Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının, THY, AA ve TRT iş birliğinde düzenlediği '2017 Afrika Tecrübe Paylaşım Programı' kapsamında Etiyopya'ya gelen gönüllü elçiler Necaşi Türbesi'nde çalışan işçilere yardım etti.

Güncelleme: 24.08.2017 15:11

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının, THY, AA ve TRT iş birliğinde düzenlediği '2017 Afrika Tecrübe Paylaşım Programı' kapsamında Etiyopya'ya gelen gönüllü elçiler Necaşi Türbesi'nde çalışan işçilere yardım etti.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) koordinasyonunda Türk Hava Yolları (THY), Anadolu Ajansı (AA) ve Türkiye Radyo Televizyon Kurumunun (TRT) iş birliğinde gerçekleştirilen "2017 Afrika Tecrübe Paylaşım Programı" kapsamında Etiyopya'ya gelen gönüllü elçiler, Habeş Kralı Necaşi ve 15 sahabeye ait türbe alanındaki restorasyon çalışmalarına yardım etti.

Program çerçevesinde Etiyopya'da bulunan öğrenciler, Mekele şehrinde Habeş Kralı Necaşi ve 15 sahabeye ait türbe alanını ziyaret ederek, burada çalışan işçilere destek verdi.

TİKA'nın desteğiyle restorasyonu devam eden türbe alanı ve camiyi gezen öğrenciler, kum eledi ve taş kırdı. Öğrenciler ayrıca boya ve badana çalışmalarına da katıldı.

"TİKA'nın göz bebeği projelerinden biri"

Programa katılan gönüllülerden Yeditepe Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü öğrencisi Taha Fehmi Gayberi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Etiyopya'da böyle büyük bir projeyi hayata geçirmesinin kendisini gururlandırdığını söyledi.

Gayberi, "İslam tarihine nasıl sahip çıktığımızı burada kendi gözümüzle gördük. Bu projede emeği geçenlere ve TİKA'ya teşekkür ediyorum." dedi.

"Bu proje, TİKA'nın göz bebeği projelerinden biri. Bir an önce bitmesini bekliyoruz." ifadesini kullanan TİKA'nın proje yöneticilerinden Ahmet Doğa Doğan da Hz. Necaşi'nin huzurunda olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Çalışmalarda sona yaklaşıldı

Restoran alanındaki şantiyenin şefliğini yapan Feyzi Öz, yaklaşık 30 kişiyle çalıştığını ve projenin yaklaşık 3-4 ay sonra bitmesini beklediklerini kaydetti.

Öz, restorasyon çalışmalarının sürmesine rağmen türbe alanına yoğun ziyaretçi trafiğinin sürdüğünü dile getirdi.

Tamamlandığında türbe, cami, sahabe yolu, namazgah, çeşme ve aşevi gibi bölümlerin bulunacağı alana sonrasında hotel ve kafeterya gibi sosyal tesislerin de yapılması planlanıyor.

Müslümanlar için önem taşıyan ve yıl içinde binlerce kişinin ziyaret ettiği türbenin, Etiyopya'nın turizm sektörüne de önemli katkı sağlaması bekleniyor.

18 ülkeye gönderilecekler

"2017 Afrika Tecrübe Paylaşım Programı", Misafir Derneği çatısı altında Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA), Uluslararası Genç Derneği, İlim Yayma Cemiyeti, Siyasallılar Vakfı, Yeni Dünya Vakfı, Kalem Derneği, Anadolu Gençlik Derneği, Anadolu Öğrenci Birliği ile Eğitim Bilimleri ve Sosyal Araştırmalar Derneği (EBSAD) ve sivil toplum kuruluşlarıyla ortaklaşa gerçekleştiriliyor.

Program boyunca küresel gönüllülük bilinci kazandırmak üzere 200 üniversite öğrencisi Sudan, Tunus, Etiyopya, Somali, Tanzanya, Kenya, Senegal, Gine, Kamerun, Nijer, Çad, Burkina Faso, Gana, Uganda, Libya, Cezayir, Ürdün ve Lübnan'ı ziyaret edecek.

Öğrenciler, bu ülkelerde, TİKA ve yerel sivil toplum kuruluşları tarafından belirlenen okul, yetimhane, kütüphane ve ibadethane gibi mekanların tadilatı, tamiratı ve donanım malzemelerinin sağlanmasına ilişkin proje uygulamalarına katılacak, sosyal, kültürel ve insani yardım çalışmalarında bulunacak.

