Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş: "Geçtiğimiz yıla oranla bu yıl yüzde 50 ile yüzde 100 arasında artan bir rezervasyon oranlarına ulaşmış bulunuyoruz. 2017 yılında 3,5 milyon Alman turist ülkemizi ziyaret etti. Bu yıl ise biz 5 milyonu aşkın Alman ziyaretçinin gelmesini bekliyoruz" dedi.

Güncelleme: 08.03.2018 16:35

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş: "Geçtiğimiz yıla oranla bu yıl yüzde 50 ile yüzde 100 arasında artan bir rezervasyon oranlarına ulaşmış bulunuyoruz. 2017 yılında 3,5 milyon Alman turist ülkemizi ziyaret etti. Bu yıl ise biz 5 milyonu aşkın Alman ziyaretçinin gelmesini bekliyoruz" dedi.

NEŞAT GÜNDOĞDU/ANKARA

Dünya turizminin en önemli turizm fuarı 52. Berlin Uluslararası Turizm Borsası dolayısıyla Almanya'da bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş,    , fuarın ikinci gününde düzenlenen basın toplantısına katıldı. 

Türkiye'nin bu yıl turizm rezervasyonlarında yüzde 100 seviyelerine varan artışları yakaladığını ifade eden Bakan Kurtulmuş, ITB Berlin Turizm Borsası'nın hedeflerin yakalanması bakımından önemli bir yer olduğunu söyledi.

Türkiye'nin 2019 yılında turizmde rekorları yeniden alt üst edeceğine vurgu yapan Bakan Kurtulmuş şunları kaydetti:

"Geçtiğimiz yıla oranla bu yıl yüzde 50 ile yüzde 100 arasında artan bir rezervasyon oranlarına ulaşmış bulunuyoruz. 2017 yılında 3,5 milyon Alman turist ülkemizi ziyaret etti. Bu yıl ise biz 5 milyonu aşkın bir ziyaretçinin gelmesini bekliyoruz.  Türkiye 2018 yılında 38 milyon yabancı turiste ev sahipliği yapacaktır. Böylece ülkemiz, 2015-2016 yıllarında yaşadığı büyük krizleri geride bırakmış ve 2014 rakamlarına dönmüş olacaktır. Terör örgütlerinin Türkiye'ye saldırıları, 15 Temmuz 2016 tarihinde ülkemizin karşı karşıya kaldığı hain darbe teşebbüsü, Rusya ile yaşadığımız uçak krizi ve özellikle Avrupa'daki seçimler dolayısıyla artan milliyetçiliğin, yabancı düşmanlığının, İslam karşıtlığının ve Türkiye düşmanlığı ülkemiz turizmini dip noktaya indirmişti. Ancak, 2017 yılında ise yeniden yükselişe geçtik. 2017 yılında 32,4 milyon turist geldi ve 26,5 miyar dolar turizm geliri elde ettik. Bu göstergeler de bizi son derece optimistik olmaya yönlendiriyor. Bu yıl 38 milyon civarında turiste ev sahipliği yapacağız ve Türkiye 2019 yılında o eski rekorlarını yeniden alt üst eden, gelişen, büyüyen dünya turizminin küresel rekabetinde en önemli oyuncularından biri olmayı başaracaktır."

İlişkilerimizin Düzelmesi Gerekir

Türkiye ile Almanya arasında politik bir takım farklılıkların olmasına rağmen, geçmişten gelen dostluk ile ilişkilerin yeniden düzeltilmesi gerektiğine işaret eden Bakan Kurtulmuş, şöyle devam etti:

