Şanlıurfa'da 10 fabrika kurmak için protokole imza atan Suriyeli iş adamları, birlikte hareket etmek amacıyla dernek şubesi çatısı altında bir araya geldi.

Güncelleme: 06.08.2018 17:30

Şanlıurfa'da 10 fabrika kurmak için protokole imza atan Suriyeli iş adamları, birlikte hareket etmek amacıyla dernek şubesi çatısı altında bir araya geldi.

Türkiye'de en fazla Suriyeliye ev sahipliği yapan kentteki Suriyeli iş adamları, Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesinde (OSB) toplam maliyeti 80 milyon lirayı bulan ve bin 500 civarında kişiyi istihdam edecek 10 ayrı yatırım için çalışmalarını sürdürüyor.

Bu kapsamda 10 fabrika kurmak için protokole imza atan Suriyeli iş adamları, birlikte hareket etme amacıyla Suriyeli İşadamları ve Girişimciler Derneğinin (SİAD) Şanlıurfa Şubesi çatısı altında bir araya geldi.

Merkez Haliliye ilçesinin Kamberiye Mahallesi'nde bir iş merkezindeki şubenin açılışı, Şanlıurfa Vali Yardımcısı Bahadır Güneş, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Halil Peltek, Şanlıurfa Organize ve Sanayi Bölge Müdürü Yunus Emre Aksu, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Doğan Yüksel ile TÜMSİAD ve MÜSİAD Şubesi üyesi iş adamlarıyla Suriyeli yatırımcılar tarafından yapıldı.

Vali Yardımcısı Güneş, açılışta, kentte faaliyete geçmesi planlanan ayakkabı, plastik ambalaj, inşaat malzemeleri, triko, tekstil ve geri dönüşüm gibi farklı alanlarda 10 ayrı fabrikanın kurulum aşamalarına ilişkin Suriyeli yatırımcılardan bilgi aldı.

Türkiye'nin misafirlerine yatırım alanlarına ilişkin ciddi kolaylıklar sağladığını belirten Güneş, kentte hizmete girecek fabrikaların Suriyeliler için de önemli bir istihdam kapısı olacağını söyledi.

Yatırımın bir an önce faaliyete geçmesi için çaba gösterdiklerini vurgulayan Güneş, "Suriyeli iş adamlarımız şehrimizde yatırım için dernek açtı. İlimiz ve ülkemiz için hayırlı olmasını temenni ediyoruz. Derneğin kuruluşuna vesile olan Türk ve Suriyeli iş adamlarımıza teşekkür ediyorum. Türk iş adamları her zaman Suriyeli yatırımcıların yanında olacaktır. Yatırımcılara, her konuda kapımız ve gönlümüz sonuna kadar açıktır." dedi.

- "Daha fazla yatırıma ikna edeceğiz"

TÜMSİAD Şanlıurfa Şube Başkan Yardımcısı Mehmet Kırboğa ise Suriyeli iş adamlarının kente katkı sağlayacağına inandığını dile getirdi.

Suriyeli iş adamlarıyla diyaloglarını artıracaklarını anlatan Kırboğa, "Suriyeli iş adamlarının kentimizde yatırım yapması bizi mutlu etmiş ve umutlandırmıştır. TÜMSİAD olarak Suriyelilere yardımcı olmak ve onların önünü açmak için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Mesai mefhumu gözetmeksizin Suriyeli kardeşlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz. Suriyeli iş adamlarını daha fazla yatırıma ikna etme kararlılığındayız." diye konuştu.

SİAD Şanlıurfa Şube Başkanı Abdusselam Haci İbrahim de Şanlıurfa'da yatırım yapmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Kentte Suriyelilerin sahip olduğu 30 civarında şirketin fabrikalarda yatırıma hazırlandığını vurgulayan İbrahim, "Suriyeli yatırımcıları bir araya getirerek birlikte çalışma yapması için dernek açtık. Dernek aracılığıyla OSB'deki Türk iş adamları ile Suriyeli yatırımcılar arasında iletişim köprüsü kurmak istiyoruz. Fikir alışverişinde bulunduğumuz Türk iş adamları da derneğin kurulmasının yatırımlara katkı sunacağını iletti. Biz de bu kapsamda harekete geçtik işlerimizi kolaylaştıran Türk hükümetine ve iş adamlarına teşekkür ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Suriyeli İşadamları ve Girişimciler Derneği ile Şanlıurfa Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü arasındaki kentte kurulacak 10 fabrika için geçen ay arsa tahsis protokolü imzalanmıştı.

