Türkiye ve İran, Rakka'yı PKK'ya başkent yapma planları yapan ABD-İsrail oyununu boşa çıkarmak için harekete geçti.

Güncelleme: 05.11.2017 10:29

Türkiye ve İran, Rakka'yı PKK'ya başkent yapma planları yapan ABD-İsrail oyununu boşa çıkarmak için harekete geçti.

Tahran'ın Rakka operasyonu hazırlığına ilişkin en net mesaj, İran'ın dini lideri Ali Hamaney'in basın sözcüsü Ali Ekber Velayeti'den geldi. Lübnan ziyaretinde konuşan Velayeti, Suriye ordusunun Rakka'yı ABD destekli terör örgütü PKK'dan geri alacağını söyledi. Velayeti ayrıca, "Yakın gelecekte hükümet güçleri ile Haşdi Şabi'nin Suriye'de ve Fırat'ın doğusunda ilerleyişlerine ve Rakka şehrini kurtardıklarına şahit olacaksınız. ABD'nin Suriye'yi bölmesine izin vermeyeceğiz" diye konuştu.

PKK'YA KARŞI ORTAK OPERASYON

Türkiye ve İran, Suriye-Irak topraklarının ABD-İsrail eliyle dizayn edilme girişimlerine karşı daha fazla işbirliği kararı aldı. PKK'lı teröristlerin Şemdinli'de 9 güvenlik görevlisini şehit etmesi, hemen ardından Çaldıran'da 8 İranlı askerin örgüt tarafından öldürülmesi, teröristlere karşı iki ülkeyi daha da yakınlaştırdı. Ankara ile bir süredir müzakere yürüten Tahran, Sincar-Kandil-Rakka hattının terörden arındırılması konusunda mutabık kaldı. Taraflar arasında devam eden görüşmelerde Türk Silahlı Kuvvetleri ile Irak ordusunun Sincar ve Kandil'e ortak harekat düzenlemesi masaya yatırıldı. Sincar ve Kandil'in PKK'lı teröristlerden tamamen temizlenmesi konusunda büyük oranda mutabakat sağlanırken İran, ABD destekli PKK'nın işgal ettiği Rakka'ya harekat için Türkiye'den destek istedi.

DEYRİZOR'DAN SONRA YENİ HEDEF BELLİ OLDU

Deyrizor'un DEAŞ'tan tamamen temizlenmesiyle birlikte rejim güçleri ve İran destekli Şii milisler Rakka operasyonu için hazırlıklara başladı. Deyrizor, Suriye'nin Irak sınırında bulunuyor. Sınırın Irak tarafında ise DEAŞ'ın elinde kalan son bölgelerden el-Kaim'de Irak ordusu ile Haşdi Şabi milisleri terör örgütüne karşı ortak operasyon başlattı. Bağdat güçlerinin el-Kaim harekatına Suriye ordusuna mensup askerler de katıldı. Böylece 7 yıllık savaş sürecinde İran ve Irak'tan destek alan Suriye ordusu ilk kez sınır ötesi bir operasyon kapsamında Irak güçlerine destek vermiş oldu. Rejimin Kaim bölgesine 500 asker gönderdiği bildiriliyor.

AFRİN-MÜNBİÇ-TEL ABYAD TÜRKİYE'NİN ÖNCELİĞİDİR

Bu operasyonun ardından gözünü Rakka'ya çeviren Tahran, Ankara ile masaya oturdu. Ankara'nın "PKK işgalinde olan Sincar-Kandil hattını Irak ordusu-TSK işbirliğiyle temizleyelim" teklifine karşı Tahran'ın talebi, "Rakka'yı PKK'dan temizlemek için harekat başlatacağız. Türkiye bize destek vermeli" şeklinde oldu. Ankara ise bu talebe karşılık "Suriye'de Afrin, Tel Abyad ve Münbiç önceliğimiz" cevabı verdi. Masada varılacak mutabakatın ardından Sincar ve Kandil'e kapsamlı harekatın başlamasına kesin gözüyle bakılıyor. İran'ın Rakka operasyonu için istediği desteğe Ankara'nın verdiği cevap, yakında başlayacak harekatın Irak kuzeyiyle sınırlı olmadığını gözler önüne seriyor. Sincar ve Kandil'le birlikte Suriye kuzeyindeki terör yuvaları da TSK'nın hedefinde. İdlib'de konuşlu Türk askerinin eşzamanlı olarak Afrin'e operasyon başlatması muhtemel görünüyor.

