TV sunucusu Murat Başoğlu'nun öz yeğeni ile yaşadığı ensest ilişkinin ifşa olması TCK'da ensest ilişkiye ilişkin bir düzenlemenin eksikliğini ortaya çıkardı. Hukukçular, acilen TCK'da bu konuya ilişkin yeni bir düzenlemenin yapılması gerektiğini dile getirdiler.

Güncelleme: 30.08.2017 08:38

TV sunucusu Murat Başoğlu'nun öz yeğeni ile yaşadığı ensest ilişkinin ifşa olması TCK'da ensest ilişkiye ilişkin bir düzenlemenin eksikliğini ortaya çıkardı. Hukukçular, acilen TCK'da bu konuya ilişkin yeni bir düzenlemenin yapılması gerektiğini dile getirdiler.

KORAY TAŞDEMİR/İSTANBUL

TV sunucusu Murat Başoğlu'nun öz yeğeni ile ensest ilişki skandalı yasalardaki boşluğu tekrar gündeme getirdi. Toplumun inancı ve değerleri ile taban tabana zıt olan bir olayın adeta cezasız kalmasına yol açacak bu yasal boşluk toplumun her kesiminden tepki topluyor. Milat'a konuşan hukukçular acilen yeni bir düzenlemenin yapılmasını ve bu çirkin olayın faillerinin cezalandırılmasını talep ediyorlar. Tamamına yakını Müslüman olan bir ülkenin ceza yasasındaki söz konusu boşluğa dair konuşan hukukçular, ceza kanunlarının toplumun ihtiyaçlarına göre düzenlenmesi gerektiğini ifade ettiler.

TCK'da yeni bir düzenleme yapılmalı

Avukat Cüneyt Toraman, Türk Ceza Kanunu'nda özel olarak ensest ilişki ile ilgili bir hüküm olmadığını belirterek "Ama cinsel istismar noktasında çok ağır hükümler mevcut. Bu ceza kanununu çıkarırlarken ensest ilişki ayrı fıkrada düzenlenmeliydi. İstanbul Barosu'nun da bu yönde bir tavsiyesi vardı. Maalesef bunlar dikkate alınmadı. Ancak böyle sorunlar ortaya çıktıktan sonra gündeme geliyor" diye konuştu. TCK'da bu konuda ciddi bir eksiklik olduğunu kaydeden Toraman, "Ama cinsel istismar ile ilgili cezaların bütün dünyadaki ülkelere göre çok daha ağır olduğunu belirtmek gerekir. Bu ilişkileri serbest bırakan bir yasa değil ama nasıl cinsel istismarın çok ağır cezaları varsa ensest ilişkilerin de çok daha ağır cezalandırılması gerekirdi" dedi. Toraman, bugün de ensest ilişki ile ilgili TCK'da yeni bir düzenleme yapmak için geç olmadığını ifade ederek "Bugün de yapılabilir. Belki Hollanda için böyle bir düzenlemeye ihtiyaç olmayabilir, belki Rusya açısında olmayabilir ama tamamına yakını Müslüman olan Türk toplumu açısından bu düzenleme mutlaka gereklidir. Ceza Kanunları toplumların ihtiyaçlarına göre düzenlenir ya da düzenlenmesi gerekir" şeklinde konuştu.

"Bu ahlaksızlığa hukuk dur demeli"

Hukukçular Vakfı Birliği Başkın Alaaddin Varol ise "Bu ahlaksızlığa hukuk acilen dur demeli. Ceza kanununda evlenilmesi yasak olan kişilerle ilişkiye girilmesi suç kapsamına alınmalıdır. Mağdur kişilerin burada tazminat davası açma hakları var. Burada bir aile çöküşü söz konusudur. Medeni kanunumuzda da bu tarz bir ilişki boşanma sebebi olarak sayılmaktadır. Ama bir kanun düzenlenmesi gereklidir. Mevzuatımızda bu konuya ilişkin bir boşluk vardır. Siyasi iktidarın bunu göz önüne alması gerekir" diye konuştu.

