Halkın teröristleri temizlemeye ant içtiği Siirt'in Eruh ilçesine bağlı Bayraktepe köyünde 38 metre yükseklikte 10 metrelik dev Türk bayrağı dalgalanıyor.

Güncelleme: 09.04.2018 11:49

Halkın teröristleri temizlemeye ant içtiği Siirt'in Eruh ilçesine bağlı Bayraktepe köyünde 38 metre yükseklikte 10 metrelik dev Türk bayrağı dalgalanıyor.

Eruh'a bağlı Bayraktepe köyüne, 17 Kasım 1994'te, terör örgütü PKK mensuplarınca saldırı düzenlenmiş, olayda 2'si çocuk 3'ü kadın 11 sivil kurşunların hedefi olarak şehit olmuştu. Bu tarihten itibaren teröristleri yok etmeye ant içen köy sakinleri meydanın ortasına Türk bayrağı astı. Köy sakinleri 2013 yılında aldıkları izinle de yine köy meydanına 38 metrelik bir direk dikip, 10 metrelik Türk bayrağı çekti. Vadide bulunan köyün etrafını saran dağların en tepesinden bile rahatlıkla seçilen Türk bayrağı, gölgesi ile 11 şehit veren köy sakinlerine huzur veriyor.

"Kimse bu bayrağı indiremeyecek" 

11 şehidin verildiği baskında yakınlarını kaybedenlerden 16 yaşındaki Yaser Özbey, Bayraktepe köyünde oturduğunu belirterek, bayraklarını 2013 yılında diktiklerini söyledi. Özbey, "Bayrağımızın 38 metre yükseklikte dalgalanıyor. Bayrağımız yaklaşık 10 metre çapında. 1994 yılında köyümüze saldırı yapıldı. 11 sivil vatandaşımız şehit oldu. Biz yaşadıkça bu bayrak inmeyecek, kimse de indiremeyecek" dedi. 

Bir başka köy sakini 23 yaşındaki Arafat Özbey ise, 1994 yılında köylerine teröristler tarafından baskın düzenlendiğini söyledi. Arafat Özbey, "11 şehidimiz oldu. O günden bugüne acımız hala taze ve büyük. Bayrağımız 2013'te yapıldı. 38 metre yüksekliğinde. Bu tarihten önce de bayrağımız vardı ama bu kadar büyük değildi. Başvurumuzu yaptık ve 38 metre yükseklikte bayrağımızı dalgalandırmaya başladık. Biz yaşadığımız sürece bu bayrağımız dalgalanacaktır" diye konuştu.  

Çok Okunanlar

İngilizler Hatay'a göz dikti!

Türkiye'nin Suriye sınırında güvenliği sağlamaya yönelik adımları İngiliz The Economist dergisini rahatsız etti. İdlib'teki gelişmelerin değerlendirildiği makalede "Türkiye, 1930'larda Hatay'ı Suriye'den ayırdı, şimdi sıra İdlib'de." İfadeleri kullanıldı.

Bankalar Birliği duyurdu: Borcu olanlar dikkat!

Türkiye Bankalar Birliği'nden yapılan son dakika açıklamaya göre bankaların üzerinde görüştükleri yapılandırma çerçeve anlaşması imzalandı.

Türkiye dünyada 4. ülke oldu

İlk yerli hibrit lokomotif Almanya'daki dünyanın en büyük demiryolu fuarında görücüye çıktı. Yüzde 40 yakıt tasarrufu sağlayacak lokomotif sayesinde Türkiye dünyada bu teknolojiye sahip 4. ülke oldu.

Beklenen logo geldi!

Müşterilerin alış veriş yaparken daha bilincli davranabilecekleri şekilde "Türk Malı" logosu geldi. Uygulama 15 gün sonra başlıyor. Bakanlık yerli üretim logosunu ilk kez gösterdi.

Adnan Oktar davasında flaş karar!

Adnan Oktar grubuna yönelik 1999 yılında yapılan operasyonda gözaltına alınanlara işkence yaptıkları iddia edilen dönemin Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Adil Serdar Saçan'ın da aralarında bulunduğu 11 sanığın yargılandığı davada mahkeme davanın düşmesine karar verdi.

Bu kategorideki diğer haberler