Tebbet suresi Ebu Leheb'in İslam düşmanlığının üzerine indirilen bir ayettir. 5 ayetten oluşup Kur'an-ı Kerim'in 111. suresidir ve Mekke'de inmiştir.. Ayet Allah tarafından bir kınamayla başlar ve zalimliklerinden inkarcılıklarından dolayı Ebu Leheb ve karısının cehenneme gideceğini bildiren bir ayettir. Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) yolculuğa çıktığı zaman şöyle buyururdu: ''Her kim bu sureyi okursa, onunla Ebu Lehe

Güncelleme: 11.08.2018 13:57

Tebbet suresi Ebu Leheb'in İslam düşmanlığının üzerine indirilen bir ayettir. 5 ayetten oluşup Kur'an-ı Kerim'in 111. suresidir ve Mekke'de inmiştir.. Ayet Allah tarafından bir kınamayla başlar ve zalimliklerinden inkarcılıklarından dolayı Ebu Leheb ve karısının cehenneme gideceğini bildiren bir ayettir. Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) yolculuğa çıktığı zaman şöyle buyururdu: "Her kim bu sureyi okursa, onunla Ebu Lehe

Tebbet suresi Ebu Leheb'in İslam düşmanlığının üzerine indirilen bir ayettir. 5 ayetten oluşup Kur'an-ı Kerim'in 111. suresidir ve Mekke'de inmiştir.. Ayet Allah tarafından bir kınamayla başlar ve zalimliklerinden inkarcılıklarından dolayı Ebu Leheb ve karısının cehenneme gideceğini bildiren bir ayettir. Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) yolculuğa çıktığı zaman şöyle buyururdu: "Her kim bu sureyi okursa, onunla Ebu Leheb'in arasının cehennemde bir araya gelmemesi ümit olunur."

Okunuşu
Bismillahirrahmanirrah\u00eem.
1- Tebbet yeda eb\u00ee lehebin ve tebb
2- Ma eğna anhü malüh\u00fb ve ma keseb
3- Seyesla naren zate leheb
4- Vemraetüh\u00fb hammaletelhatab
5- F\u00ee c\u00ee diha hablün min mesed

Anlamı
Rahman ve Rah\u00eem olan Allah'ın ismiyle.
1- Ebu Leheb'in iki eline yuh oldu, kendine de yuh
2- Ona ne malı fayda verdi, ne de kazandığı.
3- O, bir alevli ateşe yaslanacak.
4- Karısı da odun hamalı olacak! 
5- Gerdanında fitillisinden bir ip olduğu halde.

Tebbet Suresi Kur'an-ı Kerim'in 111. suresidir. 5 ayetten oluşur.

Tebbet Suresi Mekke'de, Fatiha Suresinden sonra, Tekvir suresinden önce indirilmiştir. Ebu Leheb hakkında indirilen bu sure, kurusun manasına gelen bir bedduadır. Tebbet Suresi, Ebu Leheb ve karısının cehennemlik olduklarını bildiriyor.

Ebu Leheb, Peygamber Efendimizin öz amcasıydı. Aynı zamanda da en büyük düşmanı da oydu. Eb\u00fb Leheb, karısını da kışkırtmış, onun beynini yıkamıştı ki, o dahi kocası gibi azılı bir düşman olmuştu.Öyle ki, gerdanlıklarını satıyor, Hz. Muhammed'e(sav) düşmanlık yapacak adamlar tutuyordu. Hz. Muhammed'e (sav) düşmanlık yapanlara paralar yağdırıyordu. Arkasıyla çalı çırpı topluyor. Peygamberimizin geçtiği yollara dökerek o Allah sevgilisine eziyet ediyordu. Hiç bir Peygamber ve din düşmanı Ebu Leheb gibi Kur'an-ı Kerim de açık adı ile zikredilmemiştir. Tebbet suresinde Eb\u00fb Leheb gibilerin daima var olacağı haberinin verilmesidir. Böylece, onlara karşı dikkatli davranılması gerektiği noktasında Müslümanlar uyarılmaktadır.

TEBBET SURESİNİN FAZİLETLERİ NELERDİR?

Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) yolculuğa çıktığı zaman şöyle buyururdu: "Her kim bu sureyi okursa, onunla Ebu Leheb'in arasının cehennemde bir araya gelmemesi ümit olunur."

Bir rivayete göre;

Uykusunda korkan, yatmadan önce 3 kere okursa, bu derdinden kurtulur.
Düşmanı mağlup etmek için 1.000 kere okunur.

TEBBET SURESİ NEDEN İNDİRİLDİ?

S\u00fbrenin iniş sebebi olarak bir rivayete göre şöyle bir olay anlatılır;

Şu'ara' s\u00fbresinin: "Yakın akrabanı uyar" şeklindeki 214. ayeti inince, Ras\u00fblüllah (as) bir gün Safa tepesine çıkıp, "Ey insanlar sabah oldu, uyanın!" diye seslenmişti. Kureyş oraya toplanıp, "Ne oldu, neyin var?" deyince, Neb\u00ee (as), "Size şu tepenin arkasından bir atlı grubun saldıracağını söylesem, bana inanır mısınız?" diye sormuş, onlar da, "Evet, biz senden şimdiye kadar doğrudan başka bir şey duymadık" cevabını vermişlerdi. Bunun üzerine Hz. Peygamber şu davetini ve uyarısını yapmıştı: "Öyleyse ben, sizi önünüzde bulunan şiddetli bir azap ile uyarıyorum." Bu uyarının peşinden Eb\u00fb Leheb: "Yuh olsun, yazıklar olsun sana! Bizi bunun için mi buraya topladın?" deyip kalkıp gitmişti. İşte bu s\u00fbre bu olay üzerine indirilmiştir.


