TİKA'nın koordinasyonunda THY, AA ve TRT'nin iş birliğinde düzenlenen '2017 Afrika Tecrübe Paylaşım Programı' kapsamında Etiyopya ve Tanzanya'ya gidecek ekipler yola çıktı.

Güncelleme: 21.08.2017 11:12

TİKA'nın koordinasyonunda THY, AA ve TRT'nin iş birliğinde düzenlenen '2017 Afrika Tecrübe Paylaşım Programı' kapsamında Etiyopya ve Tanzanya'ya gidecek ekipler yola çıktı.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) koordinasyonunda Türk Hava Yolları (THY), Anadolu Ajansı (AA) ve Türkiye Radyo Televizyon Kurumunun (TRT) iş birliğinde gerçekleştirilen "2017 Afrika Tecrübe Paylaşım Programı" kapsamında Etiyopya ve Tanzanya'ya gidecek ekipler yola çıktı.

Afrika Tecrübe Paylaşım Programı kapsamında, bugün Etiyopya ve Tanzanya'ya gidecek ekipteki TİKA'nın "gönüllü elçileri", yolculuk öncesi duygu ve düşüncelerini paylaştı.

Yeditepe Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü 2. sınıf öğrencisi Taha Fehmi Gayberi Addis Ababa'daki yetim ve öksüz çocuklarla bir araya geleceklerini dile getirerek, "TİKA'nın binlerce kilometre uzakta, Türkiye adına sosyal projeler yürütmesi ve kısa süreliğine de olsa buradaki gönüllü faaliyetler içinde yer alacak olmam ülkem ve insanlık adına gurur verici." ifadelerini kullandı.Gayberi, "Bu program, Afrika ve diğer mazlum coğrafyalardaki Türkiye algısına şahitlik etmemin yanı sıra geleceğe yönelik proje ve planlarıma katkı sağlayacak." diye konuştu.

Etiyopya ekibindeki Marmara Üniversitesi Tarih Bölümü 2. sınıf öğrencisi Ali Yavuz Sandıkçı, gideceği ülkede bir okulun tadilat çalışmalarına katılacaklarını belirterek, Habeş Kralı Necaşi'nin türbesini ve cami restorasyonunu görme imkanı bulacaklarını dile getirdi.

Sandıkçı, Etiyopya'da yapacakları faaliyetlerle bölge halkına "İşte vefalı Türk geldi" sözünü hatırlatmak istediklerini vurgulayarak, şunları söyledi:

"Ecdadımızın bize emanet ettiği 'Uzak mesafe yok, nerede bir mazlum varsa oraya koşun' düsturunu yerine getirmeye çalışacağız. Zamanında nasıl Açeli Müslümanların yardıma koştuysak, 'Çin uzaktır' demeyip Çin'e gittiysek, İrlanda'da 'ne işimiz var' demeyip yardım ettiysek, bugün de Allah'ın izni ve Sayın Cumhurbaşkanımızın (Recep Tayyip Erdoğan) önderliğinde TİKA gibi güzide bir kurumumuzun aracılığıyla Etiyopya'ya gidiyoruz."

Karadeniz Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü 3. sınıf öğrencisi Tarık Kaya da Etiyopya'da 6 gün kalacaklarını ifade ederek, burada sivil toplum kuruluşları ve bir yetimhaneyi ziyaret edeceklerini anlattı.

Başkent Addis Ababa'ya 35 kilometre uzaklıktaki bir okulun eskiyen camlarını değiştireceklerini bildiren Kaya, okuldaki sıra ve yazı tahtalarının yenilenmesi ve boyama çalışmalarına da katılacaklarını kaydetti.

Kaya, "Bu program, her şeyden önce zihnimdeki Afrika imajını yenileyecek. Gideceğim sadece bir Afrika ülkesi dahi olsa, oradaki insanları, yaşam şartlarını ve mücadelelerini bir nebze olsun yakından tecrübe edebileceğim. Fırsat verildiğinde insanların neler yapabileceğini görecek ve TİKA'nın bundan sonra yapacağı faaliyetlerini daha bilinçli takip ederek, destekçisi olabileceğim." dedi.

"Afrika kıtası iyiliğe muhtaç"

Tanzaya'ya gidecek ekipteki Sakarya Üniversitesi İşletme Bölümü 4. sınıf öğrencisi Mustafa Aksu, burada 10 gün kalacakları dile getirerek, Tanzanya halkı ve kültürünü daha yakından tanıma şansını elde edeceklerini ve bir yetimhanenin tadilat çalışmalarına katılacakları kaydetti.

