Tarihini bilen ve seven gençler milletine ve devletine daha çok sahip çıkar !

Güncelleme: 13.05.2016 11:01

Tarihini bilen ve seven gençler milletine ve devletine daha çok sahip çıkar !

Gazeteci \u2013Yazar ve İstanbul Seyyahı Fahri Sarraoğlu, Osmaniye Kredi ve Yurtlar Kurumu İl Müdürlüğü'nün daveti üzere, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi öğrencilerine "Osmanlı ve İstanbul Sevgisi" üzerine bir seminer verdi. Sarrafoğlu, özellikle bugüne kadar "tarih" sevgisinin yeterince verilememesinden veya zevkli hale getirilememesinden dolayı, gençlerin tarihten "öcü" gibi gördüklerine dikkat çekerek, tarih sevgisini geleceğimizin teminatı olan gençlere vermeliyiz dedi.

Sarrafoğlu, sunumda yaptığı konuşmada şunları söyledi: "Unutmayalım ki tarihini bilen ve seven gençler milletine ve devletine daha çok sahip çıkar ! Eğer, Fatih Sultan Mehmet Han, tarih bilgisi olmasaydı, İstanbul'un geçmişini bilmeseydi, o güne kadar İstanbul'u 17 kez kuşatan Müslümanların nerede hata yaptıklarını araştırmasaydı İstanbul'u nasıl fethedecekti. Fatih, çok iyi tarih bilgisi sayesinde gemileri bir gecede karadan yürüttü, çünkü biliyordu daha önce Avar Türklerinin oradan gemileri karadan indirdiğini. Yine Eyüp Sultan Hazretlerini iyi biliyor, saygı duyuyordu , O'nun İstanbul kuşatmasına geldiğinde yaptığı askeri taktiklerin hepsini not etmiş ve geliştirerek fetih sırasında de uygulamıştı."

İSTANBULU GEZMEK HOBİNİZ OLSUN

Günümüz gençliğinin daha az meraklı ve daha az gezen olduğunu da dile getiren Sarrafoğlu, Osmaniyeli gençlere daha çok gezmelerini tavsiye ederek özellikle İstanbul'u gezerek daha çok keşfetmelerini istedi. Sarrafoğlu, açıklamasında şunları söyledi: "İstanbul birçok medeniyetin imza attığı güzide şehirlerimizden bir tanesidir. Burada bir tarihi eseri gezerken orada onu sadece taş olarak ya da bir obje olarak görmüyorsunuz. Mimar Sinan Şehzadebaşı Camiinde neden minaresini nakışlı yapmış merak edip, araştırıyor ve hayran oluyorsunuz. Çünkü çıraklık eserim demişti ve minarelerdeki nakışlar da Enderunda okurken çırakların giydiği üniformanın nakışlarıdır. Yine caminin köşesinde bulunan mavi mermer taşın oraya konma sebebi de İstanbul'un merkezinin orası olduğunun göstergesidir." Sarrafoğlu, ilgiyle izlenen sunumu sırasında, İstanbul'da bulunan sadaka taşlarını, Millet Kütüphanesi, Fatih Camii , Tayyare Anıtı ve daha birçok eserlerden bahsederek, "İstanbul'da taş üstüne taş konurken mutlaka tasavvufi terbiye ile konmuştur. Ustasından kalfasına kadar tüm çalışanlar tasavvufi terbiyeden geçmiştir,"dedi.

Sunum sonrasında Kredi ve Yurtlar İl Müdürü Oğuzhan Çetin tarafından, Fahri Sarrafoğlu'na teşekkür ederek çiçek ve plaket takdim edildi.

IMG-20160512-WA0002.jpg görüntüleniyorIMG-20160512-WA0002.jpg görüntüleniyorIMG-20160512-WA0002.jpg görüntüleniyor

Yemin töreninden gururlandırıcı fotoğraflar
Özel harekat polisinden tatbikat
Bolu Dağı'nda eşsiz kış manzarası
Ankara'daki kazadan ilk kareler
İşte karşınızda yeni Skoda Scala

Günün diğer manşetleri

Yardıma vale koştu

Esenler Millet Bahçesi açılışa hazır

Türk askerine 1912 yılından bu yana hizmet veren Esenler-Atışalanı'ndaki Metris Kışlası'nın yerine inşa edilen Esenler 15 Temmuz Millet Bahçesi'nin açılışı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılacağı törenle 16 Aralık Pazar günü gerçekleştirilecek.

Yeni doğan kızına, yardıma gelen sağlıkçıların adını verdi

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde kar ve tipi dolayısıyla yolu kapanan köyde doğum sonrası rahatsızlanan kadın, sağlık ekiplerinin 6 saatlik çalışmasıyla evinden alınarak hastaneye ulaştırıldı.

Küçük Mehmet hayırseverin desteğiyle yeniden sese kavuştu

Adana'da, "biyonik kulak'' olarak bilinen işitme cihazının ilki çalınan, ikincisini ise kaybeden 6 yaşındaki Mehmet Yusuf Taş, durumundan haberdar olan bir hayırseverin desteğiyle yeni cihazına kavuştu.

Türkiye sınırında hareketlilik!

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Fırat nehrinin doğusunda askeri harekat düzenleneceğini açıklamasının ardından sınırın Suriye tarafında hareketlilik yaşanıyor.

Avrupa'nın göbeğindeki sabıkalı saldırganlar
Galatasaray'a müjdeli haber
Muhaliflerden Türkiye'ye destek mesajı!
Başkan Erdoğan'dan çok önemli açıklamalar!
Dağdaki hain sayısı açıklandı!
Prens Selman'dan ABD'ye yaranma hamlesi!
Sağlık Bakanlığı uyardı!
Nusret'li 'son akşam yemeği' tablosuna gözaltı!
AK Parti 38 günlük sayıyı açıkladı
İran'dan ABD'nin 'Suudi Arabistan' açıklamasına cevap!
Balkanlar'da yeni dönem başlıyor!
Meclis'te tansiyonu düşüren sözler!
Bakan Albayrak sosyal medyadan duyurdu!
Kapıkule'de TIR kuyruklarını bitirecek hamle!
E-Devlet ile sahtekarlığın önüne geçilecek!
Beşiktaş'ta toprak kayması!
Erdoğan liderliğindeki kurul en büyükleri seçti
Bu Vatan Bölünmez Bu Bayrak İnmez

En Çok Okunan Haberler