ASELSAN tarafından geliştirilen tamamen yerli ve milli zırhlı aracımız Hızır sınır güvenliğinde kullanılmak üzere göreve başladı.

Güncelleme: 09.03.2018 19:05

ASELSAN tarafından geliştirilen tamamen yerli ve milli zırhlı aracımız Hızır sınır güvenliğinde kullanılmak üzere göreve başladı.

Türkiye'nin en yeni zırhlı araçlarından Hızır, ASELSAN'ın Başbakanlık  Hazine Müsteşarlığı Merkezi Finans ve İhale Biriminden aldığı Türkiye ve Avrupa Birliği (AB) sınırlarının gözetleme kapasitesinin artırılmasına yönelik mobil gözetleme araçları tedariki işi kapsamında ilk kez envantere girecek.

"Hızır 4x4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Aracı", Katmerciler AŞ tarafından üretiliyor. Şirket başta bu proje olmak üzere 2018'de Hızır'ın hibrit  versiyonunun geliştirilmesi ve ihracat konusunda yoğun bir çalışma yürütecek.
 
Katmerciler AŞ İcra Kurulu Başkan Vekili Furkan Katmerci, sınır gözetleme projesine yönelik Kara Kuvvetleri  Komutanlığı ve ASELSAN ile toplantılar yaptıklarını söyledi.
 
İzmir'deki fabrikalarında aracın prototipi üzerinde çalışıldığını  ifade eden Katmerci, prototipin onayının ardından seri üretimini Ankara'daki yeni  tesislerinde gerçekleştireceklerini belirtti. Katmerci, şöyle konuştu:
 
"Ankara'daki ilk seri üretimimiz ASELSAN ile imzaladığımız Hızır Projesi olacak. Bu aracımız keşif-gözetleme amaçlı kullanılacak ve bu yönde donatılacak. Hızır'la Türkiye'de ilk kez 400 beygirlik bir motor kullandık. Bu,  aracın daha kuvvetli olması açısından büyük avantaj sağladı. Beygir başına düşen  tonu daha yüksek bir araç tasarladık. O yüzden elimiz daha rahattı.
 
Hızır'da, aracın manevra ve operasyon yeteneğini dikkate almakla  kalmıyor, aracın taşıdığı canlara maksimum koruma sağlamasına önem veriyoruz. Hızır, NATO standartlarında, balistik seviyesi yüksek, mayına karşı  yüksek  koruma seviyesiyle ve yüksek manevra kabiliyetiyle askerimizin ihtiyaç ve  beklentilerini tam olarak karşılayan, çatışma bölgelerinde ve sahadaki güvenilir  bir dostu olacak. Aynı zamanda bakım ve onarımı son derece kolay bir zırhlı. 

Ülkemizin içinde bulunduğu ateş çemberini dikkate aldığımızda ordumuzun operasyon  gücünü artırmada ve askerimize yüksek güvenlik sağlamada çok önemli yardımcılar  olacak.
 
Aracın prototipini yüzde 70 civarında tamamladık. Önümüzdeki ay  tümüyle tamamlanacak ve kalifikasyon testlerine hazır olacak. İlk teslimat tarihi  kritik tasarımdan sonra netleşecek. Teslimatların tümünü 2018 içerisinde  tamamlayacağız."

İLK HİBRİT ZIRHLI İÇİN TASARIM DEĞİŞİYOR

Katmerci, ASELSAN'la Hızır için yürüttükleri "Türkiye'nin ilk hibrit  konsept zırhlı aracı" projesine ilişkin de bilgi verdi.
 
Otomotiv sanayisinin hibrit ya da elektrikli araca yöneldiğini, bunun  ilerleyen dönemde zırhlı araçlara da yansımasını beklediklerini dile getiren  Katmerci, hibrit aracın maliyet ve operasyonel anlamda birçok avantajı  bulunduğunu vurguladı. Katmerci, hibrit araçla elde edilecek kazanımlara ilişkin  şunları kaydetti:
 
"Motor hacmini küçültüp torkunu, kuvvetini artırabileceğiz. Bu da  aracın aerodinamik dizaynını değiştiriyor ve görüş kabiliyetini  artırabiliyorsunuz. Şu anda araçla ilgili yeni bir tasarım yapmaya çalışıyoruz.  Tasarımdaki yenilik ve iyileştirmelerle bu yıl içerisinde testlerini tamamlamayı  hedefliyoruz.
 
