Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi'nde, üniversite yönetiminin keyfi uygulamaları, neredeyse 28 Şubat dönemini aratmıyor. Üniversite yönetimi, hak edişleri vermezken, yasal yollarla hak kazananların haklarını bile vermekten kaçınıyor.

Güncelleme: 13.02.2018 12:07

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi'nde, üniversite yönetiminin keyfi uygulamaları, neredeyse 28 Şubat dönemini aratmıyor. Üniversite yönetimi, hak edişleri vermezken, yasal yollarla hak kazananların haklarını bile vermekten kaçınıyor.

Ezgi ÇelikAnkara

SÜTÇÜ İmam Üniversitesi'nde keyfi uygulamaları, yersiz ve zamansız kullandığı yetkilerle personelini mağdur eden üniversite yönetimi, 'bu kadar da olmaz' dedirtecek cinsten skandallara imza attı.

İddialara göre; hak ve hukuku ayaklar altına alan yaklaşımlarla personeli tedirgin ederek çalışma barışına zarar veren üniversite yönetimi, kanun tanımaz uygulamaları hayata geçiriyor. Üniversiteleri yasaklarla anılır hale getirenler, bilim yuvası olması gereken kurumları babasının çiftliği gibi kullanıyor.

"İlişkiye göre kadro"

Üniversitede hizmet yılını doldurarak profesörlük unvanı almaya hak kazanan bazı öğretim üyelerine unvanları verilirken, profesörlüğü hak eden bazı öğretim üyelerine keyfi olarak unvanları verilmiyor. Kurum dışından üniversiteye beş şube müdürü atanmasına rağmen, 15-20 yıldır üniversitede kadro bekleyenler büyük bir haksızlığa uğruyor. Bu haksızlığa itiraz edilmesi üzerine üniversite yöneticileri, "Bu idarenin tasarrufundadır" cevabını veriyor.

Kampüste kışla mantığı

Üniversitede, öğretim üyelerine kart okutma mecburiyeti getiren yönetim, mahkemenin iptal kararına rağmen uygulamayı devam ettiriyor. Öğretim üyelerinin sistem hatasından dolayı kartlarının okunmaması üzerine o döneme ait ücretleri ödenmiyor. Verilen itiraz dilekçeleri ise reddediliyor.

Sendikaya izin yok

Hukuksuz işlerini perdelemek isteyen üniversite yönetimi, yetkili sendika olan Eğitim-Bir-Sen'in yönetiminde olan fakülte sekreterlerini 'rotasyon' adı altında sürgüne gönderiyor. Sendikanın hukuk mücadelesi sonucunda eski görev yerine getirilmesi gereken personel, hukuksuz bir şekilde farklı bir fakülteye görevlendiriliyor. Başka bir sendika üyesi ise İlahiyat Fakültesi Sekreterliğinden alınarak 160 km uzaklıktaki Elbistan Teknoloji Fakültesi'ne Fakülte Sekreterliğine sürgün ediliyor. Sürgün edilen personel hukuk mücadelesi sonunda görevine iade edilmesi gerekirken, emekli olmaya zorlanıyor. Üniversite yönetimi, 18 Mart Şehitleri Anma Günü'nde, devletin şehit yakınlarına tanıdığı memur kontenjanından üniversitede göreve başlayan bir şehidin emaneti olan Eğitim-Bir-Sen üyesi Sorumlu Şube Başkan Yardımcısını da sürgün ederek şehit yakınlarına da kindar bir tutum sergiliyor.

Kararlar uygulanmıyor

Üniversite yönetimi, soruşturma ve disiplin cezalarıyla yıldırmaya çalıştığı Eğitim-Bir-Sen Şube Başkanı Doç. Dr. Hasan Furkan'ın öğretim üyesi unvanını kullanmasına da müsaade etmiyor. Bölümde hiç lisansüstü öğrenci talep etmemiş veya lisansüstü derse girmemiş öğretim üyelerinin sınav, jüri vb. komisyonlarda adına yer verilirken, akademik yetkinlik olarak yayın, bilimsel çalışma, lisans ve lisansüstü öğrenci yetiştirmesi bakımından bölümde en kıdemli Doç. unvanlı öğretim üyesi şube başkanının adına sınav, jüri vb. komisyonlarda yer verilmiyor. Yönetim tarafından Ek Ders Ücret Ödemeleri Yönergesi bahane edilerek Şube Başkanı usulüne uygun olarak derslerini bilfiil yaptığı halde, 2017\u20132018 Eğitim Öğretim Yılı Bahar Yarıyılı ve Yaz Okulunda girmiş olduğu (yaklaşık 20 bin TL civarı) ek ders ücreti de ödenmiyor.

