Geçtiğimiz günlerde TRT Çocuk'ta yayınlanan bir çizgi film için ortaya atılan iddialar oldu. HaberTürk Yazarı Murat Bardakçı bunun sebebinin TRT Genel Müdürü İbrahim Eren'in Eurovision ile ilgili söylediği sözler olduğunu dile getirerek şöyle söyledi. "Akıl var, mantık var! Hayvana tecavüz sahnesinin yer alması mümkün müdür? Filme böyle bir sahneyi akıldan ve idrakten nasibini alamamış hangi ebleh monte eder?İddianın arkasında TRT

Güncelleme: 07.08.2018 14:31

Geçtiğimiz günlerde TRT Çocuk'ta yayınlanan bir çizgi film için ortaya atılan iddialar oldu. HaberTürk Yazarı Murat Bardakçı bunun sebebinin TRT Genel Müdürü İbrahim Eren'in Eurovision ile ilgili söylediği sözler olduğunu dile getirerek şöyle söyledi. "Akıl var, mantık var! Hayvana tecavüz sahnesinin yer alması mümkün müdür? Filme böyle bir sahneyi akıldan ve idrakten nasibini alamamış hangi ebleh monte eder?İddianın arkasında TRT

Habertürk yazarı Murat Bardakçı, TRT Genel Müdürü İbrahim Eren'in Eurovision yarışmasına ilişkin "Aynı anda hem erkeğim, hem kadınım diyen birini saat 21'de çocukların seyrettiği bir zamanda ben yayınlayamam ki" açıklamasının ardından, TRT Çocuk'taki bir çizgi filmden alınma görüntünün sosyal medyada "hayvana tecavüz" "Bunu yayınlıyorsun ama!" şeklinde gündeme gelmesine ilişkin, "Akıl var, mantık var! Hayvana tecavüz sahnesinin yeralması mümkün müdür? Filme böyle bir sahneyi akıldan ve idrakten nasibini alamamış hangi ebleh monte eder?İddianın arkasında TRT Genel Müdürü'ne ille de laf edebilme hevesinin yattığını farkedersiniz" dedi.

Murat Bardakçı'nın "Eurovision" başlığıyla yayımlanan yazısı şöyle:

"TRT Genel Müdürü İbrahim Eren önceki gün Eurovision yarışmasından bahsetti, "Aynı anda hem erkeğim, hem kadınım diyen birini saat 21'de çocukların seyrettiği bir zamanda ben yayınlayamam ki" deyince TRT Çocuk'taki bir çizgi filmden alınma bir-iki saniyelik görüntü sosyal medyada "hayvana tecavüz" gibi gösterildi ve "Bunu yayınlıyorsun ama!" karşılığı verildi.

TRT böyle ağır şekilde suçlanır da cevap vermez olur mu? Bir açıklama yapıp tecavüz iddialarının "hastalıklı zihnin ürünü", "sapık yaklaşım" ve "aşağılık" olduğunu söylediler hukuk\u00ee süreç başlattıklarını duyurdular.

Akıl var, mantık var! TRT'nin bir kanalındaki, hem de çocuklar için yayın yapan bir kanalındaki çizgi filmde hayvana tecavüz sahnesinin yeralması mümkün müdür? Filme böyle bir sahneyi akıldan ve idrakten nasibini alamamış hangi ebleh monte eder?

TRT'ye her ne sebeple olursa olsun kızabilirsiniz ama hiddetinizi bir tarafa bıraktığınız takdirde böyle bir işin olamayacağını kabul eder ve iddianın arkasında TRT Genel Müdürü'ne ille de laf edebilme hevesinin yattığını farkedersiniz.

 Bu tuhaf ve garip iddia yüzünden tartışılması gereken asıl konu, yani Eurovision'a katılıp katılmayacağımız hususu geri plana atıldı!

TRT Genel Müdürü'nün yarışmayı yayınlamama gerekçesi olarak gösterdiği sebep meselenin bir tarafıdır ve diğer tarafta katılmamızı artık gereksiz kılan bir başka sebep vardır: Eurovision "sanatçı" yahut "grup" değil bir "şarkı" yarışmasıdır ama bu özelliğini seneler önce kaybedip bir SMS müsabakası haline gelmiş ve bu yapılırken bol bol siyaset sosuna bulanmıştır.

Üstelik Eurovision şartnamesinde yazılı olan beste biçimi bundan kırk küsur sene öncesinde, yani 70'li senelerde kalmış ve modası geçmiş bir formdur; istenen eserler bu yüzden hep birbirlerine benzerler; ritmleri ile düzenlemeleri de neredeyse aynı olur. Ama dünya musiki anlayışı ve "şarkı" formunun yeni biçimleri Eurovision formatının şimdi fersah fersah ilerisindedir, üstelik şartname değil, yarışmanın tamamı her bakımdan eskiyip tarih olmuştur.

