Zalim Esed rejiminin YPG ve DEAŞ'la kirli işbirliği bir kez daha ortaya çıktı. Terör konvoyunun Afrin'e geçişine izin veren rejim,DEAŞ'lı grubu, 24 saatte muhaliflerin kontrolündeki İdlib sınırına kaydırdı. Böylece muhaliflerle cephe hattı açılan DEAŞ, çatışmasızlık bölgesine saldırmaya başladı.

Güncelleme: 10.02.2018 07:43

Zalim Esed rejiminin YPG ve DEAŞ'la kirli işbirliği bir kez daha ortaya çıktı. Terör konvoyunun Afrin'e geçişine izin veren rejim,DEAŞ'lı grubu, 24 saatte muhaliflerin kontrolündeki İdlib sınırına kaydırdı. Böylece muhaliflerle cephe hattı açılan DEAŞ, çatışmasızlık bölgesine saldırmaya başladı.

Türkiye'nin Afrin'de PYD/YPG'ye yönelik başlattığı Zeytin Dalı Harekatı sürerken, bin araçlık terör konvoyunu bir gecede Halep üzerinden Afrin'e geçişine izin veren rejimin, DEAŞ'le kirliği işbirliği de gün yüzüne çıktı. Önceki gün Hama'nın kuzeyindeki Rasim el-Hamamı'da DEAŞ'a göstermelik operasyon yapan rejim güçleri, teröristleri muhaliflerin kontrolündeki İdlib'in güneyindeki Umm Halakhill ve Zarzur'a taşıdı. DEAŞ'in 24 saatte 15 km ilerlemesi canlı Suriye haritasına da yansıdı.

DEAŞ'lı teröristler uzun bir zaman sonra ilk kez önceki gece Hama'nın kuzeyindeki Rasim el-Hamamı'da rejim güçlerine saldırı düzenledi. Eş zamanlı olarak da Doğu Hama'nın Al-Sa'an kasabasında Suriye ordusuna ait bir zırhlı araç rokeatarla vuruldu. Rejimle Hama'da çatışan DEAŞ'lı teröristler, çok kısa bir süre sonra doğuya doğru ilerleyerek muhaliflerin kontrolündeki İdlib sınırına ulaştı.

DEAŞ'a göstermelik operasyon yapan rejim güçleri, DEAŞ'lı teröristleri İdlib sınırına taşıdı. Rejim güçlerine rağmen DEAŞ'ın 15-20 km batıya ilerleyerek İdlib sınırına ulaşması canlı Suriye haritasında net olarak görüldü. Bir gün önceki (8 Şubat 2018) haritada İdlib'in batısında görülen DEAŞ , rejimle kirli işbirliği ile dün (9 Şubat 2018) sınırda muhaliflerle çatışmaya başladı.

Türkiye'nin, iki aydır rejim ve Rusya tarafından saldırılar düzenlenen İdlib'e yönelik hamleyi yakın takibe aldığı öğrenildi. Zeytin Dalı Harekatı'na ilk günden itibaren karşı çıkan, zaman zaman tehdit dili kullanan Esad yönetimi, Kobani ve Menbiç'te toplanan bin araçlık terör konvoyunun Halep üzerinden Afrin'e geçişine izin vermişti. 

'TAKTİK İŞBİRLİĞİ' AYLARDIR SÜRÜYOR

Esad rejimi ve DEAŞ bir süredir, Suriye'nin İdlib gerginliği azaltma bölgesinde muhaliflere karşı ilerlemek için taktik işbirliği yapıyor. Rejim, ekim 2017'de Hama'nın doğusundaki Hunayfis bölgesinden DEAŞ'lı teröristlere yol açarak, İdlib'de muhaliflerin ve rejim karşıtı silahlı grupların kontrolündeki bölgelere geçişlerini sağlamıştı. Koordineli hareket eden DEAŞ ve rejim, üç ay boyunca Rusya'nın muhaliflere ve rejim karşıtı askeri gruplara karşı düzenlediği öncü hava saldırıları sayesinde geniş bir alanda ilerlemişti. AA'nın harita alan ölçümlerine göre, rejim güçleri ve DEAŞ, İdlib'in güneyi ve güneydoğusunda 3 ayda 3 bin 35 kilometrekare alanı ele geçirmişti. Böylece, Esad güçlerinin ulaştığı alan, Astana'da belirlenen ateşkes gözlem hattının ötesine geçmişti.