"Toplumu yönlendiren medya dikkatli olmalı"

Varol, medyada yapılan haberlere de değinerek şöyle konuştu: "Konunun medyada veriliş şekli de tamamen yanlıştır. Çünkü ensest bir ilişki basit bir olay gibi toplumsal değerler gözetilmeden magazinsel boyutuyla değerlendiriliyor. Gençlerimize meşrulaştırıcı tarzda haberlere yer veriliyor. Oysa toplumsal boyutu göz önüne alarak kamuoyunu bilgilendirilmesi gerekiyor. Aksi yöndeki yayınlardan dolayı yayın yasağı getirilmesi gerekir" ifadelerini kullandı.

Diriliş Ertuğrul 5. sezonda flaş gelişme!
İşte Orta Doğu'nun en güçlü ordusu
Bu işte bir terslik var diyeceğiniz kareler
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Kaşıkçı'nın cesedine ilişkin yeni açıklama
ABD Senatosu Prens Selman'ı hedef aldı!
Teröristbaşına soğuk duş! İptal edildi
Erdoğan'dan Cemal Kaşıkçı çıkışı!
Yerli üretime talep yağıyor!
Kaşıkçı soruşturmasında flaş gelişme!
Suudi yetkiliden kan donduran itiraf!
Komşuda 114 bin kişi pis sudan öldü!
'Yeni bir dönemin arefesindeyiz'
Yakınındakileri bir bir görevden alıyor!
İşte CHP belediyeciliği!
Son vasiyeti yerine getirilecek mi ?
Darbeye yönelik 209 dava tamamlandı!
Meclis'te bütçe maratonu başlıyor!
Kaşıkçı hakkında yeni gelişme!

Balıkların kum kavgası!

İzlenme rekorları kıran sevimli balıkların kum kavgası.

Ekmek nimettir, yeri çöp değildir!

Ülkemizde bir yılda çöpe atılan 2,1 milyar adet ekmeğin parasal değeri 1.5 milyar TL'dir.

Bölüşürsek tok oluruz, bölünürsek yok oluruz!

Para yetmemesi- sosyal deney

Kayalığa inşa ettiği evde doğayla iç içe yaşıyor

Sırbistan'ın güneydoğusundaki Bela Palanka şehri yakınlarında, 12 metre yüksekliğindeki bir kayalığa inşa ettiği evde yaşayan Miroslav Pavlovic, 40 yıldır doğayla iç içe yaşamanın keyfini çıkarıyor.

Büyük ustayı bu sözlerle anacağız...

'Biz devletiz be. Osmanlı'dan geliyoruz. Onların nesi var? Zavallı Amerika'nın nesi var?'

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Suud duyurdu: Kaşıkçı böyle öldürüldü

Suudi Arabistan'dan gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesine ilişkin açıklama geldi.

Türkiye Katar'ı koruyacak!

HAVELSAN, Katar'ın önde gelen kurumlarından Al Mesned Holding ile siber güvenlik alanında iş birliği anlaşması imzaladı. Anlaşma doğrultusunda Katar'ın siber güvenlik alanındaki ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik bir şirket kurulacak.

Son vasiyeti yerine getirilecek mi ?

Suudi Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın katledilmesi hadisesiyle ilgilenen aktivistler, yazarlar ve gazeteciler, herkesin merak ettiği, "Cesedi nerede?" sorusuna yanıt ararken gazetecinin vasiyetinin Medine'ye gömülmek olduğu ortaya çıktı

Ve Suudi Arabistan cinayeti kabul etti!

Suudi Arabistan, gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın konsolosluk içinde yaşanan arbede neticesinde öldüğünü duyurdu. Suudi Arabistan, olaya ilişkili 18 Suudi vatandaşının gözaltına alındığını açıkladı.

Bu kategorideki diğer haberler