Aksu, "Tanzanya yolculuğumuzda, Afrika kıtasının ne kadar zengin kaynaklara sahip olduğunu, oradaki insanların yiyecek ve paraya değil, iyiliğe muhtaç olduğunu yerinde görecek olmam bana heyacan veriyor. Tanzanya'dan inşallah kardeşliğimize kardeşlik katıp, tecrübelerimizi ülkemizdeki kardeşlerimize aktarmak üzere geri döneceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

"2017 Afrika Tecrübe Paylaşım Programı"

TİKA'nın koordinasyonunda THY, AA ve TRT'nin iş birliğinde düzenlenen "2017 Afrika Tecrübe Paylaşım Programı", Misafir Derneği çatısı altında Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA), Uluslararası Genç Derneği, İlim Yayma Cemiyeti, Siyasallılar Vakfı, Yeni Dünya Vakfı, Kalem Derneği, Anadolu Gençlik Derneği, Anadolu Öğrenci Birliği ile Eğitim Bilimleri ve Sosyal Araştırmalar Derneği (EBSAD) ve sivil toplum kuruluşlarıyla ortaklaşa gerçekleştiriliyor.

Program boyunca küresel gönüllülük bilinci kazandırmak amacıyla 200 üniversite öğrencisi, Ürdün, Sudan, Tunus, Etiyopya, Somali, Tanzanya, Kenya, Senegal, Gine, Kamerun, Nijer, Çad, Burkina Faso, Gana, Uganda, Libya, Cezayir ve Lübnan olmak üzere 18 ülkeye gönderilecek.

Bu ülkelerde TİKA ve yerel sivil toplum kuruluşları tarafından belirlenen okul, yetimhane, kütüphane ve ibadethane gibi mekanların tadilatı, tamiratı ve donanım malzemelerinin sağlanmasına ilişkin proje uygulamalarına katılacak öğrenciler, sosyal, kültürel ve insani yardım çalışmalarında da bulunacak.

Diriliş Ertuğrul 5. sezonda flaş gelişme!
İşte Orta Doğu'nun en güçlü ordusu
Bu işte bir terslik var diyeceğiniz kareler
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Son röportajında 'Türkiye' övgüsü!
CIA, 'Kaşıkçı'nın ses kayıtlarını dinlemiş!
Afganistan kan ağlıyor! 193 saldırı...
Brexit muamması İngilizleri çıldırttı!
'Kaşıkçı' olayında cevaplanmayan sorular!
Korkaklar ordusundan skandal gözaltı!
Çin'de korkunç patlama: Onlarca ölü
Trump açıkladı! Çekiliyoruz
AB: Suudiler anlaşmayı iptal etti
Fransa'dan Cemal Kaşıkçı kınaması
Fenerbahçe Sivas'ta umduğunu bulamadı
S.Arabistan'dan yeni 'Kaşıkçı' açıklaması
Devlet Bahçeli'den 'andımız' açıklaması
'Ayrımcılık yapan karşısında bizi bulur'
Yanlış bilgilendirme olmasın diye...

Büyük ustayı bu sözlerle anacağız...

'Biz devletiz be. Osmanlı'dan geliyoruz. Onların nesi var? Zavallı Amerika'nın nesi var?'

Ara Güler, son yolculuğuna uğurlandı

Tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden duayen fotomuhabiri Ara Güler Galatasaray Meydanı'ndaki Üç Horan Ermeni Kilisesi'nde düzenlenen törenle son yolculuğuna uğurlandı.

Hem ağladılar, hem yarıştılar

Bilecik'te düzenlenen emekleme yarışmasında, anne ve babalar bebeklerinden daha fazla heyecan yaşadı.

Doğa düşmanı korkaklar!

Zavallı fili zevk uğruna öldüren avcılar fil sürüsünün üstüne geldiğini görünce çareyi kaçmakta buldu.

Star Rafinerisi açılışı gerçekleştirildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile İzmir'in Aliağa ilçesinde yapımı tamamlanan SOCAR Star Rafinerisi açılış törenine katıldı.

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Suud duyurdu: Kaşıkçı böyle öldürüldü

Suudi Arabistan'dan gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesine ilişkin açıklama geldi.

Türkiye Katar'ı koruyacak!

HAVELSAN, Katar'ın önde gelen kurumlarından Al Mesned Holding ile siber güvenlik alanında iş birliği anlaşması imzaladı. Anlaşma doğrultusunda Katar'ın siber güvenlik alanındaki ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik bir şirket kurulacak.

Ve Suudi Arabistan cinayeti kabul etti!

Suudi Arabistan, gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın konsolosluk içinde yaşanan arbede neticesinde öldüğünü duyurdu. Suudi Arabistan, olaya ilişkili 18 Suudi vatandaşının gözaltına alındığını açıkladı.

S.Arabistan'dan yeni 'Kaşıkçı' açıklaması

Suudi Arabistan Adalet Bakanı: Kaşıkçı olayı bizim egemenliğimiz altında olan bir bölgede gerçekleşti. Mahkeme için tüm belgeler tamamlanınca olay mahkemeye sevk edilecek.

Bu kategorideki diğer haberler