İran'dan doğrulama

Tahran'ın Rakka operasyonu hazırlığına ilişkin en net mesaj, İran'ın dini lideri Ali Hamaney'in basın sözcüsü Ali Ekber Velayeti'den geldi. Lübnan ziyaretinde konuşan Velayeti, Suriye ordusunun Rakka'yı ABD destekli terör örgütü PKK'dan geri alacağını söyledi. Velayeti ayrıca, "Yakın gelecekte hükümet güçleri ile Haşdi Şabi'nin Suriye'de ve Fırat'ın doğusunda ilerleyişlerine ve Rakka şehrini kurtardıklarına şahit olacaksınız. ABD'nin Suriye'yi bölmesine izin vermeyeceğiz" diye konuştu.

Yeni Şafak

İşte Orta Doğu'nun en güçlü ordusu
Bu işte bir terslik var diyeceğiniz kareler
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Acun zam yaptı! İşte O Ses Türkiye'de jürinin alacağı maaş
ABD'den flaş Kaçıkçı açıklaması
Sosyal medyadan Cemal kaşıkçı propagandası
Diriliş Ertuğrul 5. sezon fragmanı
Kaçak 419 FETÖ'cünün iadesi istendi
Eski istihbaratçıdan asılsız 'Türkiye' yorumu
Tren kalabalığa daldı! Ölü ve yaralılar var
ABD cami bombaladı!
Konsolosluk çalışanları ilk ifadesini verdi
Ansızın geldiler! Ceza yağdırdılar
Siyonistler fitne için bakın ne yapıyor!
Star Rafinerisi açılışı gerçekleştirildi
En büyük önceliğimiz haline geldi!
Konut satışında Cumhuriyet rekoru!
Japon uzman uyardı! İstanbul depremi...
Kaşıkçı'nın nerede öldürüldüğü tespit edildi!

Nasıl bir fareyse kedi korkudan...

Tuvalete giren fareyi çıkarmak istediler ama hiç umdukları gibi olmadı.

İntihar etmeyi düşünen kadına tavsiye vermek

İntihar etmeyi düşünen kadına tavsiye vermek -Arabam var orada şu taraftan atla

Büyük cesaret!

Eğer uçağı kaçırırsanız, yapmanız gereken yüksek bir yere çıkıp uçağın kapısını hedeflemek...

TSK'nın yeni canavarı ASELPOD...

Hava Kuvvetlerimizin envanterine giren ve ihracatını da gerçekleştirdiğimiz ASELPOD...

Gagauz Özerk Yeri'nde Erdoğan coşkusu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Gagauz Özerk Yeri'nde halka hitabından önce kent meydanını dolduran çok sayıda Gagauz, sevgi gösterilerinde bulundu.

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Cemal Kaşıkçı'yı işte bu yüzden katlettiler!

Suudi gazeteci Kaşıkçı'nın Twitter geçmişi, hiçbir delile gerek kalmadan Suudi Arabistan tarafından neden ortadan kaldırıldığını gösterir nitelikte. Adeta 'sürgün hayatı' yaşayan Kaşıkçı ile ilgili İngiliz gazeteci David Hirst de "Twitter yorumlarına bakan herkes (Kaşıkçı'nın) neden susturulmak istendiğini açıkça görür" ifadelerini kullanmıştı.

MEB'den 'andımız' açıklaması!

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan Danıştay'ın öğrenci andıyla ilgili yapılan açıklamada "Karar kesinleşmedi, hukuki süreç devam ediyor" ifadeleri kullanıldı.

Kaşıkçı üzerinden kirli plan! Hedef: Türkiye

Kayıp Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı olayına ilişkin S.Arabistan yönetiminin yanında yer alan İngiliz basını algı operasyonlarına başladı. İngiltere'de yayın yapan The Times Gazetesi'nin Orta Doğu uzmanı gazeteci Richard Spencer, Türkiye'yi suçlayan bazı yazılar kaleme aldı.

Trump'tan Suud yönetimine gözdağı

Cemal Kaşıkçı hadisesini Suudi Arabistan'a karşı koz olarak kullanıp mümkün olduğu kadar yüksek miktarda para koparmaya çalışan Trump, kendisi üzerinde artan baskıları da fırsata çevirme gayesiyle Suud yönetimine yüklendi. Kaşıkçı'nın öldüğünü düşündüğünü ifade eden Trump, "Sonuçları ağır olur" tehdidinde bulundu.

Bu kategorideki diğer haberler