Necmettin Erbakan Üniversitesi Tarih Bölüm Başkanı Prof. Dr. Caner Arabacı, "Abdülhamit'in hedef tahtasında olmasının sebebi Duyun-u Umumiye ve Reji İdaresi'ne rağmen dev projeler ortaya koymasıdır. Abdülhamit, İslam ümmetini korumaya çalışmasına rağmen farklı görüşlerde olan aydın kesimin hepsi ona karşı durdu" dedi.

Güncelleme: 09.04.2018 14:11

Necmettin Erbakan Üniversitesi Tarih Bölüm Başkanı Prof. Dr. Caner Arabacı, "Abdülhamit'in hedef tahtasında olmasının sebebi Duyun-u Umumiye ve Reji İdaresi'ne rağmen dev projeler ortaya koymasıdır. Abdülhamit, İslam ümmetini korumaya çalışmasına rağmen farklı görüşlerde olan aydın kesimin hepsi ona karşı durdu" dedi.

NEŞAT GÜNDOĞDU/ANKARA

 Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Tarih Bölüm Başkanı Prof. Dr. Caner Arabacı, 31 Mart Olayına dair bilinmeyenleri Birlik Vakfı'nın düzenlemiş olduğu konferansta ayrıntıları ile anlattı. Prof. Dr. Arabacı, 31 Mart Olayının dış güçler tarafından yaptırıldığını dile getirerek, olaydaki hedefin Osmanlı hilafeti olduğunu kaydetti.

31 Mart Olayının Menemen Olayı, 12 Eylül ve 28 Şubat darbeleri ile birebir aynı olduğunu dile getiren Prof. Dr. Arabacı, "31 Mart Olayı üzerinden çok yorum yapıldı. 31 Mart Olayı vesilesi ile insanlar dışlandı, milletin dini değerlerine, kültürüne küfredildi, ötekileştirildi. Günümüzdeki darbeler 31 Mart Olayı'ndakilerden farklı değil. 31 Mart Vakası'nın ana hedefinde hilafet ve 2. Abdülhamid Han vardı. Abdülhamid eğitimimizin geri kalmaması için Batı tarzı bir eğitim modeli gerçekleştirdi. Açılan okullar, yapılan yenilikler Batılı ülkelerin ülkemizde bir komplo kurmasına yetti. Bu vesileyle de ana hedef padişah ve hilafet merkezi oldu" şeklinde konuştu.

Abdülhamit'in Büyük Projeleri Vardı

31 Mart üzerinden çok yorum yapılarak yanlış yönlendirildiğini ifade eden Arabacı, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bazı çevreler 31 Mart Vakası'nı doğru bir hareketmiş gibi göstermek istiyor. İşte bu kişiler şimdi ki yaşadığımız darbe girişimlerine destek verenlerdir. İnancı etkisizleştirmeye yönelik propaganda örneklerini bütün darbelerde görüp yorumlayabiliriz. Abdülhamit, hilafet politikasını bir savunma refleksi gibi gördü. Yeryüzü mazlumlarının hamisi gibi hareket etti. Devletin borcunu kendi ceb-i hümayunundan ödedi. Çünkü borcun esaret olduğunu çok iyi biliyordu. Abdülhamit'in hedef tahtasında olmasının sebebi Duyun-u Umumiye ve Reji İdaresi'ne rağmen dev projeler ortaya koymasıdır. Abdülhamit, İslam ümmetini korumaya çalışmasına rağmen farklı görüşlerde olan aydın kesimin hepsi ona karşı durdu."

Çok Okunanlar

İngilizler Hatay'a göz dikti!

Türkiye'nin Suriye sınırında güvenliği sağlamaya yönelik adımları İngiliz The Economist dergisini rahatsız etti. İdlib'teki gelişmelerin değerlendirildiği makalede "Türkiye, 1930'larda Hatay'ı Suriye'den ayırdı, şimdi sıra İdlib'de." İfadeleri kullanıldı.

Bankalar Birliği duyurdu: Borcu olanlar dikkat!

Türkiye Bankalar Birliği'nden yapılan son dakika açıklamaya göre bankaların üzerinde görüştükleri yapılandırma çerçeve anlaşması imzalandı.

Türkiye dünyada 4. ülke oldu

İlk yerli hibrit lokomotif Almanya'daki dünyanın en büyük demiryolu fuarında görücüye çıktı. Yüzde 40 yakıt tasarrufu sağlayacak lokomotif sayesinde Türkiye dünyada bu teknolojiye sahip 4. ülke oldu.

Beklenen logo geldi!

Müşterilerin alış veriş yaparken daha bilincli davranabilecekleri şekilde "Türk Malı" logosu geldi. Uygulama 15 gün sonra başlıyor. Bakanlık yerli üretim logosunu ilk kez gösterdi.

Adnan Oktar davasında flaş karar!

Adnan Oktar grubuna yönelik 1999 yılında yapılan operasyonda gözaltına alınanlara işkence yaptıkları iddia edilen dönemin Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Adil Serdar Saçan'ın da aralarında bulunduğu 11 sanığın yargılandığı davada mahkeme davanın düşmesine karar verdi.

Bu kategorideki diğer haberler