Suriye'de, Türkmenlerin yoğun olduğu bölgelerde, özelikle Kerkük ve civarında, Türk nüfusu olabildiğince azaltılmaya çalışılıyor. Kanada ve Almanya, Türkmenlere vatandaşlık hakkı vererek PYD'ye alan açıyor.

Güncelleme: 10.09.2017 10:06

Suriye'de, Türkmenlerin yoğun olduğu bölgelerde, özelikle Kerkük ve civarında, Türk nüfusu olabildiğince azaltılmaya çalışılıyor. Kanada ve Almanya, Türkmenlere vatandaşlık hakkı vererek PYD'ye alan açıyor.

EZGİ ÇELİK-ANKARA

AMAÇ TÜRK NÜFUSU ERİTMEK

Kanada ve Almanya'nın son 6 ayda, yüzlerce Türkmene, iş ve oturma izni garantisiyle vatandaşlık teklif ettiği ortaya çıktı. Amaç, Suriye'nin kuzeyindeki Türk nüfusunu eritmek.

PYD'YE ALAN AÇIYORLAR

Suriye'de, Türkmenlerin yoğun olduğu bölgelerde, özelikle Kerkük ve civarında, Türk nüfusu olabildiğince azaltılmaya çalışılıyor. Kanada ve Almanya, iş ve oturma izni garantisiyle Türkmenlere vatandaşlık hakkı vererek PYD'ye alan açıyor.

ÖZELLİKLE ÖĞRENCİLER

Suriye Türkmen Cephesi komutanlarından Muhammed Abdullah "Türkiye'deki çadır kentlerde yaşayan Türkmen öğrenciler başta olmak üzere yüzlerce Türkmen aileye, Kanada ve Almanya gibi ülkeler vatandaşlık teklif ediyorlar" dedi.

TÜRKMEN ARAZİLERİ PYD'YE

Amaç terör örgütü PYD'nin işgali altındaki bölgelerde yaşayan, oralarda büyük çaplı tapulu arazileri bulunan Türkmenleri koparmak. Böylece o araziler hem PYD yanlısı Kürtlere verilecek, PYD'ye karşı direnişin önünü geçilmiş olacak.

Suriye'de Türkmenler tarafından kurulan "Sultan Abdülhamid Han Tugayı", hem DEAŞ'a hem de PYD-PKK'ya büyük korku salıyor. Batı, Türkmen birliğini dağıtmak için yeni sinsi planlarını uygulamaya soktu.

Barzani hükümetinin 'Bağımsız Kürdistan Referandumu'na karşı çıkan Irak ve Suriye Türkmenleri, Ankara'da Hilton Otel'de istişare toplantısı düzenledi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetiminde Mesut Barzani hükümetinin 'Bağımsız Kürdistan Referandumu"na karşı çıkan Irak ve Suriye Türkmenleri, Ankara'da Hilton Otel'de istişare toplantısı düzenledi. Toplantıda Irak'ın toprak bütünlüğü ve Türkiye ile ortak hareket etme sonucu ön plana çıktı.

Türkmenlere vatandaşlık oyunu

Suriye'de yıllardır devam eden iç savaşta Esed ve terör örgütleri PYD ve DEAŞ'e karşı mücadele veren Türkmen nüfusundan rahatsız olan batı ülkeleri, Türkmenlere vatandaşlık vererek Suriye'deki demokrafik yapıyı değiştiriyor. Kanada ve Almanya'nın son 6 ayda onlarca Türkmen aileye vatandaşlık teklif ettiği ortaya çıktı.

Türkleri eritme politikası

Türkmeneli Dernekler Federasyonu (TÜFED) tarafından "Referandum ve DEAŞ Tartışmaları Sürecinde Irak ve Türkmenler" başlıklı panel gerçekleştirildi. Hilton Hoteli'ndeki toplantıya, Kerkük Vakfı Başkanı Erşat Hürmüzlü, Türkmeneli Dernekler Federasyonu Başkanı Aydın Beyatlı'nın yanı sıra akademisyenler ve gazeteciler katıldı. Kerkük Vakfı Başkanı Hürmüzlü, burada yaptığı konuşmada, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) 25 Eylül'de yapmayı planladığı "bağımsızlık referandumu"na değindi. "Türkmeneli'ndeki Türkler için eritme politikası planlanıyor. Maalesef bu eritme politikası 2017'de uygulanıyor." ifadesini kullanan Hürmüzlü, tüm dünyanın Kıbrıs'ı bir arada tutmaya çalışırken Irak'ta bunun tam tersinin yapıldığını ve ülkenin bölünmeye çalışıldığını vurguladı. Hürmüzlü "Türkiye, İran ve Türkmenlerin böyle bir durumda B planlarının olması gerekir." diye konuştu.

Kerkük Kürtleştiriliyor

Ortadoğu Uzmanı Dr Abdullah Manaz; "Türkmen Politikası konusunda bugüne kadar hep aynı şeylerin söylendiğini, yeni stratejiler belirlenmesi gerektiğini" ifade etti. Toplantıda Türkmenlerin son yıllarda büyük ölçüde toprak ve insan kaybettiğini, Irak'taki Türkmen varlığının adeta darmadağın olduğunu, bu konuda acilen yeni siyasi kararlara ve kararlılığa ihtiyaç olduğunu " vurguladı. Toplantıda uzmanlar yaptıkları değerlendirmede her ihtimalin masada olması gerektiğine dikkat çekti. Kerkük üzerindeki kürtleştirme politikalarının acilen sonlandırılması gerektiği öne çıktı.

