Suriye'de 6 yıldır yaşanan insanlık dramına son vermeye katkı sunmak adına Türkiye Diyanet Vakfı bölgede yaklaşık 190 milyon TL tutarında yardım faaliyetleri gerçekleştirdi.

Güncelleme: 09.01.2018 09:36

Suriye'de 6 yıldır yaşanan insanlık dramına son vermeye katkı sunmak adına Türkiye Diyanet Vakfı bölgede yaklaşık 190 milyon TL tutarında yardım faaliyetleri gerçekleştirdi.

Ezgi ÇelikAnkara

2011 yılından bu yana Suriye'de yaraların sarılması için yardım faaliyeti gerçekleştiren Türkiye Diyanet Vakfı(TDV), bölgede hayatın normale dönmesi için çalışmalarını sürdürüyor. Yaşanan çatışmalar nedeniyle temel ihtiyaçların temininde bile zorluk çeken Suriyeliler, Türk halkının yardımlarıyla nefes alıyor.

Suriyeli savaş mağdurlarının yanında olan TDV, günlük sıcak yemek dağıtımı, ekmek üretimi, gıda paketi dağıtımı, çadır, mutfak malzemesi ve su kuyuları gibi temel yardım faaliyetlerin teminine destek sağlıyor.

Ayrıca okul yapımı, yıkılan camilerin yeniden yapımı ve bakım onarımları, sağlık hizmetlerini destekleme, din görevlisi eğitimleri, eğitim yardımları, ücretsiz giyim mağazaları gibi projelerle yaşanan drama son vermeye çalışıyor.

"Kışlık malzeme yardımı ulaştı"

Suriye'deki krizin başlangıcından bu yana gerçekleştirdiği projelerle 187 milyon TL tutarında ayni ve nakdi yardımı savaş mağdurlarına ulaştıran Türkiye Diyanet Vakfı, savaşın acılarını dindirmek için yaptığı çalışmaların yanı sıra İslam dünyası başta olmak üzere uluslararası sivil toplum kuruluşlarının Suriye yardımlarına da öncülük ediyor.

Ortak projelere destek veriliyor

TDV, mevcut partner ağı ve uluslararası işbirlikleri çerçevesinde Pakistan merkezli Baitussalam Derneği ile ortak proje yaparak, mağdurlara 500 bin dolar tutarında kışlık malzeme yardımı ulaştırdı.

TDV ve Baitussalam Derneği işbirliği ile DAEŞ ve rejim saldırılarından kaçıp güvenli bölgelere sığınanlara, çadır, soba, yakacak, battaniye, kışlık elbise ve ayakkabıdan oluşan kışlık malzeme yardımı yapıldı.

"Evimizi terk etmek zorunda kaldık"

Türkiye Diyanet Vakfı'nın yardım ulaştırdığı mağdurlardan Ebu Halit, bölgede sık sık meydana gelen ağır bombardıman saldırıları nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kaldıklarını söyledi.

Ailesiyle bir tavuk çiftliğine sığınan Ebu Halit, "DAEŞ bölgesinde yaşıyorduk. Rejimin çok ağır bombardımanı nedeniyle, sadece üzerimizdeki elbiselerimizle evimizi terk etmek zorunda kaldık. Kadın ve çocuklarla beraber yaklaşık 200 kilometre yürüyerek bu tavuk çiftliğine sığındık. Hiçbir şeyimiz yok. Çocuklarımız hasta. Bize şu ana kadarda herhangi bir insani yardım ulaşmamıştı' diye konuştu.

Acılarını dindirmek için çalışıyoruz

TDV Suriye Koordinatörü Mahmut Temelli de mağdur Suriyeli kardeşlerimizin acılarını dindirmek için çalışmalar yaptıklarını söyledi.

"Türkiye ve Pakistan kardeşliğinin göstergesi olan bir çalışma içerisindeyiz" diyen Temelli, şöyle konuştu:"Pakistan'da faaliyet gösteren Baitussalam derneğiyle beraber yaptığımız proje vasıtasıyla Türkiye sınırına 120 kilometre uzakta bulunan Hama'da, bombardıman altında zor koşullarda yaşayan ihtiyaç sahibi 2.000 aileye çadır, soba ve yakacak yardımı yapıyoruz.

Sarha bölgesindeki ağır bombardımandan kaçıp, güvenli bölgedeki tavuk çiftliğine sığınmak zorunda kalan 50 aileyi kurmakta olduğumuz çadırlara yerleştireceğiz" dedi. Çadırlara yerleştirilen ailelerin günlük sıcak yemek ve su ihtiyacının da yine Türkiye Diyanet Vakfı tarafından karşılanacağını belirten Temelli, "Türkiye Diyanet Vakfı olarak Suriyeli kardeşlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz' dedi.

Çok Okunanlar

İngilizler Hatay'a göz dikti!

Türkiye'nin Suriye sınırında güvenliği sağlamaya yönelik adımları İngiliz The Economist dergisini rahatsız etti. İdlib'teki gelişmelerin değerlendirildiği makalede "Türkiye, 1930'larda Hatay'ı Suriye'den ayırdı, şimdi sıra İdlib'de." İfadeleri kullanıldı.

Bankalar Birliği duyurdu: Borcu olanlar dikkat!

Türkiye Bankalar Birliği'nden yapılan son dakika açıklamaya göre bankaların üzerinde görüştükleri yapılandırma çerçeve anlaşması imzalandı.

Türkiye dünyada 4. ülke oldu

İlk yerli hibrit lokomotif Almanya'daki dünyanın en büyük demiryolu fuarında görücüye çıktı. Yüzde 40 yakıt tasarrufu sağlayacak lokomotif sayesinde Türkiye dünyada bu teknolojiye sahip 4. ülke oldu.

Adnan Oktar davasında flaş karar!

Adnan Oktar grubuna yönelik 1999 yılında yapılan operasyonda gözaltına alınanlara işkence yaptıkları iddia edilen dönemin Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Adil Serdar Saçan'ın da aralarında bulunduğu 11 sanığın yargılandığı davada mahkeme davanın düşmesine karar verdi.

Rus modelden Putin'e şok suçlama

Rus model Anna Shapiro, Putin'e yönelik suçlamasıyla dünya medyasında yer aldı. 

Bu kategorideki diğer haberler