Bu besinleri sakın buzdolabına koymayın!
Yerel seçim anketinden bomba sonuç!
Dünyanın en gizemli üssü!
Türkiye'nin en çok satan lüks otomobilleri
Uyuyan güzelin sırrı çözüldü
PKK'dan büyük vahşet
Florence kasırgasında ölü sayısı yükseliyor
Bahçeli'den ABD ve Esed'e sert sözler
Sedanur'dan acı haber!
ABD yine aynı türküyü söylüyor
Askeri törene terör saldırısı! Ölü ve yaralılar var
TSK açıkladı! PKK'ya büyük darbe
FETÖ'cü komutan yakalandı
Her gün parkta nöbet tutuyorlar! işte nedeni
Taşıdığı bavullardan yakayı ele verdi
İnstagram'a bakın hangi özellik geliyor
ABD'nin istihbarat bataklığı!
Akdeniz'de gerilim!Yunan gemisine el koydu
Fırsatçılar raftan inmek bilmiyor!
Erdoğan'ın yeni danışmanı belli oldu

Öğrencileri taşıyan midibüs devrildi: 1 ölü, 18 yaralı

Kocaeli Körfez'de ortaokul ve lise öğrencileri taşıyan midibüs devrildi. Kaza sonucunda bir kişi hayatını kaybetti, 18 kişi yaralandı. midibüsteki öğrencilerin TEKNOFEST İstanbul'a gitmek üzere Aksaray'dan yola çıktığı öğrenildi.

ABD'nin YPG/PKK bölgesine askeri sevkiyatları sürüyor

ABD'nin YPG/PKK bölgesine askeri sevkiyatları sürüyor

ABD, Suriye'de terör örgütü YPG/PKK işgalindeki bölgelere silah, mühimmat ve askeri malzeme sevkiyatına devam ediyor.

YBŞ'li teröristler görüntülendi

Irak'ta terör örgütü PKK'ya bağlı YBŞ (Şengal Savunma Birlikleri) militanları Musul vilayetinin Sincar ilçesinde görüntülendi.

Gökyüzünde muazzam gösteri

TEKNOFEST İstanbul'un ilk gün etkinlikler kapsamında iki Atak taaruz helikopteri alçak uçuş yaparak yöresel harman dalı oyunu figürleriyle festival alanında gösteri yaptı.

Çok Okunanlar

Erdoğan, Suudi Arabistan'a meydan okudu

Jonathan Ferziger ve Fadwa Hodali Bloomberg'de “Erdoğan, Doğu Kudüs'ün her yerinde” başlıklı enteresan bir yazı yayınladı.

Abdullah Gül Üniversitesi Spor Kulübü ismi değişti

Kadınlar Basketbol Süper Ligi ekiplerinden Abdullah Gül Üniversitesi Spor Kulübü, isim değişikliğine gitti. 

Şeyhin 'putperestlik' suçlaması o işletmeyi kapattı!

Kuveyt'te bir 3 boyutlu yazıcı dükkanı, bir şeyhin "burada putperestlik yapılıyor" suçlamasının ardından kapatıldı.

'Güler yüz, tatlı kelam, aldandığımı itiraf ediyorum'

Altan kardeşler ve Ilıcak davasında istinaf duruşması görülüyor. İlk savunmayı yapan Nazlı Ilıcak, "Asla cemaat diktatörlüğünü savunamam" dedi. Ilıcak, FETÖ'nün terör örgütü olduğunu darbe girişiminden sonra anladığını belirterek, "Güler yüz, tatlı kelam… Dini faaliyetleri beni cezbetti. Aldandığımı itiraf ediyorum" şeklinde ifade verdi.

İtalya'nın ‘Kangal' isteğine Türkiye'den yanıt!

Sivas Kangal köpeklerinin, İtalya'nın Toskana bölgesinde yaşanan kurt saldırılarının ardından yerel belediye meclisinde görüşülmesi Türkiye'de memnunlukla karşılandı. Kangal üreticisi Hüseyin Yıldız, "Bu köpeklerin yurt dışına çıkması yasak. Sadece Tarım Bakanlığı iznine tabi. Bu izin verilirse köpeklerimizin İtalya'ya gitmesinden gurur duyarız" dedi.

Bu kategorideki diğer haberler