Suriye'de vatandaşlık oyunu

Suriye'de yıllardır devam eden iç savaşta Esed ve terör örgütleri PYD ve DEAŞ'e karşı mücadele veren Türkmen nüfusundan rahatsız olan batı ülkeleri Türkmenlere vatandaşlık vererek Suriye'deki demografik yapıyı değiştiriyor. Kanada ve Almanya'nın son 6 ayda onlarca Türkmen aileye vatandaşlık teklif ettiği ortaya çıktı. Suriye Türkmen Cephesi komutanlarından Muhammed Abdullah "Türkiye'deki çadır kentlerde yaşayan Türkmen öğrenciler başta olmak üzere Türkmen ailelere Kanada Almanya gibi ülkeler vatandaşlık teklif ediyorlar. Para ve iş imkanı vaadi ile Türkmenler Suriye ve Türkiye'den koparılıyor. Amaç terör örgütü PYD'nin işgali altındaki bölgelerde yaşayan, oralarda tapulu arazisi da bulunan Türkmenleri koparmak. Böylece olası bir PKK devletine karşı direnişi kırmak. Son 6 ayda 160 Türkmen aile Almanya ve Kanada'ya gitti" dedi.

İşte Orta Doğu'nun en güçlü ordusu
Bu işte bir terslik var diyeceğiniz kareler
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Acun zam yaptı! İşte O Ses Türkiye'de jürinin alacağı maaş
ABD'den flaş Kaçıkçı açıklaması
Sosyal medyadan Cemal kaşıkçı propagandası
Diriliş Ertuğrul 5. sezon fragmanı
Kaçak 419 FETÖ'cünün iadesi istendi
Eski istihbaratçıdan asılsız 'Türkiye' yorumu
Tren kalabalığa daldı! Ölü ve yaralılar var
ABD cami bombaladı!
Konsolosluk çalışanları ilk ifadesini verdi
Ansızın geldiler! Ceza yağdırdılar
Siyonistler fitne için bakın ne yapıyor!
Star Rafinerisi açılışı gerçekleştirildi
En büyük önceliğimiz haline geldi!
Konut satışında Cumhuriyet rekoru!
Japon uzman uyardı! İstanbul depremi...
Kaşıkçı'nın nerede öldürüldüğü tespit edildi!

Nasıl bir fareyse kedi korkudan...

Tuvalete giren fareyi çıkarmak istediler ama hiç umdukları gibi olmadı.

İntihar etmeyi düşünen kadına tavsiye vermek

İntihar etmeyi düşünen kadına tavsiye vermek -Arabam var orada şu taraftan atla

Büyük cesaret!

Eğer uçağı kaçırırsanız, yapmanız gereken yüksek bir yere çıkıp uçağın kapısını hedeflemek...

TSK'nın yeni canavarı ASELPOD...

Hava Kuvvetlerimizin envanterine giren ve ihracatını da gerçekleştirdiğimiz ASELPOD...

Gagauz Özerk Yeri'nde Erdoğan coşkusu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Gagauz Özerk Yeri'nde halka hitabından önce kent meydanını dolduran çok sayıda Gagauz, sevgi gösterilerinde bulundu.

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Cemal Kaşıkçı'yı işte bu yüzden katlettiler!

Suudi gazeteci Kaşıkçı'nın Twitter geçmişi, hiçbir delile gerek kalmadan Suudi Arabistan tarafından neden ortadan kaldırıldığını gösterir nitelikte. Adeta 'sürgün hayatı' yaşayan Kaşıkçı ile ilgili İngiliz gazeteci David Hirst de "Twitter yorumlarına bakan herkes (Kaşıkçı'nın) neden susturulmak istendiğini açıkça görür" ifadelerini kullanmıştı.

MEB'den 'andımız' açıklaması!

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan Danıştay'ın öğrenci andıyla ilgili yapılan açıklamada "Karar kesinleşmedi, hukuki süreç devam ediyor" ifadeleri kullanıldı.

Kaşıkçı üzerinden kirli plan! Hedef: Türkiye

Kayıp Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı olayına ilişkin S.Arabistan yönetiminin yanında yer alan İngiliz basını algı operasyonlarına başladı. İngiltere'de yayın yapan The Times Gazetesi'nin Orta Doğu uzmanı gazeteci Richard Spencer, Türkiye'yi suçlayan bazı yazılar kaleme aldı.

Trump'tan Suud yönetimine gözdağı

Cemal Kaşıkçı hadisesini Suudi Arabistan'a karşı koz olarak kullanıp mümkün olduğu kadar yüksek miktarda para koparmaya çalışan Trump, kendisi üzerinde artan baskıları da fırsata çevirme gayesiyle Suud yönetimine yüklendi. Kaşıkçı'nın öldüğünü düşündüğünü ifade eden Trump, "Sonuçları ağır olur" tehdidinde bulundu.

Bu kategorideki diğer haberler