Makedonya Başbakanı Zaev; "Türkiye'yi FETÖ'ye karşı savaşında tam anlamıyla destek vermekteyiz. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanını ve tüm kurumları desteklemekteyiz." dedi.

Güncelleme: 12.02.2018 16:11

Makedonya Başbakanı Zaev; "Türkiye'yi FETÖ'ye karşı savaşında tam anlamıyla destek vermekteyiz. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanını ve tüm kurumları desteklemekteyiz." dedi.

Başbakan Binali Yıldırım ve Makedonya Başbakanı Zoran Zaev, baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından Çankaya Köşkü'nde ortak basın toplantısı düzenledi.

Türkiye'de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Zaev, bu davetin dostluğu ve ilişkileri pekiştirmek için çok önemli bir fırsat olduğunu kaydetti.

FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimini büyük bir nefretle en güçlü şekilde kınadıklarını vurgulayan Zaev, "Türkiye Cumhuriyeti'nin demokratik yollarla seçilen kurumlarını destekliyoruz." dedi.

Zaev, Türkiye ve Makedonya'nın ekonomik ilişkilerinin geliştirilmesini ele aldıklarını belirterek Türk şirketlerinin Makedonya'da yatırım yapmaya büyük ilgi duyduğunu söyledi.

Makedonya'nın NATO üyeliği için verdiği destekten ötürü Türkiye'ye teşekkür eden Zaev, "Makedonya Cumhuriyeti'nde yatırımlar ve NATO üyelik süreci, stratejik amaçların gerçekleştirilmesi ve ülkemizin ekonomik gelişimi için çok önemlidir." ifadesini kullandı.

Zaev, her iki ülkenin de çıkarları doğrultusunda enerji, tarım, sanayi, inşaat, altyapı, savunma ve güvenlik alanlarında iş birliğini geliştirme arzusunda olduğunu belirterek "Dana ve kuzu eti satışında Bosna Hersek ve Sırbistan için ayrılan kotaların Makedonya için de açılmasını istedik." diye konuştu.

"Türk iş adamlarına çağrı"

Kültürel ilişkilerin geliştirilmesinin de çok önemli olduğunu vurgulayan Zaev, "Makedonya'da yaşayan Türklerin kendi dillerini ve kültürlerini geliştirme hakkına sahip olduklarını belirtmek istiyorum. Makedonya'da farklılıkları birleştiren bu başarılı örnek bizim AB ve NATO'ya sunabileceğimiz değerlerden bazılarıdır." değerlendirmesinde bulundu.

Türk iş insanlarına Makedonya'ya gelerek ülkeyi tanıma ve yeni yatırım fırsatlarını değerlendirme çağrısı yapan Zaev, bunun her iki ülke vatandaşlarının çıkarına olacağını söyledi.

'Türkiye'nin ve Türk vatandaşlarının samimi dostuyuz'

Zaev, Yunanistan ile Makedonya arasındaki isim sorununa ilişkin bir soruya, "Bu konuda Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Sayın Başbakan Yıldırım ile Türkiye'deki resmi kurumlar Makedonya Cumhuriyeti'nin en büyük destekçileridir. Bu konuyu Sayın Başbakan ile konuştuk. Türkiye Cumhuriyeti her iki tarafa uygun olacak bir çözümü savunmakta ve desteklemektedir. NATO ve AB'ye uygun olacak çözüm bizim için de uygun olacaktır. En büyük dostlarımızdan alacağımız destekle çözüme ulaşmayı arzu ediyoruz çünkü maalesef Yunanistan bu sorunu bizimle 25 yıldır yürütmektedir."

"FETÖ'ye karşı gerekli önlemleri alacağız"

FETÖ'nün Avrupa'ya geçişte Makedonya'yı transit ülke olarak kullanmaya devam ettiği ve bunun engellenmesi için Makedonya'nın bir adım atıp atmayacağı şeklindeki bir soruya Zaev, "Türkiye'yi FETÖ'ye karşı savaşında tam anlamıyla destek vermekteyiz. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanını ve tüm kurumları desteklemekteyiz. Bu konuda uluslararası sözleşmeleri de dikkate alacağız. Her ne önlem alacaksak, Türkiye'ye ve Türk vatandaşlarına Makedonya'nın gerçek ve samimi dostları olduğunu ispat etmek istiyoruz. Bu konuda gerekli önlemleri alacağız. Çünkü hem Makedonya vatandaşlarının çıkarı, hem bu büyük dostluğun geliştirilmesi açısından bunu yapmak zorundayız." dedi.

Bu işte bir terslik var diyeceğiniz kareler
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Acun zam yaptı! İşte O Ses Türkiye'de jürinin alacağı maaş
Daha zoru yok! Çok az kişi çözebildi
Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşuyor! CANLI
Siyon terörüne karşı nöbet! 122.gün
Çavuşoğlu'ndan ses kaydı iddialarına yanıt
İstanbul'da 'Suriye' zirvesi! Tarih netleşti
'Bilge Kral' bugün hayata gözlerini yummuştu
Kaşıkçı üzerinden kirli plan! Hedef: Türkiye
Partilere ayrılacak bütçe payı belli oldu
'Kaşıkçı'nın ses kaydında' bomba iddia!
Meteoroloji uyardı! Sağanak geliyor
'Öğrenci Andı' kararına hükümetten ilk tepki!
İstanbul'da Bylock operasyonu!
HDP'li başkanın PKK'lı oğlu öldürüldü!
BM'den Gazze uyarısı!
23 göçmenin öldüğü olayda flaş gelişme
Rusya'da uçak düştü!

Gagauz Özerk Yeri'nde Erdoğan coşkusu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Gagauz Özerk Yeri'nde halka hitabından önce kent meydanını dolduran çok sayıda Gagauz, sevgi gösterilerinde bulundu.

Nereye gitti şimdi bu?

Rakunlar bir şeyi yemeden önce yıkamak isterlermiş. Bu rakuna da pamuk şeker vermişler

Arıların savaşı!

30 eşek arısının 30.000 bal arısı bulunan bir kovanı işgali

Bir yabancının gözünden Türkiye

Leonardo Dalessandri'nin gözünden, Türkiye.

Bir madeni paradan daha fazlası..

Bir madeni paradan daha fazlası..

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Tutuklanan sosyal medya fenomeninden rezil ifade

Sapkın videoların sahibi Gaga Bulut lakaplı şahıs, "İlgi çekmek için feminen giyiniyorum, kız arkadaşım var" dedi.

İşte yerli otomobil! Adeta su yakıyor

Elektrikli yerli otomobil ilk kez İstanbul'da bir fuarda görücüye çıktı. İşte dizaynıyla da oldukça dikkat çeken yerli otomobilin ilk görüntüleri...

Danıştay'dan 'andımız' kararı

Türk Eğitim-Sen tarafınan Milli Eğitim Bakanlığı yönetmeliğinin 12. maddesi gereğince 'öğrenci andı'nı yürürlükten kaldıran düzenlemenin iptali için Danıştay'da dava açtı.

Torba Yasa Meclis'te! İşte ayrıntılar

TBMM Genel Kurulu'nda, trafik cezalarını artıran, uyuşturucuyla mücadeleye yönelik önlemleri içeren, yabancıların Türkiye'de iş ve işlemlerini kolaylaştıran düzenlemelerin de yer aldığı Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi kabul edildi.

Bu kategorideki diğer haberler