Suriye'de 7 yıl önce okullarının duvarına "Ey doktor (Beşşar Esed) şimdi sıra sende'' yazarak halk ayaklanmasını başlatan genç yaptıklarından pişman olmadığını söyledi.

Güncelleme: 14.03.2018 13:15

Suriye'de 7 yıl önce okullarının duvarına "Ey doktor (Beşşar Esed) şimdi sıra sende'' yazarak halk ayaklanmasını başlatan genç yaptıklarından pişman olmadığını söyledi.

Bir arkadaşıyla suçu üstlendikten sonra rejimin işkencelerine maruz kalan 20 yaşındaki Muaviye Sayasna, okul duvarındaki yazının önünde AA muhabirine konuştu.

"Ben ve arkadaşlarım duvarlara yazı yazmaya başladığımızda Tunus'ta ve Mısır'daki devrimlerden etkilenmiştik." diyen Sayasna, şöyle devam etti:

"Duvara 'Ey doktor şimdi sıra sende' yazdık. Yazıyı yazmamızın sebebi, okulun yanında bir polis nöbet kulübesi kurulması ve nöbet tutan polislerin kulübenin önünden geçtiğimizde bizi taciz etmeleriydi. İki-üç gün sonra konu rejim tarafından araştırıldı ve yazıyı yazanların biz olduğumuz ortaya çıktı."

"Bazılarımızı duvara astılar, elektrikli sopalarla vurdular"

Sayasna, daha sonra rejim güçlerinin işkencelerine maruz kaldıklarını şu sözlerle aktardı:

"Evlerimize baskın yaparak bizi gözaltına aldılar ve ayrı ayrı koğuşlara koydular. Sonra bize bunu yazdıranın kim olduğunu itiraf ettirmek için çok şiddetli işkence yaptılar. Bazılarımızı duvara astılar, parmaklarını kırdılar, elektrikli sopalarla vurdular. Ailelerimiz nerede olduğumuzu bilmiyorlardı."

Yazıyı yazan diğer arkadaşlarının ismini vermediklerini belirten Sayasna, "Ben ve arkadaşım Ahmed, suçu üstlendik. Bunun üzerine diğer üç arkadaşımız serbest bırakıldı. Biz içeride kaldık. İçeriğini bilmediğimiz bir kağıda imza attırdılar. Rejim işkencelerden sonra bizi hapse attı. Kısa süre sonra gösteriler patlak verdi ve rejim bizi serbest bıraktı. Bu yazılardan dolayı hiç alakası olmayan kişiler de tutuklandı." ifadelerini kullandı.

Sayasna, yazıyı yazan arkadaşlarının ülkeden ayrıldığını, yalnızca Ahmed ve kendisinin Dera'da yaşamaya devam ettiğini söyledi.

"Rejimin düşmesini umuyorum"

"Şimdi Özgür Suriye Ordusu safında yer alıyorum ve rejime karşı çatışmalara katılıyorum." diyen Sayasna, temennileri şöyle paylaştı:

"Rejimin düşmesini, Suriye'nin eski halinden daha iyi duruma gelmesi umuyorum. Ülkeden kaçmak zorunda kalan insanların ve arkadaşlarımın geri dönmelerini ümit ediyorum."

Sayasna, sözlerine şöyle son verdi:

"Duvara yazmamızın üstünden 7 yıl geçti. Pişman değilim. Yaptığımla gurur duyuyorum. Çünkü rejimin gerçek yüzünü gördük. Büyüklerimiz rejimin nasıl olduğunu biliyorlardı ama bir şey yapamıyorlardı. Biz duvara yazdık ve devrim başladı."

Suriye'deki halk ayaklanmalarının fitili, 15 Mart 2011'de ülkenin güneyindeki Dera'da bir grup öğrencinin okul duvarına "Halk rejimin yıkılmasını istiyor" yazmasıyla ateşlenmişti. Kısa süre içinde Dera ve Şam'da rejim karşıtı protestolar başlamıştı.