"Türkiye ile Almanya arasındaki ilişkilerin gelişmesini sadece turizm sektöründe ileriye gitmek için beklemiyoruz. Türkiye ihracatının yaklaşık yarısını Almanya'ya yapıyor. Türkiye Avrupa pazarında ihracat bakımından 4'üncü, ithalat bakımından da 5'inci ülkedir. Dolayısıyla Türkiye ekonomisinin genel olarak Avrupa ekonomisiyle çok yakından ilişkisi var. Avrupa ile Türkiye ekonomisi içiçe geçmiş vaziyettedir. Bazı politik farklılıklarımız olabilir ama sonuçta Türkiye ile Almanya geçmişten gelen dostluğu ve bugün karşı karşıya kaldığımız tehditlere karşı gösterdiği ortak hassayetleri gibi konularda arasındaki ilişkileri düzeltmek mecburiyetindedir. Özellikle, Türkiye ile Almanya'nın illegal göçmenler konusunda uzun yıllar boyunca aşağı yukarı ortak bir perspektife sahip olduğu da hepimizce malum. Ayrıca Türkiye bölgesinden kaynaklanan tehditlerin Türkiye topraklarında bir şekilde önlenmesi bakımından da önemli imkanları barıdırıyor. Özellikle, Akdeniz ve Türkiye'de terör örgütlerine karşı göstermiş olduğu mücadeleyle Türkiye bunu göstermiş olan bir ülkedir. Bu anlamda Türkiye'nin varlığı, Almanya ile iyi ilişkilerini geliştirmesi Avrupa'nın güvenliğini de yakından ilgilendiren bir meseledir. Bütün bunları üst üste koyduğunuzda artık Almanya'daki seçimlerde geride kaldığına göre yeni bir momentum yakaladığımızı, yeni dönemde Türkiye-Almanya ilişkilerinin son derece pozitif seyredeceğini ümit ettiğimizi, böyle olması için de her iki tarafta açık bir şekilde iyi niyetin olduğunu söylemek isterim. Geçmiş dönemde yaşadığımız problemleri elbette bileceğimiz ama onları çok fazla takılmadan daha güzel bir gelecek kurabilmek için aramızdaki farklılıkları nasıl en aza indirebiliriz bunun da müzakerelerini yaparak, ülkelerimiz arasında ortak çıkarları olan iki ülke olarak dostuluğunu iyi niyetli iş birliği çalışmalarını arttırmak durumundadır."

ITB Berlin'de Önemli Bir Fırsat Yakaladık  

            ITB Berlin fuarının dünyanın en önemli turizm fuarı olduğunu hatırlatan Bakan Kurtulmuş, Türkiye'nin tanıtılması ve ülke içerisindeki çok farklı destinasyonların, başta Alman turizm endüstrisi olmak üzere bütün Avrupalı dostlarımıza anlatılması bakımından ITB'de son derece önemli bir fırsat yakaladığını söyledi.

Türkiye'yi furda 4 ana bölgede tanıtmaya gayret ettiklerini dile getiren Bakan Kurtulmuş, Antalya, İç Anadolu, Kapadokya, İstanbul ile Türkiye'nin diğer bölgelerinin tanıtımını yaptıklarını kaydetti.

Fuarın beklediklerinden de fazla olumlu sonuçlarının olacağını belirten Bakan Kurtulmuş, "Türkiye'nin tanıtılması, buradaki bir takım ilişkilerin kurulması, anlaşmaların yapılması bakımından da çok verimli geçeceğini ümit ediyorum. Türkiye turizmine hem 2018 hem de 2023 hedefleri bakımından ITB Fuarı'nın önemli katkıları olacaktır." dedi.

Troya Müzesi Büyük Bir Prestij Müzesi Olacak

Türkiye'nin turizmde önemli bir takım avantajları olduğu belirten Bakan Kurtulmuş, bunlardan bir tanesinin de Türkiye'nin İslam dönemi ve İslam öncesi döneme ait çok farklı tarihi, kültürel zenginliklere sahip olması olduğunu dile getirdi.

Troya'dan başlayarak 24 büyük medeniyete ev sahipliği yapan Türkiye'nin Roma'da olduğundan daha fazla Roma Dönemi eserine, Yunanistan'da olduğundan daha fazla Yunan Dönemi eserlerine sahip olduğunu dile getiren Bakan Kurtulmuş, konuşmasını şöyle sürdürdü: 

"Göbeklitepe 10 bin yıllık bir yerleşim yeridir. İstanbul'daki kazılar bilimsel olarak da onaylanırsa çok daha öncesine giden, Tunç devrine uzanan eski tarihi birikime sahip bir ülkeyiz. Bu tarihi birikim içerisinde geçmiş kadim medeniyetlerin izleri var. Türkiye olarak biz bunların hepsine değer veriyor ve korumaya gayret ediyoruz. Özellikle de antik kentlerin yeniden günyüzüne çıkarılması için olağanüstü gayret sarf ediyoruz. Bunlardan birisi de İlyada'nın destanına konu olan Troya'dır. Türkiye için 2018 yılı Troia yılıdır. Troya'nın bütün dünyaya tanıtılması, Troya üzerinden Türkiye'nin tanıtılması için çok büyük bir gayret sarf ediyoruz. Yaz aylarında, Çanakkale'deki Troya'da çalışmaları devam eden dünya çapındaki Troya Müzesi'nin açılışını yapacağız. Türkiye için bu müze büyük bir prestij müzesi olacaktır. Troya medeniyetinin o kalıcı, görkemli eserleri dünyaya tanıtılacaktır."

