'Tek millet, iki devlet' öz deyişi ile Azerbaycan ve dünya Türlerinin gönlünde taht kuran Haydar Aliyev vefetanın 14. Yıldönümünde saygı ile anılıyor.

Güncelleme: 11.12.2017 09:50

'Tek millet, iki devlet' öz deyişi ile Azerbaycan ve dünya Türlerinin gönlünde taht kuran Haydar Aliyev vefetanın 14. Yıldönümünde saygı ile anılıyor.

Resimler, haydar aliyev, bakü tiflis kars, tanap

Azerbaycan İstanbul Başkansolosu Mesim Hacıyev, Aliyev'in politikaları sayesinde Bakü-Tiflis-Erzurum doğalgaz boru hattı, Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattı, TANAP gibi projelerin Türk dünyasında gönül bağlarını da pekiştirdiğini söyledi.

İSMAİL ZELVİ

Azerbaycan'ın efsanevi lideri Haydar Aliyev vefatının 14. Yıldönümünde saygı ve rahmetle anılıyor. Azerbaycan İstanbul Başkansolosu Mesim Hacıyev, Haydar Aliyev'in Türkiye'ye olan sevgisini ve Azerbaycan'a yaptığı hizmetleri gazetemize anlatı.

Aliyev'in Türkiye ile ile Azerbaycan arasındaki ilişkileri dünyada benzeri olmayan bir kardeşlik hukukuna bağladığını belirten Başkonsolos Hacıyev, "Sayın Aliyev 1994'te Türkiye'ye ziyaretinde "Tek Millet, İki Devlet" sözü ile Türkiye Azerbaycan ilişkilerinin karşılıklı stratejik ortaklık anlayışı çerçevesine oturtulmasındaki katkısı unutulamaz.

Hasret köprüsü kardeşleri buluşturdu

Aliyev'e Türkiye sevgisi dolayısıyla 'Atatürk Barış Ödülü'nün takdim edildiğini anlatan Hacıyev, "Aliyev Nahçıvan'ı yönettiği 1991-1993 yıllarında Aras Nehri üzerinden Dilucu ile Sederek'i bağlayan 'Hasret Köprüsü' veya 'Umut Köprüsü' olarak bilinen köprünün açılışını yaparak Türkiye ile Azerbaycan arasında resmi sınır kapısının açılışına öncülük etmiştir. Aliyev'in uzun vadeli stratejisi sayesinde Azerbaycan ve Türkiye uluslararası enerji pazarının aktif politik figürleri konumunda yer aldı. Bakü-Tiflis-Ceyhan petrol boru hattı ile Türkiye üzerinden dünya piyasasına Azerbaycan petrolü sevkediliyor, bu hattın tersi istikametinde ise Azerbaycan'a bilimsel, teknolojik ve ekonomik gelişim geri dönüyor. Haydar Aliyev'in temelini attığı o politikalar Azerbaycan Cumhuriyyeti Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev tarafından başarıyla devam ettirilerek, Bakü-Tiflis-Erzurum Doğalgaz Hattı ve Ekim ayında açılışı yapılmış Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı gibi çok önemli bölgesel projeler hayata geçirilmiştir. Bugün Azerbaycan'ın yine Türkiye üzerinden yürüttüğü başka bir önemli proje olan Trans Anadolu Doğalgaz Hattı (TANAP)"ın inşaatı tüm hızıyla ve kesintisiz sürmektedir. Projenin artık büyük bir kısmı tamamlanmış durumdadır." Şeklinde konuştu.

Hacıyev sözlerini şöyle tamamladı, "Bugün Azerbaycan'da olduğu gibi kardeş Türkiye'de de Azerbaycanın ve Türk Dünyasının Büyük Lideri Haydar Aliyev'i her birimiz rahmet ve minnet duygularıyla anıyoruz"

Azerbaycan'ın büyük lideri

Haydar Aliyev, 10 Mayıs 1923'te Nahçıvan'da doğdu. Liseyi bitirince devlet görevine girdi. İkinci dünya savaşını yakından takip etti. Azerilerin savaştaki kahramanıklarını gençlere anlattı. Kahramanlık destanları yazmış Azerbaycan'lı partizan Mehdi Hüseynzade'ye ithaf edilen "Uzak sahillerde" filminin senaryosu için yazarlara istihbarat arşivlerinden malzemeleri binbaşı Haydar Aliyev vermiştir. Bahtiyar Vahapzade'nin Gülüstan şiir-romanının Şeki'nin yerel gazetesinde yayınlanmasını tavsiye etmiştir. 14 Temmuz 1969'da kendi aklı ve vizyonuyla iktidar koltuğuna oturan Haydar Aliyev, 1970'lerden itibaren Azerbaycanı yeniden kurmaya başladı.