Bozkurt'ta sonbaharın görsel şöleni
Türkmenlerin imkansızlıklar içindeki yardım bekleyişi sürüyor
Cemal Kaşıkçı için gıyabi cenaze namazı kılındı
El dokuma halısının seri üretimle imtihanı
Humuslu Türkmenlerin imkansızlıklar içindeki yardım bekleyişi sürüyor

Günün diğer manşetleri

Mazlumları soyan hırsızlar böyle yakalandı

TSK ve ÖSO'nun Afrin'de halka zulmeden, hırsızlık ve çete faaliyetleri yürüten yaklaşık 300 kişilik suç örgütüne karşı düzenlediği operasyonda çok sayıda kişi tutuklandı. Operasyonda ayrıca yüzlerce silah ve çok sayıda mühimmat ele geçirildi.

Civcivin çocukla imtihanı

Civcivi yakalayan çocuk bakın ne yapıyor?

Onu hiç uçarken gördünüz mü?

Tüyleri ile kendine hayran bırakan Tavuskuşu uçarken de farklı bir görüntü sergiliyor...

Allahu Ekber

Allahumme Salli Ala Seyyidina Muhammedin ve Ala Alihi ve Sahbihi ve Sellim. Mescid-i Haram, Mescid-i Nebevi ve Mescid-i Aksa...

Denizli'de eğitim uçağı düştü

Başkarcı bölgesinde düşen 2 kişilik eğitim uçağını arama çalışması başlatıldı.

FETÖ sanığının itirafı yok artık dedirtti
Deyrizor'da Sunnilere mezhepçi dayatma
O bölgelerde yaşayanlar dikkat!
BM'den flaş Çavuşoğlu açıklaması
O dönemde bedelli yapacaklara kötü haber
AB'de Cebelitarık krizi
Almanya'dan S.Arabistan'a soğuk duş!
Mazlum coğrafyalardan geldiler!
Rusya yeni canavarını test etti!
Fatih Erbakan'dan yeni hamle!
Tüm günlerini beraber geçiriyorlar
TürkAkım projesi için tarihi gün!
TSK 'Karaok' ile ıskalamayacak!
Kral Selman'dan flaş açıklamalar!
Alçaklar çetesine operasyon!
Çok Okunanlar

Al-i İmran Suresi hakkında her şey...

Al-i İmran Suresinin faziletleri nelerdir? Ali İmran suresi ne zaman inmiştir? Al-i İmran Suresi kaç ayettir? Al-i İmran Suresi ile ilgili merak ettiğinniz soruların cevabını bu yazımızda bulacaksınız. 200 ayet olan Al-i İmran Suresi, Medine'de nazil olmuştur. Bu sure ismini 33. ayette geçen "Al-i imran" tamlamasından almıştır.Al-i imran, imran ailesi demektir.

Mevlid Kandili hangi gün? Mevlid Kandili'nde hangi ibadetler yapılmalı? (Kutlu Doğum)

Rebiülevvel ayının 12. gecesinde idrak edilecek olan Mevlid Kandili hangi güne denk geliyor? Peygamber Efendimizin doğum günü ile ilgili rivayetler... Mevlid Kandili'nde hangi ibadetleri yapmalıyız? Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (sav)'in doğum mucizeleri.... Mevlid Kandili ne anlama geliyor? Mevlid Kandili'ne dair merak edilenleri sizler için araştırdık. İşte, o gün hakkında bazı bilgiler...

Türkiye karanlık planları bozdu!

Rusya'nın, ‘Ukrayna ve Kırım benim' dediğinde kimsenin itiraz edemediğine dikkat çeken Ahmet Anapalı, “Ülke olarak çok güçlenip ‘Kerkük, Musul, on iki adalar bizim. İtirazı olan var mı?' dediğimizde ancak Lozan sona erer. Bu yüzden Lozan'ın ömrü Türkiye'nin gücüne bağlı” dedi.

CHP'den bayrağı devraldı

CHP'li Öztürk Yılmaz'ın 'Türkçe Ezan' çıkışının ardından sosyal medyada açıklamalarda bulunan 'Gezi İmamı' İhsan Eliaçık, yeni bir skandala imza attı.

Milat Gazetesi 1. Sayfa

Bu kategorideki diğer haberler