Turizm Desteklerini Sürdüreceğiz

Turizm sektörüne yönelik kademeli desteklerle ilgili gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Kurtulmuş, desteklerin bu yıl da sürdürüleceğini söyleyerek, "Desteklerimizi sürdüreceğiz. Destekleri kademeli yapmamızın sebebi turizmi bütün yıla yaymaktır. Sadece yaz aylarında değil, kış aylarında da Türkiye'nin alternatif turizm alanlarını geliştirerek çok geniş bir alanda dünya çapındaki misfirlerimizi davet edebilmek için ve bunu da mümkünse yıl boyuna yayabilmek için böyle kademeli bir destek veriyoruz. Destekleri 9 bin dolara kadar çıkardık ve bu yıl da bu destekleri sürdüreceğiz." dedi. 

Tarihi Eser Kaçakçılığı Ululuslararası Terörü de Cesaretlendiriyor

Türkiye'den yurt dışına kaçırılmış eserlerle ilgili gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Bakan Kurtulmuş, tarihi eser kaçakçılığının Türkiye'nin hassasiyetle üzerinde durduğu bir alan olduğunu dile getirdi.

Türkiye'den yurt dışına kaçırılmış tarihi eserlerin peşine adeta birer hafiye gibi takıldıklarını belirten Bakan Kurtulmuş, bu eserlerin uzun uğraşlar sonucu yurt dışından getirilebildiğini söyledi.  Bu yıl içerisinde Antalya'ya getirdikleri Herakles Lahidi ve Karya Dönemi'nden kalan Altın Taç gibi son derece önemli eserleri Türkiye'ye getirmeyi başardıklarını sözlerine ekleyen Bakan Kurtulmuş, 54 eserin listelerinde olduğunu, bunları takip ettiklerini, bulundukları ülkelerde peşine düşerek, mahkeme açtıklarını, Türkiye'ye ait olduğunu ispatladıklarını ve özellikle ilgili ülkelerdeki muhataplarının da iş birliğine yatkın olması halinde bunları çok daha kısa süre içerisinde getirmeyi başardıklarını dile getirdi.

Tarihi eser kaçakçılığının dünyanın da en önemli konularından birisi olduğuna vurgu yapan Bakan Kurtulmuş, bu alanda üzerlerine düşeni samimiyetle yaptıklarını ve son olarak da Irak'tan Türkiye'ye getirilmiş 80 eseri mahkemede dava açılmasını beklemeden geri iade edeceklerini ifade ederek, "Suriye'de antik kentler DEAŞ tarafından bombalandı. Irak'taki, Bağdat'taki, Halep ve Şam'daki müzeler yakıldı, yıkıldı, tahrip edildi. Buraraki eserler birkaç sene sonra Avrupa'daki birçok müzede sergilenmeye başlanacaktır. Uluslararası camiyayı iş birliğine davet ediyorum. Her eser doğduğu topraklara aittir ve orada olmak mecburiyetindedir. Irak'tan savaş sırasında kaçırılmış iri ufaklı 80 tarihi eserin mahkemeye bile gerek olmadan ülkemizden geri gönderilmesi için ben yeni imza attım. Samimiyet bunu gerektirir. Kaçırılan tarihi eserlerin alıcısı olursa, bu eserler özelikle de büyük müzelerde sergilenirlerse tarihi eser kaçakçılarına gün doğar. Büyük müzelerde sergilenen her kaçak eser uluslararası kaçakçılarının, mafya gruplarının sırtını sıvazlayan, onlara cesaret veren maalesef kuvvetli bir sebeptir. Bütün ülkelerin bu konuda samimi bir iş birliği içerisinde olması gerekir. Uluslararası terörü cesaretlendiren nedenlerden birisi de bu tarihi eser kaçakçılığıdır." dedi.    

Bu besinleri sakın buzdolabına koymayın!
Yerel seçim anketinden bomba sonuç!
Dünyanın en gizemli üssü!
Türkiye'nin en çok satan lüks otomobilleri
Uyuyan güzelin sırrı çözüldü
İbrahim Kalın: YPG'ye destek kabul edilemez
'Güler yüz, tatlı kelam, aldandığımı itiraf ediyorum'
Hükümetten Enis Berberoğlu açıklaması
ABD'nin 'terör devleti' kurma planı
Erdoğan, Suudi Arabistan'a meydan okudu
İtalya'nın ‘Kangal' isteğine Türkiye'den yanıt!
Bu olay filmlere konu olur! 10 gün içinde...
Hava kuvvetlerine FETÖ operasyonu
İdlib'de asayiş Türk askerinde
İt iti ısırmadı! Serbest bırakıyorlar
Paraları kesilmeyecek! Yetimlere çifte maaş
Kim Jong Un 'barış hediyesi' olay oldu
İp uçları onu gösterdi! 14. olabilir
Bu kadarına da 'pes' diyeceksiniz! Üvey baba dehşeti
GastroAntep başladı
Evlilik teklifi yapmak istedi! Kaş yapayım derken göz çıkardı
Zarrab'ın 'cezaevi' New York'un en lüks oteli!
ABD'den o ülkeye yeni bir yaptırım daha!

