Apple ile İrlanda arasındaki düşük vergi anlaşması Avrupa Birliği tarafından dava edildi. 14.5 milyar dolarlık bir vergi açığının olduğu belirtilen dava hala devam ediyor.

Güncelleme: 05.12.2017 11:30

Apple ile İrlanda arasındaki düşük vergi anlaşması Avrupa Birliği tarafından dava edildi. 14.5 milyar dolarlık bir vergi açığının olduğu belirtilen dava hala devam ediyor.

Avrupa Birliği, geçen yıl Apple'ın İrlanda ile yaptığı vergi anlaşmasının yasalara aykırı olduğu ve şirketin ülkeye vergi borcu olduğuna karar verdi. İrlanda, 2016 yılında alınan karara uymadı ve vergi borcunun toplanmasını yavaşlattı. Bunun üzerine Avrupa Adalet Divanı'nda dava açıldı. Wall Street Journal ise Apple'ın yakın zamanda borçlarını ödeyeceğini duyurdu.

Apple ve İrlanda bu kararın tam tersi yönde hamleler yaptı. İrlanda, Avrupa Birliği'nin yetkilerini aştığını ve ülkenin iç işlerine bu kadar çok karışmasının yanlış olduğunu belirtti. Apple ise vergi borcunun yanlış hesaplandığını iddia etti. Her iki tarafta verilen karara farklı nedenlerden itiraz etmeye devam ediyor ve bu itirazlar yapılırken para bir emanet fonu içerisinde tutulacak. Net bir karara varıldıktan sonra para sahibine verilecek.

İrlanda'nın finans bakanı Paschal Donohoe, Apple'ın 14.5 milyar dolarlık vergi borcunu 2018'in ilk çeyreğinde fonda biriktirmeye başlayacağını açıkladı.

Kaynak/ Yeni Şafak

Çok Okunanlar

Bankalar Birliği duyurdu: Borcu olanlar dikkat!

Türkiye Bankalar Birliği'nden yapılan son dakika açıklamaya göre bankaların üzerinde görüştükleri yapılandırma çerçeve anlaşması imzalandı.

İngilizler Hatay'a göz dikti!

Türkiye'nin Suriye sınırında güvenliği sağlamaya yönelik adımları İngiliz The Economist dergisini rahatsız etti. İdlib'teki gelişmelerin değerlendirildiği makalede "Türkiye, 1930'larda Hatay'ı Suriye'den ayırdı, şimdi sıra İdlib'de." İfadeleri kullanıldı.

Adnan Oktar davasında flaş karar!

Adnan Oktar grubuna yönelik 1999 yılında yapılan operasyonda gözaltına alınanlara işkence yaptıkları iddia edilen dönemin Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Adil Serdar Saçan'ın da aralarında bulunduğu 11 sanığın yargılandığı davada mahkeme davanın düşmesine karar verdi.

Rus modelden Putin'e şok suçlama

Rus model Anna Shapiro, Putin'e yönelik suçlamasıyla dünya medyasında yer aldı. 

Türkiye dünyada 4. ülke oldu

İlk yerli hibrit lokomotif Almanya'daki dünyanın en büyük demiryolu fuarında görücüye çıktı. Yüzde 40 yakıt tasarrufu sağlayacak lokomotif sayesinde Türkiye dünyada bu teknolojiye sahip 4. ülke oldu.

Bu kategorideki diğer haberler