Necmettin Erbakan Üniversitesi Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Caner Arabacı, Türkiye'nin aydın sorunu olduğunu belirterek, Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy'un istikrarlı milli duruşunun gençlere örnek olması gerektiğini söyledi.

Güncelleme: 03.01.2018 10:24

Necmettin Erbakan Üniversitesi Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Caner Arabacı, Türkiye'nin aydın sorunu olduğunu belirterek, Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy'un istikrarlı milli duruşunun gençlere örnek olması gerektiğini söyledi.

NEŞAT GÜNDOĞDU/ANKARA

Birlik Vakfı'nın düzenlediği "Mehmet Akif'i Anlamak" konulu konferansta konuşan Necmettin Erbakan Üniversitesi Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Caner Arabacı, Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy'un model aydın olarak gençlere tanıtılması gerektiğini dile getirerek Akif'in hiçbir zaman değişmeyen milli ve istikrarlı duruşunun gençlere örnek olması gerektiğini vurguladı.

Sonunu kadar eğitime devam etti

Mehmet Akif'in her yönüyle milli bir aydın olduğunu ifade eden Prof. Dr. Arabacı şöyle konuştu: "Aslında Akif ile birlikte milli şair unvanını aldığı Balkan Harbi dönemini de anmamız lazım. Dünyanın hiçbir milletine yapılmayan katliamlar Türk milletine yapıldı. O dönemi derisinde hisseden Akif, milleti bir araya getiren, milli mücadele ruhunu harekete geçiren şiirler yazdı. Onun milli şair olarak bir duruşu ve bu duruşta istikrarı var. Rüzgara göre yapı değiştiren biri değil. Balkan Savaşı'nda ne ise milli mücadelede de o. Savaş döneminde yöneticiler Rusya'ya mı bağlansak fikrini tartışırken, o bu milleti canlandırmak için yaptığı konuşmalarla milli mücadeleye katılmada samimi çabalar gösterdi. Ahlaklı, alim ve modern bir ailede yetişen Akif, normal eğitimle de yetinmeyen bir insan. Arkadaşlarından farklı olarak fazladan eğitimler alıyor. Öğrenme açlığı, kendini yenileme çabası ile baytar mektebini bitirmesinin ardından hafızlık eğitimi alıyor. İlkokuldan beri edebiyata meraklı. Ömrünün sonuna kadar kendini eğitmeye devam ediyor. Hem ders alıyor hem ders veriyor."

İstiklal Marşı'nın bestesi bize ait değil

İstiklal Marşı'nın millete şevk verdiğini, diriltip ayağa kaldırdığını belirten Prof. Dr. Arabacı, 30 kadar beste yarışması açılmasına rağmen güftenin bir türlü bestelenemediğini söyledi. Konya'dan bir bestecinin de Akif'e beste yaptığını kaydeden Arabacı, İstiklal Marşı'nın bugünkü bestesinin tamamen batıdan adapte olduğunu, Türk bestecilerinin bestelerinin yerine, oldu bittiye getirilerek batıdan aşırma bir bestenin kabul edildiğini anlattı. Türk milletinin milli bir güftesi olduğunu, fakat milli bir bestesi olmadığını bildiren Arabacı, "İstiklal Marşı bizim gırtlak yapımıza göre bestelenmemiştir. Dünyada prozodiye, yani besteyle güftenin uymadığı bir hata örneği olarak gösterilir. 2017'ye geldik, vefatının 81. yılında hala milli, bize uygun bir bestemiz yok" diye konuştu.

Mısır'a giden ve burada 11 verimsiz yıl geçiren Akif'in üniversitede ders verdiğini, bu süreçte ailevi sorunlar yaşadığını dile getiren Prof. Dr. Arabacı, Akif'in Türkiye'ye döndüğünde ise istihbarat tarafından takibe alındığını, Mısır baskılı Safahatların toplatıldığını, iltica kaşesiyle takibe alındığını kaydetti. Arabacı, Akif'in 27 Aralık 1936'da vefat ettiğinde cenazeye vali, kaymakam gibi bürokratların katılmasının yasaklandığını, cenazenin tabutun kime ait olduğunu öğrenen gençler tarafından kaldırıldığını sözlerine ekledi.