Diğer bir rivayette ise şu bilgiler yer almaktadır;

Bir gün Eb\u00fb Leheb,Hz. Peygamber'e hitaben, "Sana inanırsam bana ne verilecek?" diye sormuş, Neb\u00ee (as) da: "Müslümanlara verilen ne ise o" cevabını vermişti. Bunun üzerine o, "Benim onlara göre bir üstünlüğüm yok mu?" deyince, bu defa Hz. Peygamber, "Ne ile üstün tutulacaksın ki!" demişti. Bu cevabı alan Eb\u00fb Leheb, "Böyle bir dine yazıklar olsun, beni diğer insanlarla bir tutan böyle bir din olmaz olsun!" demiş ve Yüce Allah bu s\u00fbreyi indirmiştir.

A 101 indirimli ürünler listesi
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Acun zam yaptı! İşte O Ses Türkiye'de jürinin alacağı maaş
Daha zoru yok! Çok az kişi çözebildi
Dikkat çeken mesaj: 15 Temmuz'da...
Hulusi Akar'dan flaş Münbiç açıklaması
Kaşıkçı'nın 2 şifresi de kırılamıyor
Türkiye'de üretildi: Kaçması imkansız
İttifak görüşmesinin saati belli oldu
Türk heyet Konsolosluk'ta arama yapıyor
Başkan Erdoğan sert çıktı: Hurafeci, cahil...
Trump'tan Cemal Kaşıkçı hamlesi!
Yeni parti kuruyor! Tarih belli oldu
Kral Selman'dan 'Kaşıkçı' talimatı
Putin'in en korktuğu isim serbest!
Muhtarlara yönelik dev operasyon!
Erdoğan gördükten sonra infilak edecek
Hükümet düğmeye bastı! Ucuzlayacak
Son 1 haftada teröre ağır darbe!

Evde lunapark!

Süper babaların süper eğlenceli vakit geçiren çocukları olur

Droneların uçaklara çarptığındaki etkisi!

Ohio Üniversitesi'ndeki bilim insanları, droneların uçaklara çarptığındaki etkisini öğrenmek istediler ve çok fazla hasar bırakabileceklerini keşfettiler.

Türk mühendislerden otomotiv sektörüne 'Platooning' aşısı

Türk otomotiv mühendisleri ilk defa büyük dev firmaların yapmaya çalıştığı Platooning adı verilen özellikle tır ve kamyon gibi büyük araçların sürücüsüz şekilde konvoy gibi gidebilmesini sağlayan yüksek teknolojiyi içeren bir sistem üretti.

Ada görünümlü Pertek Kalesi göz kamaştırıyor

Tunceli'nin Pertek ilçesinde birçok medeniyete ev sahipliği yapan Pertek Kalesi, eşsiz manzarasıyla ziyaretçilerini tarihi yolculuğa çıkarıyor.

Vatandaş satın aldığı ürünü 'cep'ten denetleyebilecek! İşte o uygulama

Ticaret Bakanı Pekcan, HKS uygulamasıyla vatandaşlarımız, satın aldığı meyve ve sebzenin üreticisi, üretim tarihi ve yeri, üreticiden tüketiciye ulaşana kadar alış, satış birim fiyatları gibi her türlü bilgiyi cep telefonundan görebilecek." dedi.

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Suudlardan ABD'ye tehdit gibi cevap

Kaşıkçı hadisesi nedeniyle Suudi Arabistan'a tepki göstermesi konusunda üzerinde yoğun baskı oluşan ABD Başkanı Trmup'ın tehdit dolu açıklamalarına Suudi Arabistan yönetiminden de aynı tonda bir cevap geldi. Riyad, ABD'nin Kaşıkçı konusunda atacağı adımlara aynı şekilde cevap verileceği bildirdi.

Yeni parti kuruyor! Tarih belli oldu

54. Hükümette Başbakanlık görevini üstlenmiş ve 28 Şubat Darbesinin hedefindeki isim olan merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ın oğlu Dr. Muhammed Fatih Erbakan, yeni kuracağı partinin çalışmalarına hız verdi.

Türkiye karşılıksız kedi bile vermez! 

Ajan Brunson'ın iadesiyle geri adım atıldığını iddia edenlere tepki gösteren Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu, “Türkiye karşılıksız bir kedi bile vermez. Büyük devletler arasında al-ver diplomasileri olur. Türkiye'nin ne kazandığı yakın bir zamanda ortaya çıkacaktır” dedi.

Diriliş Ertuğrul'un yayın tarihi açıklandı

TRT 1'in reyting rekortmeni dizisi ''Diriliş Ertuğrul'' yeni sezonunun başlama tarihi gecikince dizinin hayranları tarafından yeni sezonun ne zaman başlayacağı merak konusu oldu. ''Diriliş Ertuğrul'' dizisi ile ilgili her hafta yeni haber gelişirken, İnternette aramalarda liste başı yeni bölüm fragmanı oldu. Peki Diriliş Ertuğrul yeni bölüm fragmanı yayınladı mı? Yeni sezon ne zaman başlayacak? sorularının cevabı bu haberde.

Bu kategorideki diğer haberler