Tüketici şikayetlerini artık internetten zahmetsiz bir şekilde yapabilirsiniz. Bu yolla hizmet ve malı kusurlu, site mağduriyet yaşatan firmayı resmi olarak tüketici şikayetleri hakem heyetine bildirebilir ve sonuç alabilirsiniz. Eğer şikayetinizde haklı iseniz bu yolla başarayı ulaşmanız çok yüksek olasılık. Peki hangi siteden, hangi sayfadan ve nasıl tüketici şikayeti oluşturacaksınız? Cevaplar haberimizde...

Güncelleme: 09.04.2018 11:10

Tüketici şikayetlerini artık internetten zahmetsiz bir şekilde yapabilirsiniz. Bu yolla hizmet ve malı kusurlu, site mağduriyet yaşatan firmayı resmi olarak tüketici şikayetleri hakem heyetine bildirebilir ve sonuç alabilirsiniz. Eğer şikayetinizde haklı iseniz bu yolla başarayı ulaşmanız çok yüksek olasılık. Peki hangi siteden, hangi sayfadan ve nasıl tüketici şikayeti oluşturacaksınız? Cevaplar haberimizde...

Tükiteci hakları kanunla korunmasına ve müşterisinin hakkını gasp etmeye kalkan firmalara yönelik pek çok yaptırım şansı olmasına karşın, tüketici şikayetinin kolay yolunu bilmeyenler, haklarını kolay kolay aramıyor. Nihayetinde belki çok basit bir şekilde firmadan şikayetçi olduğu konuda çözüm alabileceği halde, hakkını firmada bırakıyor. Peki tüketici şikayeti en kolay nasıl yapılır? Tabi ki internet üzerinden. Siz de yerinizden bile kalkmadan, hem de doğrudan devletin görevlendirdiği yetkililere ulaşacak şikayet formununu kolayca doldurup sonuç alabilirsiniz. Detaylar haberimizde...

Her gün hızla gelişen teknoloji ve iletişim imkanlarına karşın tüketicilerin firmalardan şikayetleri de artıyor. Bunun pek çok sebebi olmasına karşın alış verişin ve ödemelerin eskiye oranla neredeyse ışık hızıyla yapılabiliyor olması nedeniyle artan işlem miktarı.

Tabi bu başdöndürücü alım satım işlemelerinde haliyle şikayetler de her zamankine göre artıyor. Ancak vatandaşlar hem haklarını iyi bilmediği, hem de şikayetlerini kolayaca oluşturma imkanlarından bihaber oldukları için çoğu zaman mağdur kişi ne hakkını arıyor ne de en kolay yol önünde dururken bir adım atıyor.

Peki bir firma tarafından mağdur edilen müşteri ne yapmalı?

YERİNİZDEN KALKMADAN TÜKETİCİ ŞİKAYETİ OLUŞTURUN

Eğer bir firmadan aldığınız hizmet veya mal kusurlu ise ve firma hakkınızı vermiyorsa hemen bilgisayardan Tüketici Hakem Heyetlerine Başvuru İşlem'ini açın. Bunun için ŞU LİNKİ TIKLAMANIZ YETERLİ. Ardından gelen sayfada Kimliğimi Şimdi Doğrula yazılı butona tıklayın ve vatandaşlık numaranız ile e devlet şifrenizi girin. 

Gelen ekranda Kimliğimi Şimdi Doğrula yazılı butonu tıklayarak kullanıcı adı ve şifrenizi gireceğiniz sayfaya ulaşacaksınız.

Bu ekranda TC Kimlik No ve E-devlet şifrenizi girerek Uygulama sayfasına erişeceksiniz.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Tüketici Hakem Heyetlerine Başvuru İşlemi başlıklı sayfa açılacak önünüze. Hemen altta bu kez Uygulamaya Git butonunu göreceksiniz. İşte o butona tıklayarak işlemlerinize başlayabilirsiniz.

İşte tüketici şikayetiniz oluşturacağınız sayfa geldi. Bundan sonraki işlemler öncekinden çok daha zor değil. Yapmazın gereken sadece elinizdeki evrakları hazırlamak ve gerekli alanları doldurmak.

 

ŞİMDİ ŞİKAYETİNİZİ OLUŞTURMA VAKTİ

Gelen sayfada sol sütunda "Yeni Başvuru, Yarım Kalan Başvurular, Yapılan Başvurular, Kişisel Bilgilerim, Mesajlar" seçeneklerini göreceksiniz. Tüketici Şikayet Girişi başlıklı ana ekranda ise toplam 5 adımdan oluşan şikayet adımlarının ilkini göreceksiniz.