Haydar Aliyev 1982-1987 yılları arasında Sovyet Politbüro üyesi ve Başbakan birinci yardımcısı olarak görev yaptı. Azerbaycan'la ilgili büyük projeleri hayata geçirdi. 1941 yılında Sibirya sürgününde vefat eden Hüseyin Cavid'in mezarını Ekim 1982'de Nahçıvan'a getirdi. Ekim 1987 yılında Haydar Aliyev, Sovyetler Birliği Komünist Partisi Merkez Komitesi Siyasi Meclisi ve Genel Sekreter Mihail Gorbaçov'un ülkemize ilişkin adaletsiz tutumunu protesto ederek, istifa etti. Sovyet ordusu 20 Ocak 1990'da Bakü'ye girerek Azerileri şehid ederken ilk sert tepkiyi Haydar Aliyev vermiştir. 1990 yazında önce Bakü'ye dönerek daha sonra doğduğu Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti'ne yerleşen Haydar Aliyev Nahçıvan'dan Azerbaycan Meclisine milletvekili seçildi, aynı zamanda Nahçıvan Parlamento üyesi olarak 1991 Eylülünde Nahçıvan Ali Meclis başkanlığına seçildi.

Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Yüksek Meclisi üç renkli bayrağın Azerbaycan'ın resmi devlet sembolü olarak tanınmasını SSCB yönetiminden talep etmiştir. 1993 yılında ülkede iç savaşın eşiğine gelinmesi ve bağımsızlığın tehlikeye düşmesi sebebiyle halk ve hükümet Haydar Aliyev'i Bakü'ye davet ederek 15 Haziran'da göreve çağırdı. 24 Temmuz 1993 tarihinde Haydar Aliyev, Milli Meclis'in kararı doğrultusunda Azerbaycan Cumhurbaşkanı olarak göreve getirildi. Kısa bir süre sonra gerçekleşen 3 Ekim 1993 seçimlerinde halk Haydar Aliyev'i cumhurbaşkanı seçti.

11 Ekim 1998 tarihinde gerçekleştirilen genel seçimlerde de sonuç değişmedi ve Haydar Aliyev, oyların %76'sını alarak bir kez daha Azerbaycan Cumhurbaşkanı seçildi. 15 Ekim 2003 tarihinde yapılacak olan bir sonraki genel seçimlerde de halk Haydar Aliyev'in aday olmasını istese de sağlık durumunun kötüye gitmesi sebebiyle bunu kabul etmedi. Aliyev 12 Aralık 2003 tarihinde vefat etti.

Doğu'nun kartpostal ili Bingöl'den kar manzaraları
Hatay maydanozuna ilgi artıyor
Afrin onlara emanet
Central Park'ın davetsiz misafiri Mandarin ördeği parkın maskotu oldu
İstanbul Havalimanı 'engelli dostu'

Günün diğer manşetleri

Otobüs şoförü 'pes' dedirtti!

Çin'de otobonda çıkışı kaçıran otobüs şoförü öyle bir şey yaptı ki...

Cesaret...

Cesaret korkusuz olmak değil; korkuya rağmen devam edebilme gücüne sahip olmaktır.

‘Cemal'in sesi onları boğacak'

Türk Arap Medya Derneği (TAM) Başkanı Turan Kışlakçı, "Suudi Arabistan Başkonsolosluğu Cemal Kaşıkçı müzesi ve kabri olsun" kampanyası kapsamında yaklaşık 20 iş adamının araziyi satın almak için hazır olduğunu bildirdi.

'Cam kemik hastaları'ndan karikatür ve resim sergisi

"Cam kemik hastaları" Elif Gamze Bozo ile Cüneyd Özen'in karikatür ve resim sergisi sanatseverlerle buluştu.

Trump Fas Kralı'na çok sinirlendi!

Dünya liderleri Birinci Dünya Savaşı'nın sona erdirilmesinin 100. yıldönümünde Fransa'da toplandı. Büyük buluşmaya, Macron konuşurken uyuklayan Fas Kralı'na, Trump'ın sinirli bakışları damga vurdu.

