Bazı sendika ve meslek odası yönetimleri, Türkiye'nin maruz kaldığı beka tehdidini yok sayarak, Olağanüstü Hal uygulamasını hedef alıp "OHAL değil, demokrasi" sloganıyla kampanya yürütmeye başladı.

Güncelleme: 01.12.2017 10:17

Bazı sendika ve meslek odası yönetimleri, Türkiye'nin maruz kaldığı beka tehdidini yok sayarak, Olağanüstü Hal uygulamasını hedef alıp "OHAL değil, demokrasi" sloganıyla kampanya yürütmeye başladı.

Neşat GÜNDOĞDU/ANKARA

TÜRKİYE Cumhuriyeti Devleti OHAL'i durup dururken değil; 15 Temmuz 2016 tarihinde maruz kaldığı darbe ve işgal girişimi üzerine, Anayasal yetkiye dayanarak ilan etmişti. OHAL uygulaması, vatandaşların gündelik hayatlarında hiçbir olumsuz değişiklik yapmadığı gibi; FETÖ, PKK, DEAŞ ve diğer terör örgütlerine karşı yürütülen mücadeleyi de daha etkin ve sonuç alıcı hale getirdi. Hal böyleyken bazı sendika ve meslek odası yöneticileri OHAL aleyhine kampanya başlatma kararı aldı.

Amaçları, toplumu sokağa dökmek!

Konuyla ilgili Öz Orman İş Sendikası tarafından yapılan açıklamada emeğin temsilcisi sivil toplum örgütleri olarak, kamu veya özel sektörde çalışan hiçbir emekçinin işini kaybetmesini istemedikleri belirtildi. Açıklama şu şekilde devam etti: "Kamudan ihraç edilenler, emeklerinin hakkını aradıkları için değil; terör örgütüyle irtibat, iltisak, sınav yolsuzluğu, soru hırsızlığı ve ülkeye karşı darbe yapmak suçlamasıyla, bu uygulamanın muhatabı olmuşlardır. Ülkemize kötülük yapan, TBMM'yi kapatıp Anayasayı lağveden darbeler, hiçbir zaman meşru siyas\u00ee yönetimler tarafından yapılmamış; tersine, bu darbeler, milletin iradesine dayanan meşru iktidarları yıkmak için yapılmıştır. Türk Milleti, siyas\u00ee yönetimini beğenmiyorsa, ihtiyaç duyduğu değişikliği, seçim sandığında bizzat kendi oylarıyla yapma imkan ve iradesine sahiptir. Milletimiz tarafından tasvip edilmeyen ne varsa, bunun değişim iradesinin gösterileceği yer, sokak değil seçim sandığıdır. Kendi adını demokrasi kavramıyla birlikte telaffuz eden sendika, meslek birliği gibi örgütlerin, demokrasinin tecelli yerinin sandık olduğunu unutmamasını ve toplumu sokağa dökme arayışlarından vazgeçmesini bekliyoruz. Emekçilerimizin günlük hayatına olumsuz etkisi olmayan OHAL'e karşı gösterilen bu sivil toplum tepkisinin, PKK katilleri tarafından katledilen emekçilerimiz için, Aybüke ve Necmettin öğretmenlerimiz için gösterilmediğini biliyoruz. Bizler ülkemize karşı oynanan oyunların da farkındayız. Bu bilinçle, bu ülkeyi ve Türkiye Cumhuriyeti'ni seven tüm yurttaşlarımızı, siyas\u00ee partilerimizi ve sivil toplum örgütlerimizi, sandığa ve mill\u00ee iradeye sahip çıkmaya ve sandık yerine sokağı işaret edenleri, kendi karanlıklarıyla baş başa bırakmaya çağırıyoruz."

Ayrışmayalım Birleşelim

Öz Taşıma İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Toruntay ise bazı emek sendikalarının yaptığı bu hareketlerin ülkenin menfaatine olmadığını söyledi. Böyle zorlu bir dönemde birlik olunması gerektiği söyleyen Toruntay, "Ülkemiz 15 Temmuz Hain Darbe Girişimi ile büyük bir tehlike atlattı. Buna rağmen Cumhurbaşkanımızın dik duruşu ve halkımızın iradesi ülkeyi uçurumun eşiğinden kurtardı. Son zamanlarda Türkiye üzerine büyük oyunlar oynanmakta ve ülke içerisinden de ayrık otları çıkarak bu yarayı deşmeye çalışmaktadır. Ülkenin milli birliğe ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğu şu günlerde Öz Taşım İş Sendikası olarak tüm kesimlere ayrılıklarımızda değil müştereklerimizde birleşmemiz gerektiğini söylemek istiyorum" şeklinde konuştu.

