Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD yönetiminin yaptırım kararlarına misilleme olarak, Amerikalı iki bakanın Türkiye'deki mal varlıklarına el konulacağını ifade etti. Erdoğan'ın bu açıklamasından sonra gözler Amerikalı bu iki bakana çevrildi. Kim bu bakanlar? Türkiye'de mal varlıkları var mı?

Güncelleme: 04.08.2018 15:39

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD yönetiminin yaptırım kararlarına misilleme olarak, Amerikalı iki bakanın Türkiye'deki mal varlıklarına el konulacağını ifade etti. Erdoğan'ın bu açıklamasından sonra gözler Amerikalı bu iki bakana çevrildi. Kim bu bakanlar? Türkiye'de mal varlıkları var mı?

Türkiye ile ABD arasında misyoner rahip Brunson'un tutukluluğu nedeniyle başlayan kriz giderek daha da tırmanıyor. ABD'nin Brunson'un tutukluluğu nedeniyle Türkiye'ye karşı yaptırım karar alması, Ankara'dan benzer bir misillemeyle karşılık buldu. ABD, Türk Adalet Bakanı Abdullah Gül ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya karşı yaptırım kararı almıştı. Türkiye de benzer bir misillemeyle ABD Adalet Bakanı Jeff Session ile ABD İçişleri Bakanı John Kelly'ye yaptırım kararı aldı. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara'da AK Parti Kadın Kolları Kongresi'nde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin ABD yaptırımlarına karşı attığı adımı açıkladı. 

Başkan Erdoğan, Türkiye'nin de ABD'nin yaptığı gibi yaptırım kararı aldığını söyledi. Erdoğan, Amerikalı iki bakanın Türkiye'de, varsa, mal varlıklarına el konulacağını ifade etti. Erdoğan'ın bu açıklamasıdan sonra gözler Amerikalı bu iki bakana çevrildi. Peki Türkiye ABD'nin hangi bakanlarına yaptırım kararı uygulayacak? Türkiye'nin yaptırım uygulama kararı aldığı ABD'li bakanların isimleri ne? Yaptırım kararı alınan ABD'li bakanların Türkiye'de mal varlıkları var mı? 

Türkiye'nin ABD yönetimine misilleme olarak yaptırım kararı aldığı Amerikalı bakanların isimleri şöyle: ABD Adalet Bakanı Jeff Session ve ABD İç Güvenlik Bakanı John Kelly. 

Peki bu iki ismin Türkiye'de mal varlıkları var mı? Kesin olmamakla birlikte şu ana kadar Türkiye'de bu iki ismin mal varlıklarının olduğuna dair bir kanıt bulunamadı. 

Ancak Türkiye, ABD'nin Türk bakanlara karşı uyguladığı, "Bu iki isimle her türlü ilişki yasaklanacak" kriterini aynı şekilde uygulayarak etkili bir adım atabilir. 


- John Kelly

ABD İç Güvenlik Bakanı John Kelly, 11 Mayıs 1950 tarihinde Boston'da dünyaya geldi. 2017 yılında Donald Trump tarafından göreve getirildi.  Kelly, Ulusal Savaş Koleji'nde liseyi, Georgetown Üniversitesi'nde lisansını Boston Massachusetts'te ise yüksek lisansını tamamladı. 

Kelly'nin farklı konularda çok sayıda kitabı bulunuyor. 


- Jeff Sessions (Sol başta yemin eden kişi)

Türkiye'nin yaptırım kararı aldığı bir diğer isim ise ABD Adalet Bakanı Jeff Sessions. Tam adı Jefferson Beauregard Sessions III olan Sessions, 24 Aralık 1946 tarihinde Alabama'da dünyaya geldi. Dünya bu ismi, Donald Trump'ın, "Beni hayal kırıklığına uğrattı" şeklindeki açıklamasından hatırlıyor. Trump bu sözleri, Sessions'ın Rusya-Trump ilişkisiyle ilgili soruşturmaları sonlandırmamasına kızarak sarf etmişti. 

IRKÇILIĞINDAN DOLAYI YARGIÇ OLAMAMIŞTI

Sessions ile ilgili elimizde olan en ilginç bilgilerden biri onun aşırı ırkçı biri olarak tanınmasıdır. Öyle ki, Sessions bu özelliği nedeniyle Federal Yargıç olamamıştı. 

