İstihbarat ve yerel kaynaklardan edinilen bilgilere göre TSK, '2. Fırat Kalkanı Harekatı' için Suriye'deki hazırlıklarını tamamladı. Yeni hamleyle Türkiye-Suriye sınırının tamamı terör örgütlerinden temizlenecek.

Güncelleme: 31.08.2017 09:24

İstihbarat ve yerel kaynaklardan edinilen bilgilere göre TSK, '2. Fırat Kalkanı Harekatı' için Suriye'deki hazırlıklarını tamamladı. Yeni hamleyle Türkiye-Suriye sınırının tamamı terör örgütlerinden temizlenecek.

YAVUZ SELİM TÜRK

Irak'ın toprak bütünlüğünden yana tavır koyan İran ve Türkiye, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin sözde bağımsızlık referandumu kararını engellemeye çalışıyor. İstihbarat kaynakları, Barzani yönetiminin ısrarı sürerse İran'ın ve Türkiye'nin askeri operasyonu düşünebileceğine dikkat çekiyor. İstihbarat ve yerel kaynaklardan edinilen bilgilere göre TSK, Suriye'de '2. Fırat Kalkanı Harekatı' için hazırlıklarını tamamladı. Yeni hamleyle Türkiye-Suriye sınırının tamamının terör örgütlerinden temizlenmesi öngörülüyor.

Yakından takip sürüyor

Türkiye, Suriye sınırındaki terör örgütleri PKK/PYD ve DEAŞ'ın hareketliliğini yakından takip ediyor. Fırat Kalkanı harekatıyla tarihi bir başarıya imza atan Türk Silahlı Kuvvetleri, Suriye'deki terör örgütü yapılanmalarına karşı güvenlikli bölge politikası çerçevesinde yeni bir operasyona hazırlanıyor. Suriye sınırındaki yerel kaynaklar ve güvenlik kaynaklarından edinilen bilgilere göre '2. Fırat Kalkanı Harekatı' için hazırlıkların son aşamada olduğu iddia edildi.

Zekai Paşa yine sahada

Tank ve seçkin komando birlikleriyle başlanacağı öngörülen operasyonda, daha önce Fırat Kalkanı Harekatını yöneten Zekai Aksakallı Paşa'nın yine aktif olarak sahada olması bekleniyor. Özellikle Arfin, Kamışlı, Kobani gibi bölgeler terör örgütü PYD'nin silahlı kanadı YPG'den temizlenecek. PYD/PKK'nın ABD ve Avrupa devletleri tarafından verilen silahları Suriye'den Türkiye'ye geçirip kullanmasının engellenmesi de operasyonu önemli kılan bir diğer nokta. Özellikle son dönemde ABD menşeli silahların yurt içinde yakalanmasından sonra istihbarat kaynakları silahların kaynağında yani Suriye'de imha edilmesi için rapor verdi. Türkiye'nin son dönemde Rusya ve İran ile yürüttüğü başarılı dış politikanın harekatta kolaylık sağlayacak.

Askeri operasyon gündemde

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin sözde bağımsızlık referandumu kararından İran ve Türkiye rahatsızlığını en üst seviyede dile getiriyor. Irak'ın toprak bütünlüğünden yana tavır koyan İran ve Türkiye, Barzani yönetiminin kararını siyasi olarak engellemeye çalışıyor. Fakat Barzani yönetiminin ısrarı sürerse özellikle Türkmen ve Arap milletlerinin asli unsuru olduğu Kerkük'te halkın büyük çoğunluğunun reddetmesine rağmen referandum yapılmak istenirse İran'ın ve Türkiye'nin askeri operasyonu düşünebileceğine dikkat çekiliyor.

Kerkük önemli bir bölge

İstihbarat ve askeri kaynaklarının edindiği bilgilere göre Misak-ı Milli sınırlarımız içinde yer alan bölgede Türk kimliği ve varlığı silinmeye çalışılıyor. Irak'ta Barzani yönetimi altında bulunan bölgelerdeki terör örgütü PKK hareketliliği ve Türkiye'ye karşı tehdit oluşturan faaliyetlerinin istihbarat raporlarına defalarca yansıtıldı. Irak'ın toprak bütünlüğünün bölgedeki ülkelerin güvenliği için oldukça önemli olduğuna dikkat çeken istihbarat kaynakları, Türkiye'nin Kerkük ve bölgedeki köklü geçmişinin de bölgedeki gelişmelere gerektiğinde askeri operasyonla müdahale edebileceğini ön görüyor. Kerkük ve Telafer bölgelerinde bulunan Türkmen varlığının TSK'nın olası operasyonunda Suriye'deki gibi sahada aktif rol alacağı ifade ediliyor.

Bu işte bir terslik var diyeceğiniz kareler
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Acun zam yaptı! İşte O Ses Türkiye'de jürinin alacağı maaş
Daha zoru yok! Çok az kişi çözebildi
Kaşıkçı üzerinden kirli plan! Hedef: Türkiye
Partilere ayrılacak bütçe payı belli oldu
'Kaşıkçı'nın ses kaydında' bomba iddia!
Meteoroloji uyardı! Sağanak geliyor
'Öğrenci Andı' kararına hükümetten ilk tepki!
İstanbul'da Bylock operasyonu!
HDP'li başkanın PKK'lı oğlu öldürüldü!
BM'den Gazze uyarısı!
23 göçmenin öldüğü olayda flaş gelişme
Rusya'da uçak düştü!
İP'de toplu istifa
Türkiye resti çekti! Devam edecek
Danıştay'dan 'andımız' kararı
Valilikten '29 Ekim' açıklaması
Emniyetten büyük başarı! Yakalandılar

Gagauz Özerk Yeri'nde Erdoğan coşkusu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Gagauz Özerk Yeri'nde halka hitabından önce kent meydanını dolduran çok sayıda Gagauz, sevgi gösterilerinde bulundu.

Nereye gitti şimdi bu?

Rakunlar bir şeyi yemeden önce yıkamak isterlermiş. Bu rakuna da pamuk şeker vermişler

Arıların savaşı!

30 eşek arısının 30.000 bal arısı bulunan bir kovanı işgali

Bir yabancının gözünden Türkiye

Leonardo Dalessandri'nin gözünden, Türkiye.

Bir madeni paradan daha fazlası..

Bir madeni paradan daha fazlası..

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Tutuklanan sosyal medya fenomeninden rezil ifade

Sapkın videoların sahibi Gaga Bulut lakaplı şahıs, "İlgi çekmek için feminen giyiniyorum, kız arkadaşım var" dedi.

İşte yerli otomobil! Adeta su yakıyor

Elektrikli yerli otomobil ilk kez İstanbul'da bir fuarda görücüye çıktı. İşte dizaynıyla da oldukça dikkat çeken yerli otomobilin ilk görüntüleri...

Danıştay'dan 'andımız' kararı

Türk Eğitim-Sen tarafınan Milli Eğitim Bakanlığı yönetmeliğinin 12. maddesi gereğince 'öğrenci andı'nı yürürlükten kaldıran düzenlemenin iptali için Danıştay'da dava açtı.

Torba Yasa Meclis'te! İşte ayrıntılar

TBMM Genel Kurulu'nda, trafik cezalarını artıran, uyuşturucuyla mücadeleye yönelik önlemleri içeren, yabancıların Türkiye'de iş ve işlemlerini kolaylaştıran düzenlemelerin de yer aldığı Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi kabul edildi.

Bu kategorideki diğer haberler