A 101 indirimli ürünler listesi
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Acun zam yaptı! İşte O Ses Türkiye'de jürinin alacağı maaş
Daha zoru yok! Çok az kişi çözebildi
Suudi Konsolosluğu'nda arama başladı!
Başkan Erdoğan sert çıktı: Hurafeci, cahil...
Trump'tan Cemal Kaşıkçı hamlesi!
Yeni parti kuruyor! Tarih belli oldu
Kral Selman'dan 'Kaşıkçı' talimatı
Putin'in en korktuğu isim serbest!
Muhtarlara yönelik dev operasyon!
Erdoğan gördükten sonra infilak edecek
Hükümet düğmeye bastı! Ucuzlayacak
Son 1 haftada teröre ağır darbe!
İşsizlik oranları açıklandı
Hava Kuvvetleri'nde FETÖ operasyonu
Arap Birliği'nden Batı Şeria için cılız ses!
Turizm devinden konkordato başvurusu
YPG tutuştu! TSK 7 noktada teyakkuzda

Evde lunapark!

Süper babaların süper eğlenceli vakit geçiren çocukları olur

Droneların uçaklara çarptığındaki etkisi!

Ohio Üniversitesi'ndeki bilim insanları, droneların uçaklara çarptığındaki etkisini öğrenmek istediler ve çok fazla hasar bırakabileceklerini keşfettiler.

Türk mühendislerden otomotiv sektörüne 'Platooning' aşısı

Türk otomotiv mühendisleri ilk defa büyük dev firmaların yapmaya çalıştığı Platooning adı verilen özellikle tır ve kamyon gibi büyük araçların sürücüsüz şekilde konvoy gibi gidebilmesini sağlayan yüksek teknolojiyi içeren bir sistem üretti.

Ada görünümlü Pertek Kalesi göz kamaştırıyor

Tunceli'nin Pertek ilçesinde birçok medeniyete ev sahipliği yapan Pertek Kalesi, eşsiz manzarasıyla ziyaretçilerini tarihi yolculuğa çıkarıyor.

Vatandaş satın aldığı ürünü 'cep'ten denetleyebilecek! İşte o uygulama

Ticaret Bakanı Pekcan, HKS uygulamasıyla vatandaşlarımız, satın aldığı meyve ve sebzenin üreticisi, üretim tarihi ve yeri, üreticiden tüketiciye ulaşana kadar alış, satış birim fiyatları gibi her türlü bilgiyi cep telefonundan görebilecek." dedi.

Çok Okunanlar

Sinem Kobal'ın eski aşkı, Arda Turan'ın yakın arkadaşı Mustafa Sirmen kimdir?

İzmit Büyükşehir Belediyesi`nin eski başkanı ve 24. dönem milletvekili Sefa Sirmen ile Kamuran Sirmen'in büyük oğlu Mustafa Sirmen, bu aralar Arda Turan haberleriyle tekrar gündemde. Geçmişte Arda Turan'la yakın arkadaş olan Mustafa Sirmen, Sinem Kobal'la 5 yıl boyunca ilişki yaşamış sonrasında ise Kobal evlilik teklifini kabul etmeiği için ilişkileri bitmişti. Sinem Kobal'la ayrıldıktan sonra Kobal ve yakın arkadaşı Arda Turan'ın birlikte olması üzerine şunları söylemişti; Önce "hayır, kesinlikle olmaz" diyorlardı, şimdi birlikteler. Allah ikisini de mutlu etsin.

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Kaşıkçı'nın nişanlısından flaş açıklamalar

Evlilik işlemleri için gittiği Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda kaybolan Cemal Kaşıkçı'nın nişanlısı Hatice Cengiz o güne dair çok önemli açıklamalarda bulundu.

Suudlardan ABD'ye tehdit gibi cevap

Kaşıkçı hadisesi nedeniyle Suudi Arabistan'a tepki göstermesi konusunda üzerinde yoğun baskı oluşan ABD Başkanı Trmup'ın tehdit dolu açıklamalarına Suudi Arabistan yönetiminden de aynı tonda bir cevap geldi. Riyad, ABD'nin Kaşıkçı konusunda atacağı adımlara aynı şekilde cevap verileceği bildirdi.

Hollandalı dev Türkiye'den çekiliyor

Dünyanın en büyük liman işletmecilerinden Hollandalı APM Terminals'in Türkiye pazarından çekilme kararı aldığı belirtildi.

Bu kategorideki diğer haberler