A 101 indirimli ürünler listesi
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Acun zam yaptı! İşte O Ses Türkiye'de jürinin alacağı maaş
Daha zoru yok! Çok az kişi çözebildi
Trump'ın sözlerine Erdoğan'dan cevap!
Kaşıkçı olayında yeni arama kararı!
Erken emeklilik tartışmalarına noktayı koydu
Suriye'de YPG ile sıcak çatışma!
Sanayi üretimi beklentileri aştı!
TSK ve Jandarma'da dev operasyon
9 saatlik incelemede dikkat çeken detay!
Milyonları ilgilendiren teklif Meclis'ten geçti
Suudilere şok! Savaş uçağı düştü
Patolojik hal almaya başlayan bir 'sıkıntı'
Olayı aydınlatacak ses kaydı ortaya çıktı!
O arabalar artık dizel motor kullanmayacak
2 metrelik kız tedavi kabul etmiyor!
BM'den Kıbrıs açıklaması
Dikkat çeken mesaj: 15 Temmuz'da...

Evde lunapark!

Süper babaların süper eğlenceli vakit geçiren çocukları olur

Droneların uçaklara çarptığındaki etkisi!

Ohio Üniversitesi'ndeki bilim insanları, droneların uçaklara çarptığındaki etkisini öğrenmek istediler ve çok fazla hasar bırakabileceklerini keşfettiler.

Türk mühendislerden otomotiv sektörüne 'Platooning' aşısı

Türk otomotiv mühendisleri ilk defa büyük dev firmaların yapmaya çalıştığı Platooning adı verilen özellikle tır ve kamyon gibi büyük araçların sürücüsüz şekilde konvoy gibi gidebilmesini sağlayan yüksek teknolojiyi içeren bir sistem üretti.

Ada görünümlü Pertek Kalesi göz kamaştırıyor

Tunceli'nin Pertek ilçesinde birçok medeniyete ev sahipliği yapan Pertek Kalesi, eşsiz manzarasıyla ziyaretçilerini tarihi yolculuğa çıkarıyor.

Vatandaş satın aldığı ürünü 'cep'ten denetleyebilecek! İşte o uygulama

Ticaret Bakanı Pekcan, HKS uygulamasıyla vatandaşlarımız, satın aldığı meyve ve sebzenin üreticisi, üretim tarihi ve yeri, üreticiden tüketiciye ulaşana kadar alış, satış birim fiyatları gibi her türlü bilgiyi cep telefonundan görebilecek." dedi.

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Suudlardan ABD'ye tehdit gibi cevap

Kaşıkçı hadisesi nedeniyle Suudi Arabistan'a tepki göstermesi konusunda üzerinde yoğun baskı oluşan ABD Başkanı Trmup'ın tehdit dolu açıklamalarına Suudi Arabistan yönetiminden de aynı tonda bir cevap geldi. Riyad, ABD'nin Kaşıkçı konusunda atacağı adımlara aynı şekilde cevap verileceği bildirdi.

Yeni parti kuruyor! Tarih belli oldu

54. Hükümette Başbakanlık görevini üstlenmiş ve 28 Şubat Darbesinin hedefindeki isim olan merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ın oğlu Dr. Muhammed Fatih Erbakan, yeni kuracağı partinin çalışmalarına hız verdi.

Türkiye karşılıksız kedi bile vermez! 

Ajan Brunson'ın iadesiyle geri adım atıldığını iddia edenlere tepki gösteren Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu, “Türkiye karşılıksız bir kedi bile vermez. Büyük devletler arasında al-ver diplomasileri olur. Türkiye'nin ne kazandığı yakın bir zamanda ortaya çıkacaktır” dedi.

Diriliş Ertuğrul'un yayın tarihi açıklandı

TRT 1'in reyting rekortmeni dizisi ''Diriliş Ertuğrul'' yeni sezonunun başlama tarihi gecikince dizinin hayranları tarafından yeni sezonun ne zaman başlayacağı merak konusu oldu. ''Diriliş Ertuğrul'' dizisi ile ilgili her hafta yeni haber gelişirken, İnternette aramalarda liste başı yeni bölüm fragmanı oldu. Peki Diriliş Ertuğrul yeni bölüm fragmanı yayınladı mı? Yeni sezon ne zaman başlayacak? sorularının cevabı bu haberde.

Bu kategorideki diğer haberler