İLK ADIM

"1. Adım Şikayet Edilen Firma Bilgileri" kısmına sırasıyla bilgileri gireceksiniz.

Bunlardan zorunul olanlar: Firma Unvanı, İl, İlçe ve Adres. Zorunlu olmayanlar ise Vergi Numarası, Mersis Numarası, Telefon ve Faks. Bir şirketin tam adını, vergi ve mersis numarasını şirketin adını Google'a yazıp aratarak kolayca bulabilirsiniz. Bu alanları doldurduktan sonra KAYDET VE İLERLE butonuna basın.

2. Adım Şikayetin Konusu başlıklı sayfaya geleceksiniz. Bu safyada ise zorunlu alanlar olan Talep Türü ve Şikayetin Konusu alanlarını doldurmanız gerek. Eğer şikayet türünü bulamazsanız DİĞER yazan tipi seçin. Elinizde var ise Fatura Tarihi, Fiş/Fatura No ve Uyuşmazlık Tutarı girin. Bu bölümde önemli olan şikayetinize sebep olan süreci doğru, anlaşılır ve açık bir dille ifade etmeniz. Tüm bunları yaptıktan sonra yine KAYDET VE İLERLE butonuna basın.

3. Adım Uyuşmazlık Belgesi Yükleme başlıklı sayfaya gelecksiniz. Bu sekmede elinizde var olan tüm belgeleri sisteme tek tek yüklemeniz gerekiyor. Elden Getireceğim, Posta ile Göndereceğim, Belge Yükleme, Belgem Yok seçenekleri içinden Belge Yüklemeyi seçeceksiniz. Zaten işimizi kolay yoldan halletmek istediğimiz için Elden Getireceğim, Posta ile Göndereceğim seçeneklerini kullanmaya gerek yok.Elinizde birden fazla belge var ise SEÇ butonuna basarark belgeleri tek tek yüklemeniz gerekiyor. Sonrasında yine KAYDET VE İLERLE butonuna basmanız lazım

4.Adım Şikayet Önizleme başlıklı ekran önünüze gelecek. Adı üstünde burada oluşturduğunuz şikayet formunu inceleyebilirsiniz. Şimdi tek tek girdiğiniz veriler inceleyip ve şikayet metnini dikkatlice okuyun ki hakkınızı almanız kolay olsun. Ne kadar doğru ve açık bir dille yazarsanız, şikayetinizi delillendiriseniz işleriniz o kadar kolay yürüyecktir. Çoğu firma şikayet oluştuktan sonra kaybedeciğini anlayınca zaten gereğini yerine getiriyor. Bu sayfada da İLERLE diyerek son ekrana gelecksiniz

5.Adım Tüketici Hakem Heyeti Seç başlıklı son sayfada  İkamet Adresine Göre, Tüketici İşleminin Yapıldığı Yere Göre seçeneklerinden birini tercih edeceksiniz. İkamet Adresine Göre seçeneğini tercih ederseniz eğer sizin kayıtlı adresinizde hizmet veren heyet konuya bakacak. Diğeri ise mağduriyetin oluştuğu yeri esas alacaktır. Tercih sizin, seçiminizi yapıp BAŞVURUYU TAMAMLA butonuna basın ve eğer hatalı eksik bir yer yok ise şikayetiniz oluşturulmuş olacaktır. Bundan sonra size beklemek düşüyor. 

Şikayetinizi oluşturduktan sonraki süreçi sol sütunde bulunan, yazının başında zikrettiğimiz Tüketici Başvuru yazılı alının altındaki Yapılan Başvurular yazılı yere tıklayarak görebilirsiniz. Buraya tıkladığınızda Devam Eden Başvurular başlıklı sayfada yaptığınız başvuruları ve durumlarını görebilecğiniz alan gelecektir. Tarihçe yazan yere tıklayarak Tüketici heyetinin ne yaptığını görebilirsiniz. Muhetmelen karşı taraftan savunma isteyeceklerdir. Bundan sonra bir süre beklemeniz gerekiyor. 