Hibrit araçla operasyonel anlamda belirli bir süre tümüyle sessiz  olarak ilerleyebiliyorsunuz. Bu da düşmanın sizi fark etmemesini sağlıyor. Yine  egzoz ve motor ısısı olmadığında termal olarak da görüntülenme riski düşüyor.
 
Bu projeyle ithal edilen bazı komponentlerden de kurtulma olanağı  olacak. Örneğin, hibrit araç tasarladığımızda doğrudan akslardan tahrik alacağı  için transfer kutusuna, dolayısıyla bir ithal girdiye olan ihtiyaç ortadan  kalkacak.
 
Maliyet anlamında yakıt tasarrufu olacak. Gelecekte orduların  envanterinde bu tür araçların artacağını düşünüyoruz. Türkiye'de bunu ilk kez  gerçekleştiriyor olacağız. En yakın zamanda da kuvvetlerimizin envanterine  gireceğini inanıyoruz. Amacımız bu yıl içerisinde testlerin tamamlanmasıyla aracı  kuvvetlerin kullanımına hazır hale getirmek."
 
Katmerci, zırhlı araçların bakım onarımının da sahadan iletilen önemli  sorun başlıklarından olduğunu ifade ederek, bu konuda da güvenlik güçlerinin  işlerini kolaylaştıracak özgün çözümler geliştirdiklerini anlattı.

GÖZLER İHRACAT BAŞARISINDA
 
Katmerciler'in cirosunun yaklaşık yüzde 60'ının ihracata dayalı  olduğuna dikkati çeken Katmerci, sivil ürünlerini 57 ülkeye ihraç ettiklerini  söyledi.
 
Bu kanalı da kullanarak savunma sanayisi ürünlerinin ihracatını  gerçekleştirmek istediklerini belirten Katmerci, "Hızır sahadan gelen geri  bildirimlerle dizayn edildi. Türkiye ve dünyadaki araçlar değerlendirilip  güvenlik güçlerinin isterlerine en yakın hatta üzerinde bir tasarım yapıldı. Bu  en büyük avantajımız. Elbette Türkiye'deki kuvvetlerin kullanıp envantere girmesi  bizim açımızdan çok önemli. Bunun yanında şu anda Avrupa, Ortadoğu ve Afrika'da 3  ülkeyle irtibat halindeyiz. En büyük hedeflerimizden birisi bu yıl içerisinde  Hızır'la ilgili ihracat gerçekleştirebilmek ya da bir sözleşme imzalayabilmek.  Savunma sanayisinde de ülkeye döviz kazandırmak istiyoruz." diye konuştu.

ÜRÜN AİLESİ BÜYÜYECEK
 
Furkan Katmerci, 4x4 araçların yanı sıra savunma sanayisindeki farklı  ihtiyaçlara cevap vermek için üzerlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını ifade  etti.
 
Olabildiğince geniş bir ürün gamına sahip olmayı hedeflediklerini  vurgulayan Katmerci, "Bunu da mevcutlardan daha iyisini yaparak gerçekleştirmek  istiyoruz. 4x4 araçların yanında 6x6, 8x8  bütün kara araçlarına yer almak  istiyoruz. Bu araçları da üretmek hedeflerimiz arasında bulunuyor. Bunlarla  ilgili prototip çalışmaları yapıyoruz. Türkiye'nin envanterine baktığımızda 6x6,  8x8 araçlar büyük ihtiyaç. Avrupa'da da son yıllarda alımlarda bu tür araçlar öne  çıkıyor. Yılın ikinci çeyreğinde bu konudaki çalışmalarımızı gündeme gelecek.  Bunlarla ilgili görselleri ve konfigürasyonlarıyla ilgili paylaşımlar ortaya  çıkacak." değerlenmesinde bulundu.

Bu besinleri sakın buzdolabına koymayın!
Yerel seçim anketinden bomba sonuç!
Dünyanın en gizemli üssü!
Türkiye'nin en çok satan lüks otomobilleri
Uyuyan güzelin sırrı çözüldü
İbrahim Kalın: YPG'ye destek kabul edilemez
'Güler yüz, tatlı kelam, aldandığımı itiraf ediyorum'
Hükümetten Enis Berberoğlu açıklaması
ABD'nin 'terör devleti' kurma planı
Erdoğan, Suudi Arabistan'a meydan okudu
İtalya'nın ‘Kangal' isteğine Türkiye'den yanıt!
Bu olay filmlere konu olur! 10 gün içinde...
Hava kuvvetlerine FETÖ operasyonu
İdlib'de asayiş Türk askerinde
İt iti ısırmadı! Serbest bırakıyorlar
Paraları kesilmeyecek! Yetimlere çifte maaş
Kim Jong Un 'barış hediyesi' olay oldu
İp uçları onu gösterdi! 14. olabilir
Bu kadarına da 'pes' diyeceksiniz! Üvey baba dehşeti
GastroAntep başladı
Evlilik teklifi yapmak istedi! Kaş yapayım derken göz çıkardı
Zarrab'ın 'cezaevi' New York'un en lüks oteli!
ABD'den o ülkeye yeni bir yaptırım daha!