Eurovision, son senelerde "şarkı yarışması" olmaktan çıkıp bir "SMS yarışması"na döndüğü için birinciliği kazanmanın şartı telefon mesajı gönderme organizasyonunu en iyi şekilde yapabilmekten geçmekte, bunu halleden memleket arasının düzgün olduğu diğer bir-iki memleketin de oylarını alabildiği takdirde yarışmadan galip çıkmaktadır.

İşte bu yüzden Eurovision'da yahut onun kopyesi olan Asyavizyon'da birinci seçilip de dünya listelerinde yeralabilmiş bir eser yoktur; mesela ABBA'nın bir zamanlar Eurovision'da birinci olan ve dünyanın dört bir tarafında dinlenen"Waterloo"su gibi eserler artık mevcut değildir. Yarışmadan ses getiren, bilinen ve heryerde çalınan bir şarkı artık çıkmadığı için "Hem erkeğim, hem kadınım" gibisinden sözler bugün Eurovision'un kendini duyurma ve tanıtım vasıtasıdır.

Böylesine eskimiş bir yarışmaya katılmamıza, gündemimizi bununla meşgul etmemize ve neticeyi her defasında olduğu gibi nerede ise bir namus meselesi haline getirmemize bu devirde artık hiç mi hiç gerek yoktur!"

A 101 indirimli ürünler listesi
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Acun zam yaptı! İşte O Ses Türkiye'de jürinin alacağı maaş
Daha zoru yok! Çok az kişi çözebildi
Ukrayna'da patlama! Ölü ve yaralılar var
'İslam karşıtlığı özünde bir nefret suçudur'
ABD'ye net mesaj: Saçma sapan işler
Erdoğan'dan flaş karar! Davayı geri çekti
Tamamen yerli! Artık TSK'nın hizmetinde
'Türkiye'nin en büyük yatırımcısıyız'
Soylu'dan Kaşıkçı açıklaması!
Erdoğan, Pompeo'yu kabul etti
FETÖ'ye dev operasyon
Dunford'dan Türkiye'yi oyalama taktiği
İşte Kaşıkçı'yı öldüren infaz timi
Ses kaydı gündeme bomba gibi düştü
Hatipoğlu başkan adayı olacak mı?
Yolcu otobüsü şarompole devrildi!
İsrail kaşla göz arasında vuruyor

Baba güven demek!

Sakatlanan oğlunun kolundan tutup bitiş çizgisine ulaşmasını sağlayan baba. 1992 Olimpiyatları Derek Redmond

Bugatti hız testi

Bir Bugatti'nin motorunu test etmek istiyorsanız, yolu tamamen boşaltmanız gerekir.

Atla drift yapılır mı?

Atla drift yapan kovboy.

Düzensiz göçmenleri taşıyan minibüs devrildi

Kayseri'de düzensiz göçmenleri taşıyan minibüsün devrilmesi sonucu 2 kişi öldü, 21 kişi yaralandı.

Savunma sanayinde üretim yapan firmalar ürünlerini sergiledi

"Nusret-2018 Davet Tatbikatı" kapsamında savunma sanayinde üretim yapan firmalar ürünlerini sergiledi.

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Ben sana özgürlüğü veriyorum, sen de bana özgünlüğü ver çocuk!

Geleceğimizin mimarları olan öğretmenler ve onların kalpten verdikleri emek… Takdire şayan, idealist bir öğretmen olan Emel Arığ Işık ile Türkiye'de yaygınlığı her geçen sene artan okul öncesi eğitimi konuştuk. Meslekte çocukların basmakalıp etkinliklerle değil; hayal dünyasını harekete geçirecek faaliyetlere yönlendirilmesinin öneminden sıkça bahseden Emel Hanım, başarının sanattan ve bilimden geçtiğini ve en büyük datanın, verinin içimizde olduğunu söyledi.

Ses kaydı gündeme bomba gibi düştü

Cemal Kaşıkçı'nın işkenceyle öldürüldüğüne dair ses kayıtları ortaya cıktı. Ses kaydında Başkonsolos Muhammed Uteybi, “Bu olayı dışarıda yapın. Benim başımı belaya sokacaksınız” ve “Yaşamak istiyorsan sus!” gibi sözler söylüyor.

Erken emeklilik tartışmalarına noktayı koydu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti grup toplantısında yaptığı konuşmada erken emeklilik konusuna ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Olayı aydınlatacak ses kaydı ortaya çıktı!

Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın kaybolması olayı ile ilgili Türk polisinin elinde 11 dakikalık ses kaydının olduğu iddia edildi. Ses kayıtlarını değerlendiren güvenlik kaynakları, Cemal Kaşıkçı'nın konsolosluğa girdikten kısa bir süre sonra saldırıya maruz kaldığını belirtiyor.

Bu kategorideki diğer haberler