Türkiye'de yaşayan Afrikalılar, ırk ve dini ayrımcılıkla karşılaşmadan hayatlarını sürdürüyor.

Güncelleme: 07.12.2017 12:24

Türkiye'de yaşayan Afrikalılar, ırk ve dini ayrımcılıkla karşılaşmadan hayatlarını sürdürüyor.

Türkiye'deki Afrikalılardini inanışlarına uygun ibadetlerini rahatlıkla yerine getiriyor.

Afrikalı Müslümanlar, ibadetleri için herhangi bir camiye gidebiliyor. Hristiyanlar ise inançlarına uygun olarak Rum, Ermeni ve Ortodoks kiliselerinin birinde ibadetlerini yapabiliyor.

Afrikalılar, ibadetleri ve geleneklerine uygun dini törenleri yapmak için bazen bir apartman dairesini, bazen büyük bir iş yerini, bazen de evlerini kullanıyor.

Türkiye'de bulunan Senegalliler, Ticani ve Müridi olmak üzere iki büyük tarikata mensup. Her perşembe gününü cumaya bağlayan gece iki topluluk bir kişinin evinde ya da geniş bir alanda toplanıp ilahi okuyor, dua ediyor.

Ticani tarikatının mensupları, her cuma günü ikindi namazından sonra bir araya gelerek "Hazret'ül Cuma" adını verdikleri ibadeti gerçekleştiriyor. Bu ibadetler İstanbul ve Bursa'da gerçekleştiriliyor. Bunun dışında yıllık toplantılar da düzenliyorlar. 

Bu yıl Esenler'de bir spor komplesinde toplanan yaklaşık bin Senegalli, sabah 09.00'dan ertesi gün sabah 09.00'a kadar ibadet etti. İbadet sırasında Kur'an-ı Kerim, ilahi ve kasideler okuyan Senagalliler, zikir çekti ve Şeyh Bamba'yla ilgili konuşmalar yaptı. Ayrıca katılımcılara Senegal yemekleri ikram edildi.

Sürgüne gidiş törenleri

Senegalli Modou Nar Toire, sürgüne gidiş töreniyle ilgili AA muhabirine yaptığı açıklamada, hicri senenin sefer ayının her 18'inde dünyanın her tarafında Şeyh Bamba'nın Fransızlar tarafından sürgün edilmesini kutladıklarını söyledi.

Türkiye'de yaşayan Senegalliler olarak da o gün bir araya geldiklerini ve 12 saati zikirlerle dualarla ve namazla geçirdiklerini belirten Toire, "Kur'an hatmederiz. Kurban keser, yoksulara Allah için dağıtırız." dedi.

Toire, dini törenlerini Türkiye'de rahatlıkla yaptıklarını ve hiçbir sorunla karşılaşmadıklarını ifade etti.

Serigne Cheikh Faye ise Bamba'nın Fransızlarla mücadelesinde hiçbir zaman silaha başvurmadığını, sömürgeci Fransa'yı fikir ve imanı ile mağlup ettiğini söyledi.

Faye, Bamba'nın Fransızlara, 'Bu topraklara siz silah soktunuz. Bizim topumuz, tüfeğimiz yok. Ben sizinle silahlı çatışmaya girmeyeceğim. Bilin ki benim sizinle cihadım takva ile olacaktır.' şeklindeki sözlerini hatırlatarak, 'Yedi yıllık sürgün hayatında ve bütün hayatı boyunca o sadece Allah'ın ve Resulü'nün yolundan gitti." diye konuştu.

Pazarları kilisede buluşuyorlar

Türkiye'de yaşayan ve çoğunluğu Hristiyan olan Sahra altı Afrikalıları da Hristiyan olmalarından kaynaklanan birtakım kaygıları olmasına rağmen hiçbir toplumsal ayırımcılığa maruz kalmadıklarını, eğitim, sağlık haklarından yararlandıklarını, ibadetlerini rahatça yerine getirdiklerini ifade ediyor.

İstanbul'un farklı semtlerinde bulunan ancak yoğunluklu olarak Mecidiyeköy Gülbağ, Aksaray Yenikapı'da yaşayan Hristiyan Afrikalılar, kiraların artmasıyla Avcılar ve Beylikdüzü gibi ilçelere yönelmiş durumda.

İbadet için Gülbağ, Yenikapı ve Avcılar'daki kiliseleri kullanan Afrikalılar arasında azınlık psikolojisi nedeniyle dayanışma çok yüksek. Pazar günleri ibadetlerini yerine getirmek üzere en güzel kıyafetlerini giyip kiliselere ayine giden Afrikalılar, ilahiler söyleyerek ibadetlerini yerine getiriyor.

Fenerbahçeli Kameni

Fenerbahçe'nin kalecisi Carlos Kameni de Hristiyan olduğu için Müslümanlardan herhangi bir ayrımcılık görmediğini, inanç konusunun gündeme bile gelmediğini söyledi.