YBŞ'li teröristler görüntülendi

Irak'ta terör örgütü PKK'ya bağlı YBŞ (Şengal Savunma Birlikleri) militanları Musul vilayetinin Sincar ilçesinde görüntülendi.

Gökyüzünde muazzam gösteri

TEKNOFEST İstanbul'un ilk gün etkinlikler kapsamında iki Atak taaruz helikopteri alçak uçuş yaparak yöresel harman dalı oyunu figürleriyle festival alanında gösteri yaptı.

Park halindeki arabaya ayı girdi

Kuzey Karolina'da bir ayı park halindeki arabaya girdi. Sürücü koşarak kaçmak zorunda kaldı.

FETÖ'nün hücre evlerine operasyon

Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) üyeleri tarafından "gaybubet" olarak adlandırılan hücre evlerine yönelik operasyonda 17 zanlı yakalandı.

3 yaşında ama şiir gibi yüzüyor

Çok Okunanlar

Maliye okulları ses getirecek

Ankara önemli bir tarih olaya ev sahipliği yapacak. Türkiye'nin önemli eğitim kurumlarından olan Maliye Okulu ülkeye mal olmuş birçok kişi kazandırmıştı. Maliye Okulları tarihi anlamak ve anlatmak adına “Maliye Okulu adı yuvasına dönüyor. Asırlık anılar yeniden canlanıyor” sloganı ile okulun bahçesine “Anı Plaketi” çakılacak.

Erdoğan, Suudi Arabistan'a meydan okudu

Jonathan Ferziger ve Fadwa Hodali Bloomberg'de “Erdoğan, Doğu Kudüs'ün her yerinde” başlıklı enteresan bir yazı yayınladı.

ODA TV ilahiyatçısı küffarın bile kurmadığı cümlelerle İslam'a saldırdı

Oda TV'nin ilahiyatçı yazarı Cemil Kılıç, yine mübarek Ehlibeyt'in arkasına saklanarak İslam'a saldırdı. Karanlık Oda'nın yazarına göre "İslam ölmüş, katledilmiş, İslam bir facianın dini" imiş. İslam'a ve yılın 365 günü Ehlibeyt muhabbetini ve hürmetini içinde taşıyan ve yaşayanlara, bu bir günü fırsat bilip saldıran ve karanlık düşüncelerini Ehlibeyt'i siper edinerek yaymaya çalışan ilahiyatçı takımına, Müslümanlar ise Allah'ın 2 ayeti ile cevap veriyor.

Hadi 20 Eylül 20.30 ipucu: 1992 ABD Basketbol takımın adı nedir?

Türkiye'de çok sevilen 300 binden fazla anlık kullanıcıya ulaşan Hadi yarışması bu akşam 20.30'da yapılacak yarışma için bir ipucu yayınladı. Hadi'nin sosyal medya hesabından yapılan duyuruda 1992'de Barcelona Olimpiyatlarına katılan Amerikan basketbol takımına verilen isim soruldu. Basketbol severlerin rahatlıkla bilebileceği bu sorunun cevabını öğrenmek için haberimizi okumaya devam edebilirsiniz. Hadi yarışmasının ipucuna bakarak soruyu bilmek isteyen kullanıcılar 1992 ABD Basket takımın adı ne? Barcelona Olimpiyatlarına katılan ABD basket takımına verilen isim nedir? Dream Team veya Rüya Takımı kime denir? gibi soruların yanıtını araştırmaya başladı. Detaylar için milatgazetesi.com'u takip edebilirsiniz.

ABD ordusu zor durumda!

Dünyayı, icra ettiği kanlı operasyonlar ve kirli politikalarla kan gölüne çeviren ABD'nin ordusu zor durumda. ABD Hava Kuvvetleri'nin görev yoğunluğu, teknik sorunlar ve yetişmiş personel eksikliği nedeniyle gelecekteki olası çatışmaların koşullarını karşılamadığı belirtildi.

Bu kategorideki diğer haberler