Trafikteki düzenin sağlanması için belirli kurallar bulunmaktadır. Bu kurallara uymayanlar çeşitli şekilde cezalandırılmaktadır. Herhangi bir şekilde trafik cezası yiyen vatandaşlar trafik cezası nasıl ödenir sorusunu yanıt arıyor? Sürücüler 15 gün içinde bu ücreti ödediği takdirde yüzde 25'lik indirimden faydalanabileceklerini unutmamalıdır.

Güncelleme: 07.08.2018 18:26

Trafikteki düzenin sağlanması için belirli kurallar bulunmaktadır. Bu kurallara uymayanlar çeşitli şekilde cezalandırılmaktadır. Herhangi bir şekilde trafik cezası yiyen vatandaşlar trafik cezası nasıl ödenir sorusunu yanıt arıyor? Sürücüler 15 gün içinde bu ücreti ödediği takdirde yüzde 25'lik indirimden faydalanabileceklerini unutmamalıdır.

Trafikte gerekli olan uyumunun korunması kurallar belirlenmiştir. Bu kurallar mutlaka dikkat edilmelidir. Peki kurallara uymayıp ceza ödemek durumunda kalan sürücüler bu trafik cezasını nereye ve nasıl ödeyebilir? 

rafik kurallarının ihlali sonucunda yapılan cezaları takip etmek artık çok kolay. Eğer trafik cezanızı sorgulamak istiyorsanız e-devlet , Gelir İdaresi Başkanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü sitelerini kullanarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Cezaların takibi ödenecek olan ücretlerin tutarı adına önemlidir. Eğer 15 günlük erken dönemde ödeme yaparsanız %25'lik bir indirim oranından faydalanmış olursunuz. Aynı şekilde cezanın son ödenme tarihini geciktirmeniz halinde ceza tutarı artış gösterecektir.

TRAFİK CEZASI NASIL SORGULANIR?

E-devlet; trafik cezaları sorgulanırken kullanılan en yaygın kanallardan biridir.  E-devlet üzerinden yapılacak olan sorgulama işlemi için öncelikle turkıye.gov.tr adresine ulaşmanız gerekir. Bu sayfada yer alan sisteme giriş seçenekleri birden fazladır. Bunlardan bazıları; e-devlet şifresi, e-imza, mobil bankacılık, T.C kimlik kartı, internet bankacılığıdır.

Sisteme e-devlet şifresi ile giriş yapabilmeniz için en yakın PTT şubesine giderek bir adet e-devlet şifresi edinmeniz gerekir. Bu şifre ve T.C kimlik numaranızla birlikte resmi e-devlet web sitesine girişinizi gerçekleştirin. Daha sonrasında karşınıza çıkan e-Hizmetler menüsünden Emniyet Genel Müdürlüğü hizmetlerini seçin. Ardından "Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama" botuna tıklayın. Buradan kısa süre içerisinde plakanıza yazılan cezaların detaylarına ulaşabilirsiniz. 

Gelir İdaresi Başkanlığı ile ceza sorgulama işleminizi gerçekleştirmek istiyorsanız gib.gov.tr adresine giriş yapmanız gerekir. Arından ana sayfada yer alan Borç Sorgulama ve Ödeme butonuna tıklayın. Gerekli bilgileri yazdıktan sonra işleminizi tamamlayabilirsiniz. 

Eğer Emniyet Genel Müdürlüğü üzerinden sorgulama işleminizi yapmak istiyorsanız egm.gov.tr adresine gitmeniz gerekir. Burada "Trafik Cezası ve Otopark Sorgulama" butonuna tıklayarak cezanızın tüm detaylarına ulaşmanız mümkündür. Ancak son bir yıla ait cezaları görebileceğinizi de ekleyelim.

TRAFİK CEZASI NASIL ÖDENİR? 2018 YILI TRAFİK CEZALARI NE KADARDIR?

Trafik cezası sorgulama işleminin yanı sıra trafik cezalarınızın ödemesini de yine aynı kolaylıkla yapabilirsiniz. PTT şubelerine giderek de ödeyebileceğiniz bu cezaları online olarak Gelir İdaresi Başkanlığının resmi web sayfasından kredi kartıyla ödeyebilmeniz mümkün. Eğer trafik cezanızı geciktirmeden erken öderseniz %25 oranında indirimden faydalanabilirsiniz. 

2018 yılı trafik cezalarından bazıları aşağıdaki gibidir:

  • Ehliyetsiz araç kullanmak 2 bin 18 lira
  • Alkollü araç kullanmak 2 bin lira
  • Kırmızı ışıkta geçmek 235 lira
  • Araç kullanırken telefonla konuşmak 208 lira
  • Emniyet kemeri takmamak 108 lira
  • Engelli araç yerine park etme 216 lira
Bu işte bir terslik var diyeceğiniz kareler
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Acun zam yaptı! İşte O Ses Türkiye'de jürinin alacağı maaş
Daha zoru yok! Çok az kişi çözebildi
Trump'tan Cemal Kaşıkçı açıklaması
BM'den Gazze uyarısı!
23 göçmenin hayatını kaybettiği olayda flaş gelişme
Rusya'da uçak düştü!
İP'te toplu istifa
Türkiye resti çekti! Devam edecek
Danıştay'dan 'andımız' kararı
Valilikten '29 Ekim' açıklaması
Emniyetten büyük başarı! Yakalandılar
Bu işte bir terslik var diyeceğiniz kareler
Yunanistan kaşınıyor! Engellendi
ABD tehdit etti! '72 saatiniz var'
Putin'den dünyayı ayağa kaldıran iddia
Sözcü bildiğiniz gibi! Yine yalan
Enflasyona karşı destek çığ oldu!

Gagauz Özerk Yeri'nde Erdoğan coşkusu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Gagauz Özerk Yeri'nde halka hitabından önce kent meydanını dolduran çok sayıda Gagauz, sevgi gösterilerinde bulundu.

Nereye gitti şimdi bu?

Rakunlar bir şeyi yemeden önce yıkamak isterlermiş. Bu rakuna da pamuk şeker vermişler

Arıların savaşı!

30 eşek arısının 30.000 bal arısı bulunan bir kovanı işgali

Bir yabancının gözünden Türkiye

Leonardo Dalessandri'nin gözünden, Türkiye.

Bir madeni paradan daha fazlası..

Bir madeni paradan daha fazlası..

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Tutuklanan sosyal medya fenomeninden rezil ifade

Sapkın videoların sahibi Gaga Bulut lakaplı şahıs, "İlgi çekmek için feminen giyiniyorum, kız arkadaşım var" dedi.

İşte yerli otomobil! Adeta su yakıyor

Elektrikli yerli otomobil ilk kez İstanbul'da bir fuarda görücüye çıktı. İşte dizaynıyla da oldukça dikkat çeken yerli otomobilin ilk görüntüleri...

Torba Yasa Meclis'te! İşte ayrıntılar

TBMM Genel Kurulu'nda, trafik cezalarını artıran, uyuşturucuyla mücadeleye yönelik önlemleri içeren, yabancıların Türkiye'de iş ve işlemlerini kolaylaştıran düzenlemelerin de yer aldığı Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi kabul edildi.

Danıştay'dan 'andımız' kararı

Türk Eğitim-Sen tarafınan Milli Eğitim Bakanlığı yönetmeliğinin 12. maddesi gereğince 'öğrenci andı'nı yürürlükten kaldıran düzenlemenin iptali için Danıştay'da dava açtı.

Bu kategorideki diğer haberler