

AĞRI (AA) - Ağrılı dağcılar, yeni bir rota kullanarak Türkiye'nin en yüksek üçüncü dağı olan Süphan Dağı'na tırmandı.

Türkiye Dağcılık Federasyonu Ağrı Temsilcisi Servet Arslan rehberliğinde Patnos ilçesinin Dumanlı mezrasına gelen dağcılar, 4 bin 49 metre yüksekliği ile Türkiye'nin en yüksek üçüncü dağı olan Süphan Dağı'na zirve tırmanışı yaptı.

Patnos ilçesinden İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Fikret Ayaz, Dedeli Belediye Başkanı Veysi Durak'ın da aralarında bulunduğu 11 dağcı, zorlu 5 saatlik tırmanışın ardından zirveye ulaştı.

Tırmanışı başarıyla tamamlayan dağcılar, daha sonra aynı güzergahtan inişe geçti. Dağcılar, 2 buçuk saatlik inişin ardından buluşma noktasına ulaştı.

Arslan, gazetecilere yaptığı açıklamada, daha önce dağın farklı noktalarından rotaları kullanarak zirve tırmanışları yaptıklarını ancak bu defa güneybatı noktasından oluşturulan yeni rotadan tırmandıklarını aktardı.

Dumanlı köyünden Patnos Özel İdaresinin yaptığı yolun ardından yeni tırmanış rotası açtıklarını, bu rotanın kullanımının, zaman yönünden avantajlı olduğunu belirten Arslan, "Dağcılar florası da zengin olan tırmanış rotasını kullanarak Patnos ilçesinden sonra 3 bin 100 rakımlı kampa ulaşıp buradan 4-5 saatlik tırmanışla Süphan Dağı zirvesine ulaşılabiliyor. Dağın diğer rotalarından yapılan tırmanışlar 6-7 saat sürmekte olup yeni rotadan zirveye ulaşan dağcılar 3 krater gölü çevresinde daha fazla zaman geçirebilecek." diye konuştu.

Birinci kamp alanı olan 3 bin rakıma kadar araç desteği sunan İlçe Özel İdaresine teşekkür eden Arslan, 26 Ağustos 2018 tarihinde Türkiye'nin çeşitli kentlerindeki dağcılardan gelen talep üzere Süphan Dağı'na tekrar kamplı veya günübirlik zirve tırmanışı yapacaklarını sözlerine ekledi.

Bu işte bir terslik var diyeceğiniz kareler
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Acun zam yaptı! İşte O Ses Türkiye'de jürinin alacağı maaş
Daha zoru yok! Çok az kişi çözebildi
Trump'tan Cemal Kaşıkçı açıklaması
BM'den Gazze uyarısı!
23 göçmenin hayatını kaybettiği olayda flaş gelişme
Rusya'da uçak düştü!
İP'te toplu istifa
Türkiye resti çekti! Devam edecek
Danıştay'dan 'andımız' kararı
Valilikten '29 Ekim' açıklaması
Emniyetten büyük başarı! Yakalandılar
Bu işte bir terslik var diyeceğiniz kareler
Yunanistan kaşınıyor! Engellendi
ABD tehdit etti! '72 saatiniz var'
Putin'den dünyayı ayağa kaldıran iddia
Sözcü bildiğiniz gibi! Yine yalan
Enflasyona karşı destek çığ oldu!

Gagauz Özerk Yeri'nde Erdoğan coşkusu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Gagauz Özerk Yeri'nde halka hitabından önce kent meydanını dolduran çok sayıda Gagauz, sevgi gösterilerinde bulundu.

Nereye gitti şimdi bu?

Rakunlar bir şeyi yemeden önce yıkamak isterlermiş. Bu rakuna da pamuk şeker vermişler

Arıların savaşı!

30 eşek arısının 30.000 bal arısı bulunan bir kovanı işgali

Bir yabancının gözünden Türkiye

Leonardo Dalessandri'nin gözünden, Türkiye.

Bir madeni paradan daha fazlası..

Bir madeni paradan daha fazlası..

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Tutuklanan sosyal medya fenomeninden rezil ifade

Sapkın videoların sahibi Gaga Bulut lakaplı şahıs, "İlgi çekmek için feminen giyiniyorum, kız arkadaşım var" dedi.

İşte yerli otomobil! Adeta su yakıyor

Elektrikli yerli otomobil ilk kez İstanbul'da bir fuarda görücüye çıktı. İşte dizaynıyla da oldukça dikkat çeken yerli otomobilin ilk görüntüleri...

Torba Yasa Meclis'te! İşte ayrıntılar

TBMM Genel Kurulu'nda, trafik cezalarını artıran, uyuşturucuyla mücadeleye yönelik önlemleri içeren, yabancıların Türkiye'de iş ve işlemlerini kolaylaştıran düzenlemelerin de yer aldığı Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi kabul edildi.

Danıştay'dan 'andımız' kararı

Türk Eğitim-Sen tarafınan Milli Eğitim Bakanlığı yönetmeliğinin 12. maddesi gereğince 'öğrenci andı'nı yürürlükten kaldıran düzenlemenin iptali için Danıştay'da dava açtı.

Bu kategorideki diğer haberler