İstanbul'da yıllarca İETT'de otobüs şoförlüğü yaptıktan ve emekli olduktan sonra memleketi Amasya'nın Gümüşhacıköy ilçesine yerleşen 75 yaşındaki Muammer Uca, 25 yıldır da bir türbenin gönüllü bekçiliğini yapıyor.

Güncelleme: 07.10.2017 11:07

İstanbul'da yıllarca İETT'de otobüs şoförlüğü yaptıktan ve emekli olduktan sonra memleketi Amasya'nın Gümüşhacıköy ilçesine yerleşen 75 yaşındaki Muammer Uca, 25 yıldır da bir türbenin gönüllü bekçiliğini yapıyor.

Uzun yıllar, İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri Genel Müdürlüğünde (İETT) otobüs şoförlüğü yaptıktan sonra emekli olunca memleketi Gümüşhacıköy ilçesine dönen Uca, 1600'lü yıllarda yaşadığı belirtilen din alimi "Arap Dede"nin türbesinin gönüllü bekçiliğini üstlendi.

Uca, yaptığı açıklamada, yaşı ilerlemesine rağmen türbenin bütün işlerini severek yaptığını söyledi.

Çalıştığı yıllarda türbenin bakımsız haline üzüldüğünü ifade eden Uca, bir gün memleketine dönünce türbeye gönüllü olarak hizmet etmeyi planladığını anlattı.

Memleketine yerleşince, hayırseverlerin de desteği ile türbenin etrafını onardığını ve üzerini kapattığını, mezar taşı yaptırdığını, çevresine ağaçlar diktiğini, alanı çitle çevrelediğini, yoldan görünmesi için tabela yaptırdığını belirten Uca, her gün türbeye gelerek çiçekleri ve ağaçları suladığını, etrafı süpürdüğünü ve dua ettiğini aktardı.

"Ölene kadar buraya hizmet etmeyi düşünüyorum"

Gönüllü olarak yaptığı işini son nefesine kadar sürdürmeyi istediğini vurgulayan Uca, şöyle devam etti:

"Kendimi buraya adadım, gece demiyorum, gündüz demiyorum hep buraya hizmet ediyorum. Yaptığım işten hiç bıkmıyorum ve ölene kadar da buraya hizmet etmeyi düşünüyorum. Ben burada olunca bir rahatlık ve huzur hissediyorum. Emekliyim yapacak bir işim yok, kahvehanede boş vakit geçireceğime gelip burayla ilgileniyorum. Dışarıda olduğum zamanlar, burası aklımdan hiç çıkmıyor, hep burayı düşünüyorum. Gece, gündüz burası hep aklımda, hiç aklımdan çıkmıyor."

Türbeyi ziyaret edenleri görünce çok mutlu olduğunu dile getiren Uca, "Burada gelip dua edenler olduğu sürece benim içimdeki heves bitmez. Ben bir karşılık beklemeden bu işi yapıyorum ve yapmaya devam edeceğim. En büyük mutluluğum, burayı ziyaret edenleri görmek." dedi.

Türbeyi ziyaret eden Menderes Kırmızı ise Uca'nın büyük bir özveriyle türbenin bakım ve temizliğini yaptığını ifade ederek şunları kaydetti:

"Muammer abi gönül verdi bu işe ve elinden geldiğinin fazlasını yapıyor türbe için. Onu takdir ediyoruz. Hayırsever vatandaşlar da destek veriyor. Muammer abi de büyük bir aşkla buraya gözü gibi bakıyor."