Gelecek hafta kamuoyu ile paylaşılacak
İşte yıl sonu dolar tahmini...
Türkiye'den Suud'a tepki
Çocuklarını 150 derecelik suyun içine attı!
Suudi Savcı cinayetin detaylarını anlattı
İngiltere'de Brexit depremi
Otobüs şoförü 'pes' dedirtti!
Dünyanın gözü Türkiye'de
Korkunç itiraflar!
Dev projede dikkat çeken detay!
Cesaret...
İslam beldesine onları yerleştiriyorlar
Soylu çarpıcı rakamı açıkladı
Kritik noktada 12 tim
Asıl provokatör gözlerden kaçtı
Çok Okunanlar

Taha Suresi fazileti meali ve arapçası

Her sıkıntıya düştüğümüzde okumamız söylenen Taha suresi 135 ayettir,16. cüz'de yer almaktadır. Nüzulü için net bir sebep bilinmese de geldiği dönemin şartları ve surenin içeriği kapsamında Hz. Peygambere ve müminlere teselli verip onların moralini yükseltmeyi amaçladığını göstermektedir. Bu sebepten dolayı da müminlere sıkıntıya düştüğünde okumaları tavsiye edilir. Sıkıntıya düştüğümüzde teselli bulacağımız yegane surelerden birisidir Taha suresi. Ayrıca Taha Suresi Hz. Ömer'in İslâmiyet'i kabul edişiyle ilgili meşhur rivayette Ömer'in, kız kardeşi ve eniştesinin evine baskın yaptığında işittiği ve çok etkilendiği âyetlerdir. Taha suresinin türkçe okunuşu, meali, arapça okunuşu, fazileti için yazımıza göz atabilirsiniz. Kuranı Kerim'de yer alan birçok surenin de faziletine yer verdiğimiz yazımızın uzunluğu sizi korkutmasın çok şey öğreneceksiniz.

Enbiya suresinin okunuşu ve faziletleri

Kelime manası peygamberler demek olan Enbiya suresi 112 ayetten meydana gelen bir suredir. Enbiya Suresi tevhid uğruna verilen mücadeleyi anlatır. İçinde birçok fazileti ve sırrı barındıran sure rivayetlere göre çocuğu olmayan kişilere de okunması yönünde tavsiye edilmiştir. Evhamı olanlara da özellikle okuması yönünde tavsiye edilmiştir. Sizler için tevhid mücadelesinin anlatıldığı bu kutsal surenin manasını, okunuşunu ve faziletlerini araştırdık. Allah istifade edebilenlerden eylesin.

Müslüm Gürses ne zaman hangi konserinde bıçaklandı?

Müslüm Gürses'in bıçaklanma olayı araştırılıyor. Müslüm filmini izleyen vatandaşlar filmde yer alan bıçaklanma sahnesinin ardından Müslüm Gürses ne zaman hangi konserinde bıçaklandı? sorularını internette araştırıyor. Gişe rekoruna doğru koşan Müslüm filmi izleyicileri ile buluşmaya devam ediyor. Peki Müslüm Gürses ne zaman hangi konserinde bıçaklandı? Bıçaklanma olayı gerçek mi? Detaylar haberimizde...

2019 maaş zammı ortalaması belli oldu!

PERYÖN, Türkiye İnsan Yönetimi Derneği tarafından yapılan ve KPMG Türkiye tarafından yorumlanan 2019 Ücret Araştırması'na göre, kurumların yüzde 95'i 2019 yılında bir kez ücret artışı yapacak. Zam ortalaması ise yüzde 16.

Meryem Suresi'nin okunuşu, meali ve daha fazlası...

98 ayet olanMeryem suresi, Meryem'in, oğlu İsa'yı nasıl dünyaya getirdiğini anlattığı için bu adla anılmıştır. Bu surenin faziletleriyle ilgili çok farklı rivayetler vardır. Üzerinde durulan rivayetlerden biride 41 kere okunduğu zaman fakirlikten eser kalmayacağına dairdir.. Surede kıyamet sahneleri de konu edinilmiştir. Meryem Suresinin faziletleri hususunda bir çok hadis vardır. Özellikle hamile kadınlara veya hamile kalmak isteyen kadınlara okunması konusunda İslam bilginleri önerilerde bulunmuştur. Sizler için Meryem Suresinin faziletlerini, faydalarını ve daha fazlasını araştırdık. Okumak ve hayatımıza nakış nakış işlemek duasıyla...

Bu kategorideki diğer haberler