83.8 trilyon dolara ulaşan dünya ekonomisinde 16. sırada yer alan Türkiye, tüm tehditlere rağmen emin adımlarla yoluna ilerliyor. Kültür, gastronomi, futbol, turizm ve lojistik sektörleri dış saldırılara karşı üretime destek vererek ekonomimizi ayakta tutuyor.

Güncelleme: 13.03.2018 10:37

83.8 trilyon dolara ulaşan dünya ekonomisinde 16. sırada yer alan Türkiye, tüm tehditlere rağmen emin adımlarla yoluna ilerliyor. Kültür, gastronomi, futbol, turizm ve lojistik sektörleri dış saldırılara karşı üretime destek vererek ekonomimizi ayakta tutuyor.

İsmail ZELVİ

Uydurdukları ekonomik göstergelerle Türk ekonomisine karşı savaş açan global emperyalizmin aygıtlarına rağmen, ekonomimiz üretimi destekleyerek rayında ilerliyor.  83,8 trilyon dolara ulaşan dünya ekonomisinde 856 milyar dolarlık payı ile 16. sırada yer alan ekonomimiz 2018 yılında 900 milyar dolar hedefin aşmak istiyor.

Savunma ve otomotiv sanayi ve inşaat sektörünün yanında dünya ile rekabet edebileceğimiz 6 sektör TAVAK tarafından incelendi. Türk ekonomisinin gizli dayanakları olarak gösterilen bu sektörler kültür ekonomisi, gastronomi ekonomisi, futbol ekonomisi, turizm ekonomisi ve sokak ekonomisi olarak sıralandı.  

'Avrupa ortalamasını geçtik'

Gayri Safi Milli Hasılamızın yüzde 6.4'ünü teşkil eden kültür ekonomisi 53 ana sektörü barındırıyor. Kültür ekonomimiz 4.2 büyüklükte olan AB ortalamasından büyük olmasına rağmen, 8.9 paya sahip olan Almanya'dan düşük görünüyor. Türkiye'nin el atılması gereken sektörlerin arasında yer alan gastronomide payımızın 17 milyar 21 milyar dolar arasında olduğu hesap ediliyor.

'Futbol sektörü büyüyor'

Türkiye Süper Ligi'nin ortalama değeri 1,5 milyar Avro olarak değerlendiriliyor. 4 büyük kulübün ekonomik harcamalarının yanında yayın haklarının da ele alındığında bu rakamın çok büyük boyutlara ulaştığı görünüyor.

'Turizm 60 sektörü besliyor'

Türkiye'nin etrafındaki ateş çemberi, Rusya, AB ve ABD ile yaşanan sorunlara rağmen, Türk turizmi ekonominin lokomotifi olmaya devam ediyor. Türkiye'de turizmden etkilenen ve yararlanan, bunlarla düşüp kalkan 60 ayrı sektör vardır. Turizm ekonomisinden 1 milyon kişi ekmek yiyor.

'Lojistik liderliğe koşuyor'

Lojistikte Türkiye, özellikle kara taşımacılığında Avrupa ülkeleri arasında eskiden birinci sırada yer almaktaydı. Avrupa Birliği Bulgaristan ve Romanya gibi ülkeleri aldıktan sonra bu ülkelere yeteri kadar para yardımı yapamaması nedeniyle başta Bulgaristan olmak üzere lojistik sektörünü destekleyip Türk tırlarının önünü kesmeye çalışmakta ve bu konuda Türk tırlarının Avrupa'daki birinciliğinin tehlikeye girmiş bulunmaktadır. Lojistiğe tabi ki deniz ve hava, kargo taşımacılığını da ilave edersek Türkiye'nin güçlü havayolu filosu ile buradaki konumu ortaya çıkmaktadır.

'400 bin kişi sokaktan kazanıyor'

Türkiye'de ele alınmamış konulardan biri de sokak ekonomisidir. Çin, Hindistan, Tayland gibi ülkelerde bu konularda araştırmalar yapılmakta ve AB ülkeleri bile sokak ekonomisi dediğimiz sokakta inderekt dönen ekonomik değerleri tespit etmektedirler. Bu konuda Türkiye'de tek çalışma, Giresun Üniversitesi Malta arasında yapılan bir ön çalışmadır. Türkiye'de sokak ekonomisinin boyutlarına baktığımız zaman en azından 400 bin kişinin bu ekonomiden yararlandığı ve aileleri ile birlikte büyük kitlelere olanak sağladığı ortaya çıkmaktadır.

Çok Okunanlar

İngilizler Hatay'a göz dikti!

Türkiye'nin Suriye sınırında güvenliği sağlamaya yönelik adımları İngiliz The Economist dergisini rahatsız etti. İdlib'teki gelişmelerin değerlendirildiği makalede "Türkiye, 1930'larda Hatay'ı Suriye'den ayırdı, şimdi sıra İdlib'de." İfadeleri kullanıldı.

Bankalar Birliği duyurdu: Borcu olanlar dikkat!

Türkiye Bankalar Birliği'nden yapılan son dakika açıklamaya göre bankaların üzerinde görüştükleri yapılandırma çerçeve anlaşması imzalandı.

Türkiye dünyada 4. ülke oldu

İlk yerli hibrit lokomotif Almanya'daki dünyanın en büyük demiryolu fuarında görücüye çıktı. Yüzde 40 yakıt tasarrufu sağlayacak lokomotif sayesinde Türkiye dünyada bu teknolojiye sahip 4. ülke oldu.

Adnan Oktar davasında flaş karar!

Adnan Oktar grubuna yönelik 1999 yılında yapılan operasyonda gözaltına alınanlara işkence yaptıkları iddia edilen dönemin Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Adil Serdar Saçan'ın da aralarında bulunduğu 11 sanığın yargılandığı davada mahkeme davanın düşmesine karar verdi.

Rus modelden Putin'e şok suçlama

Rus model Anna Shapiro, Putin'e yönelik suçlamasıyla dünya medyasında yer aldı. 

Bu kategorideki diğer haberler