Bu besinleri sakın buzdolabına koymayın!
Yerel seçim anketinden bomba sonuç!
Dünyanın en gizemli üssü!
Türkiye'nin en çok satan lüks otomobilleri
Uyuyan güzelin sırrı çözüldü
'Kestane karası fırtınası' Kuzey'i vurdu!
Komandolardan baş döndüren operasyon!
ABD'nin beslemeleri ÖSO'ya saldırıyor!
Kanserojen ve güvensiz ürün sayısındaki artış korkutuyor!
Nereden nereye! Dün 'kara tren' bugün 'YHT'
55 ülkeden 70 firma Türkiye'ye geliyor!
Dikkat! Beynini seven uzak dursun...
AB ülkesinden göçmenler için insanlık dışı kararname!
'İhtiyaç halinde bankalara gereken desteğe hazırız'
CIA'ya FETÖ yetmiyor! Türkçe bilen eleman istiyorlar...
Siyonistlerin medyası: İsrail'i kabus bekliyor!
İttifak için bu akşam görüşecekler!
'Erdoğan babama benziyor'
Rusya'dan dengeleri değiştirecek hamle!
43 bin personel ile dev uygulama! Kuş uçurtulmuyor

Hindistan'da sıradan bir inanç!

Hindistan'ın Tamil Nadu isimli bu kasabasında her yıl binlerce kişi, şans getirdiğine inandıkları için, kafalarında hindistan cevizi kırıyor.

Telefonu hızlı şarj etmede ilginç yöntem!

Telefonu hızlı bir şekilde şarj etmek isteyen bu kişi ilginç bir yönteme başvurmuş.

Böcek yiyen bitki!

Örümcek yiyen etobur bitki.

FETÖ'nün gizli bölmesinden yüklü miktarda para çıktı

Trabzon'da Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) "gaybubet evleri"ne yönelik operasyonda örgütün sözde "milli eğitim imamı"nın kaldığı hücre evindeki gizli bölmede 86 bin 200 lira, 12 bin 620 avro ve 21 bin 160 dolar bulundu.

Başkası alınca ölü numarası yapan köpek!

Hoşlanmadığı insanın yanında ölü numarası yapan köpek.

Çok Okunanlar

Terörist Gülen'in avanesi bakın ne istiyor

15 Temmuz'un mimarı vatan haini ve bölücü terör örgütü lideri Fethullah Gülen'in avanesi arasında yer alanlardan Hakan Şükür, Türkiye'deki ''af'' tartışmalarına umut bağlamış olsa gerek. Galatasaray'ın Aksihar maçının yorumcularını eleştirerek yorumculuk yapmak istediğini belirten bir tweet attı.

Rusya'dan İsrail'e 'hava sahası' darbesi geliyor!

Rus Senatör Frants Klintseviç, Rusya'nın ileride İsrail Hava Kuvvetleri ile olayların yaşanmaması için adım atabileceğini ve İsrail'e Suriye hava sahasını kapatacak gerekli tüm kaynaklara sahip olduğunu söyledi.

ABD'den flaş 'Esad' kararı!

ABD'nin BM Temsilcisi Nikki Haley, Suriye Devlet Başkanı Esad'ın geleceğiyle ilgili bir soruyu cevaplarken ''Şimdilik iktidarda kalacak. ABD kesinlikle hiçbir şekilde onu istifaya zorlamıyor'' dedi.

Başkan Erdoğan Rus gazeteye makale yazdı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya'daki "Kommersant" gazetesi için makale kaleme aldı. Erdoğan makalede; "Rusya'nın terör odaklarına karşı Türkiye'nin mücadelesine destek vermesini bekliyoruz." ifadelerine yer verdi.

Kamera arkasında 'derbicik' gerginliği

Süper Lig'de bugün oynanacak Fenerbahçe-Beşiktaş derbisini değerlendiren Ahmet Çakar'ın bu maç için 'derbicik' demesi Sinan Engin'i kızdırdı. Kamera arkası görüntülerde ikilinin ciddi bir gerginlik yaşandığı görüldü.

Bu kategorideki diğer haberler