YBŞ'li teröristler görüntülendi

Irak'ta terör örgütü PKK'ya bağlı YBŞ (Şengal Savunma Birlikleri) militanları Musul vilayetinin Sincar ilçesinde görüntülendi.

Gökyüzünde muazzam gösteri

TEKNOFEST İstanbul'un ilk gün etkinlikler kapsamında iki Atak taaruz helikopteri alçak uçuş yaparak yöresel harman dalı oyunu figürleriyle festival alanında gösteri yaptı.

Park halindeki arabaya ayı girdi

Kuzey Karolina'da bir ayı park halindeki arabaya girdi. Sürücü koşarak kaçmak zorunda kaldı.

FETÖ'nün hücre evlerine operasyon

Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) üyeleri tarafından "gaybubet" olarak adlandırılan hücre evlerine yönelik operasyonda 17 zanlı yakalandı.

3 yaşında ama şiir gibi yüzüyor

Çok Okunanlar

Maliye okulları ses getirecek

Ankara önemli bir tarih olaya ev sahipliği yapacak. Türkiye'nin önemli eğitim kurumlarından olan Maliye Okulu ülkeye mal olmuş birçok kişi kazandırmıştı. Maliye Okulları tarihi anlamak ve anlatmak adına “Maliye Okulu adı yuvasına dönüyor. Asırlık anılar yeniden canlanıyor” sloganı ile okulun bahçesine “Anı Plaketi” çakılacak.

Erdoğan, Suudi Arabistan'a meydan okudu

Jonathan Ferziger ve Fadwa Hodali Bloomberg'de “Erdoğan, Doğu Kudüs'ün her yerinde” başlıklı enteresan bir yazı yayınladı.

ODA TV ilahiyatçısı küffarın bile kurmadığı cümlelerle İslam'a saldırdı

Oda TV'nin ilahiyatçı yazarı Cemil Kılıç, yine mübarek Ehlibeyt'in arkasına saklanarak İslam'a saldırdı. Karanlık Oda'nın yazarına göre "İslam ölmüş, katledilmiş, İslam bir facianın dini" imiş. İslam'a ve yılın 365 günü Ehlibeyt muhabbetini ve hürmetini içinde taşıyan ve yaşayanlara, bu bir günü fırsat bilip saldıran ve karanlık düşüncelerini Ehlibeyt'i siper edinerek yaymaya çalışan ilahiyatçı takımına, Müslümanlar ise Allah'ın 2 ayeti ile cevap veriyor.

Hadi 20 Eylül 20.30 ipucu: 1992 ABD Basketbol takımın adı nedir?

Türkiye'de çok sevilen 300 binden fazla anlık kullanıcıya ulaşan Hadi yarışması bu akşam 20.30'da yapılacak yarışma için bir ipucu yayınladı. Hadi'nin sosyal medya hesabından yapılan duyuruda 1992'de Barcelona Olimpiyatlarına katılan Amerikan basketbol takımına verilen isim soruldu. Basketbol severlerin rahatlıkla bilebileceği bu sorunun cevabını öğrenmek için haberimizi okumaya devam edebilirsiniz. Hadi yarışmasının ipucuna bakarak soruyu bilmek isteyen kullanıcılar 1992 ABD Basket takımın adı ne? Barcelona Olimpiyatlarına katılan ABD basket takımına verilen isim nedir? Dream Team veya Rüya Takımı kime denir? gibi soruların yanıtını araştırmaya başladı. Detaylar için milatgazetesi.com'u takip edebilirsiniz.

ABD ordusu zor durumda!

Dünyayı, icra ettiği kanlı operasyonlar ve kirli politikalarla kan gölüne çeviren ABD'nin ordusu zor durumda. ABD Hava Kuvvetleri'nin görev yoğunluğu, teknik sorunlar ve yetişmiş personel eksikliği nedeniyle gelecekteki olası çatışmaların koşullarını karşılamadığı belirtildi.

Bu kategorideki diğer haberler