Bu besinleri sakın buzdolabına koymayın!
Yerel seçim anketinden bomba sonuç!
Dünyanın en gizemli üssü!
Türkiye'nin en çok satan lüks otomobilleri
Uyuyan güzelin sırrı çözüldü
Bütün personel fişlenmiş
PKK'ya büyük darbe!
Memura 3 zam birden!
Kara ve Deniz Kuvvetleri'ne FETÖ operasyonu
İnsan hakları hiçe sayılıyor! Yasak üstüne yasak geldi
Terörist Gülen'in avanesi bakın ne istiyor
Sorguda itiraf etti! O ABD'li kim?
Katil devlet İsrail Filistinlilere saldırdı!
ODTÜ Ormanı'nda cinayet!
Erdoğan: 'Zahmetsiz rahmet olmaz'
Abdülhamid'in müzik albümü ortaya çıktı
Flaş gelişme: Trump görüşmek istiyor
100 milyon lira ile kaçan banka müdürü yakalandı
İşlemler tamamlandı: İlk isim o oldu
ABD Suriye'de sivili katliamı gerçekleştirdi

Hürkuş teslimata gün sayıyor

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından özgün olarak geliştirilen ilk milli hava aracı Hürkuş, Türk Hava Kuvvetleri envanterine girmek için gün sayıyor.

Reyhanlı saldırısının planlayıcısı adliyeye sevk edildi

MİT Başkanlığınca yakalanan Reyhanlı'daki bombalı saldırının planlayıcısı Yusuf Nazik, emniyetteki işlemleri tamamlanarak adliyeye sevk edildi.

Bu yolun anahtarı sadece 3 kişide var

Tokat'ta kent merkezine bağlı Yelpe köyüne ulaşımın sağlandığı yol, arazisinden geçtiği kişi tarafından demir kapı yapılarak kapatıldı.

Milli İHA bu kez 'selfie' çekti

İstanbul Yeni Havalimanı'nda düzenlenen TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında Bayraktar SİHA ilk kez sivil gösteri yaptı.

Seçkin birliğin parolası: Başarmadan dönmek yok

Türkiye'nin en seçkin birlikleri arasında yer alan SAT komandoları, "başarmadan geri dönmek yok" anlayışıyla yerine getirdikleri görevleri için eğitimlerini aralıksız sürdürüyor.

Çok Okunanlar

Flaş gelişme: Trump görüşmek istiyor

BM Zirvesi'ne katılacak olan Trump'ın İran Cumhurbaşkanı Ruhani ile görüşmek istediği açıklandıç

100 milyon lira ile kaçan banka müdürü yakalandı

Antalya'da çalıştığı bankadan, döviz bürolarından ve iş insanlarından aldığı 100 milyon lira kayıplara karıştığı öne sürülen banka müdürü İzmir'de gözaltına alındı.

Terörist Gülen'in avanesi bakın ne istiyor

15 Temmuz'un mimarı vatan haini ve bölücü terör örgütü lideri Fethullah Gülen'in avanesi arasında yer alanlardan Hakan Şükür, Türkiye'deki ''af'' tartışmalarına umut bağlamış olsa gerek. Galatasaray'ın Aksihar maçının yorumcularını eleştirerek yorumculuk yapmak istediğini belirten bir tweet attı.

Milyonlara müjde! 520 lira zam

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin Ocak zammı enflasyon tahminine göre yüzde 10.65 olacak. Buna göre maaşlarda 108 ile 521 lira arasında artış yaşanacak.

HDP'nin bitişinin görüntüsü

Van'da HDP'li vekillerin katılımıyla gerçekleştirilen mitinge sadece 500 kişini katılması Kandil'in partisine şok yaşattı.

Bu kategorideki diğer haberler