Sheffield Üniversitesi'nden yapay zeka ve robot teknolojisi profesörü Noel Sharkey, SpaceX ve elektrikli otomobil üretici Tesla'nın kurucu CEO'su Elon Musk'un Twitter hesabından "Yapay zeka alanındaki liderlik yarışı büyük olasılıkla Üçüncü Dünya Savaşı'na yol açar" ifadelerini değerlendirdi.

Güncelleme: 07.09.2017 10:24

Sheffield Üniversitesi'nden yapay zeka ve robot teknolojisi profesörü Noel Sharkey, SpaceX ve elektrikli otomobil üretici Tesla'nın kurucu CEO'su Elon Musk'un Twitter hesabından "Yapay zeka alanındaki liderlik yarışı büyük olasılıkla Üçüncü Dünya Savaşı'na yol açar" ifadelerini değerlendirdi.

Sputnik'e konuşan Sharkey, "Şu anda ABD, İngiltere, İsrail gibi ülkelerde yapay zeka bazında yeni ve bağımsız silahlar geliştiriliyor. Amaç, bu sistemlerin insan müdahalesi olmadan hedeflerini belirleyip insanları öldürebilmesi" diye konuştu.

'HER ŞEY, İNSANIN TEKNOLOJİYİ NASIL KULLANACAĞINA BAĞLI'
Elon Musk'ın Üçüncü Dünya Savaşı ile ilgili açıklamasını değerlendiren Sharkey, şöyle konuştu: "Ben de robotların Üçüncü Dünya Savaşı başlatabileceklerini düşünüyorum, fakat tek başlarına değil. Her şey, insanın bu teknolojileri nasıl kullanacağına bağlı. Sn. Musk, makinelerde bize saldırma isteği oluştuğunu düşünüyor. Dünyadaki en akıllı algoritmalara bir göz atalım. Örneğin büyük usta Garry Kasparov bir bilgisayara yenildi. Bilgisayarın süper zeki olduğu söylenebilir, fakat aslında öyle değil. Sonuçta yendiği için sevincinden zıplayıp, etrafındakilerle tokalaşmadı. Oyunun ortasında fişini çekselerdi kendisi için fark eden bir şey olmazdı. Sonuçta bu sadece bilgisayara sinyaller gönderen bir program. Böyle bir arkadaşım olsaydı ona kesinlikle zeki demezdim, daha çok onu aptal bir hizmetkar olarak görürdüm. Makinelerin istekleri yok, aynı telefonunuzun olduğu gibi programlanmış bir mekanizma."
'BELKİ İŞİMİZDEN OLURUZ AMA TÜM GEZEGENİN KARNINI DOYURMUŞ OLURUZ
Sharkey, Birleşmiş Milletler'de (BM) birçok kişinin insansız silahların kullanılmasını yasaklayacak bir yasa tasarısını geçirmeye çalıştıklarına, çünkü bu silahların yeni bir savaşa yol açabileceklerine dikkat çekti. İngiliz uzman, "Robotlar sürekli hata yapar, bir robotun yapacağı hataya başka bir robot yanıt verir ve savaş başlar. Ancak doğru kullanıldıklarında robotların çok yararlı olabileceğini düşünüyorum. Çevreyle ilgili birçok sorunumuz var. Buz örtüsünün içinden geçip buzulların erimesini takip edebilen, mercan resiflerini yenileyebilen robotlar var. Yani ekolojiyi yenilemek için para yatırmak gerekir. Gıdanın etkili bir şekilde kullanılması için birçok güzel teknoloji mevcut. Çiftçi robotlar tarım sektörünü fethediyor. Belki de işimizden oluruz, ama buna karşılık tüm gezegenin karnını doyurmuş oluruz. Sonuçta hangi yöne gideceğine insan kendi karar verir" ifadelerini kullandı.
En etkin Müslüman liderler listesine Erdoğan damgası!
Diriliş Ertuğrul 5. sezonda flaş gelişme!
İşte Orta Doğu'nun en güçlü ordusu
Bu işte bir terslik var diyeceğiniz kareler
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
MEB'den yeni uygulama
İran'dan ABD'ye gözdağı!
PKK'nın sözde sorumlusu yakalandı!
Kaşıkçı'nın nişanlısından Erdoğan paylaşımı
BM: Türkiye'den talep gelirse...
ABD'den tehdit gibi 'Kaşıkçı' çıkışı!
Bulunan sır araçtan iki bavul çıktı!
AP'den Kaşıkçı açıklaması
Özil'den takdire şayan paylaşım
'Kaşıkçı' olayındaki sır araç inceliyor!
Bakan Albayrak'tan 'bütçe' açıklaması!
Bomba iddia! Kaşıkçı'nın cesedi bulundu
Başkan Erdoğan'dan öğretmenlere müjde!
Eğitimde yeni dönem başlıyor!
FETÖ'cüler Yunan gibi yüzerek kaçıyor!

Japon suşisine Türk orkinosu

Akdeniz açıklarında avlandıktan sonra Ege ve Akdeniz kıyılarındaki çiftliklerde büyütülen orkinos ihracatından yılın 9 ayında 56,6 milyon dolar gelir elde edildi.

'Türkiye muz cumhuriyeti değildir'

Kuveyt Parlamento Başkanı Merzuk el Ghanim : “Buradan Türkiye'yi hedef almak isteyenlere sesleniyoruz. Başaramayacaksınız. Türkiye muz cumhuriyeti değildir.”

Türkiye neden hedef?

Alev Alat'lı : “Türkiye kendisine biçilen rolü oynamıyor. Sadece oynamamakla kalmıyor, bir de seslendiriyor “oynamayacağım” diye. Mesele bu.”

Sanki bugünü anlatıyor...

"Milleti Osmaniye diyerek, Bizi Hintli, Özbek, Türkistanlı, Afrikalı Müslümanlarla bağımızı kesmek istiyorlar. Yani diyorlar ki. Siz hudutlarınızla sınırlısınız. Bunları diyenler maaşlarını Fransa'dan, İngiltere'den alıyorlar."

Polisten HDP'li vekile soğuk duş!

Beraberindeki grupla PKK'lı teröristin cenazesine katılmak isteyen HDP Diyarbakır Milletvekili Saliha Aydeniz'e güvenlik şube müdürünün tepkisini içeren görüntüler ortaya çıktı.

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Kaşıkçı'nın nişanlısından Erdoğan paylaşımı

Cemal Kaşıkçı'nın nişanlısı Hatice Cengiz Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarla Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür etti.

Bahçeli: Yerelde ittifak bitmiştir

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada gündemi sarsan ifadeler kullandı. Bahçeli "Yerel seçimlerde ittifak beklentimiz kalmamıştır" dedi.

Hitler'li, Stalin'li dönemde yazılan ‘andımız' çocuklara dayatılamaz! Gericiliğe hayır

Danıştay'ın, kendini hükümetin yerine koyarak aldığı ‘Andımız' kararı, her kesimden tepki çekti. Karar, Türkçe Ezan'ı ve Andımız'ı yazan Reşit Galip'in ruhunun hortlatılması olarak yorumlandı.

Bahçeli'nin ittifak çıkışına Erdoğan'dan cevap

Başkan Erdoğan AK Parti Grup toplantısında gündeme dair önemli açıklamalar yaptı. Erdoğan "yerel seçimlerde madem ki 'biz yolumuza' diyorlar biz de 'herkes kendi yoluna' deriz" dedi.

Bu kategorideki diğer haberler