İnancı gereği ibadetlerini yerine getirmekte bir sıkıntı yaşamadığını belirten Kameni, "Türkiye'de yaşıyorum, Türkiye'de futbol oynuyorum. Ne özel yaşamıma ne ırkıma ne de inancıma yönelik bir ayırımcılıkla karşılaştım. Türkiye'de yaşamaktan çok mutluyum.' diye konuştu.

Türkiye'nin çok güzel bir ülke olduğunu ifade eden Gambiyalı Chris Gomes ise "Dünyanın birçok yerinden insanlar geliyor ve buraya yerleşiyor. Tek sorunumuz Türkçe bilmemek. Türkler de İngilizce bilmiyor. Bu konuda biraz sıkıntı çekiyoruz." dedi.

Türkiye'deki Afrikalılara yönelik Müslüman-Hristiyan ayrımı olmadığını aktaran Gomes, "Birçok Türk arkadaşım olduğu gibi Müslüman Afrikalı arkadaşım da var. Aramızda din ayırımı yok. Türkiye bu anlamda çok rahat ve özgür bir ülke." şeklinde konuştu.

İşte Orta Doğu'nun en güçlü ordusu
Bu işte bir terslik var diyeceğiniz kareler
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Acun zam yaptı! İşte O Ses Türkiye'de jürinin alacağı maaş
ABD'den flaş Kaçıkçı açıklaması
Sosyal medyadan Cemal kaşıkçı propagandası
Diriliş Ertuğrul 5. sezon fragmanı
Kaçak 419 FETÖ'cünün iadesi istendi
Eski istihbaratçıdan asılsız 'Türkiye' yorumu
Tren kalabalığa daldı! Ölü ve yaralılar var
ABD cami bombaladı!
Konsolosluk çalışanları ilk ifadesini verdi
Ansızın geldiler! Ceza yağdırdılar
Siyonistler fitne için bakın ne yapıyor!
Star Rafinerisi açılışı gerçekleştirildi
En büyük önceliğimiz haline geldi!
Konut satışında Cumhuriyet rekoru!
Japon uzman uyardı! İstanbul depremi...
Kaşıkçı'nın nerede öldürüldüğü tespit edildi!

Nasıl bir fareyse kedi korkudan...

Tuvalete giren fareyi çıkarmak istediler ama hiç umdukları gibi olmadı.

İntihar etmeyi düşünen kadına tavsiye vermek

İntihar etmeyi düşünen kadına tavsiye vermek -Arabam var orada şu taraftan atla

Büyük cesaret!

Eğer uçağı kaçırırsanız, yapmanız gereken yüksek bir yere çıkıp uçağın kapısını hedeflemek...

TSK'nın yeni canavarı ASELPOD...

Hava Kuvvetlerimizin envanterine giren ve ihracatını da gerçekleştirdiğimiz ASELPOD...

Gagauz Özerk Yeri'nde Erdoğan coşkusu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Gagauz Özerk Yeri'nde halka hitabından önce kent meydanını dolduran çok sayıda Gagauz, sevgi gösterilerinde bulundu.

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Cemal Kaşıkçı'yı işte bu yüzden katlettiler!

Suudi gazeteci Kaşıkçı'nın Twitter geçmişi, hiçbir delile gerek kalmadan Suudi Arabistan tarafından neden ortadan kaldırıldığını gösterir nitelikte. Adeta 'sürgün hayatı' yaşayan Kaşıkçı ile ilgili İngiliz gazeteci David Hirst de "Twitter yorumlarına bakan herkes (Kaşıkçı'nın) neden susturulmak istendiğini açıkça görür" ifadelerini kullanmıştı.

MEB'den 'andımız' açıklaması!

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan Danıştay'ın öğrenci andıyla ilgili yapılan açıklamada "Karar kesinleşmedi, hukuki süreç devam ediyor" ifadeleri kullanıldı.

Kaşıkçı üzerinden kirli plan! Hedef: Türkiye

Kayıp Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı olayına ilişkin S.Arabistan yönetiminin yanında yer alan İngiliz basını algı operasyonlarına başladı. İngiltere'de yayın yapan The Times Gazetesi'nin Orta Doğu uzmanı gazeteci Richard Spencer, Türkiye'yi suçlayan bazı yazılar kaleme aldı.

Trump'tan Suud yönetimine gözdağı

Cemal Kaşıkçı hadisesini Suudi Arabistan'a karşı koz olarak kullanıp mümkün olduğu kadar yüksek miktarda para koparmaya çalışan Trump, kendisi üzerinde artan baskıları da fırsata çevirme gayesiyle Suud yönetimine yüklendi. Kaşıkçı'nın öldüğünü düşündüğünü ifade eden Trump, "Sonuçları ağır olur" tehdidinde bulundu.

Bu kategorideki diğer haberler