Çoğu firma eğer kusur kendisinde ise Tüketici Heyetinin kararını beklemeden zaten sizinle ilitişime geçip, mağduriyetinizi gidermeye çalışıyor. Dikkat edin eğer firma sizi aradıysa, bu büyük ihtimal suçunu kabul etmiştir ama yine de sizi kandırmaya çalışabilir. Yani örneğin zararınız 100 birim ise 10 birim ile durumu kurtarmaya çalışabilir. Bu durumda uyanık olmanız ve dikkatlice dinleyip karar vermeniz gerek. Önemli olan mağduriyetinizi tam olarak giderilmesidir. 
 

KONUYLA İLGİLİ VİDEOLAR

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

EĞER DİLEKÇEYİ ELDEN VEREREK BAŞVURU YAPMAK İSTİYORSANIZ...

Siz yine de şikayetinizi internet üzerinden değil de, başvuru dilekçesi doldurarak yapmak istiyorsanız şu LİNKTEKİ BAŞVURU DİLEKÇESİNİ indirin ve dolurup başvurunuzu yapın. 

Ayrıca şu bilgiler de işinize yarayabilir:

Tüketicilerin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun uyarınca tüketici işlemi ve tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıkların çözüm yerleri; tüketicinin mal veya hizmeti satın aldığı veya tüketicinin ikametgahının bulunduğu yerdeki Tüketici Hakem Heyetleri ile Tüketici Mahkemeleri' dir. Tüketici Hakem Heyetleri illerde Ticaret İl Müdürlüğü, ilçelerde Kaymakamlık bünyesinde oluşturulmuştur. Tüketici Mahkemeleri ise Ankara, İstanbul, İzmir Adana, Antalya, Bursa, Samsun, Konya, Mersin ve Kayseri illerinde kurulmuştur. Bu iller dışındaki il ve ilçelerde başvurular Tüketici Mahkemesi sıfatı ile Asliye Hukuk Mahkemesi'ne yapılmalıdır. Bu mahkemelerde açılacak davalar her türlü resim ve harçtan muaftır. Bununla birlikte 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu'nun 120. maddesi gereğince gider avansı tarifesinde belirlenen tutar yatırılmalıdır.

2018 yılında İl Tüketici Hakem Heyetleri için 6.860 TL, ilçe Tüketici Hakem Heyetleri için 4.570 TL altında bulunan uyuşmazlıklarda Tüketici Hakem Heyetine başvurulması zorunludur. Bu heyetin vereceği karar tarafları bağlar. Taraflar bu karara karşı 15 gün içinde Tüketici Mahkemesine itiraz edebilirler. 2018 yılı için değeri 6.860 TL ve üzerindeki uyuşmazlıklarda ise doğrudan Tüketici Mahkemesine başvurulması zorunludur.  Tüketici  https://tuketicisikayeti.gtb.gov.tr web sayfası üzerinden tüketici şikayetinde bulunabilir. Bu durumda yapılan başvuru tüketicinin  seçmiş olduğu Tüketici Hakem Heyetine düşer.

 

Çok Okunanlar

İngilizler Hatay'a göz dikti!

Türkiye'nin Suriye sınırında güvenliği sağlamaya yönelik adımları İngiliz The Economist dergisini rahatsız etti. İdlib'teki gelişmelerin değerlendirildiği makalede "Türkiye, 1930'larda Hatay'ı Suriye'den ayırdı, şimdi sıra İdlib'de." İfadeleri kullanıldı.

Bankalar Birliği duyurdu: Borcu olanlar dikkat!

Türkiye Bankalar Birliği'nden yapılan son dakika açıklamaya göre bankaların üzerinde görüştükleri yapılandırma çerçeve anlaşması imzalandı.

Türkiye dünyada 4. ülke oldu

İlk yerli hibrit lokomotif Almanya'daki dünyanın en büyük demiryolu fuarında görücüye çıktı. Yüzde 40 yakıt tasarrufu sağlayacak lokomotif sayesinde Türkiye dünyada bu teknolojiye sahip 4. ülke oldu.

Beklenen logo geldi!

Müşterilerin alış veriş yaparken daha bilincli davranabilecekleri şekilde "Türk Malı" logosu geldi. Uygulama 15 gün sonra başlıyor. Bakanlık yerli üretim logosunu ilk kez gösterdi.

Adnan Oktar davasında flaş karar!

Adnan Oktar grubuna yönelik 1999 yılında yapılan operasyonda gözaltına alınanlara işkence yaptıkları iddia edilen dönemin Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Adil Serdar Saçan'ın da aralarında bulunduğu 11 sanığın yargılandığı davada mahkeme davanın düşmesine karar verdi.

Bu kategorideki diğer haberler