Yarım asırdır tek parti ile yönetilen, işsizlik, yolsuzluk ve baskı ortamından şikayetçi Suriyeliler, gösterileri ülke geneline taşımıştı. Gösteriler, ordunun şiddetli müdahalesi sonucu iç savaşa dönüşmüştü.

A 101 indirimli ürünler listesi
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Acun zam yaptı! İşte O Ses Türkiye'de jürinin alacağı maaş
Daha zoru yok! Çok az kişi çözebildi
Konsolos'un konutundaki arama iptal edildi
Veliaht Prens cinayeti inkar etti
Ömer Çelik açıkladı! Erdoğan affetti
CNN'den tüyler ürperten iddia
Kaşıkçı suikastinde flaş gelişme
12 ilde FETÖ operasyonu
FETÖ'nün futbol yapılanması davasında flaş gelişme
4 üniversitede operasyon: 20 gözaltı
Külliye'de kritik görüşme
Trump'a tokat gibi 'DNA' cevabı!
Avustralya büyük 'Kudüs' hatasının eşiğinde!
Başkan Erdoğan'dan çok net 'af' mesajı
Trump'ın sözlerine Erdoğan'dan cevap!
Erken emeklilik tartışmalarına noktayı koydu
Suriye'de YPG ile sıcak çatışma!

Evde lunapark!

Süper babaların süper eğlenceli vakit geçiren çocukları olur

Droneların uçaklara çarptığındaki etkisi!

Ohio Üniversitesi'ndeki bilim insanları, droneların uçaklara çarptığındaki etkisini öğrenmek istediler ve çok fazla hasar bırakabileceklerini keşfettiler.

Türk mühendislerden otomotiv sektörüne 'Platooning' aşısı

Türk otomotiv mühendisleri ilk defa büyük dev firmaların yapmaya çalıştığı Platooning adı verilen özellikle tır ve kamyon gibi büyük araçların sürücüsüz şekilde konvoy gibi gidebilmesini sağlayan yüksek teknolojiyi içeren bir sistem üretti.

Ada görünümlü Pertek Kalesi göz kamaştırıyor

Tunceli'nin Pertek ilçesinde birçok medeniyete ev sahipliği yapan Pertek Kalesi, eşsiz manzarasıyla ziyaretçilerini tarihi yolculuğa çıkarıyor.

Vatandaş satın aldığı ürünü 'cep'ten denetleyebilecek! İşte o uygulama

Ticaret Bakanı Pekcan, HKS uygulamasıyla vatandaşlarımız, satın aldığı meyve ve sebzenin üreticisi, üretim tarihi ve yeri, üreticiden tüketiciye ulaşana kadar alış, satış birim fiyatları gibi her türlü bilgiyi cep telefonundan görebilecek." dedi.

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Ben sana özgürlüğü veriyorum, sen de bana özgünlüğü ver çocuk!

Geleceğimizin mimarları olan öğretmenler ve onların kalpten verdikleri emek… Takdire şayan, idealist bir öğretmen olan Emel Arığ Işık ile Türkiye'de yaygınlığı her geçen sene artan okul öncesi eğitimi konuştuk. Meslekte çocukların basmakalıp etkinliklerle değil; hayal dünyasını harekete geçirecek faaliyetlere yönlendirilmesinin öneminden sıkça bahseden Emel Hanım, başarının sanattan ve bilimden geçtiğini ve en büyük datanın, verinin içimizde olduğunu söyledi.

Erken emeklilik tartışmalarına noktayı koydu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti grup toplantısında yaptığı konuşmada erken emeklilik konusuna ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Olayı aydınlatacak ses kaydı ortaya çıktı!

Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın kaybolması olayı ile ilgili Türk polisinin elinde 11 dakikalık ses kaydının olduğu iddia edildi. Ses kayıtlarını değerlendiren güvenlik kaynakları, Cemal Kaşıkçı'nın konsolosluğa girdikten kısa bir süre sonra saldırıya maruz kaldığını belirtiyor.

Vatan haini söylediği sözlerin bedelini ödeyecek!

Can Dündar 2014'te Cumhuriyet'ye karaladığı köşesinden Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın haklarına saldırdığı gerekçesiyle tazminat ödeyecek.

Bu kategorideki diğer haberler