Bu besinleri sakın buzdolabına koymayın!
Yerel seçim anketinden bomba sonuç!
Dünyanın en gizemli üssü!
Türkiye'nin en çok satan lüks otomobilleri
Uyuyan güzelin sırrı çözüldü
 İdlib'de sınırlar belirlendi
Yarın İstanbul'da ulaşım yüzde 50 indirimli
Her yerde aday çıkartacağız!
ABD'de 3'lü gövde gösterisi
Her an savaş çıkabilir!
Yandex'le Hepsiburada'dan dev anlaşma!
Türkiye'den dengeleri değiştirecek hamle!
Oktar 'tek tip kedicik' seviyormuş!
Dükkanlar 800 yıllık dua ile açıldı! Bereket olsun...
FETÖ'yü koruyan Almanya DİTİB'i hedefe koydu!
Türkiye'nin EURO 2024 adaylık dosyası açıklandı!
Türk Yıldızları ve THY nefes kesti!
Lavrov'dan İdlib açıklaması! Türkiye ve Rusya...
O ülkenin Cumhurbaşkanı adayı sahte peygamber çıktı!
Teröristbaşından İran'a tehdit: Tüm gücümüzle...
Ortadoğu'yu talan edenlerden İran'a suçlama!
Trump emir verdi! Rusya'ya yeni yaptırımlar...
İbrahim Kalın: YPG'ye destek kabul edilemez

ABD'nin YPG/PKK bölgesine askeri sevkiyatları sürüyor

ABD'nin YPG/PKK bölgesine askeri sevkiyatları sürüyor

ABD, Suriye'de terör örgütü YPG/PKK işgalindeki bölgelere silah, mühimmat ve askeri malzeme sevkiyatına devam ediyor.

YBŞ'li teröristler görüntülendi

Irak'ta terör örgütü PKK'ya bağlı YBŞ (Şengal Savunma Birlikleri) militanları Musul vilayetinin Sincar ilçesinde görüntülendi.

Gökyüzünde muazzam gösteri

TEKNOFEST İstanbul'un ilk gün etkinlikler kapsamında iki Atak taaruz helikopteri alçak uçuş yaparak yöresel harman dalı oyunu figürleriyle festival alanında gösteri yaptı.

Park halindeki arabaya ayı girdi

Kuzey Karolina'da bir ayı park halindeki arabaya girdi. Sürücü koşarak kaçmak zorunda kaldı.

Çok Okunanlar

Erdoğan, Suudi Arabistan'a meydan okudu

Jonathan Ferziger ve Fadwa Hodali Bloomberg'de “Erdoğan, Doğu Kudüs'ün her yerinde” başlıklı enteresan bir yazı yayınladı.

Maliye okulları ses getirecek

Ankara önemli bir tarih olaya ev sahipliği yapacak. Türkiye'nin önemli eğitim kurumlarından olan Maliye Okulu ülkeye mal olmuş birçok kişi kazandırmıştı. Maliye Okulları tarihi anlamak ve anlatmak adına “Maliye Okulu adı yuvasına dönüyor. Asırlık anılar yeniden canlanıyor” sloganı ile okulun bahçesine “Anı Plaketi” çakılacak.

ODA TV ilahiyatçısı küffarın bile kurmadığı cümlelerle İslam'a saldırdı

Oda TV'nin ilahiyatçı yazarı Cemil Kılıç, yine mübarek Ehlibeyt'in arkasına saklanarak İslam'a saldırdı. Karanlık Oda'nın yazarına göre "İslam ölmüş, katledilmiş, İslam bir facianın dini" imiş. İslam'a ve yılın 365 günü Ehlibeyt muhabbetini ve hürmetini içinde taşıyan ve yaşayanlara, bu bir günü fırsat bilip saldıran ve karanlık düşüncelerini Ehlibeyt'i siper edinerek yaymaya çalışan ilahiyatçı takımına, Müslümanlar ise Allah'ın 2 ayeti ile cevap veriyor.

Türkiye AB'ye küçük dilini yutturdu: Bu inanılmaz bir şey!

AB)Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Vinals, 600 binden fazla Suriyeli çocuğun Türkiye'de okula gittiğini belirterek, "Bu inanılmaz bir başarı. dedi.

ABD ordusu zor durumda!

Dünyayı, icra ettiği kanlı operasyonlar ve kirli politikalarla kan gölüne çeviren ABD'nin ordusu zor durumda. ABD Hava Kuvvetleri'nin görev yoğunluğu, teknik sorunlar ve yetişmiş personel eksikliği nedeniyle gelecekteki olası çatışmaların koşullarını karşılamadığı belirtildi.

Bu kategorideki diğer haberler