Vietnam'da bir araya gelen Rus ve ABD'li liderler, Suriye konusunda ortak bir metne imza attı.

Güncelleme: 11.11.2017 14:17

Vietnam'da bir araya gelen Rus ve ABD'li liderler, Suriye konusunda ortak bir metne imza attı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ABD Başkanı Donald Trump, Vietnam'ın Danang kentinde düzenlenen APEC zirvesinde bir araya geldi.

Kremlin Sözcüsü Dimitry Peskov, iki liderin Suriye üzerine ortak bir açıklama yapmayı onayladığını belirtti.

Açıklamanın, iki başkanın buluşması için özel olarak hazırlandığı belirtildi.

Açıklamada, iki liderin terör örgütü DEAŞ'la ortak mücadelenin sürdürülmesi ve tehlikeli olayların engellenmesi için ortak iletişim kanalları kurulması için anlaşmaya vardıkları belirtildi. 

İki lider, Suriye'nin egemenliği, bağımsızlığı ve toprak bütünlüğüne bağlılık üzerine anlaşmaya vardı.

Suriye'de askeri çözümün olmadığına vurgu yapılan anlaşmada, tüm taraflar Birleşmiş Milletler öncülüğünde Cenevre'de yapılan barış görüşmelerine davet edildi. 

TRUMP: SURİYE'DE ÇOK SAYIDA HAYATI KURTARACAĞIZ

Da Nang'da yapılan APEC zirvesinin ardından başkent Hanoi'ye geçen ABD Başkanı Donald Trump, burada Putin ile görüşmesine ilişkin önemli açıklamalar yaptı.

Trump, Putin ile görüşmesinin Suriye'de çok sayıda hayatı kurtaracağını söyledi.

Putin ile zirve sırasında 2-3 kısa konuşma yaptığını belirten ABD Başkanı, karşılıklı olarak sıcak bir his içerisinde olduklarını söyledi.

Trump, görüşmelerde Putin'e ABD seçimlerine müdahale edip etmediklerini tekrar sorduğunu ve Putin'in iddialarını tekrar reddettiğini söyledi. Trump, ABD'de devam eden soruşturmanın, Rusya ile iyi ilişkiler kurmanın önünde bir engel olduğunu ve suçlamaların Putin için bir hakaret olduğunu belirtti.

PUTİN'DEN AÇIKLAMA: TRUMP OLDUKÇA SICAKTI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de Trump ile görüşmesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Putin, "İstediğimiz her şeyi konuştuk" sözleriyle görüşmeyi özetlerken, Trump'ın görüşmede oldukça kibar olduğunu söyledi.

İki ülke heyetlerinin problemlerin çözümü için diyalog kurmalarıı sağlamak için bir yol bulmaları gerektiğini belirten Putin, iki lider arasında resmi görüşme yapılamamasını program yoğunluğuna bağladı.

Trump'ın anlaşması kolay, eğitimli bir insan olduğunu belirten Putin, Suriye ile ilgili yapılan ortak açıklamanın olağanüstü derecede önemli olduğunu belirtti.

Putin ayrıca, Rus medyasının ABD seçimlerine etkisi olduğu iddialarını ifade özgürlüğüne bir saldırı olduğunu söyledi.

Rus lider, Trump'ın seçim kampanyası ekibinin başında bulunan Paul Manafort'un Rusya ile bağlantısı olduğu iddialarının ise uydurma olduğunu ifade etti.

Çok Okunanlar

Maliye okulları ses getirecek

Ankara önemli bir tarih olaya ev sahipliği yapacak. Türkiye'nin önemli eğitim kurumlarından olan Maliye Okulu ülkeye mal olmuş birçok kişi kazandırmıştı. Maliye Okulları tarihi anlamak ve anlatmak adına “Maliye Okulu adı yuvasına dönüyor. Asırlık anılar yeniden canlanıyor” sloganı ile okulun bahçesine “Anı Plaketi” çakılacak.

ODA TV ilahiyatçısı küffarın bile kurmadığı cümlelerle İslam'a saldırdı

Oda TV'nin ilahiyatçı yazarı Cemil Kılıç, yine mübarek Ehlibeyt'in arkasına saklanarak İslam'a saldırdı. Karanlık Oda'nın yazarına göre "İslam ölmüş, katledilmiş, İslam bir facianın dini" imiş. İslam'a ve yılın 365 günü Ehlibeyt muhabbetini ve hürmetini içinde taşıyan ve yaşayanlara, bu bir günü fırsat bilip saldıran ve karanlık düşüncelerini Ehlibeyt'i siper edinerek yaymaya çalışan ilahiyatçı takımına, Müslümanlar ise Allah'ın 2 ayeti ile cevap veriyor.

Erdoğan, Suudi Arabistan'a meydan okudu

Jonathan Ferziger ve Fadwa Hodali Bloomberg'de “Erdoğan, Doğu Kudüs'ün her yerinde” başlıklı enteresan bir yazı yayınladı.

ABD ordusu zor durumda!

Dünyayı, icra ettiği kanlı operasyonlar ve kirli politikalarla kan gölüne çeviren ABD'nin ordusu zor durumda. ABD Hava Kuvvetleri'nin görev yoğunluğu, teknik sorunlar ve yetişmiş personel eksikliği nedeniyle gelecekteki olası çatışmaların koşullarını karşılamadığı belirtildi.

Hadi 20 Eylül 20.30 ipucu: 1992 ABD Basketbol takımın adı nedir?

Türkiye'de çok sevilen 300 binden fazla anlık kullanıcıya ulaşan Hadi yarışması bu akşam 20.30'da yapılacak yarışma için bir ipucu yayınladı. Hadi'nin sosyal medya hesabından yapılan duyuruda 1992'de Barcelona Olimpiyatlarına katılan Amerikan basketbol takımına verilen isim soruldu. Basketbol severlerin rahatlıkla bilebileceği bu sorunun cevabını öğrenmek için haberimizi okumaya devam edebilirsiniz. Hadi yarışmasının ipucuna bakarak soruyu bilmek isteyen kullanıcılar 1992 ABD Basket takımın adı ne? Barcelona Olimpiyatlarına katılan ABD basket takımına verilen isim nedir? Dream Team veya Rüya Takımı kime denir? gibi soruların yanıtını araştırmaya başladı. Detaylar için milatgazetesi.com'u takip edebilirsiniz.

Bu kategorideki diğer haberler