Göç karşıtı duruşuyla da bilinen Jeff Sessions, ADB'de başkanlık seçimleri öncesinde Cumhuriyetçi Parti'nin aday adayı olarak başkanlık yarışına giren Donald Trump'ın yanında duran ilk isimlerdendi.

Ancak Sessions'ın, Trump'ın seçim kampanyası sırasında Rusya'nın Washington Büyükelçisi Sergei Kislyak ile iki kez görüştüğü ortaya çıkmıştı.

En etkin Müslüman liderler listesine Erdoğan damgası!
Diriliş Ertuğrul 5. sezonda flaş gelişme!
İşte Orta Doğu'nun en güçlü ordusu
Bu işte bir terslik var diyeceğiniz kareler
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
PKK'nın sözde sorumlusu yakalandı!
Kaşıkçı'nın nişanlısından Erdoğan paylaşımı
BM: Türkiye'den talep gelirse...
ABD'den tehdit gibi 'Kaşıkçı' çıkışı!
Bulunan sır araçtan iki bavul çıktı!
AP'den Kaşıkçı açıklaması
Özil'den takdire şayan paylaşım
'Kaşıkçı' olayındaki sır araç inceliyor!
Bakan Albayrak'tan 'bütçe' açıklaması!
Bomba iddia! Kaşıkçı'nın cesedi bulundu
Başkan Erdoğan'dan öğretmenlere müjde!
Eğitimde yeni dönem başlıyor!
FETÖ'cüler Yunan gibi yüzerek kaçıyor!
Erdoğan'ın açıklamasına May'den destek!
Bahçeli'nin ittifak çıkışına Erdoğan'dan cevap

Japon suşisine Türk orkinosu

Akdeniz açıklarında avlandıktan sonra Ege ve Akdeniz kıyılarındaki çiftliklerde büyütülen orkinos ihracatından yılın 9 ayında 56,6 milyon dolar gelir elde edildi.

'Türkiye muz cumhuriyeti değildir'

Kuveyt Parlamento Başkanı Merzuk el Ghanim : “Buradan Türkiye'yi hedef almak isteyenlere sesleniyoruz. Başaramayacaksınız. Türkiye muz cumhuriyeti değildir.”

Türkiye neden hedef?

Alev Alat'lı : “Türkiye kendisine biçilen rolü oynamıyor. Sadece oynamamakla kalmıyor, bir de seslendiriyor “oynamayacağım” diye. Mesele bu.”

Sanki bugünü anlatıyor...

"Milleti Osmaniye diyerek, Bizi Hintli, Özbek, Türkistanlı, Afrikalı Müslümanlarla bağımızı kesmek istiyorlar. Yani diyorlar ki. Siz hudutlarınızla sınırlısınız. Bunları diyenler maaşlarını Fransa'dan, İngiltere'den alıyorlar."

Polisten HDP'li vekile soğuk duş!

Beraberindeki grupla PKK'lı teröristin cenazesine katılmak isteyen HDP Diyarbakır Milletvekili Saliha Aydeniz'e güvenlik şube müdürünün tepkisini içeren görüntüler ortaya çıktı.

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Prens Selman Siyonizm'in emrinde

Milat'a konuşan Emniyet İstihbarat Dairesi Eski Başkanı Bülent Orakoğlu, Siyonizm'e adapte olan Suudi Prens Selman'a, yeni Filistin haritasına tüm Arap ülkelerini ikna etme görevi verildiğini belirterek “Kaşıkçı da bu projenin önünde engel görüldüğü için öldürüldü” dedi.

ABD Selman'ın biletini kesti!

Kaşıkçı'nın konsolosluktaki katledildiğine dair Riyad yönetimi tarafından yapılan gece yarısı açıklamasını 'rencide edici' bulan Kentucky Senatörü Cumhuriyetçi Rand Paul, veliaht Prens Selman'ın görevden alınması gerektiğini söyledi.

Bahçeli: Yerelde ittifak bitmiştir

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada gündemi sarsan ifadeler kullandı. Bahçeli "Yerel seçimlerde ittifak beklentimiz kalmamıştır" dedi.

Günün Ayeti, Hadisi, Duası

Günün Ayetini, Hadis-i Şerifini ve Duasını sayfamızdan okuyabilirsiniz...

Bu kategorideki diğer haberler