Türk Silahlı Kuvvetlerinde özellikle Uzman erbaşlara yoğun ihtiyaç duyulmaktadır. Tabi bunun için belli şartlara sahip olmanız gerekiyor. Peki bu şartlar nelerdir?

Güncelleme: 14.04.2018 15:45

Türk Silahlı Kuvvetlerinde özellikle Uzman erbaşlara yoğun ihtiyaç duyulmaktadır. Tabi bunun için belli şartlara sahip olmanız gerekiyor. Peki bu şartlar nelerdir?

Uzman erbaşlar sözleşmeli personellerdir ve statü ayırmaksızın personellerini sınıflandırır. Bu yüzden sivil hayattaki mesleğiniz önemli rol oynar. Sınıfınızı sivil hayatla bağdaşacak şekilde yaparsanız eğitim süreçlerinde zorluk yaşamazsınız.

Uzman erbaşlar, askerliğinde çavuş olarak görev yapmadıysa başlayacağı ilk rütbe uzman onbaşıdır. Askerlik yapmayanlar uzman erbaş olamaz diye bir şey yoktur. Uzman erbaşlar, sözleşmeli personellerdir. Tüm TSK personelinin sahip olduğu haklara onlar da sahiptirler. 45 yaşına kadar çalışma süreleri vardır. 45 yaşını doldurdukları zaman uzman erbaş olarak değil de askeriyede sivil memur olarak emeklilik gününü beklerler. Uzman erbaşların maaşı 2200-5000 arasında değişmektedir. Kıdem ve görev yeri gibi unsurlar maaş artımında etkili olur. Doğu ve hudut bölgelerinde görev yapan uzman erbaşlar maaşlarına ilave tazminat alır.

Kimler uzman erbaş olabilir?
\u2022    Uzman onbaşı için ilköğretim mezunu,
\u2022    Uzman çavuş olmak için lise ve dengi mezunu olmak gerekmektedir.
\u2022    Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
\u2022    Erkek olmak,
\u2022    Askerliğini yapmış olmak, yapmamışsa da yapıyor olmak, (tecilli adayların başvurusu kabul edilmemektedir.)
\u2022    01.01.2018 tarihi itibariyle 27 yaşını doldurmamış olmak, 
\u2022    Askeri hastanelerden "Uzman erbaş olmasında sakınca yoktur" raporu almak,
\u2022    Daha önce TSK'da çalışmamış olmak,
\u2022    Askeri öğrencilikle ilginin kesilmemiş olması gerekmektedir.
2018 yılı uzman erbaş alımları, güncel olarak Milli Savunma Bakanlığı'nın sitesinde yayınlanmaktadır. Başvurular, site üzerinden online olarak yapılmaktadır. Öncelikle, site üzerindeki başvuru formu doldurulacaktır. Bilgilerin güncel ve doğru olması ulaşım açısından önem taşımaktadır. Başvuru sonrasında, başvurusu kabul edilen adayların sınava gelmesi için MSB'nin resmi sitesinde başvuru sonuçları yayınlanacaktır. 
Uzman erbaş sınavında götürülecek evraklar nelerdir?
\u2022    Diploma aslı veya fotokopisi ya da geçici mezuniyet belgesi (okuldan onaylı)
\u2022    Askerlik terhis belgesi
\u2022    Askerliğini çavuş olarak bitirenlerin çavuş diploma fotokopisi
\u2022    2 adet nüfus cüzdanı fotokopisi (aslı da götürülecek)
\u2022    Ehliyet fotokopisi
\u2022    Askerliğe devam etmekte olan adaylar için birlik komutanı tarafından hazırlanmış nitelik belgesi
\u2022    İmzalı muvafakatname
\u2022    Fizik testine katılabilmek için sağlık raporu
\u2022    Adli sicil kaydı
\u2022    Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması formu
\u2022    8 adet vesikalık fotoğraf (son 3 ay içinde çekilmiş).
Evraklar eksiksiz bir şekilde yarım kapaklı pembe dosya ile teslim edilecektir. Ayrıntılı bilgi, MSB sitesinde başvuru kılavuzu bölümünde yer almaktadır.

Çok Okunanlar

60 yaşındaymış, 20'lik kız istiyormuş!

Türk halkı dünyanın her yerindeki mağdurlar için seferber olurken, insanların mağduriyetini fırsata çevirmek isteyen küçük bir gafiller topluluğu ise pes dedirtiyor.

O imama 6 yıl hapis cezası

Emekli imam Abdulkadir Anar'a, PKK'nın cenaze törenlerine katılarak islam dinine zıt vecibeleri yerine getirdiği ve sivil Cuma namazlarını kıldırdığı için 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

İş kuleleri önünde silahlı saldırı

İstanbul Levent'te bulunan İş Kuleleri önüne gelen bir kişi elindeki silahla 2 el ateş etti. Güvenlik görevlileri tarafından etkisiz hale getirilen kişi, polise teslim edildi. Olay yerinde bir tüfek ve çanta polis tarafından inceleniyor.

Şehzade Orhan Osmanoğlu'ndan bomba bir yazı

2. Abdülhamit Han'ın torunu Şehzade Orhan Osmanoğlu istihbarat servisinin önemi ile ilgili çok dikkat çeken bir yazı yazdı. Osmanoğlu 'Aslanlarımız çakal avında..' başlıklı yazısında Sultan Abdülhamid Han'ın kurduğu istihbarat teşkilatını da anlattı.

Paralel manyaklık!

FETÖ örgütünden bir üsteğmen hakkındaki iddianamede mahrem liderlerinden biri şunları söyledi: “Cep telefonlarını son iki rakamlarını 99'a tamamlayacak şekilde kodlayıp kâğıda kaydederdik. Kendi cep telefonumdan asla aramazdım, evime uzak büfelerden kontörlü telefonlardan arıyordum. Birkaç kişiyi arayacağım zaman farklı büfeleri gezerdim.”

Bu kategorideki diğer haberler